Nowe posty

Autor Wątek: Program sterujący zasilaniem  (Przeczytany 7065 razy)

ignas87

  • Gość
Program sterujący zasilaniem
« dnia: 2010-11-26, 08:44:07 »
Witam, to mój pierwszy temat więc nie krzyczcie :P Nie wiem czy dobry dział wybrałem.
Od paru dni mam postawiony serwer na laptopie. Wszystko ładnie pięknie .... ALE ... Zasilacz jest podłączony non stop i nie chce zajechać baterii.

Pytanie: czy istnieje program który wykryje mi ile % baterii jest naładowane (to nie problem) ... ALE ... Przy naładowaniu baterii:

if ($x% > 90%) { Odłącza kabel zasilacza (programowo, jeżeli sie da); }
if ($x% < 10%) { Podłącza kabel zasilacza (programowo, jeżeli się da); }

??

A do tych, którzy myślą tak jak ja na początku ... Jeżeli chodzi o wyjęcie baterii i zostawienie lapka na samym kablu to nie wchodzi w rachubę, bo tak mam cały czas UPSa.

Jeżeli potrzeba danych szczegółowych to proszę o nie pytać ...

Z góry dziękuję.

kontakt: swigon(małpka)linux.pl

Offline Paweł Kraszewski

  • Administrator
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 3067
  • Lenistwo jest matką potrzeby = babcią wynalazku
    • Zobacz profil
Program sterujący zasilaniem
« Odpowiedź #1 dnia: 2010-11-26, 10:05:27 »
Jak laptop ma port COM:
1. przekaźnik 12V sterowanie, 220V styki
2. sterujesz przekaźnikiem przez diodę (polaryzacja w jedną stronę otwarty, w drugą zamknięty)
3. Zasilacz laptopa jest zasilany przez przekaźnik
4. Liniami COM-a sterujesz ze skryptu zapiętego pod ACPI/APM.

A wracając do początku: doładowywanie mniej uszkadza współczesne akumulatory, niż pełne cykle ładowanie-rozładowanie (których aku ma określony limit). Dodatkowo, nic nie wq*a bardziej, niż szybka akcja z laptopem do klienta i w drodze okazuje się, że akurat był w cyklu rozładowania i zostało 11% baterii.
Paweł Kraszewski
~Arch/Void/Gentoo/FreeBSD/OpenBSD/Specjalizowane customy

ignas87

  • Gość
Program sterujący zasilaniem
« Odpowiedź #2 dnia: 2010-11-26, 10:17:25 »
Czyli trzeba by zrobić myk z przekaźnikiem. Też tak myślałem, ale miałem nadzieje że da się to zrobić tylko programowo, ponieważ nie mam portu COM a pisanie sterownika pod USB będzie pracochłonne + programowanie sterowania. Ale w sumie taki przekaźnik można by zrobić, bo to całkiem dobre rozwiązanie (jednak czas ...).

Dzięki pkraszewski. Na tym forum są jakieś "+" ? ;)

Offline Paweł Kraszewski

  • Administrator
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 3067
  • Lenistwo jest matką potrzeby = babcią wynalazku
    • Zobacz profil
Program sterujący zasilaniem
« Odpowiedź #3 dnia: 2010-11-26, 21:40:06 »
Nooo... Czysto programowo powiadasz... To chyba trzeba będzie włamać się do systemu SCADA elektrowni i zarządzać zasilaniem na poziomie dzielnicy :D

Jakie porty masz do dyspozycji dookoła tego laptopa? Może coś się nada bez "overkilla".

Można pobawić się też z adapterem USB-COM, ale wtedy przekaźnik musiałby zadowolić się 5V.
Paweł Kraszewski
~Arch/Void/Gentoo/FreeBSD/OpenBSD/Specjalizowane customy

ignas87

  • Gość
Program sterujący zasilaniem
« Odpowiedź #4 dnia: 2010-11-27, 18:43:56 »
USB-COM mówisz ... hmmm, można by się pobawić (ale trzeba mieć czas :P).  Ale powiem Ci pkraszewski, że jednak cały czas zostawiam go na zasilaniu. A jeżeli chodzi o to moje czysto programowo, to tak mi wpadło do głowy, ponieważ jest wiele czujników które kontrolują stan baterii, ale jak widać tylko monitorują ... nie sterują.

Pozdrawiam

Offline Robert

  • Administrator
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2516
    • Zobacz profil
Program sterujący zasilaniem
« Odpowiedź #5 dnia: 2010-11-27, 20:19:28 »
Ew. możesz zaprojektować własny zasilacz, do którego możesz zapodać mikroprocesor sterujący zasilaniem. Gniazdo zasilania w lapku wymienić na jack stereo i wtedy do dodatkowego złącza podłączasz kabelek od czujnika baterii.
Zanim popełnisz grafomaństwo: 1 | 2 | 3
Baza RPM Jak szukać informacji

Offline ultr

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 1177
    • Zobacz profil
Program sterujący zasilaniem
« Odpowiedź #6 dnia: 2010-11-27, 21:09:27 »
Oczywiście, że da się programowo ograniczyć ładowanie baterii do wybranego poziomu.
Pytanie tylko czy są sterowniki (moduł do kernela) do twojego modelu laptopa.

Napisz więc co to dokładnie za komputer.

Tu: http://www.ultr.pl/?site=download masz na przykład programik do Compala wraz z linkiem do modułu compal-laptop. Wystarczy znaleźć coś podobnego dla twojego modelu.

ignas87

  • Gość
Program sterujący zasilaniem
« Odpowiedź #7 dnia: 2010-11-30, 07:53:46 »
To jest netbook: Acer Aspire One D250, takie małe cuś, no ale działa całkiem całkiem jeżeli chodzi o serwer www i serwer znanej gry counter strike :)  Nawet się nie grzeje, ale może znacie jakiś moduł, aby obniżyć temperaturę włączania się wentylatora ? Sory, że tu ... ale już nie będę zakładał nowego topica. Jeżeli Admin lub Moderator pozwoli nawet poprawie temat (jeżeli się da) ;P :)

Pozdrawiam

coś znalazłem ale na winshita http://www.aspireone.pl/2008/12/01/a1ctl-wladca-cpu-wentylatora-rozdzielczosci/ ....

chmooreck

  • Gość
Program sterujący zasilaniem
« Odpowiedź #8 dnia: 2010-11-30, 14:17:07 »
lm_sensors