Nowe posty

Pokaż wiadomości

Ta sekcja pozwala Ci zobaczyć wszystkie wiadomości wysłane przez tego użytkownika. Zwróć uwagę, że możesz widzieć tylko wiadomości wysłane w działach do których masz aktualnie dostęp.


Wiadomości -

Strony: [1] 2
2
Jaką dystrybucję wybrać? / Jaka dystrybucja anonimowa?
« dnia: 2013-08-17, 23:20:59 »
Qubes OS pozdrawiam!

3
Zostaw Fedorę. Używaj fluxboxa i będzie dobrze :).
Damn Small Linux - oparty na debianie, ale "damn" stabilny. :)
Porteus - oparty na slackwave
Puppy - niezależny
Tiny core - oparty na dls, aktualnie niezalezny

4
Czy aptosid to debian unstable? Jeśli tak to rozumiem, ze posiada wszystkie pakiety debiana stable + najnowsze, które byćmoże w przyszłości będą w stable? Dla początkującego nie lepszy był by Debian Testing? Czytałem że tak

5
Jaką dystrybucję wybrać? / Mint czy Ubuntu co wybrać
« dnia: 2013-08-05, 20:00:23 »
http://pclab.pl/art48713-14.html LMDE dobrze wypada.

6
Cytat: kyoumass
Jeśli chcesz się rozwijać to rozumiem, że masz chęci i talent w nauczaniu się pythona, perla, delphi i innych języków programowania by w pełni zrozumieć system i umieć "know-how" z kernelem Linuxa.

Jeśli naprawdę chcesz iść "hardkorowo" to zainstaluj sobie Slackware'a czy BSD.
Debian to po prostu ojciec Ubuntu / Minta i innych dystrybucji na nim opartych. Jest łopatologiczny, bo możesz się całkowicie oprzeć na Menedżerze Repozytoriów i olać konsolę ciepłym moczem. Jego zaletą jest to, że jego popularne paczki .deb są popularne przez producentów oprogramowania (jak Valve), którzy lubują się w dystrybucjach debianopodobnych.

Ponadto zależy czego chcesz się nauczyć - bo wklepywanie gotowych komend do konsoli szybko ci się znudzi, stanie się monotonne... no chyba, ze będą wyskakiwały jakieś "zaskakujące" błędy. Dlatego też jeśli - jak sam twierdzisz - chcesz "nauczyć Linuxa" to najlepiej CI będzie bawić się na jakimś systemie konfigurowalnym, np: Gentoo.

http://www.gentoo.org/

Nazwałbym ten system quasi-debianowym, bo mimo podobieństw i bazowania na rozwiązaniach Iana, to jest on bardziej konfigurowalny... ale także bardziej podatny na zwalenie czegoś co będzie wymagało czasu i wiedzy do naprawy. Zainstalujesz na nim wszystko co jest wydawane w paczkach .deb

http://www.gentoo.org/doc/pl/index.xml

Jednak zanim zainstalujesz jakikolwiek system radzę sprawdzić do na LiveCD czy wszystko działa, a nawet jeśli LiveCD nie sprawia problemów to najpierw wrzucić system na dysk wirtalnu by zobaczyć - i nauczyć się - jak następuje instalacja tak, by nie wywalić sobie dysku czy nie odmontować rzypadkiem jakiejś partycji.
Dzięki za odpowiedź. :) Chyba zdecyduję się najpierw na Minta, żeby poćwiczyć komendy w terminalu itd. Potem zobaczymy, czy Debian, czy Gentoo. :) Mam nadzieję, że już nie długo nastanie czas czegoś poważniejszego.

7
Jaką dystrybucję wybrać? / Mint czy Ubuntu co wybrać
« dnia: 2013-08-05, 15:12:40 »
Wybrałbym Minta. Dopracowane Ubuntu, które jeśli chcesz może nawet wyglądać jak Ubuntu. Mint = Ubuntu + w uogólnieniu. Więej repo i programy z ubu

8
Cytat: kyoumass
@Quetran
Najsampierw naucz się systemu na maszynie wirtualnej albo na Live CD (choć polecałbym pierwsze rozwiązanie). Ponadto każda popularniejsza dystrybucja jest przetłumaczona.

http://www.debian.org/index.pl.html

Google nie boli, ale najpierw poczytaj o Linuxie. Ja bym polecał Mandrive na początek.

http://mandriva.org.pl/

Najłatwiejszy system na początek typue "OOB" czyli gotowy od momentu instalacji.
Wiem, że istnieje strona Debiana i Mandrivy. Chodziło mi o coś w stylu jakiegoś bloga czy czegoś podobnego, którego wy, drodzy koledzy polecacie, z którego korzystacie.

Mandriva średnio mi się podoba, kiedyś miałem z nią styczność i nie wspominam tego mile. Xubuntu używam od jakiegoś roku i było ok. Nowy komputer, to może coś nowego. Trzeba się rozwijać. Dlatego poszukuję systemu, który będzie uniwersalny, swojego rodzaju uniwersum możliwości. Z tego co czytałem, to Debian właśnie taki jest. Mam nadzieję, że mój modem ZTE MF669 będzie poprawniedziałał na Linuksie (http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?t=36402). Na Mincie i Ubuntu Live Cd działał ciekawe czy na Debianie też?

