Nowe posty

Pokaż wiadomości

Ta sekcja pozwala Ci zobaczyć wszystkie wiadomości wysłane przez tego użytkownika. Zwróć uwagę, że możesz widzieć tylko wiadomości wysłane w działach do których masz aktualnie dostęp.


Wiadomości - Paweł Kraszewski

Strony: 1 [2] 3 4 ... 173
16
C/C++ / Odp: parser plikow konfiguracyjnych w C
« dnia: 2020-05-06, 10:48:28 »
dzieki .. chodzilo mi o te w /etc ... gdzie # to koment ... i w sumie tych w /home ;D

Ale plików konfiguracyjnych z # jako komentarzem jest 398753 rodzajów o różnej składni. Nie ma jednego narzędzia, które ogarnie wszystkie przypadki.

17
C/C++ / Odp: parser plikow konfiguracyjnych w C
« dnia: 2020-05-05, 21:38:09 »
Konkretnych plików konfiguracyjnych czy jakiśtam plików konfiguracyjnych? Tak wiele pytań, tak mało odpowiedzi...

Ja w swoich programach używam TOML-a. Taki INI na sterydach, z tablicami, mapami i innymi dobrami. Na podanej stronce masz bindingi do większości języków (ja używałam z Go, Rustem i Erlangiem). Poza tym zdarza mi się używać YAML-a i JSON-a.

18
*Ubuntu / Odp: Rozłożenie ikon w ubuntu
« dnia: 2020-05-04, 20:24:15 »
Czasami odnoszę wrażenie, że mam jakieś lepsze Google w porównaniu do reszty ludzi...

19
Instalacja / Odp: Problem z instalacją Linux lite
« dnia: 2020-05-02, 08:04:55 »
Komunikaty sugerują źle nagrany/uszkodzony nośnik instalacyjny.

21
A, i uzupełniając @pavbaranov-a, wczoraj wyszła nowa Fedora. Ja akurat jestem z kultu DEBa, ale może Ci przypasuje (w końcu jesteśmy tylko ludźmi ;) ).

22
Debiana stable raczej musisz sobie odpuścić, ma za stary kernel na ten CPU, chipset i grafikę.

Co do Ubuntu, zobacz opcję nomodeset w menu bootowania (włącz jak jest wyłączona, wyłącz jak jest włączona). W czasie instalacji zaznacz, że ma instalować zamknięte sterowniki. Sterowniki nvidia-driver-440 z repozytorium Ubuntu obsługują laptopowe RTX 2060.

23
Instalacja / Odp: Ubuntu 20.04 brak bootloadera
« dnia: 2020-04-24, 11:27:49 »
Poprosimy o informacje dodatkowe:

- Czy instalacja jest w trybie MBR/Legacy czy UEFI (i czy włączono SecureBoot)
- Co wyświetla polecenie bootctl
- Co wyświetla polecenie lsblk -f
- Czy jest zainstalowany pakiet os-prober

24
Sprawdź ten wątek. Po angielsku, ale dotyczy tej dystrybucji na takiej karcie i z tym "efektem specjalnym".

25
Sieć / Odp: router w trybie bridge i przekierowanie portów
« dnia: 2020-04-17, 09:15:04 »
1. Dostęp do panelu sterowania z zewnątrz jest poważnym błędem konfiguracji i bezpieczeństwa. Tym bardziej, że jest to pewnie po HTTP a nie HTTPS. Zmiana domyślnego portu niewiele pomoże.
2. Protokół FTP jest ekstremalnie przestarzały i uważany za lukę bezpieczeństwa (brak szyfrowania, przykrycie ruchu SSLem, tzw FTPs, się nie przyjęło, bo wywaliło w powietrze helpery NAT), w związku z czym najnowsze przeglądarki w ogóle go przestały obsługiwać. Jak wystarczy ruch jednokierunkowy od-serwera, skonfigurować HTTP(S), jak potrzebny dwukierunkowy (ściąganie i wgrywanie), skonfigurować SFTP/SCP (transfer plików przez SSH). Są normalne klienty SFTP/SCP na wszystkie systemy, także mobilne.
3. Zakładka Firewall ma funkcję "logged packets" (to jest jedyny screen GUI tego routera, którego nie udało mi się znaleźć z wersji N12+), gdzie możesz zobaczyć pakiety krążące między WAN i LAN, w tym informację co jest uwalane. Na chwilę wyłącz tam firewall i zobacz, czy pomoże.
4. Upewnij się, że LANowy serwer rzeczywiście działa na końcówce .177 adresu IP i że jest to adres przypisany statycznie w DHCP.
5. Nie wiem, na jakim systemie postawiłaś serwer FTP, ale może tam być drugi firewall - dopuszczający ruch lokalny a wycinający zdalny. W szczególności FTP.
6. Jak wszystko już się zapnie, wywal wszystkie serwery na niestandardowe porty. Nawet nie chodzi o włamanie a o długą kolejkę "adoratorów" próbujących zobaczyć, co siedzi za tym portem, co wybitnie obciąży ci łącze i i tak nie najmocniejszy router.


