Nowe posty

Pokaż wiadomości

Ta sekcja pozwala Ci zobaczyć wszystkie wiadomości wysłane przez tego użytkownika. Zwróć uwagę, że możesz widzieć tylko wiadomości wysłane w działach do których masz aktualnie dostęp.


Wiadomości - Piotr Gabryjeluk

Strony: 1 [2]
16
Sieć / imq TAK NAPRAWDE TO JEST PO CO ?
« dnia: 2005-09-28, 18:20:47 »
Kiedyś widziałem Winampa 3. Zdaje się, że chodzi o współistnieje kilku playlist na raz. Z tego co wiem, to takie cuda nie są wspierane przez XMMS. Co do samego XMMS, to radzę przerzucić się na Beep Media Player, który wygląda tak samo, ma większość tych samych wtyczek, a jest nieco bardziej stabilny i funkcjonalny.

17
Konfiguracja / nie można zainstalować firefoksa
« dnia: 2005-09-28, 18:35:30 »
Program e2resize zmieni rozmiar systemu plików (nie partycji), więc też przesunie dane, które są poza obszarem docelowym.

Później można zmniejszyć jeszcze partycję za pomocą parted. Przyda się restart i test tego systemu plików.

Paczka z programem e2resize: e2fsprogs

18
Inne urządzenia / Tuner TV
« dnia: 2005-09-10, 10:15:25 »
wejdź na www.kadu.net/forum, kliknij szukaj i wpisz libsndfile. Ten temat był tam poruszany wielokrotnie.

19
Instalacja / Problem z zamykaniem systemu
« dnia: 2005-09-09, 22:46:00 »
Jeśli chcesz mieć do iptables jakiś interfejs graficzny, to polecam firestartera.

20
Sieć / Samowola linuksa - KInternet
« dnia: 2005-09-09, 22:28:39 »
2005-09-02 18:31:57 Xarafaxz napisał:

>  > Faktycznie Kubuntu może też być dobrym startem w świat Linuksa. Na pewno każda aplikacja,
 > którą
 >  > zainstalujesz z Kynaptica będzie działać.
 >
 > Daj spokój pewnie bedzie tzeba dodać do pliku tekstowego repozytoria a to bedzie zbyt trudne

wystarczy odhaszować linie, które zaczynają się od
# deb
z pliku /etc/apt/sources.list. Żadnej dodatkowej edycji.

21
Sieć / Samowola linuksa - KInternet
« dnia: 2005-09-02, 17:32:16 »
Jeśli ktoś mówi, że żeby zrobić to co w Window$ie realizuje się trzema kliknięciema myszy, w Linuksie trzeba wpisywać kilometrowe ciągi cytuję \\"znaczków\\", to chyba jakieś nieporozumienie. Weźmy na przykład zamknięcie systemu. Menu Aplikacji -> Zamknij -> Potwierdź (nie wiem jak to dokładnie wygląda na Win, ale jakoś podobnie na pewno). W Linuksie jedno polecenie:

# poweroff

ale to, co wymaga w linuksie dwóch linijek i nie trzeba do tego wielkiej filozofii:

# sleep 2h
# poweroff

a nawet da się upchnąć do jednej:

# sleep 2h; poweroff

ile wymaga kliknięć myszy w Window$ie? Może nie wszystko jest aż tak proste, ale są też rzeczy o wiele razy prostsze, bo jest to system INNY i z tym należy się pogodzić. Jeśli ktoś był wychowywany w filozofii Window$a, to trudno mu się przerzucić, ale tak samo trudno byłoby mu wytłumaczyć o co chodzi z tym Window$em użytkownikowi PowerPC/Mac. Linux jest wszechstronny (serwer/biuro/grafika/gry/firewall) i nie ze wszechstron dopracowany, również dlatego, że jego użytkownicy są zaniedbywani przez producentów sprzętu (stąd problemy z kompatybilnością). SAM Window$ obsługuje z pewnością mniej sprzętu niż SAM GNU/Linux, także możesz podziękować producentom sprzętu, że piszą sterowniki pod Win i pod nic innego (zresztą wystarczyłoby, żeby niektórzy odtajnili specyfikacje urządzeń i ktoś by te sterowniki napisał -- patrz karty WLAN, tu trzeba było napisać ndiswrappera, żeby \\"uratować\\" Linuksa).

