Nowe posty

xx Jaki linux na laptop/tablet hybrydowy? (19)
Dzisiaj o 00:02:15
xx Repozytoria Archa (9)
Wczoraj o 14:22:11
xx Otwaty port 123 udp (4)
Wczoraj o 13:52:00
xx Brak możliwości instalacji aplikacji na Opensuse Tumbleweed. (7)
Wczoraj o 12:45:32
xx konfiguracja sieci domowej (6)
2019-12-14, 23:58:47
xx petla while (11)
2019-12-14, 22:14:49
xx Ktoś zna datę przejścia Minta 19.3 z bety do oficjala? (47)
2019-12-14, 14:28:28
xx Jak,Zrobić kopię całego dysku? (3)
2019-12-14, 08:39:41
xx Brak rozdzielczości 16:9 ubuntu 19.04 (1)
2019-12-14, 01:46:25
xx Dziwne połączenia sieciowe! Co to jest? (14)
2019-12-13, 22:59:42

Pokaż wiadomości

Ta sekcja pozwala Ci zobaczyć wszystkie wiadomości wysłane przez tego użytkownika. Zwróć uwagę, że możesz widzieć tylko wiadomości wysłane w działach do których masz aktualnie dostęp.


Wiadomości - pavbaranov

Strony: [1] 2 3 ... 35
1
Zlituj się. Alcatel wymyślił sobie jakiś komputerek, do którego zastosował jakiś software (w tym przypadku Win10). Ma określone bebechy, które z tym Win10 współpracują.
Widzisz tu jakąś politykę MS?
Za to, że Apple współpracuje bezproblemowo z systemem od Apple (i vice versa) też będziesz Apple winił?
Czyją politykę będziesz widział, że na 99% urządzeń z Androidem nie zainstalujesz nie tylko innego systemu, ale często nawet innej wersji Androida?
No niestety, ale ze znakomitą większością urządzeń typu SoC tak jest, że na 100% chodzi tam jeden (dowolny) system. Inny może, ale nie musi.

Twoje twierdzenie natomiast było proste (i nie przeinaczaj go teraz): Alcatel Plus 10, to to samo co Kiano czy Lark. A jakiś konkret na poparcie tej tezy? Jesteś w stanie to wykazać to bylibyśmy Ci wdzięczni, albowiem wówczas łatwiej byłoby znaleźć sposób instalacji na tym Alcatelu linuksa, a Anncio1998 otrzymałaby wówczas to, czego pragnie.

2
Ten Alcatel to to samo co słynne Kiano czy Larki z windows.
Krótko: nie. To są zupełnie inne komputery.
I tyle w tym temacie można powiedzieć, a resztę szkoda nawet czytać.

3
Konfiguracja / Odp: Repozytoria Archa
« dnia: Wczoraj o 14:22:11 »
Wszystko rozumiem. Doprawdy wszystko, ale nie brak jakiegokolwiek samozaangażowania. Nie jestem też w stanie zrozumieć - po trzech latach używania linuksa (taki niby jesteś "świeżak"???) - braku precyzyjnego zadania pytania. Pozwolę sobie przytoczyć to co zadałeś i rozłożyć na czynniki pierwsze:
"Gdzie znaleźć oryginalne repozytoria Archa (jakaś lista)"
A "gdzie" to w przypadku Twojego pytania czego dotyczy? "Gdzie" w internecie znajdziesz listę repozytoriów Archa? No cóż - po 3 latach - należałoby dojść jednak do jakże światłej konstatacji: podstawowe informacje nt. jakiejś dystrybucji znajduje się zwykle na jej stronie domowej. Ot, w przypadku Archa jest to archlinux.org i po prawej stronie masz odnośnik. Możesz sobie wygenerować jak chcesz, możesz sobie zobaczyć status, możesz przeglądnąć listę.
"Gdzie" lokalnie na komputerze? Cóż... Sam wybrałeś Arco i powiedziałem Ci - będziesz z tym siedział sam, bowiem prawdopodobieństwo, że ktoś inny ma jest niewielkie. Różnie też, różne dystrybucje archopochodne te listy repozytoriów dodają. Jeśli - jak Arco - korzystają bezpośrednio z archowych paczek, to istnieje taka paczka jak pacman-mirrorlist. Można nawet łatwo zadać pacmanowi pytanie:
pacman -Qs mirror
I w wyniku otrzymasz od jednej do kilku paczek. Po nazwie zorientujesz się.
Dalej drążąc temat sprawdzisz sobie jakie pliki taka paczka dostarcza:
pacman -Ql pacman-mirrorlist
i w odpowiedzi na to otrzymasz... no kurcze... zawrót głowy: jeden plik! Ze wskazaniem nawet lokalizacji, gdzie jest on w systemie zainstalowany.
Ba, wszystko jest w wiki Archa opisane (to jedno z najlepszych wiki w świecie linuksowych dystrybucji, aczkolwiek nie jest pozbawione wad).
Czy to jest problem? Nie. Przynajmniej nie jest to problem na forum. Problem jest z Tobą, że nie chce Ci się czytać dokumentacji, tylko chciałbyś z np. areckiego, mnie, czy kogokolwiek innego zrobić swojego prywatnego nauczyciela systemu, który używasz. Obojętne jaki to będzie.

