Nowe posty

Autor Wątek: Kernel Source - problem z instalacja  (Przeczytany 13115 razy)

alepysiak5

  • Gość
Kernel Source - problem z instalacja
« dnia: 2007-10-21, 21:05:00 »
Otóż chcialem zainstalowac sobie sterowniki do nvidi no i tam trzeba zainstalowac source pasujacy do pakietu kenler jakiego sie ma.. no i probowalem to zrobic i jak klikam aby zainstalowac pokazuje mi sie error :
Niestety, poniższy pakiet nie może zostać wybrany:

- kernel-rt-source-2.6.23-0.rc8.rt1.2mdv-1-1mdv2008.0.i586 (z powodu niesatysfakcjonującego pakietu make)
a przypominam ze mam zainstalowana wersje kelnera
kernel-rt-2.6.23-0.rc8.rt1.2mdv - The Linux kernel (the core of the Linux operating system)​
Czyli taka sama jak source ktore probuje zainstalowac... teoretycznie powinno grac wszystko ale jednak cos jest nie tak....

[edit TheUsh] Poprawiłem błąd w tytule

norbert_ramzes

  • Gość
Kernel Source - problem z instalacja
« Odpowiedź #1 dnia: 2007-10-21, 21:19:33 »
Sam nie używam Mandrivy więc niewiem ale w zasadzie zainstalowanie paczki kernel-headers-twoja_wersja_kernela powinno pomóc w instalacji tego sterownika, a właściwie w kompilacji modułu.

alepysiak5

  • Gość
Kernel Source - problem z instalacja
« Odpowiedź #2 dnia: 2007-10-21, 21:48:23 »
a tak wogole to mam jeszcze jeden problem. mianowicie gdy probuje zainstalowac te stery pokazuje mi sie blad
ERROR: Unable to find the system utility `ld`; please make sure you have the
package 'binutils' installed. If you do have binutils installed,
then please check that `ld` is in your PATH.
zainstalowalem te binutilsy ale problem jest nadal...

Brix

  • Gość
Kernel Source - problem z instalacja
« Odpowiedź #3 dnia: 2007-10-21, 22:14:34 »
kernel-rt-source? Cholera, nawet nie wiem co to jest...

Podaj wyniki komend:

whereis ld
uname -a
rpm -qa | grep kernel

Przy ostatniej komendzie na mojej Mandrivie (2007.1) wygląda to tak:

kernel-source-2.6.17.13mdv-1-1mdv2007.1
kernel-latest-2.6.17-13mdv
kernel-2.6.17.13mdv-1-1mdv2007.1
nvidia97xx-kernel-2.6.17-13mdv-9755-1mdk

Czy skonfigurowałeś urpmi i zaktualizowałeś system? Co to za karta i jakim sposobem instalujesz te stery?

Lepiej nie instaluj sterowników 3D bez aktualizacji systemu.

Bez skonfigurowania urpmi nici z automatycznej instalacji tychże sterów (o ile będzie możliwa), a tym bardziej aktualizacji systemu...

chmooreck

  • Gość
Kernel Source - problem z instalacja
« Odpowiedź #4 dnia: 2007-10-21, 22:17:45 »
$ whereis ld

alepysiak5

  • Gość
Kernel Source - problem z instalacja
« Odpowiedź #5 dnia: 2007-10-21, 22:29:19 »
Kolejno:
 [root@localhost adam]# whereis ld
ld:
[root@localhost adam]#
[root@localhost adam]# uname -a
Linux localhost 2.6.23-0.rc8.rt1.2mdv #1 PREEMPT RT Thu Sep 27 08:30:37 EDT 2007 i686 Intel(R) Pentium(R) 4 CPU 3.00GHz GNU/Linux
[root@localhost adam]#
[root@localhost adam]# rpm -qa | grep kernel
kernel-rt-2.6.23-0.rc8.rt1.2mdv-1-1mdv2008.0
[root@localhost adam]#
Urpmi jest skonfigurowane... jest to G-force 6600. sciagnalem plik ze strony nvidi odpowiedni do mojej karty no i uruchamiam go w trybie tekstowym i mi to gowno o binutilsach wyskakuje....
instaluje to wedlug tego http://mandriva.org.pl/content/view/31/28/

norbert_ramzes

  • Gość
Kernel Source - problem z instalacja
« Odpowiedź #6 dnia: 2007-10-21, 22:40:15 »
ld służy do linkowania skompilowanego programu. Jak zainstalowałeś paczkę binutils i nie wykrywa ld to jest to co najmniej dziwne. Może niema ld albo niema go tam gdzie powinien być np w /usr/local/bin zamiast np. /usr/bin. Jak znajdziesz w /usr/local/bin albo w /usr/local/sbin to najlepiej zrób po prostu linka do niego w /usr/bin np:

ln -s /usr/local/bin/ld /usr/bin/ld

Mandriva co prawda jest dobra dla początkujących ale jak widać ma swoje wady dlatego dla początkująch polecam Ubuntu albo nawet SuSE ale bardziej Ubuntu a sam używam Debiana.

