Nowe posty

Pokaż wiadomości

Ta sekcja pozwala Ci zobaczyć wszystkie wiadomości wysłane przez tego użytkownika. Zwróć uwagę, że możesz widzieć tylko wiadomości wysłane w działach do których masz aktualnie dostęp.


Wiadomości -

Strony: [1] 2 3 ... 18
1
Cytat: pkraszewski
Wiesz, problem z tym, że na 100% pytający nie dostał jednego wieczora na nauczenie się basha. Stawiam raczej na to, że miał na to około semestru zajęć na uczelni...
Dlaczego zakładasz, że to co robi wątkotwórca jest jakkolwiek związane z uczelnią? Dlaczego nie przyjmujesz, że po prostu uczy się pisania skryptów powłoki i natknął się na problem, którego nie potrafi własnymi (bardzo skromnymi) środkami rozwiązać?

Zresztą, załóżmy nawet, że jest to fragment pracy zaliczeniowej. W porównaniu z niektórymi innymi studenciakami, nawet obecnymi tutaj na forum, wątkotwórca wykazał się sporym zaangażowaniem. Najwyraźniej zaczął już sam pisać ten program i w trakcie natknął się na przeszkodę, której nie potrafi obejść. Poprawnie zidentyfikował problem, wymyślił rozwiązanie i zapytał, jak to rozwiązanie można wcielić w życie. Zauważ, że jego pytanie jest bardzo precyzyjne.

Choćby z tych względów zasługuje na odpowiedź mniej ogólną niż "man bash". Nie trzeba od razu podawać gotowego rozwiązania, wystarczy zawęzić który konkretnie fragment "man bash" powinien przeczytać.
Jak będzie chciał, to zapozna się również z resztą podręcznika. Np. ja skrypty powłoki mam opanowane całkiem nieźle, a nigdy nie przeczytałem całego podręcznika bash-a. I dlatego tym bardziej nie będę tego oczekiwał od kogoś, kto nie ma jeszcze opanowanych podstaw.

2
Cytat: gallonin
OK. , a pomijając przeglądarkę to da się coś zrobić? Jakieś nieużywane moduły siedzące w jądrze tylko ma wszelki wypadek(sterowniki pamięci, dysków, płyt głównych)?
Jądro w Debianie od dawna jest modularne. Na stałe wkompilowane (i używane) są jedynie te moduły, które są niezbędne do uruchomienia systemu. Cała reszta jest ładowana dynamicznie, tzn. wtedy, kiedy jest potrzebna. Nieużywane moduły co najwyżej zajmują miejsce na dysku, ale nie w pamięci operacyjnej.

Czyli odchudzanie jądra niewiele Ci da. Co więcej, sądząc po pytaniu, które zadajesz, prawdopodobnie tylko sobie zaszkodzisz, przeprowadzając tę kompilację nieumiejętnie. Jądro jest tak skomplikowanym i newralgicznym tworem, że osobiście wolę je zostawić doświadczonym programistom mającym status twórców Debiana. Tobie polecam to samo.

Tak jak pisze Ksanderon, musisz powyłączać wszystkie zbędne usługi i dobrać zestaw oprogramowania, które wymaga jak najmniejszych zasobów. Pewnie większość rzeczy musisz się nauczyć robić w terminalu. Pomyśl czy w ogóle nie zrezygnować z serwera X na rzecz screena na TTY.

I zastanów się, czy nie szybciej i prościej by było wyposażyć ten komputer w dodatkową/nową, pojemniejszą kość RAM-u. Już przy 256 MB miałbyś dużo większe pole manewru.

3
Cytat: ubu59
Cytat: Minio
Anglojęzyczny man bash ma 320 695 znaków, co z grubsza można przeliczyć na 178 stron znormalizowanego maszynopisu.
Już parę razy zwracałem uwagę na tym forum, że na portalu (górny pasek strony) jest dostępna przeglądarka manuali i to po polsku: dla Basha to http://www.linux.pl/man/index.php?command=bash. Możesz ją więc przeglądać nawet z Windowsa.
Czy dla przejrzystości wywodu mógłbyś jeszcze powiedzieć, jaką konkretnie tezę próbujesz udowodnić?

