Nowe posty

Pokaż wiadomości

Ta sekcja pozwala Ci zobaczyć wszystkie wiadomości wysłane przez tego użytkownika. Zwróć uwagę, że możesz widzieć tylko wiadomości wysłane w działach do których masz aktualnie dostęp.


Wiadomości - pavbaranov

Strony: [1] 2 3 ... 46
1
Inne / Odp: Okna z zaokrąglonymi rogami LXQt - OpenBox
« dnia: 2020-07-02, 13:31:03 »
Nie wiem jakiej dystrybucji używasz, ale bardzo często wraz z LXQt jest od razu instalowane albo obconf, albo lxappearance-obconf (lub jeszcze coś podobnego), a samo LXQt również ma narzędzia konfiguracyjne (LXQt Appearance); one mają różne możliwości, z czego chyba najwięcej ma obconf. Następnie szukasz paczek z tematami dla OpenBox, które często są w repozytoriach, albo na owym box-look.org znajdujesz temat dla OpenBox (nie dla innego, bo nie będzie kompatybilny). Fajne tematy dla LXQt i OpenBox można znaleźć również na deviantart.com. Powyższymi narzędziami ustawiasz sobie temat i finito.
Jeśli zainstalujesz z paczki - niczego innego nie musisz robić oprócz dokonania wyboru odpowiedniego tematu w konfiguracji. Jeśli z z jakiegoś pobranego z netu pliku - postępujesz jak napisał @1709. Często znajdziesz też instrukcję przy samym temacie, ot np.: https://www.box-look.org/p/1342796/

Z uwagi, że WM w LXQt może być inny niż domyślny, to jeśli go zmienisz np. na KWin, to oczywiście stosujesz tematy dla takiego WM (tu dla Plazmy) i wygodniej jest pobrać sobie jakieś narzędzie, które to ułatwia, ale wówczas samo LXQt rośnie.

2
Niemniej jednak, w Zorin "Lite" będą dokładnie te same sterowniki itd. Nb. są one tymi samymi, które są w Ubuntu LTS (dokładnie, to zdaje się, że tymi, które są w 18.04; wprawdzie kernel, sterownik ati/amdgpu, mesa, serwer Xów są tu sprzed około bodaj 2 lat, ale używając w wówczas tych samych, nie miałem na AMD żadnych problemów, takich, jak opisywane).

3
Administracja / Odp: Pełny tmp, odczyt
« dnia: 2020-06-28, 07:43:46 »
Jeśli to w ogóle potrzebne: ls + cat/tac.

4
Zerknij sobie:
https://wiki.archlinux.org/index.php/Intel_graphics
https://wiki.archlinux.org/index.php/ATI
wraz z odnośnikami.
I jeszcze:
https://wiki.archlinux.org/index.php/Hybrid_graphics
Intel nie jest zły. Być może nie jest odpowiednio ustawiony/skonfigurowany. Stwierdzenie "tnie się" dla jednego jest mocno konkretne, dla drugiego to pływanie w błocie. Trudno nam wyczuć jak to u Ciebie się sprawdza i chodzi. Obecnie mam starszy układ Intela od Ciebie i - pomijając problemy z transmisją netową - jest ok. Na wadliwe wyświetlanie treści multimedialnych z internetu składają się różne kwestie i niekoniecznie leżą one po stronie "sterowników" GPU i ogólnie ich ustawienia.
Jest taki programik - youtube-dl lub np. 4kvideodownloader itp. Ściągnij ten sam filmik z YT i porównaj odtwarzanie w przeglądarce oraz w jakimś odtwarzaczu wideo - wyeliminujemy przynajmniej transfer netu.

5
Instalacja / Odp: Usuwanie programu po samodzielnej kompilacji.
« dnia: 2020-06-25, 23:40:07 »
Winno dać radę. Możesz sobie jeszcze przeglądnąć system pod kątem tych plików: https://www.archlinux.org/packages/community/x86_64/openvswitch/files/ i je wykasować (to są pliki dostarczane przez paczkę, która z tych samych źródeł jest budowana).