Faktycznie Kubuntu może też być dobrym startem w świat Linuksa. Na pewno każda aplikacja, którą zainstalujesz z Kynaptica będzie działać.

22
Sieć / Samowola linuksa - KInternet
« dnia: 2005-09-02, 14:34:33 »
Ja do tej pory używałem:
- MDK
- Aurox
- Slackware
- Kate
- Kubuntu
Od czasu do czasu przydają mi się również:
- Knoppix
- NavyN OS
Aktualnie instaluję Gentoo (w tej chwili nawet).

Używanie GNU/Linuksa, to kwestia filozofii. Zresztą każda dystrybucja ma swoją filozofię i swoje przeznaczenie. Jeśli jesteś użytkownikiem niedoświadczonym polecam zacząć od MDK i stopniowo poznawać tajniki systemu, bo ten system można poznać przez samo używanie. Potrzeba trochę odwagi, trochę pomocy, ale w wyniku dostajesz umiejętność poradzenia sobie z każdą dystrybucją, gdyż za interfejsem użytkownika zawsze kryją się jakieś polecenia, pliki konfiguracyjne itp. Poznanie ich jest nie tylko pożyteczną sprawą, ale również wielką frajdą (tak jak samodzielne konfigurowanie jądra).

Życzę powodzenia i samozaparcia, a co do literówek -- nauczyć się pisać bezwzrokowo ;), najlepiej na klawiaturze DVORAK ;). Jeśli wkurza Cię Window$, to dlaczego miałby Cię nie wkurzać GNU? W końcu to napisali ludzie, a ludzie mają to do siebie, że wkurzają. Wybór należy do Ciebie.

23
Konfiguracja / problem z apt-get :/
« dnia: 2005-09-14, 11:46:47 »
Kluczem do odpowiedzi jest ndiswrapper i sterowniki do WinXP (im nowsze tym lepiej). Też mam kartę DWL-520 albo 510 nie pamiętam dokładnie i chodzi wprawdzie na Gentoo ale na Fedorze i Ubuntu też chodziła. Jeśli będziesz miał pakiecik ndiswrapper, to daję 90% szans, że bez problemów będzie działać.

24
Urządzenia sieciowe / Jak zainstalowac Voyager 105
« dnia: 2005-08-14, 19:41:09 »
Witam

Rzadko udzielam rad w takich serwisach, ale sam ostatnio skonfigurowałem sobie współdzielenie netu i mam to na bieżąco :).

1. Musisz mieć skonfigurowane oba interfejsy (chyba już to zrobiłeś? ;)).
2. Sieć lokalna (czyli z komputerem na szatańskim systemie) powinna mieć stanowczo inne IP, najlepiej z klasy 192.168.x.x. Proponuję 192.168.0.1 dla kompa z netem i 192.168.0.2 dla kompa z windą. Maską dla tego protokołu może być 255.255.255.0.
3. Ręczne konfigurowanie przekierowywania pakietów przez IPtables jest trudne, choć mój kolega zna to na pamięć, więc proponuję rozwiązanie łatwiejsze:
firestarter -- graficzne narzędzie do stawiania firewalla.
4. TAK, aby postawić współdzielenie TRZEBA skonfigurować firewalla (choć brzmi to paradoksalnie).
5. W czasie pierwszego odpalenia firestartera (jako root), kreator pyta się nas o wszystko co jest potrzebne, aby postawić takie współdzielenie (o ile dobrze pamiętam chyba po polsku).
6. Po wszystkim radzę sprawdzić domyślną bramę dla kompa z netem.
7. Ustawienia dla windy: IP 192.168.0.2, brama 192.168.0.1, dns taki jak dla kompa z netem
8. Powinno już działać.
Z problemami wal śmiało, postaram się pomóc (u mnie działa) i chętnie pomogę. :)

Pozdro i powodzenia

Strony: 1 [2]