Nowe posty

Pokaż wiadomości

Ta sekcja pozwala Ci zobaczyć wszystkie wiadomości wysłane przez tego użytkownika. Zwróć uwagę, że możesz widzieć tylko wiadomości wysłane w działach do których masz aktualnie dostęp.


Wiadomości - pavbaranov

Strony: [1] 2 3 ... 23
1
@wujo44 - Znów - zakładając, że prawidłowo postawiłeś Archa, to masz na nim połęczenie z netem. Nawet w trybie "tekstowym". Zatem:
sudo pacman -Syu pastebinit
A potem już prosto:
journalctl -b -0 > log.txt && pastebinit log.txt
Potem podaj nam link.
Być może to jest też coś związane z błędami Xów, zatem również zawartość:
pastebinit /var/log/Xorg.0.log
i również link poprosimy. Niestety po samym opisie np.: "Jeśli użyję "systemctl enable gdm.service" to komputer będzie wyłączać się niedługo po uruchomieniu systemu." nic się nie dowiemy. To polecenie winno wyłącznie podlinkować gdm.service do usług systemd, które są uruchamiane weraz ze startem systemu. Nic więcej. Skąd zatem jakieś "wyłączanie się"?

2
Zakładając, że wszystko wykonałeś prawidłowo - możesz pokazać dziennik z bootowania?

3
Inne / Odp: Po aktualizacji zniknęły niektóre funkcje
« dnia: 2019-08-10, 16:12:15 »
1. Pytałem, bo raz piszesz o 68 - binarce od Mozilli, raz pokazujesz ESRa Debiana.
2. Wcześniej prosiłem - wystartuj na "zerowym" profilu lub na safe-mode.
3. Nie chodzi o "kliknięcie", bowiem to co to daje, to już wiemy. Chodzi o sprawdzenie jakie polecenie jest wywoływane przez menu. Masz zrobioną aktualizację z poprzedniej wersji, gdzie zmieniło się gtksu (czy jak to się tam nazywa) na pkexec. Stąd istotne jakie jest polecenie w menu, które wywołuje program.
4. I jeszcze jedno pytanie - mając 9 - cokolwiek zmieniałeś w menu?

4
Inne / Odp: Po aktualizacji zniknęły niektóre funkcje
« dnia: 2019-08-10, 14:40:11 »
1. FF - Ile ich masz zainstalowanych w systemie i skąd, bo misz masz z tym totalny?
2. FF - Czy - jeśli masz więcej niż jeden FF zinstalowany to korzystają one z innych profili, czy z tego samego?
3. "Konsola root" - już Ci podpowiadałem - sprawdź przez co i jak to jest wywoływane, innymi słowy podglądnij komendę w menu, która wywołuje dokładnie tę pozycję i dostosuj do obecnego Debiana.

5
Inne / Odp: Po aktualizacji zniknęły niektóre funkcje
« dnia: 2019-08-09, 22:05:20 »
FF jest w folderze /opt od początku,
Jeśli tak, to... masz zainstalowane FF spoza repozytorium, masz 2 wersje FF w systemie i/lub cokolwiek jeszcze innego. FF "dystrybucyjne" nie jest instalowane w /opt: https://packages.debian.org/buster/amd64/firefox-esr/filelist

6
Inne / Odp: Po aktualizacji zniknęły niektóre funkcje
« dnia: 2019-08-06, 22:45:36 »
Spróbuj uruchomić FF na nowym profilu ewentualnie jako safe-mode - również domaga się aktualizacji?

7
Inne / Odp: Po aktualizacji zniknęły niektóre funkcje
« dnia: 2019-08-04, 20:13:55 »
[quote author=Koder link=topic=25613.msg137689#msg137689 date=1564917691]
koder nie występuje w pliku sudoers. Ten incydent zostanie zgłoszony.
I co chcesz jeszcze kombinować? Nie jesteś użytkownikiem sudo wobec powyższego nie jesteś w stanie przez sudo uzyskać uprawnień roota. Skonfiguruj sobie sudo.

8
Inne / Odp: Po aktualizacji zniknęły niektóre funkcje
« dnia: 2019-08-04, 10:57:12 »
@Andrzej J - "su" jest prawie tak stare jak sam linux i istniało na lata całe zanim komukolwiek się systemd zaczął w ogóle tlić w głowie.

