Nowe posty

Pokaż wiadomości

Ta sekcja pozwala Ci zobaczyć wszystkie wiadomości wysłane przez tego użytkownika. Zwróć uwagę, że możesz widzieć tylko wiadomości wysłane w działach do których masz aktualnie dostęp.


Pokaż wątki -

Strony: [1] 2 3 4
1
Inne urządzenia / Cichy serwer do warunków domowych.
« dnia: 2011-03-14, 16:46:35 »
Hej!


Od dłuższego czasu zastanawiam się nad posiadaniem własnego serwera. Cele bardzo różne np. do podłubania w nim, ale być może też do postawienia na nim jakiejś cięższej aplikacji w razie potrzeby. Zastanawiam się czy można mieć taki w domu i czy jest taniej zamiast np. płacić 2500zł/rok. Można teraz mieć w domu połączenie z siecią ponad 100Mb/s, serwery jakieś są dostępne, ale zastanawiają mnie dwie rzeczy:
- jak wybrać cichy sprzęt? Serwer włączony 24h w domu może doprowadzić wszystkich domowników do szału. :D
- ile to żre prądu (jak gwałtownego podwyższenia rachunku za prąd mam się spodziewać ;-) )?


Z góry dzięki za odp.

2
Sieć / nice dla sieci - ograniczanie wykorzystania łącza
« dnia: 2011-02-08, 13:41:06 »
Hej!

Mam dwie podobne do siebie sprawy.

1. Chciałbym znaleźć odpowiednik nice dla wykorzystania łącza tak by można było ustawić jakieś pobieranie lub uploadowanie priorytetowo lub lub z niskim priorytetem tak aby nikomu nie obciążało łącza.
2. Chciałbym jakoś ustawić maksymalne obciążanie łącza dla danego połączenia lub typu połączeń (np. z danego IP lub przez dany protokół). W winscp jest możliwość określenia maksymalnej przepustowości, więc jakoś powinno się dać, ale wygooglać jakoś mi nie idzie.

Dzięki!

3
Hej!

Potrzebuję wiedzieć wszystko o sieci, o protokołach, o tym jak wyszukiwany jest komputer po adresie IP, o dnsach, szyfrowanie, ssh - jednym słowem im więcej i im bardziej szczegółowo tym lepiej. Nie wiem tylko skąd wziąć materiały do nauki. Ktoś mógł by mnie naprowadzić na właściwy trop?

Pozdrawiam i życzę wesołych świąt! :-)

4
Karty graficzne / dell studio 1747 na Linuksa
« dnia: 2009-12-18, 21:19:08 »
Hej!

Ktoś miał może do czynienia z takim laptopem i z Linuksem na niego? Chciałbym kupić coś dobrego, ale jak nie będzie chodził Linux na tym to nie przeżyję - szczególnie, że lapek trochę drogi. Pal licho jakieś tam problemy z dźwiękiem czy coś w tym rodzaju - chociaż też byłbym wdzięczny za info. Przede wszystkim czy karta ATI MOBILITY RADEON 4650HD nie zrobi mi jakiegoś psikusa i np. nie będzie chodzić.

5
Java / java ajax i hello world
« dnia: 2009-08-31, 00:16:25 »
Hej! Używałem już ajaksa z php, ale z javą to jest dla mnie pewna nowość.

Jest sobie html  -j jest on drukowany przez servlet

Jest sobie javascript ściągnięty z jakiegoś tutoriala dlatego trochę dziwnie wygląda szczególnie, że też go drukuję w servlecie.
		out.println("");
Co dziwne te dwa nawiasy klamrowe przy końcu  - jak nie ma jednego to ff wypluwa błąd javascriptu a nawiasy wiele razy sprawdzałem czy wcześniej są dobrze pozamykane. Moją największa wątpliwością jest to czy w ogóle dobry adres daję.

No i oczywiście servlet do którego wysyłam dane do przemielenia

package moj.pakiet;

public class mojaKlasa extends HttpServlet {

public void doGet(HttpServletRequest request,
          HttpServletResponse response)
       throws IOException, ServletException {
       
    //  String targetId = request.getParameter("id");
     
          response.setContentType("text/xml");
          response.setHeader("Cache-Control", "no-cache");
          response.getWriter().write("Dziala");
   }


}
może po prostu zabieram się za to o zbyt późnej porze. W każdym razie mi to nie działa. Sama obsługa javascriptu mnie nie interesuje, bo nawet jeśli tu są jakieś literówki to znajdę je jutro rano jak się wyśpię. Za to jeśli chodzi o określanie adresu pod jaki to powinno zostać wysłane i jak to powinno być odebrane przez javę to mogę błądzić nieco dłużej. Wdzięczny będę za pomoc.

