Nowe posty

Autor Wątek: Dzielenie łącza na serwerze ze zmiennym IP  (Przeczytany 4483 razy)

ares-x

  • Gość
Dzielenie łącza na serwerze ze zmiennym IP
« dnia: 2010-03-07, 03:22:16 »
Witam

Jak w temacie. Mam problem z udostępnieniem łącza gdy serwer pobiera zmienne IP.

Wcześniej używałem wpisów w etc/sysconfig/network gdzie miałem wpisaną bramkę i IP.
I automatycznie robił mi tablicę routingów.

Teraz po przestawieniu w sysconfig/interfaces/ifcfg-eth0 Bootproto na dhcp  już nie działa.

Ip pobiera, lecz nie buduje tablicy routingu. W skryptach do dzielenia wyciąłem sobie grep'em z ifconfig IP.

Ale jak dodać do tablicy routingu bramę?

Serwer PLD, Dwie karty sieciowe eth0 (internet) i eht1 (LAN).  

Dziękuje za informację.

WizardNumberNext

  • Gość
Dzielenie łącza na serwerze ze zmiennym IP
« Odpowiedź #1 dnia: 2010-03-07, 19:57:29 »
Witam.
Najlepiej zastosuj firewall z dodatkiem maskarady (IPtables + Masquarade).
od razu przyznam, że pierwszy raz postawić maskaradę jest masakrycznie, ale raz postawiona działa do końca świata i jeden dzień dłużej.
Nie napiszę teraz takiej konfiguracji, ponieważ zajęłoby mi to co najmniej 15 minut, może nawet 30.
Sam mam aktualnie postawioną maskaradę na procy, ale ona jest skonfigurowana pod moje wymagania, a i wpisów w IPtables jest multum, także z niej nie pokorzystam przy podawaniu jak to zrobić.
Po dodaniu wszystkich wpisów IPtables potrzebnych do maskarady należy jeszcze włączyć forwarding w jądrze (inaczej nie będzie netu nigdzie poza router'em) - zrobisz to za pomocą tego polecenia:
echo 1 >/proc/sys/net/ipv4/ip_forward