Nowe posty

Pokaż wiadomości

Ta sekcja pozwala Ci zobaczyć wszystkie wiadomości wysłane przez tego użytkownika. Zwróć uwagę, że możesz widzieć tylko wiadomości wysłane w działach do których masz aktualnie dostęp.


Pokaż wątki - BlastboyPL

Strony: [1]
1
Inne / Konfiguracja serwera FTP
« dnia: 2015-11-13, 18:43:28 »
Witam,

Chcę postawić serwer FTP na Ubuntu Server 14.04 LTS.
Jako aplikację wybrałem vsftpd, ale jeżeli polecacie jakąś inną, to z chęcią was wysłucham.

Moim założeniem jest, że będzie kilku użytkowników, którzy będą korzystali ze wspólnego katalogu z pełnymi do niego uprawnieniami (aplikacja loguje połączenia się z serwerem oraz operacje na plikach).
W związku z tym tworzę w systemie użytkowników np. jacek, marcin, piotrek, kamil i każdy z nich powinien mieć możliwość połączenia się tylko i wyłącznie z folderem /home/katalogftp/. Rozumiem, że najlepiej przypisać jest użytkowników do nowo utworzonej grupy, prawda? Następnie za pomocą polecenia chgrp nadaję uprawnienia tej grupie dla wspomnianego katalogu.
Co zrobić, by użytkownicy mogli korzystać z FTP, a jak już się zalogują to mogli korzystać tylko ze wspomnianego katalogu?

Ponadto chciałbym utworzyć dodatkowego użytkownika, np. grzegorz, który miałby oddzielne konto FTP z pełnym dostępem tylko i wyłącznie do katalogu /home/grzegorz/katalogftp.

Możecie mi dokładnie wytłumaczyć jak coś takiego zrobić?

Z góry dziękuję!

Strony: [1]