6
Jeżeli uważasz, że warto się w to bawić to możesz powiedzieć co i jak zrobić żeby wszystko działało jak należy, ale jeżeli niewiele to da to nie wiem czy jest jakikolwiek sens.
Nie wiem. Nie mam hybrydy. Mam, czy raczej miałem przez lata układy AMD. Jedyne. Pośród nich i takie, które mogły działać na "zwykłych", starych, sterownikach ati/radeon oraz nowszych amdgpu. I odpowiedź jest dziwna: to zależy.
Natomiast nie mam bladego pojęcia co to znaczy: "jak zrobić, żeby wszystko działało jak należy", albowiem to jest Twój, a nie mój punkt widzenia, zwłaszcza, że nie mam ani Twojego ZORINa, ani Twojego komputera.
Ogólnie - przy zainstalowanych sterownikach, Twój komputer "winien działać jak należy".
Brak konkretnych oczekiwań, brak konkretnych objawów problemów ("ścina się" niestety niewiele mówi, zwłaszcza, że nie wiadomo który z GPU wówczas wykorzystywany jest), brak przetestowania sprzętu na Intelu i na AMD lekko wytrąca możliwości mojej Tobie pomocy.
Jak wspomniałem: jeśli chcesz, jeśli czujesz się na siłach, mogę podrzucić informacje, ale z innej dystrybucji. Jak sądzę podobna dostępna winna być również w Ubuntu/Zorinie (raczej w tym pierwszym). Sprawdź.
I zostaw te "dodatkowe sterowniki" - takich nie ma!
Dla intela - i915 i z takich korzystasz.
Dla Twojego AMD - najodpowiedniejszy - radeon - i z takiego korzystasz.

7
Sterowniki masz prawidłowe. Jeśli chcesz, możesz zamiast sterownika radeon spróbować amdgpu (bez pro w nazwie, czyli ten, który jest w repozytorium, ale tu trzeba by - jak wspomniałem - pozmieniać wpisy w GRUB i ogólnie skonfigurować go do działania; wg mnie wpierw pobawić się należy radeonem).
"Normalnie" system działa Ci na mobilnym Intelu. Dla wyższej wydajności masz AMD. Poszukaj w dokumentacji Zorina, czy Ubuntu nt. tzw. graficznych układów hybrydowych i jak się to tam przełącza, a w szczególności, czy są dostępne tzw. ułatwiacze. Mogę podrzucić dokumentację, ale niestety z Archa, a to czytania (po angielsku) sporo.

8
Nigdzie nie możesz ich pobrać :) Sterowniki masz w repozytorium i w kernelu. W Twoim przypadku prawdopodobnie masz tzw. układ hybrydowy, czyli APU Intela, na którym pracuje to prawie zawsze oraz GPU AMD.
Zasada jest taka, że w przypadku przynajmniej AMD im świeższy kernel, tym lepiej, choć w okolicach 5 już nie powinno być źle. Niestety nie wiemy jaki kernel masz. Dodatkowo sterowniki to xf86-video-intel dla Intela (nazwa może się różnić, ale powinieneś go mieć zainstalowany), xf86-video-ati (lub radeon) ewentualnie xf86-video-amdgpu dla AMD, które jest GCN 1.0, ale działanie tego ostatniego trzeba wymóc, a niekoniecznie w przypadku GCN 1.0 będziesz miał widoczną różnicę. Dodatkowo mesa oraz dla polepszenia wydajności ustawić akcelerację sprzętową przez instalację którejś z paczek libva-media-driver, która winna obsłużyć oba GPU (nazwa znów się może różnić - ważna jest ta libva) lub coś co w nazwie ma vdpau (to jest dla NVidia, ale AMD potrafi z tego korzystać w przeciwieństwie do Intela).
Jak się korzysta z układów hybrydowych w ZORIN, czy ma on jakieś do tego ułatwienia - nie wiem, bo nie mam tej dystrybucji.
Przydałoby się wiedzieć jednak cokolwiek o Twoim sprzęcie. Zainstaluj inxi i podaj:
inxi -CGxx

9
Programy graficzne / Odp: nvidia x server oraz Display Manager
« dnia: 2020-06-23, 23:13:43 »
Jest możliwe, że kabel nie jest kompatybilny. Z jednej strony masz 1.4 z drugiej 2.0, a kabel 2.0. Jeśli masz inny - sprawdź.

