Nowe posty

Pokaż wiadomości

Ta sekcja pozwala Ci zobaczyć wszystkie wiadomości wysłane przez tego użytkownika. Zwróć uwagę, że możesz widzieć tylko wiadomości wysłane w działach do których masz aktualnie dostęp.


Wiadomości - roobal

Strony: 1 2 [3] 4 5 ... 136
31
Problemy z serwisem / Nadal nie można zmienić avatara!
« dnia: 2015-04-12, 01:01:07 »
Czy poprawicie w końcu ten błąd?

32
Sieć / Dwa routery i dostęp do Internetu
« dnia: 2015-04-11, 15:57:33 »
Również proponuję sprawdzić na maske 24-bitowej, np. mój router ma prawdopodobnie jakiś błąd w firmware i dopóki nie wyłączę firewall nie mogę zmienić maski na inną, niż 24-bitowa, mało tego sama zmiana klasy powoduje już problemy. Tu może być podobnie, choć niekoniecznie. Z maskaradą też można spróbować. Jeśli NS obsługuje różne tryby pracy na WiFi, to sprawdź na innych. Upewnij się też, że nie masz wyłączonego NAT i czy aby na poprawnie podałeś trasy statyczne i/lub zaadresowałeś routery. Ewentualnie podaj tu zrzuty z konfiguracji NS.

Zobacz też czy ping idzie po IP.

33
Cytat: ultr
Podajesz mało szczegółów.
1) tworzysz nową grupę użytkowników, np "mailnews"
Jeśli istnieje grupa mail, to można dodać tylko użytkownika news do tej grupy.
Cytuj
Ale wydaje mi się, że to ma być na zasadzie sticky bit i usługa news ma być wykonywana jakby to były usługa mail, tylko czy da się coś takiego zrobić?
Można by tak to zrobić, ale z treści zadania nie wynika, że ma uzyskiwać uprawnień użytkownika mail, lecz ma mieć takie same uprawnienia.

34
Zamiast Xubuntu weź Ubuntu Server lub sam instalator Ubuntu, bądź Debiana. Do takich zastosowań lepiej się sprawdzi. Możesz zainstalować Xubuntu i wyłączyć GUI, ale po co tak kombinować i marnować miejsce na dysku. Ubuntu czy Debiana instalujesz w trybie tekstowym, ale nie wpisujesz żadnych poleceń, lecz poruszasz się klawiaturą. Poza tym Debian oferuje również graficzny instalaor (możesz sobie klikać).

35
PB jest częścią Grupy Acer, a Linpus jest tworzony przez firmę Acer i prawdopodobnie celowo instaluje niedziałający w 100% system. Ja na swoim starym laptopie Acera również miałem Linpusa, który startował tylko i wyłącznie w trybie tekstowym. Skoro producent wypuszcza własną dystrybucję, która jest preinstalowana na jego sprzęcie, to nie rozumiem jak może system nie działa (widocznie jest to celowe działanie, aby zniechęcić ludzi do Linuksa), system ten powinien się uruchamiać bez żadnego zająknięcia, bo producent powinien go przystosować do sprzętu. Ja miałem grafikę Intela, który wypuszcza sterowniki otwarte, więc to nie był problem z grafiką, a brak zainstalowanego środowiska graficznego (inne dystrybucje nigdy nie miały problemu z grafiką). Tak więc daj sobie spokój z tym Linpusem, nawet nie zawracaj sobie głowy z próbą uruchomienie Linpusa. Instaluj albo jakąś normalną dystrybucję Linuksa, albo instaluj od razu Windowsa.

36
Inne / przekierowanie portów
« dnia: 2015-03-29, 03:51:51 »
Cytat: addos2
Witam
Ale czy IP źródłowe to podaje się WAN czy LAN routera?
Te pola wg mnie możesz pominąć, one się przydają w przypadku PAT, gdy port źródłowy jest inny, niż docelowy. Tak, mają być WAN, LAN to porty docelowe.

37
Debian / Surowy Debian
« dnia: 2015-03-29, 03:47:29 »
Cytat: płona
roobal zrobił literówkę albo ma u siebie podlinkowane dla wygody.
Dokładnie, literówka ;)
Cytuj
No i tu jest pies pogrzebany, bo CD 1 to według mnie i z tego co pamiętam to za mało aby bez połączenia z siecią dokończyć całą procedurę instalacyjną.
CD to pełny system (ze środowiskiem graficznym). Debian nie dostarcza jednak sterowników własnościowych, a być może wolny nie radzi sobie z tą kartą.

38
Debian / Surowy Debian
« dnia: 2015-03-26, 15:54:32 »
Prawdopodobnie brakuje Ci sterowników do karty graficznej. Masz dwie opcje: 1. podpiąć się do Internetu kablowo i gdy będziesz miał połączenie z Internetem, dopisz tylko repozytoria non-free, najszybciej przy użyciu seda.
cp /etc/sources.list /etc/sources.list.old
sed -i 's\\main\\main contrib non-free\\' /etc/sources.list
Potem tylko apt-get update i zainstaluj sobie z repozytorium sterowniki do karty graficznej, o ile będą dostępne (jaką paczkę musisz zainstalować, to musisz się dowiedzieć jaki sterownik Ci potrzebny).

2. Pobrać ze strony NVIDII sterownik dla Linuksa pod Twoją kartę i zainstalować ręcznie (instrukcja myślę, że będzie na stronie producenta).