6
Hej, naczytałem się dokumentacji, która jest razem z tomcatem, róznych linków między innymi :
http://www.myeclipseide.com/PNphpBB2+file-viewtopic-t-10181.html
http://www.jguru.com/faq/view.jsp?EID=1087019
http://www.vogella.de/articles/ApacheTomcat/article.html

ale nie wiem jak w tym zakichanym tomcacie (mam wersję 5.5) odświeżyć stronę, żeby zobaczyć zmiany, które zrobiłem. Próbowałem kasowania worka, restartów, różne zmiany w plikach konfiguracyjnych i po prostu wymiękłem :/

Wdzięczny bym był za pomoc - za proste łopatologiczne wytłumaczenie.

7
C/C++ / zrozumieć C/C++ od strony bibliotek
« dnia: 2009-05-15, 22:31:07 »
Hej,


naczytałem się Kernigana, Schildta, wikibooks i cośtam sobie popisałem w C i myślałem, że nie jest źle. Aż tu pewnego razu strzelił mi do głowy taki pomysł, żeby popatrzeć w pliki nagłówkowe - w takie stdio.h i inne. Popatrzyłem i stwierdziłem, że nic z tego nierozumiem.

Zna ktoś książki albo jakieś miejce w sieci  tak, żebym mógł sobie poczytać i na tyle zdobyć wiedzy o C i C++, żeby takie biblioteki nie były dla mnie czarną magią??? Chciałbym solidnie zgłębić C i C++ pod tym kątem.

Dzięki.

8
Hej,

Mam taki problem, że mając na dysku kilka partycji różnych (reiserfs, ntfs, fat) co jakiś czas lubi mi się coś schrzanić pod Linuksem, dzięki czemu najpierw tracę możliwość zmieniania wielkości partycji za pomocą GParted, ale jeszcze mogę grzebać w partycjach (sprawdzać ich zawartość i przeprowadzać normalne operacje) i zrobić obraz partycji przy pomocy partimage, potem tracę również możliwość odczytania czegokolwiek z jakiejkolwiek partycji z Linuksa. O dziwo Windows wszystkie partycje i dane na nich widzi i dobrze sobie radzi (oczywiście mam tu na myśli ntfs i fat a nie np. reisera).

Kiedyś miałem z tym problemy, to przeczytałem, że najlepiej wyczyścić dysk jednym programem i tym samym programem ustawić wszystkie partycje. Zrobiłem tak, ale nie dało oczekiwanych rezultatów i znowu mam ten sam problem - choć być może w tym przypadku był on spowodowany uszkodzoną płytą główną. Może polecacie jakieś specjalne techniki czy programy do partycjonowania coby nie miał takich dziwnych problemów?

Dzięki.

9
Inne / GNU GPL - pytania i wątpliwości
« dnia: 2009-04-14, 22:42:47 »
Hej,


mam nadzieję, że ktoś jest obeznany z licencją GNU GPL. Jak tak to fajnie to sie na pewno przyda a jak nie to będę pisał do nich.

"Jeśli skorzystam z kawałka oprogramowania uzyskanego na GNU GPL, to czy wolno mi zmienić oryginalny kod w nowy program, a następnie rozpowszechniać i sprzedawać taki nowy program komercyjnie?    Wolno Ci sprzedawać kopie zmodyfikowanego programu komercyjnie, ale tylko na warunkach GNU GPL. Zatem, na przykład, musisz udostępnić kod źródłowy użytkownikom programu, tak jak to opisano w GPL i zezwolić im na redystrybucję i modyfikacje, jak opisano w GPL.

    Spełnienie tych wymagań jest warunkiem włączenia do własnego programu kodu objętego GPL, który otrzymałeś.
"
Czyli co? Mogę sobie wziąć jakieś biblioteki czy programy co są na GNU GPL 3 użyć ich w swoim programie i nawet SPRZEDAĆ, bo warunkiem, ze ten gość, któremu to sprzedam będzie miał prawo, tez to przerabiać i rozdawać bądź sprzedawać i pod warunkiem, że dostarczę kod i wszystko będzie na licencji GNU GPL?