Moja teza brzmi, że proste odsyłanie do dokumentacji bash-a nie ma sensu. Logika mojego rozumowania przedstawia się następująco:

1. Dokumentacja bash-a jest bardzo długa i rozbudowana. Na poparcie tej tezy podałem liczbę znaków anglojęzycznego man bash, którą -- dla zobrazowania -- można przedstawić również jako około 178 stron znormalizowanego maszynopisu. Odnośnik, który podałeś, nie uchyla tego zarzutu -- liczba znaków przetłumaczonego podręcznika wynosi 283366, co można przeliczyć na około 157,5 strony znormalizowanego maszynopisu.

2. Ze względu na 1), nikt nie jest w stanie przyswoić dokumentacji w całości w ciągu względnie krótkiego czasu (np. jednego wieczora).

3. Ze względu na 1), nie wiedząc czego konkretnie należy szukać (czyli nie mając już pewnej wiedzy o bash-u), właściwie niemożliwe jest znalezienie tego, chyba że przypadkowo.

4. Ze względu na 2) i 3), podawanie jako odpowiedzi "man bash" jest bezcelowe -- taka odpowiedź ani trochę nie przybliża pytającego do rozwiązania jego problemu.

Dlatego ja podałem który konkretnie podrozdział w którym rozdziale podręcznika ma pytający przeczytać. Podrozdział ten ma zaledwie 1169 znaków, czyli niecałe 2/3 strony znormalizowanego maszynopisu. Jest to treść, którą pytający jest w stanie przyswoić w krótkim czasie.

Na marginesie, polski podręcznik umieszczony na stronie, do której odnośnik podałeś, pochodzi z bash-a 2.05a i ma datę "13 listopada 2001". Akurat w przypadku interesującej nas w tym wątku kwestii nie ma to znaczenia, ale generalnie tłumaczenie jest tak stare, że w bardzo wielu przypadkach okaże się bezwartościowe. Dlatego ja już jakiś czas temu zrezygnowałem z czytania tłumaczonej dokumentacji.

Gdzieś mi się obiło o uszy, że ktoś chce reaktywować projekt tłumaczenia stron podręczników. Życzę tym ludziom szczęścia, gdyż tłumaczenia aktualnej dokumentacji są nam niezwykle potrzebne.

4
Cytat: gallonin
Czy można w Debianie tak jak w innych dystrybucjach przekompilować na nowo kernel?
Jeżeli tak to jak? Może jakiś aktualny help w necie?
http://kernel-handbook.alioth.debian.org/

Cytat: gallonin
Czy jest w ogóle to możliwe, żeby zmieścić się w 128MB z:
(...)
iceweasel
(...)
Zapomnij. U mnie sam, po prostu uruchomiony Iceweasel z czterema dodatkami na krzyż zajmuje 85 MB pamięci. Wejście na Google kosztuje dodatkowe 10 MB.

Musisz używać mniej łasej na zasoby przeglądarki internetowej, takiej jak midori (40 MB) albo dillo (2 MB) (w pakietach o takich samych nazwach).

5
Cytat: pkraszewski
Ale ciągle - trzeba chcieć siąść i przeczytać JEDEN plik tekstowy.
Anglojęzyczny man bash ma 320 695 znaków, co z grubsza można przeliczyć na 178 stron znormalizowanego maszynopisu.

Wątkotwórca pyta o podstawy ujęte na początku każdego kursu programowania powłoki, ale nie popadajmy w skrajność -- dokumentacja bash-a to nie jest lektura na jeden wieczór.

6
Przeczytaj podrozdział Command Substitution w rozdziale EXPANSION podręcznika bash-a.

Podstawianie wyników polecenia pod zmienną jest naprawdę zupełną podstawą pisania skryptów powłoki.

Ewentualnie skoro znalazłeś przykłady odczytywania zawartości pliku do zmiennej, zawsze mógłbyś interesujące polecenia przekierowywać do pliku i później z niego odczytywać (nie jest to rozwiązanie optymalne, ale przynajmniej świadczy o umiejętności rozwiązywania problemów przy pomocy znanych narzędzi).

