Nowe posty

xx Przy uploadzie przerywane są wszystkie połączenia (1)
Dzisiaj o 09:38:09
xx Apache2 i twarde https (3)
2020-05-25, 15:53:43
xx Czy istnieje emulator terminala który zapamieta komendy na jakiejś liście? (9)
2020-05-23, 17:04:57
xx RTLinux wybór dystrybucji (0)
2020-05-23, 15:42:54
xx Problem z instalacją Ubuntu na bootowalnym pendrajwie (9)
2020-05-22, 15:08:12
xx Ubuntudde 20.04 LTS nie działa Lightdm (8)
2020-05-22, 09:16:42
xx [Gra za darmo] GTA5 (1)
2020-05-20, 21:49:26
xx Marketing (1)
2020-05-13, 08:00:41
xx Polecenia Debian (1)
2020-05-10, 19:58:54
xx Uruchamianie pliku z każdego katlogu (2)
2020-05-10, 19:23:33

Pokaż wiadomości

Ta sekcja pozwala Ci zobaczyć wszystkie wiadomości wysłane przez tego użytkownika. Zwróć uwagę, że możesz widzieć tylko wiadomości wysłane w działach do których masz aktualnie dostęp.


Wiadomości - pavbaranov

Strony: 1 2 [3] 4 5 ... 45
31
A przebudowałeś GRUBa? Musisz dokładnie opisać jaką zmianę wprowadzasz, tak edycję, jak i co potem robisz (komendy itp.) - inaczej to jest zgadywanka.

32
Dostałeś w brud info i materiałów. GRUB_TIMEOUT powinieneś zmieniać w /etc/default/grub. Czytaj chłopie, czytaj... Jeszcze nikomu to chyba nie zaszkodziło.

33
Skoro działa - oznacz temat za rozwiązany. Załóż ewentualnie nowy wątek, bowiem pewnie nie chce Ci się:
1. zerknąć do podręcznika (bodaj drugi link jaki się zwykle pokazuje jest "full tutorial"),
2. zerknąć np. na wiki grubego w Manjaro, gdzie masz zestawienie różnych informacji o nim

34
Radzić Ci jedno - robisz drugie. To już chyba lepiej nie radzić nic.
Nawiasem mówiąc kto i gdzie Cię nauczył edycji grub.cfg w przypadku GRUB2????
Na Twoim miejscu siadłbym na Windows, postawił gdzieś jakąś sakramencko prostą dystrybucję linuksa, gdzie użytkownikowi praktycznie nic nie wolno (może z GNOME3???) i zaczął od podstaw, czyli od czytania czegoś o czymś, co dopiero potem wykonujesz.
Na temat całej reszty: brak rzetelnych informacji uniemożliwia udzielenie konkretnej odpowiedzi.

35
Zatem - jw. Skoro do tego /efi nie chce Cię Manjaro XFCE "wpuścić" (bladego pojęcia jednak nie mamy dlaczego - brak info), to resztę masz wyżej: chroot, odtworzenie GRUB, ew. postawienie GRUB na nowo i winno działać. Łaski raczej nie robi :)

36
Spotkać Cię może informacja, że pliki te nie mogą być otwarte przez obecnego, "nowego" użytkownika i środowisko po prostu się nie uruchomi. Jeśli chcesz to przetestować, to po instalce - 2 użytkowników, jeden "testowy", przerzuć do testowego, sprawdź. Ewentualnie będziesz musiał nadać plikom uprawnienia dla tego użytkownika. Jeśli wszystko ok - można przerzucać do "normalnego" - musisz to zrobić z uprawnieniami root, a następnie nadać tym plikom uprawnienia dla tego użytkownika.
Pytanie po co? Sens to ma w zakresie ewentualnie dokumentów. Wszystkie pliki konfiguracyjne powstaną same po instalacji, a następnie - jeśli potrzebujesz - można to sobie odpowiednio pozmieniać, także posiłkując się starymi ustawieniami.

