Nowe posty

Pokaż wiadomości

Ta sekcja pozwala Ci zobaczyć wszystkie wiadomości wysłane przez tego użytkownika. Zwróć uwagę, że możesz widzieć tylko wiadomości wysłane w działach do których masz aktualnie dostęp.


Wiadomości - pavbaranov

Strony: [1] 2 3 ... 22
1
Inne / Odp: przygotowanie zeskanowanego pdf do OCR
« dnia: 2019-05-21, 20:52:53 »
Tylko przydałaby się jeszcze podpowiedź jakich ustawień i wartości dla obrazu użyć. Kompletnie się nie znam na pracy z obrazem.
Może ktoś już wykonywał podobne zadanie i ma doświadczenie.
Powiem tak. Doświadczenie - niewielkie - mam. Jako OCR używałem tesseract bo to jedyne, obecnie działające narzędzie typu OCR, które oferuje jakieś wsparcie dla j.pol. Nakładka graficzna - dla łatwej obsługi tego silnika - gImageReader. Jak do tej pory sama jakość poprawnie zeskanowanego (albo po prostu w formie graficznego pliku) tekstu nie była problemem.
Zatem - sugerowałbym wpierw wypróbować, a dopiero potem martwić się, gdy coś nie będzie działać poprawnie.

2
Inne / Odp: przygotowanie zeskanowanego pdf do OCR
« dnia: 2019-05-21, 18:06:04 »
Zanim się zaczniesz bawić - po prostu wrzuć i sprawdź co rozpozna, bowiem tego typu rzeczy (kontrast, czerń itp.) będą miały być może znaczenie, ale wyłącznie przy tekstach, gdzie praktycznie jest "szare na szarym" :)
Chcesz mieć lepszy skan dla OCR, to - wg mnie - pobaw się przy samym skanowaniu (jeśli możesz), tak by wyszedł on lepszy.

Niemniej jednak zerknij na tę podpowiedź: https://softwarerecs.stackexchange.com/questions/20865/tool-to-sharpen-contrast-a-pdf-image-file

3
Zdzisław... zacznij od samego początku: https://pl.python.org/docs/tut/tut.html (oczywiście link jest przykładowy). Dobrym wyjściem jest również przeglądnięcie wyników:
https://duckduckgo.com/?q=pierwsze+kroki+w+python
https://duckduckgo.com/?q=podstawowe+%C4%87wiczenia+w+python

4
Konfiguracja / Odp: błąd make kernel 5
« dnia: 2019-05-16, 13:06:40 »
A ja mam inne pytanie. Z jakiegoś powodu chcesz skompilować kernel, w dodatku już lekko przykryty patyną (ostatnia wersja 5.0 to 5.0.16, a nie 5.0.9. Podstawowe pytanie: po co to robisz? Kompilacja kernela ma sens wyłącznie wówczas, jeśli coś potrzebujesz zmienić w domyślnym kernelu. Jeśli potrzebujesz nowszych wersji kernela, to z desktopowych masz np. liquorix kernel, xanmod i pewnie jeszcze kilka innych, które są dla Debiana. Po prostu instaluj binarkę.
Co innego, jeśli chcesz się nauczyć kompilacji kernela (ale gdzie mi tam do Prezydenta Debiana na Polskę, by cokolwiek sugerować) lub Twój sprzęt wymaga jakichś niestandardowych ustawień w configu.

5
X Serwer / Odp: multikonfiguracja xorga
« dnia: 2019-05-09, 09:12:50 »
Polecam lekturze:
https://jlk.fjfi.cvut.cz/arch/manpages/man/xorg.conf.5
https://wiki.archlinux.org/index.php/Intel_graphics
https://wiki.archlinux.org/index.php/Intel_GMA_3600
https://wiki.archlinux.org/index.php/ATI
https://wiki.archlinux.org/index.php/AMDGPU
https://wiki.archlinux.org/index.php/Nouveau
I powinieneś mieć świadomość, że to dopiero wierzchołek góry lodowej i dotyczący wyłącznie jednego zagadnienia i nie wszystkich nawet GPU.
I jak dla mnie - koniec w temacie z wyjątkiem jednego stwierdzenia. Swoje ustawienia nie trzymam w pliku xorg.conf, a w oddzielnych plikach w katalogu xorg.conf.d. Jeśli chodzi o ustawienie dla GPU to z pewnych względów mam tu wyłącznie wymuszony jeden z dwu sterowników, jakie mogę używać dla GPU w moim komputerze. Reszta to automatyka oraz polecenia przekazywane kernelowi przy starcie systemu - xorg.conf bowiem to zdecydowanie nie wszystko i zdecydowanie nie jedyna droga do ustawień.