Z tego co się orientuje to w Mandrivie możesz zainstalować z repozytoriów paczkę z zamkniętym sterownikiem do nvidii(przy okazji napisz jaka dokładnie jest ta karta) ale zato jak zainstalujesz samemu z instalki nvidii albo jak nawet spróbujesz skompilować ręcznie ten driver(raczej odradzam) to zawsze czegoś się nauczysz.

norbert_ramzes

  • Gość
Kernel Source - problem z instalacja
« Odpowiedź #7 dnia: 2007-10-21, 22:41:31 »
Się napociłem... a tu mnie wyręczyli :roftl:

Brix

  • Gość
Kernel Source - problem z instalacja
« Odpowiedź #8 dnia: 2007-10-22, 16:04:43 »
Może żeby wykluczyć ewentualne problemy z repozytorium, zrób może jeszcze jeden eksperyment, czyli podaj co Ci wyświetla komenda

urpmi.update -a

i wklej zawartość pliku /etc/urpmi/urpmi.cfg

Jeżeli w belce menu masz jakiś aplet informujący o aktualizacjach, upewnij się, że nic nie sprawdza, bo w Springu w tej sytuacji trochę blokuje - ale jak jest w M2008 wciąż nie wiem.

alepysiak5

  • Gość
Kernel Source - problem z instalacja
« Odpowiedź #9 dnia: 2007-10-22, 16:27:21 »
dobra z tym LD jakos dalem rade... gorzej jest z reszta.... pokazuje mi sie cos takiego przy instalacji
-> Kernel module compilation complete.
ERROR: Unable to load the kernel module 'nvidia.ko'.  This happens most
       frequently when this kernel module was built against the wrong or
       improperly configured kernel sources, with a version of gcc that differs
       from the one used to build the target kernel, or if a driver such as
       rivafb/nvidiafb is present and prevents the NVIDIA kernel module from
       obtaining ownership of the NVIDIA graphics device(s).
       
       Please see the log entries 'Kernel module load error' and 'Kernel
       messages' at the end of the file '/var/log/nvidia-installer.log' for
       more information.

xavery

  • Gość
Kernel Source - problem z instalacja
« Odpowiedź #10 dnia: 2007-10-22, 16:55:51 »
Głupio się zapytam - czy w systemie musi być kernel z "realtime preemption"? Z pewnością ma on swoje zastosowania i zalety ale może niekoniecznie kiedy trzeba skompilować samemu np. sterownik do grafiki. Z tego co o tym czytam instalacja takich sterowników nie musi przebiegać według utartych schematów: http://www.nvnews.net/vbulletin/showthread.php?t=87541 Ja osobiście takiego kernela nie instalowałbym bez wyraźnej potrzeby.

PS> Możemy sobie robić żarty językowe typu "kenler, kelner" ale w temacie proszę o dyscyplinę językową, żeby było wiadomo o czym jest dany wątek. Obecny temat modyfikuję.

Brix

  • Gość
Kernel Source - problem z instalacja
« Odpowiedź #11 dnia: 2007-10-22, 17:54:04 »
Cytat: xavery
Głupio się zapytam - czy w systemie musi być kernel z "realtime preemption"? Z pewnością ma on swoje zastosowania i zalety ale może niekoniecznie kiedy trzeba skompilować samemu np. sterownik do grafiki.
Coś mnie tknęło i poszukałem w necie, co jest wypisywane w M2008 po komendzie "uname -a". I rzeczywiście, zwykle znajdowałem np. 2.6.22.7-desktop-1mdv, ale nic z rt w nazwie!

To ja już kompletnie nic nie rozumiem... Taka wersja kernela na pewno się sama nie instaluje w systemach desktopowych, chyba że ktoś lepiej się na tym zna.

Alepysiak, a może tak się miotałeś z urpmi, że przypadkowo zainstalowałeś sobie inny kernel???

alepysiak5

  • Gość
Kernel Source - problem z instalacja
« Odpowiedź #12 dnia: 2007-10-22, 18:59:39 »
ale ja juz mam normalnego kernela... bo ja probowalem zainstalowac innego bo do tamtego domyslego nie bylo zrodla ... teraz mam :
kernel-desktop-2.6.22.9-1mdv-1-1mdv2008.0
kernel-2.6.22.9-1mdv-1-1mdv2008.0
kernel-source-2.6.22.9-1mdv-1-1mdv2008.0
a tutaj log z instalacji :
http://rafb.net/p/j6b4nJ23.html

szumlan

  • Gość
Kernel Source - problem z instalacja
« Odpowiedź #13 dnia: 2007-11-21, 00:55:25 »
Witaj
Mialem podobny problem. Mam Mandriva 2007. Po aktualizacji systemu linux pobral nowszy Kernel Source i niestety nistalacja nie mogla byc ukonczona. Dlatego moim skromnym zdaniem gdyz jestem poczatkujacym urzytkownikiem Linuxa proponuje Ci reinstalacje sytemu na swierzy a zaraz po tym wgranie strow nvidia.
w mandrivie wyglada to tak:
jako root:
kod:
init 3
Przelaczas sie na duzy czarny ekran (poniewaz nie wolno wgrywac sterow do grafy w X)
Kod:
urpmi gcc
potwierdzasz (T)
potem kod:
urpmi make
potwierdzasz (T)
nastepnie wgrywaz kenrnel source taki sam jak twoj system:
kod:
urpmi kernel-source
potwierdzasz (T)

teraz odnajdujesz droge do sterow:
cd /home/.......
i instalujesz
sh NVIDIA-Linux-x86.....
cala instalacja skonfiguruje takze twoje stery i nie bedziesz musual poprawiac w wpisie nv na nvidia,
zostaje tylko wszstko potwierdzac i po zakonczeniu instalacji wrocisz do roota
gdzie podajesz kod:
init 5
powinien ci sie zaladowac logo nvidia a potem system
ja kozystam ze sterów
NVIDIA-Linux-x86-100.14.11-pkg1.run
a mam G Force 6200
przy kolejnej uktalizacji trzeba bedzie ponownie wgrac sterowniki jezeli beda jakies zaklucenia grafiki i nie razdze instalowac z aktualizacji innego Kernel-Source czyli nowszej wersji bo w miom przypadku sterowniki sie nie mogly zaladowac.
a co za tym idzie takze caly X