37
Skoro nie masz dostępu z Manjaro XFCE, to uruchom komputer z liveiso, wykonaj chroot systemu, a następnie odśwież sobie GRUB zgodnie z poradnikiem: https://wiki.archlinux.org/index.php/Grub
Jeśli natomiast chciałbyś jakiejś naszej pomocy, to potrzebujemy wiedzieć:
- jak jest zorganizowany u Ciebie dysk (partycje itd.),
- gdzie jest zainstalowany bootloader,
- czy jest to bootloader korzystający z UEFI.

38
Sieć / Odp: Nowa sieć
« dnia: 2020-03-27, 16:20:19 »
To jest inny problem. Musisz pokazać jaki system masz.

39
Plazma na moim sprzęcie sypie sie niemiłosiernie, p...doli się i wali wszystko!
Cóż - mówiłem - konfiguracja, a ta w Manjaro nie należy do najlepszych. Jeśli chcesz jakiejkolwiek pomocy, to zainstaluj sobie jakiś w miarę bliski oryginału OS. Ot, choćby EndeavourOS, a jeszcze lepiej Anarchy. Jeśli będziesz miał problemy - daj znać na czym polegają. Niestety Manjaro najlepszą dystrybucją nie jest, choć ma możliwość taką się stać w przyszłości.

40
Inne / Odp: Komputer do nauki linuxa
« dnia: 2020-03-27, 16:15:26 »
Chłopie - co Ty pierdzielisz?

41
Inne / Odp: Komputer do nauki linuxa
« dnia: 2020-03-27, 12:36:53 »
Mając lekko więcej czasu :) spytam jednak osobę, która rozpoczęła wątek lub też nas, którzy w nim obecnie uczestniczą: co to znaczy "komputer do nauki linuksa"? @Baniitt zdefiniował to w miarę rozsądnie: "Poszukuje PCta do około max 600 zł na którym bez żadnych przeciwskazań będzie działać dowolny linux. Komputer miałby służyć głównie do nauki linuxa ale także od czasu do czasu do przeglądania internetu, słuchania muzyki i oglądania filmów".
A zatem rozpiszmy koledze, bo może nie zwrócił uwagi:
1. Cena: maksymalnie 600 pln.
Jeśli się nie mylę, to bez umiejętności składania czegoś z różnych komponentów, w zasadzie ograniczamy się do tzw. używek. Te są lepsze i gorsze.
2. Na owym komputerze ma "działać bez żadnych przeciwwskazań dowolny linux".
To bardzo cenna informacja, wskazująca na to, że zakładający wątek chce mieć komputer, na którym OTB zadziała niemal dowolna dystrybucja. Nie chce się bawić w to co musi wyciągnąć z gita, jak to zaimplementować. Ma działać zaraz po instalacji i obsługiwać co najmniej 99% hardware'u w takim komputerze.
3. Ów komputer ma "służyć do nauki linuksa".
Tu niestety niewiele wiemy co się za tym kryje, a kryć może się mnóstwo. W sukurs idzie nam pkt. 2 - linux na komputerze ma działać OTB, a zatem zakładającego wątek nie interesuje boksowanie się ze sprzętem, poszukiwanie rozwiązań i zmuszanie komputera, by ten był obsługiwany przez nasz - jak sądzę - ulubiony system. "Nauka linuksa" - mogę się jedynie domyślać - to nauka posługiwania się tym systemem. Poznanie podstawowych komend, poznanie sposobu zachowywania się, instalowania oprogramowania itd. itp. 
4. Ma też służyć do "przeglądania internetu, słuchania muzyki i oglądania filmów"
Potwierdza to tezę wyżej i wskazuje nas to, że działać tu mają przeglądarka internetowa, przeglądarka internetowa, przeglądarka internetowa (;)) oraz ewentualnie inne narzędzia multimedialne, ot choćby takie jak smplayer, czy vlc. Oczywiście (w domyśle) mają zapewnić odpowiednie kodeki umożliwiające bezproblemowe odtwarzanie.