10
Programy graficzne / Odp: nvidia x server oraz Display Manager
« dnia: 2020-06-23, 09:18:18 »
Się zapytam, bo z kablami HDMI to sprawa śmiesznie wygląda, choć to niby standard. Jakiego typu masz kabel (1.4, czy 2.0, czy inny)? Czy sprawdzałeś z innym kablem? Brak odświeżania - jeśli dotyczy to wbudowanego w laptop monitora LCD jest normalną rzeczą. Bardzo często nie ma tu żadnej możliwości dokonania jakichkolwiek zmian.

11
W konsoli wpisz: nmtui - widzisz tu jakieś sieci?

Sprawdź:
1. Czy sieć wifi w ogóle jest widoczna na jakimkolwiek innym urządzeniu.
2. Jeśli ad 1 daje odpowiedź pozytywną - sprawdź czy wifi widzialne jest na innym użytkowniku.
3. Jeśli się nie mylę, to po wpisaniu w konsoli:
cat /sys/class/net/nazwa_interfejsu_sieci/carrier
powinieneś uzyskać w odpowiedzi albo 0, albo 1. "0" oznacza brak "fizycznego" włączenia karty sieciowej w komputerze.
4. Podobnie jak wyżej, ale polecenie:
cat /sys/class/net/nazwa_interfejsu_sieci/openstate
w przypadku "włączenia" sieci winno dawać odpowiedź "up".
Jednak na pewno jest ktoś, kto lepiej się zna i wskaże Ci jakieś sensowniejsze rozwiązanie.

Jeśli chodzi o pytanie o "zrestartowanie" karty sieciowej, to nie bardzo wiem, o co Ci chodzi. Zrestartować można usługę odpowiadającą za połączenie sieciowe. Ogólna formuła:
systemctl restart nazwa_usługi
W tym przypadku "nazwa_usługi" winna przybrać nazwę "NetworkManager" (wpisujesz bez znaków "").
Włączenie karty sieciowej - o ile rozumiem o co Ci chodzi - jest natomiast zależne od modelu komputera, często bywa to jakiś skrót typu Fn+Fx.

13
/dev/null / Odp: Zadania z uprawnień
« dnia: 2020-06-02, 17:48:52 »
Nie. Raczej nie. Chyba nie istnieje ktokolwiek przy zdrowych zmysłach, kto podjąłby się za Ciebie wykonania Twojej pracy domowej. I tak jest mniej więcej w tym życiu, chyba, że w istocie "znajdziesz dobrą duszę", która uważa, że winna za ucznia zrobić mu zadanie.
W przypadku natomiast innego sformułowania pytań - pewnie Ci pomożemy, choć w tych "problemach", które zadał Ci nauczyciel są absolutne podstawy, na które - jak sądzę - po 10 minutach buszowania w sieci znajdziesz bez trudu odpowiedzi.

14
1. O spolszczeniu - na oficjalnym, polskim supporcie Puppy: http://www.puppylinux.pl/
2. Puppy korzysta z repozytoriów Ubuntu - instalacja Firefox jest możliwa.
W dalszym ciągu (i to na podstawie doświadczeń) twierdzę, że zdecydowanie lepiej pracuje się na linuksach na napędach podłączonych przez USB, które do takiej pracy są stworzone, niż w przypadku instalacji na takim (dowolnym) nośniku innego, dowolnego linuksa.

15
Inne / Odp: Ubuntudde 20.04 LTS nie działa Lightdm
« dnia: 2020-05-22, 09:16:42 »
Plik winien być w paczce lightdm-deepin-greeter (tzn. zwykle jest w tak nazywających się). Ja na Twoim miejscu raz jeszcze spróbowałbym zainstalować paczkę deepin-desktop, bo gdzieś są jakieś poważne kłopoty w skonfigurowaniu u Ciebie LightDM. Alternatywa - sam sprawdzisz np. na askubuntu.com lub nawet na wiki.ubuntu.com/lightdm, jak należy skonfigurować prawidłowo lightdm, albo ktoś, kto ma Ubuntu Ci podpowie.

Strony: [1] 2 3 ... 46