Rozumiem, ze do swoich projektów, które udostępniam za darmo z kodem źródłowym to bez problemu mogę używać programów na GNU GPL 3 pod warunkiem, że program udostępniam właśnie na tej licencji.

Z góry dzięki za rozjaśnienie.

Aha, może warto by było przytoczyć źródło cytatu - http://www.gnu.org/licenses/gpl-faq.pl.html#ModifyGPL

Przeglądałem też inne strony i Wikipedię, ale wolałem się was spytać czy dobrze to rozumiem - nie lubię być ścigany za jakieś licencje ;-)

--edit ZipoKing--
Doklejony kolejny post

10
Inne / Interface - a na co to?
« dnia: 2009-04-09, 22:07:42 »
"Interfejs klasy — w obiektowych językach programowania interfejs jest abstrakcyjną reprezentacją klasy pozwalającą na korzystanie z niej niezależnie od faktycznej implementacji. Interfejs pozwala na enkapsulację wielu różnych obiektów utworzonych w oparciu o odmienne klasy, które zawierają implementację wspólnego interfejsu. W języku C++ interfejs może być zdefiniowany jako klasa abstrakcyjna. W Javie, C#, Object Pascalu oraz PHP stosuje się w tym celu specjalną deklarację ze słowem interface."

źródło: wikipedia


Czytałem tez opisy w książkach w tutorialu Javy na stronach Sun Microsystems, ale jakoś nie rozumiem idei interfejsów. Może pracowałem w zapyziałych firmach, może tworzę zapyziały kod, ale nigdy nie stosowałem interfejsów i nie rozumiem po co to stosować. Różne abstrakcyjne upierdliwości, to jeszcze rozumiem, bo dzięki temu kod projektów był bardziej spójny i przewidywalny, ale interfejsów нет.

Ktoś może mnie olśnić jakimś prostym językiem popartym przykładami?

11
PHP, *SQL / PHP i CURL dla prawdziwych twardzieli ;-)
« dnia: 2009-04-07, 22:48:12 »
Hej,


dwa razy w życiu natknąłem się na problem na którym poległem mimo, że czytałem jakieś rozwiązania na stronach www z manualem phpa i dwa razy poległem i po prostu szukałem innego rozwiązania, bo to miało być zastępcze i okazywało się zbyt czasochłonne. Problemu nie rozwiązałem a trochę mi nie daję spokoju i ciekaw jestem czy w ogóle istnieje rozwiązanie. A chodzi o prostą właściwie sprawę. ;p Skrypt php ma ściągnąć jakąkolwiek stronę, która jest dostępna po zalogowaniu się do jakiejś aplikacji używającej połączenia szyfrowanego (https) i metody POST. Oczywiście nie może to być strona która się pojawia po zalogowaniu, ale inna. Z częściowych rozwiązań tego problemu (np. samo zalogowanie na https metodą post - ale nie metodą get lub przy połączeniu nieszyfrowanym bo to banalne) też będę kontent :-)

Jeszcze dla rozjaśnienia wyjaśnię drogę aplikacji: nasz skrypt->logowanie na https/post-> pobranie strony która jest dostępna tylko po zalogowaniu, ale takiej, żeby to nie była strona która sama się pojawia po zalogowaniu tylko jakaś inna.

nie dam swojego kodu bo nie ma sensu jest błędny i jeszcze namąci a w manualu jest dużo przykładów - korzystałem głównie z tych które można znaleźć po wyszukaniu słowa "post".

http://pl.php.net/manual/pl/function.curl-setopt.php

Miłej zabawy ;-)

12
PHP, *SQL / Dobra zaawansowana książka do SQLa
« dnia: 2009-04-07, 22:06:28 »
Ktoś poleci dobrą książkę do SQLa? nie chodzi mi o głupie podstawy, bo coś takiego mam. Raczej chodzi mi o kopalnie wiedzy zaawansowanej mówiącej dużo o optymalizacji, drobnych różnicach i niuansach. Może nawet wchodzić na takie tematy jak budowa serwerów baz danych.

13
Inne / lekkie i portablowe ide dla web dewelopera na linuksa
« dnia: 2009-03-31, 17:46:56 »
Znacie takie? Wiem, że można netbeansa zrobić portable i niezaleznego ale on lekki nie jest.

Słyszałem też coś o dev-php, ale może ktoś z was ma własne doświadczenie?