I co z tego wynika Panie exPredator? Otóż, że w maksymalnej cenie 600 zł należy skupić się na:
1. urządzeniu używanym,
2. składającym się z maksymalnie rozeznanych przez OS komponentów,
3. inne kwestie, to już dobór dystrybucji (nie ten temat).

Nie wiemy, czy ma to być "blaszak", czy jakiś laptop.
Z powyższego punktu widzenia dywagacje nt. 1200-1600 pln są po prostu śmieszne. Nie, nie chwalę się - tego typu laptop, na którym obecnie pracuję kosztował dokładnie 600 pln, miał 6. miesięczną gwarancję i nie wymagał ode mnie absolutnie niczego, oprócz instalacji systemu (jakiego? - w moim przypadku Archa, bo nie mam już ochoty bawić się w inne, skoro tych komputerów pod swoją opieką mam kilka, a mój osobisty i po wielu latach wybór padł na niego; skoro jednak Arch tu działa, to działać będzie praktycznie każdy inny).
Możemy się bawić w ciuciubabkę, ale ogólnie należy odpowiedzieć: maksymalnie "normalne" komponenty. CPU? W tej cenie można dorwać jakiegoś notebooka z Intelem do i5 3gen (może i 4gen), pewnie dostaniemy również i3 i to nawet "wyższej" generacji (odradzałbym natomiast stare Celerony, czy Atomy - działać będzie, ale obsługa nie będzie już komfortowa), a także AMD z APU z serii A (serię E odradzam mocno ze względu na wydajność czyli jak w przypadku Celeron/Atom). Powtarzam - Celeron/Atom/AMD-E (wszystko "stare") - działać będzie jednakże wydajność zbyt słaba, różnica w cenie zbyt mała by się za to brać.
W przypadku Intela na pokładzie będziemy mieć najczęściej Centrino, które działa, choć niekiedy wymaga jakiejś dodatkowej konfiguracji. W przypadku AMD najrozsądniej jest skupić się na układach wifi Atheros. Reszta układów wifi - w mniejszym lub większym stopniu - może być problematyczna.
GPU? W obu (tj. AMD i Intel) przypadkach otrzymujemy układy typu APU (GPU w procesorze). I na tym można poprzestać, bowiem sięganie po układ Intel+(stara) Nvidia może nie okazać się najlepszym wyborem z uwagi na słabe (lub wcale) wsparcie dla nich przez producenta GPU.
W założonej cenie liczyć możemy na ok. 4GB RAM i albo HDD (większy) albo SSD (mniejszy). Tu już wybór należy do nas.
Osobiście celowałbym w jakiś układ z np. AMD A-8/10 i te min. 4GB RAM, które jeśli będziemy wykorzystywać komputer w celu wskazanym w pierwszym poście kompletnie wystarczy.
A to, że taki komputer (dowolny z wymienionych wyżej) startować będzie w przeciągu kilkunastu, czy kilkudziesięciu nawet sekund do pojawienia się możliwości funkcjonalnego działania na DE jest bez znaczenia. Co najwyżej ktoś sobie pójdzie zrobić w międzyczasie kawę.
Zatem o czym Panie exPredator w ogóle mówisz? Przeczytałeś podstawowy (czyli pierwszy) wpis w tym wątku? (Pytanie retoryczne)