@Koder - Jeśli dobrze rozumiem problem z "terminalem root", to chodzi o pozycję menu, w której masz możliwość wyboru "Terminal (root)" (coś koło tego, nie mam na całe szczęście Debiana i nie używam LXDE, ale sama pozycja - jeśli istnieje - i tak niekoniecznie od LXDE zależna). Po wyborze tej pozycji powinieneś podać swoje (tj. użytkownika, a nie roota) hasło a terminal winien się otworzyć z uprawnieniami roota. Zgadza się?
Jeśli tak, to w zasadzie mogłyby istnieć 2 możliwości otwarcia czegoś takiego w taki sposób: albo przez sudo albo odpowiada za to polkit.
Pierwsze - sprawdź sobie czy masz prawidłowo skonfigurowane sudo. Otwórz "zwykły" terminal (tj. użytkownika) i wpisz jakiekolwiek polecenie poprzedzone przez sudo. Może to być np. otwarcie innego terminala właśnie na prawach roota (tu jest chyba lxterminal, a zatem:
sudo lxterminal
). Działa?
Drugie - tu niestety mocno opisowo, bowiem - jw. - nie mam LXDE. Nie wiem gdzie LXDE ma konfigurację menu, ale należałoby sprawdzić tę pozycję, która odpowiada za uruchomienie "terminal (root)"; będzie tam jakaś komenda np.: terminal_root.desktop, albo gksu terminal itp. Jeśli będzie coś odnoszące się do pliku *.desktop, co nie jest poprzedzone przez żadne gksu, to należy odszukać taki plik (albo jest w PATH, albo będziesz miał podaną pełną ścieżkę) i przeglądnąć, sprawdzając w nim polecenie występujące po Exec=. Po sprawdzeniu, jeśli wywołanie terminala root następuje przez gksu - otwórz terminal użytkownika i wpisz:
gksu lxterminal
i sprawdź co się dzieje.
Trzecie - inną opcją jest polkit, ale aby nie komplikować skupmy się na dwu poprzednich.
Jeśli polecenie:
sudo aplikacja
nie działa to oznacza, że masz wadliwie skonfigurowane sudo i po prostu trzeba je skonfigurować prawidłowo. Jeśli nie działa
gksu lxterminal
, plując się na uprawnieniach, a działa to polecenie z sudo, to coś powinno zwrócić w terminalu i o to poprosilibyśmy; prawdopodobieństwo jednak, że gksu jest jakoś uwalone. Jeśli nie działa i z gksu i z sudo to prawdopodobnie kwestia konfiguracji sudo.

Zerknij też na: https://forum.lxde.org/viewtopic.php?t=1207&f=22

9
Inne / Odp: Po aktualizacji zniknęły niektóre funkcje
« dnia: 2019-08-03, 19:46:07 »
Puf, pif, paf i leży zabity :) Debian nie ja.
Ok, skoro wszystko obecnie wskazuje na to, że nie jest "źle" zaktualizowane z punktu widzenia Debiana, to miałbym jedną radę. Dość drastyczną, ale - zasadniczo - do odwrócenia, jednakże dobrze byłoby, gdyby to ktoś, kto ma Debiana jeszcze "klepnął". Otóż ogólnie dane dotyczące zachowania się znajdują się w katalogu ~/.config (zdaje się, że tak samo jest i dla LXDE). Dla "odtworzenia" zatem domyślnych danych i zachowania się środowiska w danej dystrybucji wystarczające jest skasowanie katalogu ~/.config (ew. jeszcze ~/.local/share/katalog_konkretny lub też - zwłaszcza przy starszych instalacjach - katalogu ~/.jakiś_katalog, gdzie ów ".jakiś_katalog" zwykle wskazuje w nazwie na związek z danym DE). Oczywiście zamiast skasować, można zmienić tym katalogom nazwę.
Zupełnie bezpiecznym jest natomiast bądź użycie użytkownika "gość/guest/test itp." jeśli takowego oferuje DM, a jeśli nie to po prostu stworzenie nowego użytkownika i zalogowanie się na nim. Jeśli na nowym koncie wszystko jest ok, to oznacza, że aktualizacja przebiega prawidłowo, prawidłowe są ustawienia "systemowe", a jedyne coś, co nie gra znajduje się w konfiguracjach danego użytkownika i wówczas - zalecając rozwagę, tak by nie wykasować sobie np. haseł itp., których nie pamiętamy :) - można powolutku albo przenieść się na owego "nowego" użytkownika, albo spróbować skasować ustawienia starego wg opisu wyżej.

