Nowe posty

Pokaż wiadomości

Ta sekcja pozwala Ci zobaczyć wszystkie wiadomości wysłane przez tego użytkownika. Zwróć uwagę, że możesz widzieć tylko wiadomości wysłane w działach do których masz aktualnie dostęp.


Pokaż wątki - Kalia

Strony: [1]
1
Inne / Potrzebny... ładny kawałek basha :)
« dnia: 2019-03-14, 09:58:13 »
No więc tło historyczne - mąż jest Linuxowym fanatykiem, ale pomimo usilnych prób nie udało mu się nawrócić mnie z drogi wygodnickiego użytkownika mikromiękkich dźwigów osobowych (pomijam "drobny" fakt, że po prostu ten system potrzebny mi do pracy, bo na innym niezbędny mi soft nie działa), więc komendy terminalowe znam tylko bardzo pobieżnie.
A mąż zażyczył sobie ostatnio "ciekawą koszulkę" i po krótkiej jednoosobowej burzy mózgu doszłam do wniosku, że potrzebny mi będzie ładny, kolorowy i możliwie kosmicznie wyglądający kawałek poleceń tekstowych z Linuxa. No a sama nie sklecę niczego sensownego, a chciałabym żeby to były "prawdziwe" polecenia - żeby był tak żart informatyczny.
Tak więc prosiłabym o jakieś tłumaczenie na poprawny Linuxowy czegoś w stylu:

$ wget https://world-domination-scheduler.tar.xz
$ xz -d -v world-domination-scheduler.tar.xz
$ tar xvf world-domination-scheduler.tar
$ cd world-domination-scheduler
$ sudo apt-get install build-essential libncurses-dev bison flex libssl-dev
$ sudo make install

Możecie dowolnie bawić się powyższym, chodzi mi głównie o zachowanie "przesłania". Im bardziej kosmiczny wygląd będzie miał tekst wynikowy, tym lepiej, więc wszelkie dodatkowe flagi, zrównoleglanie poleceń itd. bardzo mile widziane. Idealnie by było, gdyby odczytać to mógł tylko ktoś, kto zna system/terminal, a dla laików wyglądałoby jak absolutny chaos.

Dodatkowe punkty za ładne pokolorowanie składni :P

2
Hej :)
Na wstępie zaznaczę, że nie jestem bardzo linuxowym stworzeniem i z tego systemu korzystam sporadycznie (żeby było weselej, to mąż mi ostatnio przeinstalował Suse z wersji Gnome na KDE, co dodatkowo mnie dezorientuje).

A co do problemu - walczę z partycją dysku, który ma ustawioną blokadę zapisu i chciałam potraktować go kilkoma komendami w terminalu. Problem w tym, że czegokolwiek nie wpiszę, dostaję info "command not found". No więc będąc zieloną niczym susłowy kameleon wpisuję cnf z tąże nieznalezioną komendą i... dostaję kolejne info, że jest ona dostępna w pakiecie linux-util zainstalowanym w systemie.

W skrócie - to ta komenda w końcu jest czy jej nie ma?...

Strony: [1]