Chodzi mi IDE lekkie, dające się uruchomić łatwo z pendriva najlepiej niezalezne od OSa.

14
Inne urządzenia / padł mi lapek NTT Corrino 607i
« dnia: 2009-03-31, 14:37:19 »
Szukałem trochę po sieci, ale nie dostałem nic kompletnego. Jedynie teksty, ze może być uszkodzona płyta główna, ram albo jeszcze coś innego a tyle to sam wiem.

Objawy były takie w windzie: blue screen i restart. Zdarzyło mi się to ostatnio ale myślałem, ze to kwestia sypiącego się systemu. Teraz nagle się zrobiło, że system nawet nie chciał się uruchomić tylko się restartował czasem wcześniej migając bleu screenem. Raz czy dwa się zdarzyło, że po prostu system zawisł i nic mu nie pomagało nawet Alt+Crtl+Del.

Linux: ucieszony, że może zaczęto robić stery do karty graficzne VIA Chrome 9 IGP i mogę spróbować pozbyć się Windy zaczynam od wrzucenia płytki RescueCD 1.1.4, która wcześniej działała mi dobrze i bezproblemowo. Teraz są problemy z tym żeby mi w ogóle wystartował system z płytki (na tym etapie lubi się zrestartować) a jak już wystartuje to ciężko coś na nim zrobić zanim się zawiesi (zatrzyma w miejscu i nic mu nie zrobisz).

Żeby tego było mało to lapik zaczął mieć problemy w momencie wyskakiwania hasła przed startem w ogóle gruba czy systemu (wiecie, chodzi o to hasło ustawiane w BIOSie). Po prostu się zawiesza. Nic się nie da zrobić wpisać.

Dla mnie bardzo ciekawe w tym wszystkim jest to, że to wszystko mi się zrobiło w kilkanaście godzin. Nie było żadnych urazów, przegrzań ani nic.

Próbowałem Memtest, ale ostatnio mi się zrestartował w trakcie jego trwania :/
Na razie próbuję ponownie jak mi się coś uda to dam znać.
Generalnie mam nadzieję, że to wszystko wina pamięci RAM, bo to jedyne co w lapku można łatwo wymienić.

Będę wdzięczny za wszelkie rady i sugestie.

P.S. Radzę nie kierować się tym ile dany produkt ma gwarancji. Mi powiedzieli, że jeśli nie oddam im lapka w tym samym kartonie, co go od nich dostałem (ponad rok temu), to oni mogą stwierdzić, że gwarancja jest nie ważna i jakieś tam testy mogą przeprowadzić na mój koszt - same testy, samą diagnozę a wcale nie muszą naprawić. Bardzo potrzebuje czegoś mobilnego, ale chyba jednak będę musiał się zastanowić nad sprzętem stacjonarnym - bardziej niezawodnym i łatwiejszym w samodzielnej naprawie.

15
Instalacja / Najbardziej przystępny dla hardware'u Linux
« dnia: 2009-03-30, 21:30:20 »
Wiecie jaka dystrybucja jest najbardziej przystępna dla hardware'u? Nie musi być przystępna dla użytkownika. Ciągle mam problem z kartą graficzną VIA Chrome 9 IGP w lapku. Walczę z kartą i iksami od roku, ale zawsze iksy się sypią po jakimś czasie pojawiają się różne paski a później iksy przestają się uruchamiać w ogóle. Dosyć dobrze mi to działa w Knoppiksie, ale nie udało mi się nigdy wygrać z lapkiem i zainstalować Knoppiksa. Podobnie z RescueCD przy wyborze odpowiednich opcji. W pewnym momencie się poddałem, bo przy pomocy żadnej dystrybucji (Debian, Ubuntu, Slackware, Gentoo, Fedora 7, KateOS, OpenSUSE (tu grafika działała dobrze ale reszta się sypała)) nie udało mi się ostatecznie wygrać. Często tez miałem wrażenie, że sterownik vesa działa lepiej dla tej karty graficznej niż sam sterowniki karty. Ponadto nie mam problemów z iksami na innych kartach graficznych.

Pomyślałem sobie, że trochę czasu minęło od moich walk i może są wersje dystrybucji, które są znane ze stabilności iksów albo coś. A może nawet będzie jeszcze lepiej. Może się trafi posiadacz tej samej karty co moja w lapku, któremu wszystko działa.

Strony: [1] 2 3 4