10
Inne / Odp: Po aktualizacji zniknęły niektóre funkcje
« dnia: 2019-08-03, 15:38:32 »
"Lekarstwo" się znajdzie, ale umożliw diagnozę :) Począwszy od podania tak elementarnych informacji jak np. środowisko, którego używasz czy zawartość sources.list (wszystkich udostępnionych).
Ogólnie: z opisu wygląda na to, że w sposób wadliwy przeprowadziłeś aktualizację i system w części się prawdopodobnie zaktualizował, a w części nie.

11
Inne / Odp: Program dublujacy wpisane wartosci
« dnia: 2019-07-15, 09:14:36 »
Może mam problem z szarymi komórkami, ale piszesz w całkowicie niezrozumiały sposób. Gdzie wpisujesz hasło, w czym? I co oznacza, że ma ono "od razu trafić do Ciebie"?

12
Inne / Odp: Program dublujacy wpisane wartosci
« dnia: 2019-07-12, 02:35:18 »
@Johny - Pomijam, czy taki program istnieje, ale musisz dokładniej opisać o co Ci chodzi. Chcesz czegoś co wpisuje do coś do dwu różnych, działających programów, czy do plików, które będą przez te programy przetwarzane? Jakie to programy, jakie pliki? Jeśli pliki - tego samego rodzaju, czy kompletnie różne? Pliki "puste", czy coś w nich już jest zapisane?
Wstępnie jednak - jeśli ma to wpisywać jakieś znaki do dwu różnych formatów plików, które nie są tzw. plain text, to raczej zapomnij.

13
Poradniki do KDE są - choć mało kompletne - w userbase.kde.org, niemniej jednak i tak nie dadzą Ci one odpowiedzi na komplet możliwości. Ogólna zasada: wpierw poznać, używać - potem zmieniać. Dodatkowo wpierw warto korzystać z gotowych rozwiązań innych użytkowników, które można podpatrzeć bądź ściągnąć z sieci. Zacznij od przeglądnięcia store.kde.org.

Jak wspomniałem - KDE jest oddane kreatywności użytkownika. Ma jakby dwa swoje oblicza: "systemowe", które otrzymujesz wprost od KDE, które ewentualnie w danej dystrybucji doznaje pewnych zmian (np. zobacz jak to zostało zmienione w Nitrux OS: https://nxos.org/) oraz użytkownika, gdzie on przejmuje kontrolę nad tym jak ma jego system wyglądać. I nie chodzi tu o prostą zmianę tapety, czy wyglądu domyślnej "skórki". W takim przypadku, to użytkownik musi albo poeksperymentować, by stwierdzić jaki wygląd ma przyjąć jego system, by było mu z nim najwygodniej, albo wręcz zanim dokona zmian powinien już to wiedzieć.

(W domyślnym KDE nie ma docka, jest panel i pewnie o niego Ci chodzi). Nie odpowiem Ci ani gdzie ustawić Latte, gdzie panel, co mają one prezentować, by Tobie wygodnie się korzystało, bo... po prostu nie jestem Tobą. Ba, przy Latte w ogóle nie istnieje konieczność korzystania z panelu dostarczanego wraz z KDE. Znów odeślę: zerknij sobie jak inni ustawiają (i udostępniają) układy dla Latte-Dock: https://store.kde.org/browse/cat/417/. Może to Cię jakoś natchnie. Samo latte jest dostarczane bodaj z 3-4 układami, które można w nim zmienić. Wypróbuj.

I na koniec dobra jeszcze rada. Nie zmieniaj wszystkiego na raz, a powoli, systematycznie, bo robienie czegoś na łapu-capu jest jednym z kroków, gdzie Plazmę można wysadzić w powietrze.