6
X Serwer / Odp: multikonfiguracja xorga
« dnia: 2019-05-08, 09:51:46 »
Tyle, że w Twoim conf jest dodatkowo dwa na krzyż. Nadto... albo w niektórych miejscach jest wadliwy, albo wymaga ustawienia odpowiednich flag przy kompilacji mesa.
Dalej pozostaję przy swoim: nie istnieje jeden, uniwersalny xorg.conf (no, chyba, że umieścimy tam wszystkie możliwe ustawienia, które będzie można włączać czy wyłączać). Moim zdaniem - punkt wyjścia to właśnie owe domyślne ustawienia, które - jeśli nie działają prawidłowo - można sobie odpowiednio dostosować pod GPU i sterownik, który mamy (np. mam Radeona, do którego mogę użyć dwu różnych sterowników otwartych; każdy z nich z innymi, właściwymi dla niego ustawieniami).
Pomijam już, że przejście takiego tasiemca i poustawianie go przez nawet w miarę ogarniętego użytkownika jest zdecydowanie bardziej czasochłonne i mniej wygodne od choćby wpisania poprawnego ustawienia dla jednego z komputerów Lenovo opartych o GPU Intela:
Section "Device"
   Identifier  "Intel Graphics"
   Driver      "intel"
   Option      "AccelMethod"  "glamor"
   Option      "DRI"    "3"
   Option      "TearFree"    "true"
EndSection
Wg mnie - po prostu prościej i czytelniej. I konia z rzędem temu, kto z tych setek linii w proponowanym przez Ciebie rozwiązaniu jest w stanie wybrać te właściwe właśnie dla tego GPU.

7
Konfiguracja / Odp: jfs - zalety i wady
« dnia: 2019-05-08, 00:48:26 »
A przeczytaj sobie sam, choćby tutaj: https://wiki.archlinux.org/index.php/JFS

8
X Serwer / Odp: multikonfiguracja xorga
« dnia: 2019-05-08, 00:02:20 »
Wszystkie te opcje są... domyślne dla określonego rodzaju GPU :) Jeśli zaś potrzebne jest wymuszenie (np. na Intelu), to wynika to najczęściej z wadliwego działania tego, określonego GPU na innym ustawieniu.

9
X Serwer / Odp: multikonfiguracja xorga
« dnia: 2019-05-07, 19:43:52 »
dla radeonów włączamy sobie glamergl
Taaa... i po co? W przypadku Radeon > HD2000 glamor jest domyślny. Niczego nie trzeba tu zmieniać, dopisywać itp. Trzeba natomiast zmienić.
Raz jeszcze co to daje, bo oprócz jednego wielkiego confa - nie widzę zastosowania.

10
Advocacy / Odp: Sensowny podział partycji
« dnia: 2019-05-07, 16:45:52 »
@Milczarskivon - To ja poproszę o uzasadnienie aż 50GB na sam system oraz aż 16GB SWAP w tym przypadku.

11
X Serwer / Odp: multikonfiguracja xorga
« dnia: 2019-05-07, 15:20:31 »
Z całym szacunkiem - wierutna bzdura. Od ładnych kilku lat xorg.conf nie jest tworzony automatycznie; całą sprawę załatwia automatyka Xów. Tworzy się go, gdy zachodzi potrzeba stuningowania sterowników sprzętu obsługiwanego przez Xy. Czy zatem mam rozumieć, że chcesz zrobić uniwersalny xorg.conf właściwy np. dla AMD Vega i jednocześnie dla VIA OpenChrome? :) Toż to się nie uda.
Jeśli potrzebujesz stworzyć xorg.conf dla siebie, to poznaj swój sprzęt, zastanów się co w nim nie działa tak, jak tego oczekujesz, sprawdź na różnego rodzaju wiki, czy wprost w dokumentacji Xów lub również sprzętu, który w ten sposób chcesz stuningować i to zrób. Sięganie po rozwiązania czyjeś, z dowolnego, innego sprzętu, jest kuszeniem losu.

12
Konfiguracja / Odp: błąd make kernel 5
« dnia: 2019-05-07, 11:04:13 »
Spróbuj mu dać samo "make", a nie "make -j3"

14
Konfiguracja / Odp: Uprawnienia
« dnia: 2019-04-22, 14:10:38 »
Pewnie Paweł będzie mieć lepsze rozwiązanie, ale ja zrobiłbym w ten sposób, by utworzyć nową grupę z user i user_ftp, nadać prawa do /home/user grupie i użytkownikom w niej. Powinno zadziałać.

15
Administracja / Odp: Read- only SD
« dnia: 2019-04-09, 19:14:59 »
Skoro doszedłeś do info z gugła, to sprawdź sobie m.in. jak Ci się zgłasza karta. Jeśli "zwykłe" sposoby nie pomogą, możesz jeszcze spróbować - jeśli masz Windows - spróbować spod niego. Dalej jeśli masz ten OS możesz znaleźć narzędzia do naprawy kontrolera. Na linuksie - sprawdzałem chyba wszystkie - raczej to się nie uda.
PS: Taniej kupić nową kartę :)

Strony: [1] 2 3 ... 22