Dalej pytasz:
"no i szukam też listę tzw. mirrorów ale nie wiem czy to to samo co te pierwsze"
Jw. Zerknięcie na stronę Archa i wszystko jasne.

Nadto stwierdzasz:
"Chciałbym zamienić repo zapodane w ArcoLinux na te które oferuje tylko Arch (a wiem że na bank są inne)."
Z całym szacunkiem, ale przy Twoim totalnym braku jakiejkolwiek wiedzy skąd wiesz, że "repo zapodane w ArcoLinux" jest "na bank" inne niż to, które "oferuje tylko Arch"?
Już wcześniej Ci pisałem - tylko u licha czytać trzeba - Arco bezpośrednio (sic!) korzysta z repozytoriów Archa. To oznacza, że w Arco jest zainstalowana paczka pacman-mirrorlist, która dostarcza listy serwerów ze źródłami pacmanowi. W zależności od tego w jaki sposób będzie ona tak udostępniana (nie wiem) wymagać będzie opisanej w wiki Archa ingerencji (czyt. odhaszowania co najmniej jednego mirrora), albo będzie dostarczana już z przykładową ich listą. Dodatkowo - i prawdopodobnie na ostatnim miejscu - podawane jest repozytorium paczek udostępnianych przez Arco. Jeśli nie chcesz przejść z Arco na Archa (czyli potraktować Arco wyłącznie jako instalatora Archa) to owe repozytoria masz udostępnić systemowi!!! Jeśli zaś chcesz przejść na Archa z Arco, to pomijając, że są łatwiejsze instalatory Archa, to nie robi się tego tylko i wyłącznie przez zaprzestanie udostępniania repozytoriów dla danej dystrybucji właściwych. Możesz napisać co chciałeś osiągnąć?

Piszesz, że w przeciągu dwu dni od zainstalowania Arco ono Ci się "wysypało". Otóż nie! Nie istnieje taka możliwość, aby Arco, Arch, czy cokolwiek innego z tego towarzystwa "samo się wysypało". To Ty wywaliłeś ten system w powietrze albowiem bladego pojęcia nie masz jak należy z niego korzystać. Nie masz, bo nie chce Ci się przeczytać absolutnych podstaw. Pytałem dwa razy o to jak instalujesz paczki pacmanem (wychwalanym z jakiegoś powodu przez Ciebie). To jest podstawowy test na to, czy ktoś w ogóle zrozumiał różnicę między używaniem Archa na np. wszelkich Debianów, czy Ubuntu, czy pochodnych systemów. Brak zrozumienia na 100% prędzej czy później spowoduje wywalenie Archa (i pochodnych) w kosmos.