9
A masz może jakieś dobre strony, o tym jak zainstalować Debiana? Ważne, żeby były po polsku. I jeszcze jedno: mając Debiana, mogę zainstalować Skype, i Wine? Jest to dla mnie dość ważne.

10
Witam.
Szukam dystrybucji linuxa, a raczej zastanawiam się nad kilkoma najpopularniejszymi tj: Ubuntu, Linux Mint, Fedora, openSUSE, Debian (może coś jeszcze?).
Mój sprzęt to http://www.notebookcheck.net/Acer-Aspire-5733-6489.76683.0.html (napisałem, że dobry, bo wystarcza mi w 300%).
Komputer służy do amatorskiego programowania w php, jakieś tam html-e, gier mi nie potrzeba (na Xubuntu działa CS 1.6 przez wine - ale też nie potrzebuję tego), ogólnie internet, magazyn na zdjęcia, i w mniejszym stopniu filmy. Ogólnie domowe zastosowanie + nauka.
Czego oczekuję: z tym systemem mam się głównie nauczyć linuxa, działania i funkcjonowania systemu. Przydały by się jakieś programy do php i html'a (na Ubu jest fajny edytorek BlueFish czu jakoś tak).
Środowisko graficze: XFCE - jest ok, KDE - uczę się, trochę dziwne, ale może za jakiś czas będzie dla mnie najlepsze - kwestja przyzwyczajenia (z doświadczenia wiem, że to ono najbardziej odstrasza początkujących w świecie pingwina przez swoją "dziwność"), gnome - Gnome Shell jest efekciarskie i jego cel jest taki jak interfejsu Win8 - mobilne urządzenia. Ogólnie najlepiej jakbym miał szeroki wybór środowiska graficznego (gnome, kde, xfce, fluxbox, cinamon - w przypadku minta).
Linux będzie obok win7 na osobnej partycji o rozmiarze 60 Gb.
Chciałbym się na tym systemie nauczyć linux'a i zrozumiec jak działa system z inne, nienapiętnowanej przez Microsoft perspektywy. Ważne, żeby było dobre wspardzie dla systemu i żeby był duży dostęp do oprogramowania, dla niego.
Dzięki za odpowiedzi.
Pozdrawiam.

11
Jaką dystrybucję wybrać? / Nowy linux na stary sprzęt.
« dnia: 2013-08-02, 17:35:21 »
Polecam xubuntu http://xubuntu.org/ Czyli ubuntu - działający modem, *.deb, centrum oprogramowania ubuntu + xfce które lubisz- czyli 4% użycia procesora, i 14% ramu na moim strym lapku: http://www.arest.pl/produkt/4177/ASUS-A3H-5012-C-M-380-1-6-512-MB-60-GB-DVDRW-15-WIFI/wlasciwosci. Działa? Działa. :)

12
Inne / Problem z klawiaturą
« dnia: 2013-07-24, 23:59:08 »
Jeśli jesteś kompletnie zielony, najprostrzym sposobem będzie aktualizacja ubuntu do najnowszej wersji 13.4. Może to pomoże

13
Programy graficzne / Conky prawie idealny
« dnia: 2013-07-23, 21:27:10 »
Jest takie coś:

maria@maria-A3H:~$ conky-colors --lang=pl --cpu=1 --swap --updates --clock=modern --proc=5 --calendar --hd=default --network --theme=elementary --weather=PLXX0029 --unit=C
Ubuntu/Debian distro? [y/N]: y
Your conkyrc was copied to /home/maria/.conkycolors
Generated configuration files are copied to /home/maria/.conkycolors

To run conky-colors and conky type:
conky -c /home/maria/.conkycolors/conkyrc
maria@maria-A3H:~$ conky -c /home/maria/.conkycolors/conkyrc
WARNING: gnome-keyring:: couldn't connect to: /run/user/maria/keyring-H7I4pb/pkcs11: No such file or directory
Conky: desktop window (1600003) is subwindow of root window (80)
Conky: window type - override
Conky: drawing to created window (0x3c00001)
Conky: drawing to double buffer
Jak pyta "Ubuntu/Debian distro?" odpowiadam yes, kiedy odpowiadałem no conky było porozwalane (tzn. tam gdzie powinien być kolor były kratki i nne dziwne rzeczy, tak jakby posypały się divy na stronie internetowej) i miało czarne tło.

14
Humor, ciekawostki etc. / Połączenie z innym komputerem :)
« dnia: 2013-07-23, 14:39:57 »
Jeśli chodzi o pulpit zdalny to polecam, jeśli masz Windowsa, zainstalować antywirusa avast!. Jest tam możliwość kontrolowania komputera (najprostrze czynności tj. otwarcie notatnika itp :)), oczywiście za zgodą drugiego usera.

15
Programy graficzne / Conky prawie idealny
« dnia: 2013-07-23, 12:57:16 »
No dobrze, dzięki za odpowiedź, samemu tak szybko bymnie wpadł.
Ale jest problem, mam tą czcionkę która znajdowała się w katalogu /usr/share/fonts/conkycolors/.
Skopiowałem ją do /usr/share/fonts/truetype/, potem do /usr/share/fonts/truetype/conkycolors. Dalej nie działa :(

Strony: [1] 2