EDIT:  ad 2

Jak potrzebujesz po prostu synchronizować katalog(i) między kilkoma komputerami, ja używam i polecam SyncThing. Otwartoźródłowy, wielosystemowy, szyfrowany, działający w tle, praktycznie bezobsługowy. Jeden wymóg - musi być dostępny 24/24 co najmniej jeden komputer z kopią naszych danych (ja mam na to przeznaczonego starego, pasywnie chłodzonego klocka na Atomie z SSD).

26
Sieć / Odp: router w trybie bridge i przekierowanie portów
« dnia: 2020-04-15, 16:23:19 »
To jeszcze poprosimy o info
* jaki soft jest na routerze (albo jaki to model, jeżeli soft jest oryginalny). Czasami są dwie osobne opcje - jedna do przekierowania i jedna do dopuszczenia ruchu w ogóle. Bez drugiej nie działa pierwsza.
* jak to działało przed awarią (przez jakie sprzęty)
* czy nie ma podejrzeń, że operator wycina usługi (niektórzy to robią, w ramach różnych "cybertarczy").
* czy jest możliwość sprawdzenia na routerze, czy pakiety z zewnątrz w ogóle docierają (np. jeżeli jest OpenWRT albo kuzyn, to doinstalować i sprawdzić tcpdump-em)
* czy modem ADSL nie ma jakiegoś filtra pomimo pracy w bridge'u? Swojego czasu robiłem filturjąco-przycinającego bridge'a, więc to jest technicznie możliwe.

27
Sieć / Odp: router w trybie bridge i przekierowanie portów
« dnia: 2020-04-15, 10:42:51 »
Cytuj
porty [...] , 20, 21 żeby dostać się na serwery [...] i FTP
I jeszcze bez maseczki może chodzisz?

Jak sprawdzasz łączność z WWW/FTP? Robiąc połączenie na adres zewnętrzny ze środka? Czy rzeczywiście łącząc się z zewnątrz?

28
Sieć / Odp: router w trybie bridge i przekierowanie portów
« dnia: 2020-04-14, 13:46:51 »
Jak rozumiem, topologia teraz jest taka:


---świat---[ADSL | LAN1]----kabel---[WAN | LAN2+WIFI]---kabel---[komputer]
                  ^                           ^
                  \--modem w trybie bridge    |           
                                              \--router z WiFi

Czyli (w teorii) WAN routera ma adres publiczny?

30
Inne / Odp: Jak,Zrobić kopię całego dysku?
« dnia: 2020-04-04, 22:02:36 »
[...]
A może jest coś w czym wpisuję sector początkowy, potem sector końcowy i leci bez zbędnych pytań pełna 100% kopia? Jest coś takiego?

Jest pierdylion takich narzędzi, od podstawowego dd zaczynając. Problemem jest, gdy próbujesz tak skopiować większy nośnik na mniejszy - a tej informacji pytający nie udzielił. A z kopiowaniem HDD->SSD nie jest oczywiste, czy HDD zmieści się na SSD. U mnie nie, ale ja pojebany jestem mając 12TB HDD i 1TB SSD.

Strony: 1 [2] 3 4 ... 173