42
Sieć / Odp: Nowa sieć
« dnia: 2020-03-27, 09:17:46 »
Tak na szybko co mi do łba przychodzi:
1. Czy masz i jaki zainstalowany firmware/microcode (często nazywa się intel-ucode, bywa też w paczkach linux-firmware)? Niestety nie podałeś systemu.
2. Intel-ucode musi być "zainstalowany" przed podniesieniem się obrazu kernela. Jeśli masz GRUBa, to stosowna linijka winna wyglądać tak:
initrd	/boot/cpu_manufacturer-ucode.img /boot/initramfs-linux.img
i winna być automatycznie generowana przez polecenie:
# grub-mkconfig -o /boot/grub/grub.cfg
3. Z innej beczki - jeśli możesz, to spróbuj przemieścić komputer w inne miejsce i sprawdź jakie tam jest połączenie. Niekiedy trzeba sprawdzić w kilku miejscach.
4. Często jest to kwestia zbyt dużego "zagęszczenia" na kanałach, o czym pisze @mackeire. Tak, czy inaczej warto sprawdzić inne ustawienia kanałów w routerze. Te domyślne, najczęściej mają wszyscy w okolicy.
5. Nie wiem niestety w jaki sposób można wykluczyć problem leżący w samych urządzeniach, tj. jakiś błąd zachodzący czy to w kości wifi, czy w routerze. Mimo wszystko jeśli by to się dało zrobić, to trop chyba nie jest pozbawiony sensu.
6. Ten model karty miał 3 różne warianty (jednozakresowy, dwuzakresowy i AC) - jeśli Twoja pracuje na 5GHz to może sprawdź na tym?
7. Dobrym pomysłem bywa wypróbowanie jakiegoś liveiso skonfigurowanego OTB niemal dla każdego i to dodatkowo takiej dystrybucji, która niekoniecznie się w pas kłania wszystkim obostrzeniom licencyjnym, patentowym itp. itd. Od Intela pochodzi system ClearOS i o ile wiem, to jest to również w wersji liveiso - nie zawadzi spróbować.

43
Inne / Odp: Komputer do nauki linuxa
« dnia: 2020-03-26, 21:39:30 »
@exPredator - Obecnie (z różnych przyczyn) jestem zdany na pracę na czymś takim:
System:    Host: teresa Kernel: 5.5.13-1-pb x86_64 bits: 64 compiler: gcc v: 9.3.0 
           Desktop: KDE Plasma 5.18.3 tk: Qt 5.15.0 wm: kwin_x11 dm: SDDM Distro: Arch Linux
Machine:   Type: Laptop System: FUJITSU product: LIFEBOOK E752 v: 10601186008 serial: <root required>
           Chassis: type: 10 v: LIFEBOOK E752 serial: <root required>
           Mobo: FUJITSU model: FJNB252 v: M3 serial: <root required> UEFI: FUJITSU // Phoenix
           v: Version 2.10 date: 07/15/2014
Battery:   ID-1: CMB1 charge: 62.2 Wh condition: 62.2/62.2 Wh (100%) volts: 12.7/11.1
           model: Fujitsu CP293630-02 serial: 01A-S130520004410S status: Full
CPU:       Topology: Dual Core model: Intel Core i5-3320M bits: 64 type: MT MCP arch: Ivy Bridge rev: 9
           L2 cache: 3072 KiB
           flags: avx lm nx pae sse sse2 sse3 sse4_1 sse4_2 ssse3 vmx bogomips: 20753
           Speed: 1641 MHz min/max: 1200/3300 MHz Core speeds (MHz): 1: 2074 2: 1680 3: 1293 4: 1350
Graphics:  Device-1: Intel 3rd Gen Core processor Graphics vendor: Fujitsu Limited. LIFEBOOK E752
           driver: i915 v: kernel bus ID: 00:02.0 chip ID: 8086:0166
           Display: x11 server: X.Org 1.20.7 driver: intel compositor: kwin_x11 resolution: 1600x900~60Hz
           OpenGL: renderer: Mesa DRI Intel HD Graphics 4000 (IVB GT2) v: 4.2 Mesa 20.0.2 compat-v: 3.0
           direct render: Yes
Audio:     Device-1: Intel 7 Series/C216 Family High Definition Audio
           vendor: Fujitsu Limited. LIFEBOOK E752 driver: snd_hda_intel v: kernel bus ID: 00:1b.0
           chip ID: 8086:1e20
           Sound Server: ALSA v: k5.5.13-1-pb
Network:   Device-1: Intel 82579V Gigabit Network vendor: Fujitsu Limited. LIFEBOOK E752 driver: e1000e
           v: 3.2.6-k port: 4080 bus ID: 00:19.0 chip ID: 8086:1503
           IF: enp0s25 state: down mac: e0:18:77:02:c8:24
           Device-2: Intel Centrino Advanced-N 6205 [Taylor Peak] driver: iwlwifi v: kernel port: efa0
           bus ID: 0a:00.0 chip ID: 8086:0082
           IF: wlp10s0 state: up mac: 6c:88:14:9b:36:54
           Device-3: Sierra Wireless type: USB driver: qcserial,qmi_wwan bus ID: 1-1.5:5 chip ID: 1199:9011
           IF: wwp0s26u1u5 state: unknown mac: d6:fd:1c:ad:22:f2
Drives:    Local Storage: total: 298.09 GiB used: 128.59 GiB (43.1%)
           ID-1: /dev/sda vendor: Seagate model: ST320LT007-9ZV142 size: 298.09 GiB speed: 3.0 Gb/s
           serial: W0Q91TSG
Partition: ID-1: / size: 287.98 GiB used: 128.44 GiB (44.6%) fs: ext4 dev: /dev/sda2
           ID-2: /boot size: 510.0 MiB used: 118.8 MiB (23.3%) fs: vfat dev: /dev/sda1
           ID-3: swap-1 size: 4.00 GiB used: 33.5 MiB (0.8%) fs: swap dev: /dev/sda3
Sensors:   System Temperatures: cpu: 59.0 C mobo: N/A
           Fan Speeds (RPM): N/A
Info:      Processes: 188 Uptime: 12h 42m Memory: 3.71 GiB used: 1.25 GiB (33.6%) Init: systemd v: 245
           Compilers: gcc: 9.3.0 clang: 9.0.1 Shell: bash v: 5.0.16 running in: konsole inxi: 3.0.37
Tytan - jak widać - to nie jest. Na pokładzie Plazma. I jakoś nie narzekam, że to, że taki system - jakże odległy od Twoich wymogów - bez problemu nadaje się do nie tylko "nauki", ale również do najnormalniejszej pracy. Mojej pracy. Czy tenże komputerek polecałbym komuś do "nauki" linuksa w zakresie pracy nad różnego rodzaju multimediami? Oczywiście, że nie.