Piszesz:
"chciałem po prostu zedytować listy mirrorów i ustawić je na te z Archa albowiem zauważyłem że ArcoLinux potrafi łączyć się z setkami dziwnych mirrorów z egzotycznych krajów.
Znalazłem podstawowe listy dla Archa ale niestety w ArcoLinux nie zadziałały. Nie wiem czy dodali gdzieś blokadę ale wszystkie repo z oryginalnego Archa czy nawet podbrane z manjaroo nie chciały działać (komunikaty disconnected, time out i tak dalej)."
I znów - lista mirrorów - jest na stronie Archa. Można ją pobrać. Gdybyś poprawnie zadał pytanie, to otrzymałbyś np. prostą informację: zainstaluj np. reflector, skonfiguruj pod siebie lub - np. zainstaluj pak (z POLAUR) i zależności opcjonalne, skonfiguruj.
I nie opowiadaj bredni, że "listy dla Archa (...) niestety w ArcoLinux nie zadziałały". To jest idiotyzm jakich mało. Nie ma takiej możliwości, aby prawidłowa lista /etc/pacman.d/mirrorlist nie działała w jakimkolwiek (w tym również w Arco) systemie korzystającym z pacmana. Zatem - nie Arco robi coś źle, ale Ty!
I nikt żadnej blokady nie dodał. Ręce już opadają od czytania Twoich bredni.
Piszesz dalej, że nawet te "pobrane z manjaro" również nie działają.
To ja mam pytanie: czyś Ty na głowę upadł? Po jaką cholerę i kto Ci podpowiedział, że obce listy repozytoriów (tj. dla Manjaro) działać mają poprawnie w Archu (Arco także)??? Czy dodasz również repozytoria od KaOS bądź od Chakry, albowiem one też korzystają z pacmana???
Po trzech latach używania jakiegokolwiek systemu, a linuksa w szczególności, należałoby dojść w końcu poznać jakiekolwiek podstawy (ba podstawy podstaw) jego stosowania. I nikt nie będzie Ci tłumaczył tych podstaw tylko dlatego, że Tobie się nie chce.

Szczerze: jedyny system dla Ciebie to jest Windows, albo coś w stylu Minta, które od czasu do czasu dostarczą Ci jakiejś aktualizacji i na tym koniec. Każdy inny system zepsujesz prędzej czy później. Z Arco zajęło Ci to bardzo krótko - ledwie dwa dni.

Być może Manjaro jest bardziej idiotoodporny (to nie przytyk do Ciebie), ale jeśli pamiętam z korzystania z niego, wcale tak nie jest, a prawdopodobieństwo, że uda Ci się go przy swoim podejściu wywalić graniczy z pewnością.

4
Discover (Odkrywca) korzysta z packagekit (w zasadzie z jego wrappera na Qt5, ale mniejsza o to). Instalowanie paczek w ten sposób omija systemowego menedżera paczek i ogólnie robi się burdel w systemie.
Można z niego korzystać, bowiem ma też wrappery dla appimage, flatpak a ostatnio chyba również i snap, jak również daje możliwość korzystania ze store.kde.org, ale paczki systemowe jednak lepiej chyba instalować za pomocą menedżera paczek.
Ów brak możliwości instalacji paczek z pomocą Discover może być związany z polkit, albowiem ta aplikacja (czyli packagekit), jeśli pamiętam, w ogóle nie korzysta z su/sudo, a właśnie z ustawień uprawnień z pomocą polkit. Znając życie, to na wiki OpenSUSE są odpowiednie informacje jak to ustawić, jeśli nadal ktoś chce korzystać z Discover/Packagekit.

5
W wolnej chwili - przegląd "nowości" nt. nie-windows na tym komputerze. Niestety praktycznie nikomu nie udało się uruchomić wifi. Nie ma znaczenia czy był to linux ("czysty"), czy Android (tu niektóre buildy w ogóle nie dawały się bootować). Dodatkowo niekoniecznie w 100% udawało się uruchomić "całość" klawiatury.
Innymi słowy - będzie jazda. Być może coś dałoby się zrobić kompilując dla tego urządzenia kernel, ale wówczas raczej trzeba by się do takiego Alcatela dobrać.