I jeszcze taka dobra, prosta rada jeśli już chcesz się bawić w zmianę pulpitu KDE. Zamknij oczy, wyobraź sobie jak winien wyglądać Twój pulpit. Pomyśł dlaczego tak i jaką wygodę i funkcjonalność ma Ci to przynieść (wpierw wypróbuj sobie jeszcze dwa układy pulpitu, który dostarcza /PPM na pulpicie, "odblokuj elementy interfejsu", PPM -> "ustawienia pulpitu" -> Tapeta/Układ i tu masz albo "Widok katalogu" [który w większości dystrybucji jest domyślny i który jest najbardziej zbliżony do pulpitu znanego np. z Windows] albo "Pulpit", na którym możesz umieszczać w dowolnych miejscach, dowolne elementy interfejsu, w tym również aplet "widok katalogu", który tym razem nie musi zajmować całego ekranu). Jak już będziesz miał poukładane, czy panel z KDE (który też może być różny), czy dock (Latte jest jedną z możliwości, która jest najbardziej rozbudowana), w którym miejscu ekranu, odpowiesz sobie na proste pytanie, czy ma być jeden, czy jednak dwa, a może więcej, czy każdy z nich ma być zawsze widoczny itp.itd., to... weź kartkę i rozrysuj to sobie, a następnie doprowadź wygląd KDE do tego co na tej kartce jest jednocześnie zapisując sobie co dokonałeś i jakimi ustawieniami do tego doszedłeś.

14
W KDE nie istnieją "apki do zmiany wyglądu" :) Masz System Settings (Ustawienia systemowe), które oferują od groma możliwości zmiany wyglądu. Masz tu m.in. wbudowany mechanizm GHNS, który potrafi pobrać różne elementy ze store.kde.org. Oprócz tego jeszcze kupę innych. Dodatkowo w istocie są różne zamienniki/dodatki jak np. latte-dock, który jest obecnie w zasadzie zamiennikiem za panel w Plazmie, ale nie wyklucza go (może współistnieć). Do tego jest mnóstwo tematów, wystrojów i bóg raczy wiedzieć jeszcze czego na ww. stronie, w tym także nawet różne wystroje dla Latte-Dock.
Pamiętaj jednak, że można tu przegiąć w każdą możliwą stronę. Najlepiej jest zatem mieć w systemie 2 użytkowników: Twojego "docelowego" oraz jakiegoś "testowego" i to tam testować zmiany. Jeśli coś nie pójdzie po prostu należy wywalić katalog ~/.config oraz ~/.local i dokonać restartu Plazmy. Na docelowym użytkowniku możesz sobie natomiast robić to, co wcześniej wypróbowałeś. Pamiętaj też, by stosować te wystroje, które są dla tej wersji Plazmy, którą masz.
I raz jeszcze - KDE najlepiej są wspierane w dystrybucjach, które wymieniłem. Jest jeszcze Neon, ale nie mam pojęcia, czy to mogę polecać z czystym sumieniem, czy nie.

15
Plasma wygląda tak, jak tego chce jej użytkownik :) Ot, jedna z wariacji: https://www.youtube.com/watch?v=d7xl1I8wMxI. Nie jedyna. Coś - za coś. Albo GNOME i dość problematyczna jego konfiguracja (choć nie jest niewykonalna, ale to środowisko niekiedy lubi powiedzieć: dość), albo Plasma i konfigurowalność w zasadzie ograniczona pomysłowością użytkownika (oraz jego wiedzą i umiejętnościami).

Jeśli pozostaniesz przy GNOME, to sens instalacji tam większości (aczkolwiek nie wszystkich) aplikacji, o których wspomniał @ultr jest co najmniej problematyczna, gdyż są to aplikacje (znakomita ich większość) oparte o KDE Frameworks 5, które jest wykorzystywane przez Plazmę oraz aplikacje KDE, a także niektóre inne programy, jednakże w większości tworzone z myślą o KDE właśnie. Sens instalacji połowy środowiska KDE w GNOME po to, by używać tu np. edytora tekstu jest po prostu żaden, zwłaszcza, że GNOME ma swoje alternatywy (np. gedit).

Strony: [1] 2 3 ... 23