7
Języki skryptowe / Szukam dobrego programu skryptowego...
« dnia: 2012-05-04, 12:56:50 »
Wróć. Mieszasz podstawowe pojęcia.

Jeżeli chcesz mieć graficzny interfejs, to najlepiej jest wykorzystać GTK+ lub Qt, ewentualnie wxWidgets. Dwa pierwsze (trzeciego nie chciało mi się sprawdzać) posiadają biblioteki dla wszystkich najpopularniejszych języków programowania, zarówno skryptowych, jak i kompilowanych. Interfejs rysowany przy pomocy GTK+ lub Qt możesz stworzyć nawet przy pomocy PHP, chociaż pewnie nie jest to najmądrzejszy pomysł. Samo kompilowanie nie jest w żaden sposób powiązane z graficznym interfejsem.

Języki skryptowe możesz skompilować, dzięki czemu będą szybsze/mniejsze/trudniejsze do odczytania. Chociaż jeżeli nie masz jakieś dobrego powodu, żeby to robić, to lepiej tego nie robić.

IDE oznacza Integrated development environment, czyli zintegrowane środowisko programistyczne. IDE to specjalny program, który ułatwia tworzenie programów. Takie programy mają wiele mniej lub bardziej przydatnych funkcji (zestawianie plików w projekt, okienko debugowania, automatyczne przedstawianie dokumentacji, sprawdzanie poprawności argumentów przekazywanych funkcjom i wiele, wiele innych). Niemniej samo używane IDE jest całkowicie niezależne od języka programowania, którego używasz (chociaż niektóre są dedykowane określonym językom programowania), a już tym bardziej jest niezależne od biblioteki, przy pomocy której chcesz rysować interfejs graficzny swojego programu.

Czyli:
- wybierasz język programowania, jaki chcesz. python, perl i ruby są dobre, jeżeli chcesz pisać w języku interpretowanym. Jeżeli wolisz języki kompilowane, to pewnie C, C++, Java?
- wybierasz bibliotekę graficzną, jaką chcesz. GTK+ oraz Qt są najlepszymi wyborami na początek.
- całość piszesz w programie, w jakim chcesz. Możesz wykorzystać jakieś IDE, możesz jakiś mniej (geany) lub bardziej (vim, emacs) zaawansowany edytor, możesz jakiś prosty notatnik albo nawet Writera z pakietu Office (chociaż to ostatnie jest dość karkołomne).

8
Bash, skrypty powłoki / Znaki specjalne w warunku
« dnia: 2012-05-03, 22:59:16 »
Przy czym kod podany przez chmoorecka będzie działał tylko w bash-u. Jeżeli ktoś używa innej powłoki (dash, zsh, ksh, csh, fish...) to mu nie zadziała.
Tzn. żebyśmy się dobrze zrozumieli -- w wykorzystywaniu bashyzmów i pisaniu nieprzenośnych skryptów nie ma nic złego. Tylko warto mieć świadomość, że są to bashyzmy i jakich niezależnych od używanej powłoki konstrukcji można użyć.

Co do sprawdzania warunku, rób po prostu:
if grep -q "$wzorzec" "$plik"; then
   echo znaleziono
else
   echo "nie znaleziono"
fi
Polecam tekst o popularnych błędach popełnianych podczas pisania skryptów powłoki oraz komentarze umieszczone pod nim. Znajdziesz tam również odnośniki do innych wartych uwagi artykułów.

9
Cytat: TheBocios
Próbowałem robić to za pomocą sed-a ale ja muszę stawić wygenerowane zmienne a nie da się w sed-dzie zrobić żeby wstawiał zmienna zamiast na sztywno wprowadzonego tekstu.

Jakieś sugestie?
1. Używać podwójnych cudzysłowów zamiast pojedynczych. W dokumentacji powłoki poczytać o cytowaniu (QUOTING) i przetwarzaniu wiersza poleceń (EXPANSION).
2. W poście umieszczać już stworzony kod, który nie działa. Choćby po to aby udowodnić, że faktycznie już się samemu coś zrobiło.