6
Dobra rada: do instalacji paczek w OpenSUSE korzystaj z zypper/YaST2, a nie z Disover (Odkrywca).

7
Konfiguracja / Odp: Repozytoria Archa
« dnia: 2019-12-14, 21:43:06 »
@arecki - Masz rację. Już milczę, bo w istocie...

8
Konfiguracja / Odp: Repozytoria Archa
« dnia: 2019-12-14, 20:59:29 »
Nie hejtem, ale kurcze mógłbyś choć w niewielkim stopniu starać się zrozumieć z czego korzystasz. Dokumentacja Archa jest jedną z najlepszych spośród wszystkich dystrybucji. Wiele nie trzeba. Trzeba czytać.
Masz do wyboru - albo dystrybucję dla myślących = Arch, albo dystrybucje takie, w których ktoś myśli za Ciebie - np. Mint. Wybór należy do Ciebie.

9
@exTerminator - Cieszy mnie niezmiernie (bez żadnych docinek), że znalazłeś sobie dystrybucję, która spełnia Twoje oczekiwania.
Niestety Twój zachwyt pacmanem wynika z... niewiedzy. Jak już Ci pisałem - praktycznie każdy, współczesny menedżer pakietów zapewnia sprawdzanie zależności. Każdy to robi na swój sposób, a pacman jeszcze na inny. Podobnie jest z zależnościami, które w różnych dystrybucjach w różny sposób są definiowane.
Aby nie rozpisywać się nadmiernie nt. Archa i pacmana w wątku - nomen omen - dotyczącym daty przejścia Mint 19.3 do fazy stable, jedna, jedyna tylko uwaga, tak, abyś mógł prawidłowo korzystać z - wg mnie - jednej z najlepszych dystrybucji linuksa (Arch; Archman to sui generis jego instalator). Zastanów się zatem co oznacza rolling release oraz to, że pacman (Arch) nie wspiera tzw. częściowej aktualizacji pakietów. Jak załapiesz (lub poprosisz gdzieś, ale w innym wątku, lub sprawdzisz, bo nawet sam o tym pisałem) o co chodzi, to Arch służyć będzie Ci wieki z niewielkimi jedynie kłopotami (czyt. CUPS głównie lub sterowniki własnościowe do NVidia jeśli ta zapomni o bożym świecie).
BTW: Sprawdziłem Google Earth. Nie wiem co Ty masz, ale ręczę Ci, że w stosunku do Ciebie ja mam jeszcze świeższe oprogramowanie. Google Earth nie wymaga żadnego downgrade'u żadnej paczki. I uwaga na wstępie: nie rób downgrade'u, a zwłaszcza nie dawaj w IgnorePkg jeśli absolutnie tego nie musisz robić, a jeśli musisz, to musisz jednocześnie mocno przeglądnąć jak taka downgrade'owana paczka jest robiona, kiedy wymaga przebudowania itp. itd.
Tak czy inaczej - powodzenia.

10
Ten Arco na stracie wcale niczym się nie różni od Ubuntu czy Minta (oparty na Xfce) więc nawet i początkujący mogą zacząć start właśnie od Manjaro czy ArcoLinuxa.
Różni i to bardzo. Brak świadomości tej różnicy jest po kilku tygodniach, czy miesiącach powodem psioczenia na Archa i częstym powodem powrotu do Ubuntu, czy Minta z podkulonym ogonem.
To, że system można zainstalować podobnym instalatorem, to, że środowisko będzie wyglądać tak samo bądź podobnie, będą te same bądź podobne zainstalowane aplikacje jest bardzo odległe od stwierdzenia, że takie systemy niczym się nie różnią.