39
Cytat: lukas_j
KDE odrzucam ze względu na jego zasobożerność
Ta zasobożerność to mity. Na takim samym sprzęcie (procek akurat 1,8GHz) KDE działało bardzo fajnie i to z efektami. Cała zasobożerność polega głównie na zbędnym Akonadi i Nepomuk. Jeśli je wyłączysz, to KDE działa bardzo fajnie na takim sprzęcie. Jeśli Ty to będziesz konfigurował, to nie pchaj się w żadne Minty, system niestabilny i gdy go testowałem, zawsze miałem jakieś błędy. Jak chcesz coś z gotowców to już lepiej chyba Ubuntu, ewentualnie Manjaro. Postaw sobie Debiana Wheezy i będziesz miał święty spokój, jeśli chodzi o stabilność.
Cytuj
Teraz ostatnie pytanie :) Jakby wpadła kontrola legalności oprogramowania do jego firmy (ostatnio w okolicy się ponoć nasiliły) to jakby to wyglądało i co trzeba robić? Niestety ci ludzie często się nie znają na rzeczy, nie wiedzą czym jest linux i pytają się o jakieś dowody zakupu albo certyfikaty itd...
Z legalnością problemu nie powinno być, bo to nie jest komercyjne oprogramowanie, ale problem może być ze skarbówką, która ponoć wymaga dowodu zakupu. Najlepiej dowiedz się w swoim US, jak na to patrzą, a najlepiej jakbyś dostał interpretację na piśmie. Ewentualnie zamów sobie płyty, np. na stronie Debiana lub kup gazetkę z płytą, jeśli jest taka możliwość poproś o fakturę i być może to wystarczy. Jednak jak pisałem, najlepiej dowiedz się w US jak to należy zrobić, żeby nie było potem jaj przy kontroli skarbowej.

40
Administracja / Uprawnienia FTP i Apache
« dnia: 2015-03-11, 02:36:02 »
Myślę, że możesz to zrobić tak.

1. Zmienić właściciela katalogu /var/www na apache i grupę apache;
2. Ustawiasz właściciela podkatalogu w /var/www na apache i grupę, w której użytkownik ma mieć uprawnienia dostępu.

Nie musisz dodawać użytkownika ftp do grupy apache. Osobne uprawnienia ustawiasz już w konfiguracji samego FTP.

41
Cytat: tele
" Na partycję główną spokojnie wystarczy 20GB "
No ale powiedzmy szczerze ...
Jak ktoś planuje instalować sporo softu, to 20GB może nie wystarczyć. Choć z drugiej strony nic nie stoi na przeszkodzie wydzielić partycję o podmontować ją pod /bin, /opt czy gdzie potrzeba. Między innymi dlatego warto też zainteresować się LVM, mniej zabawy z doklejaniem partycji, nie wspominając, że można to robić na działającym systemie.

42
Eeeeeeee 60GB na system? To jakiś żart? Linux to nie Windows, nie potrzebuje 100GB na system, Linux nie puchnie tak jak Windows. Na partycję główną spokojnie wystarczy 20GB.

Można zaś zrobić jeszcze inaczej.

1. / 25GB (wyjaśnienie poniżej);
2. /home (reszta)

Swap możesz utworzyć jako plik na partycji głównej, dlatego 25GB, zamiast 20. W każdej chwili możesz zmienić rozmiar pliku dla swap czy wręcz go usunąć, jeśli uznasz swap za zbędny.

Jeśli zaś Linux miałby spuchnąć, to zamiast tradycyjnego MBR czy wspomnianego GPT proponuję rozważyć utworzenie partycjonowania LVM, gdy zabraknie na / miejsca, zawsze będzie można wyciąć z /home trochę miejsca i dokleić bez kombinowania na partycjach.

43
Administracja / Uprawnienia w /opt
« dnia: 2015-02-27, 07:39:27 »
Cytat: pingwindyktator
Jak to możliwe, że z Qt Creator jest inaczej i jak naprawić eclipse?
Pokaż wynik polecenia.
ls -l /opt

44
*Ubuntu / Problemy z programem antywirusowym (Ubuntu 14.10)
« dnia: 2015-02-25, 08:01:59 »
Testowałem kiedyś Eset na Ubuntu tak z ciekawości, testowałem też Avasta i jakiś czas ClamAV. Pod Linuksem antywirus jest zbędny i korzysta się z niego głównie na serwerach, gdzie przydaje się chociażby do skanowania wiadomości e-mail.

Jeśli chodzi o deinstalację, to dpkg go nie widzi, bo nie instalowałaś z paczki deb, leczy przy użyciu skryptu, który wypakował pliki do odpowiednich lokalizacji. Spróbuj coś na wzór.
sudo ./eset_nod32av_32bit_pl.linux --uninstall
Jeśli nie zadziała, to myślę, że
sudo ./eset_nod32av_32bit_pl.linux --help
powinno wyświetlić dostępne opcje.

45
Sieć / Systemowe usługi sieciowe niezgodne z tą wersją
« dnia: 2015-02-25, 07:56:43 »
Cytat: Vann
dhclient eth0 - nie wyświetla nic
Pokaż wynik polecenia.
ip a
Z tego co widać, to wpasupplicant był aktualizowany dzień przed napisaniem postu i być może to on powoduje problemy. Wyłącz na czas testów szyfrowanie sieci bezprzewodowej i zobacz czy problem nadal występuje.

Strony: 1 2 [3] 4 5 ... 136