44
AUR to nie jest "fajna sprawa na ubicie systemu". AUR to jest Arch User Repository. Jak z nazwy widać coś (bo jeszcze nie wiemy co) związane z Archem. A żeby nie wiem jak zakłamywać rzeczywistość to Manjaro nie jest Archem i to nawet pomimo tego, że mnóstwo paczek z repozytoriów Archa jest przenoszonych do repozytoriów Manjaro dzień w dzień, a potem bez żadnych nawet zmian trafia do jego stabilnych repozytoriów stabilnych. Jeśli ktoś nie wie jak jest tworzona paczka z AUR, jakie zasady winny (bo nie zawsze są) się łączyć z prawidłową obsługą PKGBUILDów w AUR, to w zasadzie nic nt. AUR nie wie. Dziwię się jedynie, że Phil, który wszak kiedyś był użytkownikiem Archa dalej próbuje wciskać kłamliwą propagandę - choć obecnie już nie o "wspieraniu" AUR przez Manjaro (tak kiedyś było to sformułowane), ale o tym, że "w dalszym ciągu Manjaro oferuje możliwość zainstalowania paczek z AUR, choć nie jest to rekomendowane". Sama informacja na wiki Manjaro o AUR jest raczej stekiem wzajemnie sprzecznych bzdur, które nijak pogodzić z rzeczywistością się nie da. Korzystanie zaś z AUR (nie mówię o PKGBUILDach, które tam się znajdują, ale z AUR) jest w Manjaro i głupotą i z pewnego punktu widzenia w ogóle niemożliwe.

45
exPredator - Ważne w tym "zdaniu", czy "opinii" jest sformułowanie "mnie się stało". KDE jest mocno wytrzymałe, jednakże po przekroczeniu pewnej dozy głupot - nie wybacza. Zresztą chyba żadne, konfigurowalne DE tego nie wybaczy.

Strony: 1 2 [3] 4 5 ... 45