11
Jesteś guru!

12
Laptopy / Odp: Lenovo Legion Y540
« dnia: 2019-12-13, 10:33:05 »
OB jest tylko WM-em. To nie środowisko, a menedżer okien.
Pakiety 32-bitowe; prawdopodobnie chodzi Ci o tzw. biblioteki multilib. Nie pamiętam już jak w Manjaro pacman.conf jest przygotowany, ale być może trzeba pacmanowi udostępnić te repozytoria.
Arch:
- nie instaluje się albowiem Arch nie ma instalatora; to Archa się, samemu instaluje w kompletnie manualny sposób (są pewne skrypty, ale mniejsza o to),
- nie ma żadnego domyślnego OB, ani ogólnie niczego domyślnego; użytkownik decyduje co ma zainstalować i musi wiedzieć co chce i co mu potrzebne (choć pacman dba o zależności, aż taki hardcore tu nie jest ;)).
W istocie - inny temat.

13
Zadajesz pytania, na które odpowiedzi nie ma i nie można udzielić (czy my myślimy, czy w Twojej okolicy ktoś się znajdzie, czy coś będzie na tym urządzeniu działać itd.).
Tego typu urządzenia są bardzo często - jak Paweł już wyżej napisał - robione w sposób, który zapewnia symbiozę wyłącznie z systemem, z którym jest sprzedawany, czyli tu jest to Win10. Dodatkowo trudno nawet dociec czym ów Alcatel jest (raczej nie jest to producent komputerów, a zatem pewnie zamówił rebrand jakiejś partii komputerów znanych na rynku chińskim). Zasadniczy brak też informacji nt. tego co w bebechach tam jest.

Gdzieś w serwisie powiedzieli Ci, że linuksa można instalować "za pomocą karty MicroSD". Wynikałoby z tego twierdzenia, że istnieje możliwość odpalenia urządzenia z zewnętrznego nośnika, choćby tej karty. Jeśli tak, to wgraj na taką kartę jakiekolwiek liveiso jak najnowszego linuksa. Może być właśnie ukazujące się Manjaro, może być aktualny Neon (choć tu pod spodem jest sprzed dwu i pół roku), może być jakaś nowa Fedora, czy Ubuntu. Celuj w środowiska typu GNOME lub KDE/Plasma (nie dlatego, że masz na nich działać, tylko dlatego, że w istocie będą one prawdopodobnie najlepiej skonfigurowane do pracy na ekranie dotykowym). Odpal komputerek z takiej karty i... zasygnalizuj czy w ogóle się odpalił, czy działa, co nie działa itp. itd. To, że komuś udało się w ogóle zainstalować (Archa) na tym urządzeniu dobrze wróży. W ogóle się da (choć klient ogólnie poległ). Wiemy, że mogą występować problemy z wifi (choć to był rok 2017, może coś uległo zmianie).

14
Programy graficzne / Odp: Conky - obraz z kamerki
« dnia: 2019-12-12, 21:42:00 »
Skoro @arecki był już tak miły, że wyciągnął link do streamu, to w zasadzie nie musisz odpalać nawet całego VLC kombajnu. Możesz wykorzystać np. mpv, który masz prawdopodobnie już zainstalowany:
mpv https://hoktastream1.webcamera.pl/krynicamorska_cam_b92412/krynicamorska_cam_b92412.stream/chunks.m3u8
a w przypadku VLC:
cvlc https://hoktastream1.webcamera.pl/krynicamorska_cam_b92412/krynicamorska_cam_b92412.stream/chunks.m3u8
Możesz to ostatnie wypróbować również z argumentem --video-wallpaper (ale tu absolutnie nie mam pewności, czy da taki efekt, jaki myślę, że powinien, czyli obraz z tej kamerki stanie się tapetą).

15
exTerminator - w istocie pitolisz. Przyjmij do jasnej cholery, że żadnego obrazu, czy to Archa, czy to Arco, czy to Manjaro - prawidłowo nie wykonasz za pomocą Unetbootin. Popatrz też to o czym piszesz w: https://forum.linux.pl/index.php/topic,25756.msg138542.html#msg138542. I do jasnej cholery w końcu się zdecyduj, albowiem pomiędzy Arch, a Arco istnieje różnica. W zapisie - w ostatniej literze.
I nie - u Ciebie ani Arch, ani Arco nie będzie działać prawidłowo.

Strony: [1] 2 3 ... 35