$ cat test 
1
2
3
4
5
$ n=2
$ var="ojej, to nie pasuje"
$ sed -e "/$n/s:\\$:\\n$var:gi" test # za zmienną n wstawi zawartość zmiennej var
1
2
ojej, to nie pasuje
3
4
5
$ sed -e "4 i $var" test # zmienną var wstawi w 4 wierszu pliku, kolejne wiersze zostaną "przesunięte" w dół
1
2
3
ojej, to nie pasuje
4
5

10
Bash, skrypty powłoki / Znaki specjalne w warunku
« dnia: 2012-05-03, 10:16:12 »
Jeżeli nie chcesz użyć grepa, co jest najprostszym i najlepszym rozwiązaniem, to można tak:
case $input in *.[rR][oO][zZ] ) echo dobre rozszerzenie ;; esac

11
A maszyny wirtualne obsługują w ogóle rozszerzone efekty graficzne (compositing, OGL itd.)?

Wydaje mi się, że właśnie dlatego mało która gra działa na maszynie wirtualnej.

12
nodm.

13
Dlaczego próbujesz zainstalować wersję 0.9.1.90, czyli rozwojową (niestabilną) wersję 0.9.2, podczas gdy od miesiąca jest finalna wersja 0.9.4? Potrzebna Ci jest do czegoś akurat ta konkretna wersja?

NetworkManager jest w repozytoriach, w sekcji Extra. Możesz go zainstalować wydając polecenie:
pacman -S networkmanager
Pod KDE będziesz jeszcze chciał aplet Plasmy, czyli dodatkowo:
pacman -S kdeplasma-applets-networkmanagement
Wszystko masz opisane na wiki Archa.

Dodatkowo polecam swój tekst napisany specjalnie na takie okazje: Wprowadzenie do repozytoriów w systemie GNU/Linux.

14
$ aptitude search panel
p   fbpanel                            - lightweight X11 desktop panel
p   fcitx-ui-kimpanel                  - Flexible Input Method Framework - KIMPanel user interface
p   fspanel                            - minimalist panel for X
p   gir1.2-panelapplet-4.0             - GObject introspection for the GNOME Panel Applet library
p   gnome-panel                        - Funkcje uruchamiania i dokowanie dla GNOME
p   gnome-panel-control                - command line utility to invoke GNOME panel run dialog/menu
p   gnome-panel-data                   - Pliki wspólne Panelu GNOME
p   gnome-panel-dbg                    - GNOME Panel and library for panel applets - debugging symbols
p   hpanel                             - minimalist panel for X
p   libpanel-applet-4-0                - Biblioteka dla apletów Panelu GNOME
p   libpanel-applet-4-dev              - library for GNOME Panel applets - development files
p   libpanel-applet-4-doc              - library for GNOME Panel applets - documentation files
p   ltpanel                            - lightweight tasklist panel for minimalist WMs
p   lxpanel                            - LXDE panel
p   lxpanel-dev                        - LXDE panel (development)
p   matchbox-panel                     - desktop panel for resource-limited systems
p   matchbox-panel-manager             - Menedżer panelu do matchbox-panel
p   op-panel                           - switchboard type application for the Asterisk PBX
p   perlpanel                          - lean menu and launcher panel written in Perl and Gtk2
i A razorqt-panel                      - the Razor-Qt desktop environment panel
p   secpanel                           - graphical user interface for SSH and SCP
p   xfce4-panel                        - Panel środowiska graficznego Xfce4
p   xfce4-panel-dbg                    - Informacje debugowania dla xfce4-panel
p   xfce4-panel-dev                    - Pliki deweloperskie do panelu XFCE4
Do wyboru do koloru. Nie jestem pewien, co najczęściej wybierają użytkownicy OpenBoksa.

15
gkrellm, conky, gnome-system-monitor, w KDE są plasmoidy do wszystkiego (?).

Strony: [1] 2 3 ... 18