Nowe posty

Autor Wątek: Jaka karta sieciowa WI-Fi,na pci do Linuksa  (Przeczytany 7356 razy)

florentino

  • Gość
Jaka karta sieciowa WI-Fi,na pci do Linuksa
« dnia: 2009-05-08, 19:57:10 »
Witam
Jak w temacie .Jaką kartę  śieciową polecacie do Linuksa, zależy mi na tym aby podczas instalacji Linux ją wykrył bez problemu,bo to będzie mój jedyny dostęp do internetu,i jakieś instalacje sterów  do sieciówki mi nie pasuje ,bez internetu.Zakręciłem się trochę  w google i wynalazłem dwie takie sieciówki Wi-FI tj:
D-Link Airplus Xtreme G Wireless PCI DWL-G520
oraz
TP-Link PCI TL-WN 551G
obie na Atherosie,podobno najlepszy do Linuksa.Jeszcze się zastanawiałem nad Ralink,ale to może znawca tematu mi doradzi:)
Za odpowiedź z góry dziękuję

Offline Paweł Kraszewski

  • Administrator
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 3068
  • Lenistwo jest matką potrzeby = babcią wynalazku
    • Zobacz profil
Jaka karta sieciowa WI-Fi,na pci do Linuksa
« Odpowiedź #1 dnia: 2009-05-08, 20:17:39 »
Read my lips: NIE dla RaLinka. Co do Atherosów - na listach sygnalizowane są problemy z obsługą najnowszych wersji chipsetu.
Paweł Kraszewski
~Arch/Void/Gentoo/FreeBSD/OpenBSD/Specjalizowane customy

flak

  • Gość
Jaka karta sieciowa WI-Fi,na pci do Linuksa
« Odpowiedź #2 dnia: 2009-05-08, 20:47:23 »
Cytat: pkraszewski
Read my lips: NIE dla RaLinka. Co do Atherosów - na listach sygnalizowane są problemy z obsługą najnowszych wersji chipsetu.
A to niby dlaczego Ralinki są be?! Mógłbyś to wytłumaczyć? Co do Atherosów to nie przypominam sobie problemów. No chyba że chodzi ci o AR2425 ale to bug który szybko naprawią a chipset na pewno nie jest "nowy".

Offline

  • Users
  • Prawie jak Guru
  • ****
  • Wiadomości: 432
    • Zobacz profil
Jaka karta sieciowa WI-Fi,na pci do Linuksa
« Odpowiedź #3 dnia: 2009-05-08, 21:42:25 »
Ja tam na Ralink nigdy nie narzekałem, ale słyszałem od innych wiele kontrowersyjnych opinii. Atheros - Oczywiście że tak :) Mam teraz Atherosa i nie narzekam, tylko powiedzcie mi koledzy, czy już dodali pełne wsparcie dla WPA? Swego czasu jeszcze w środowisku linuksowym bardzo polecany był Chipset Prism.

W każdym razie - czego nie ma jeszcze pod Atheros - będzie wkrótce - specyfikacja, jest, Developerzy nie śpią - więc pod tym Chipsetem podpisuję się obiema nogami, bo wydaje się najbardziej w tej chwili przyszłościowy dla Ciebie ;)

florentino

  • Gość
Jaka karta sieciowa WI-Fi,na pci do Linuksa
« Odpowiedź #4 dnia: 2009-05-09, 10:31:08 »
Ok dzięki Panowie za odp.A możecie  podać jakiś konkretny,sprawdzony model karty sieciowej ,który mi Linux wykryje bez pobierania dodatkowych sterów,czy z tych  co podałem (D-link,TP-Link)kart sieciowych  będzie dobry wybór?W specyfikacji tylko karty TP-Linka jest podane ze są stery do Linuksa,w tej pierwszej nie ,ale podobno też działa bez problemu:)

Offline

  • Users
  • Prawie jak Guru
  • ****
  • Wiadomości: 432
    • Zobacz profil
Jaka karta sieciowa WI-Fi,na pci do Linuksa
« Odpowiedź #5 dnia: 2009-05-09, 17:16:24 »
Żeby nie skłamać -> TP-LINK -> czyli Atheros -> stabilne sterowniki otwarte są w jądrze gdzieś od ~2.6.26, czyli Ubunciak 9.04 powinien lecieć bez problemu. D-link - nie wiem...

flak

  • Gość
Jaka karta sieciowa WI-Fi,na pci do Linuksa
« Odpowiedź #6 dnia: 2009-05-09, 17:39:42 »
Cytat: florentino
Ok dzięki Panowie za odp.A możecie  podać jakiś konkretny,sprawdzony model karty sieciowej ,który mi Linux wykryje bez pobierania dodatkowych sterów,czy z tych  co podałem (D-link,TP-Link)kart sieciowych  będzie dobry wybór?W specyfikacji tylko karty TP-Linka jest podane ze są stery do Linuksa,w tej pierwszej nie ,ale podobno też działa bez problemu:)
Wszystko zależy od producenta chipsetu wpiętego do tych kart nie do producenta samej karty. Sterownik jest pisany pod chipset nie pod kartę.

Jeśli chodzi o karty PCI w standardzie 802.11g:

Atheros:
sterownik ath5k jest wbudowany w  kernel 2.6.25 i wyższe.  

sterownik zewnętrzny: madwifi, który puki co jest bardziej zaawansowany (ale od premiery kernelowego ath5k umiera) jest preinstalowany przez większość dystrybucji.

Ralink:
sterownik rt2x00 jest wbudowany w kernel 2.4.24.

Co do innych chipsetów:
Broadcom - nie lubi Linuxa, ze względów politycznych omijać
Realtek - sterowniki są ale kiepskie

Jeśli chodzi o karty PCI w standardzie 802.11n (draft):

Tylko Atherosy. Sterowniki do Ralinków  802.11n (draft) są bardzo niedopracowane