Nowe posty

Autor Wątek: Materialy do nauki Linuxa  (Przeczytany 2439 razy)

KonradM

  • Gość
Materialy do nauki Linuxa
« dnia: 2008-05-21, 21:40:44 »
Witam.

Prosil bym zorientowanych o kilka krotkich rad:) Mam trzy dni na przyswojenie sobie nastepujacych dziedzin linuxa:
1)  grep - zaawansowana obsluga
2)  linux - poruszanie sie w konsoli bez problemu
3)  weblogic w połaczeniach międzyklastrowych

Zdaje sobie sprawe ze trzy dni to niewiele, jednak szybko sie ucze i mam nadzieje ze siedzac po 12 godzin uda mi sie to opanowac. Mam jednak maly problem, bo nie mam zadnych materialow do nauki - a najszybciej i najlatwiej mi to idzie z jakis ebookow lub np. publikacji wydawnictwa Helion. Moze ktos poradzic co dla absolutnie poczatkujacego w linuxie (dystrybucje microsoftu/dosa ogarniam) bedzie przydatne? Nie chce kupic jakiegos chlamu z ktorego na tym poziomie nic nie zrozumiem, albo w zadnym stopniu nie pokryje sie z powyzszym.

Z gory dziekuje,
KonradM

P.S - Przepraszam za brak polskich znakow

arctgx

  • Gość
Materialy do nauki Linuxa
« Odpowiedź #1 dnia: 2008-05-21, 23:52:42 »
Jeśli zaawansowana obsługa grepa, to warto się zapoznać z podręcznikiem systemowym tego polecenia (otwierasz przez man grep) oraz z man regex (wyrażenia regularne). Jeśli konsola, to nie ma wyjścia jak zapoznać się ze standardowymi poleceniami w powłoce. Nie proponuję, byś w tym celu czytał cały man bash, ale warto i tam zajrzeć (jest po polsku). Zresztą bash nie jest jedyną powłoką, ale dominuje w Linuksie.

Sam nie polecałbym nie tyle rozglądać się po sklepach, co po sieci w mnóstwie materiałów za darmo i zaczął od przykładów, a potem uzupełniał wiedzą z podręczników.

Do ćwiczeń dobrze ściągnąć sobie jakąś wersję live, choćby Ubuntu.

ZipoKing

  • Gość
Materialy do nauki Linuxa
« Odpowiedź #2 dnia: 2008-05-21, 23:56:10 »
Osobiscie moge polecic jedna publikacje: "Understanding the Linux Kernel" - bardzo ciekawa pozycja wydawnictwa O'Reilly - na tym m.in. się wychowałem ;)

Wiem... to nie grep etc., ale uczy baaardzo dużo ;)

norbert_ramzes

  • Gość
Materialy do nauki Linuxa
« Odpowiedź #3 dnia: 2008-05-22, 03:29:25 »