Nowe posty

Pokaż wiadomości

Ta sekcja pozwala Ci zobaczyć wszystkie wiadomości wysłane przez tego użytkownika. Zwróć uwagę, że możesz widzieć tylko wiadomości wysłane w działach do których masz aktualnie dostęp.


Wiadomości -

Strony: [1]
1
piotrek@Rodzice:~$ fgl_glxgears
bash: fgl_glxgears: nie znaleziono polecenia
piotrek@Rodzice:~$ glxgears
bash: glxgears: nie znaleziono polecenia
piotrek@Rodzice:~$ uname -a
Linux Rodzice 3.2.0-4-amd64 #1 SMP Debian 3.2.63-2+deb7u1 x86_64 GNU/Linux
piotrek@Rodzice:~$ llspci | grep -i vga
bash: llspci: nie znaleziono polecenia

2
Konfiguracja / Przesiadka z Windows na Linux
« dnia: 2014-11-05, 11:12:02 »
Dziękuję za informacje.
Niestety nie mam w systemie libgtk-x11-2.0.so.0
Instalacja czy w/w biblioteki czy też Adobe flash przerasta moje możliwości. Nie chodzi mi o filmiki z youtube. Gdy wchodzę na jakieś strony, czy nawet chcę otworzyć .swf, przeglądarka wywala komunikat, że muszę zainstalować wtyczkę flash. Z automatu instalacja nie idzie, pozostaje tylko ręczna. Przy instalacji czy to .rpm czy .tar.gz za pomocą sudo dpkg mam błędy. Zainstalowanie nowszych sterowników ze strony nvidii też zakończyło się porażką.  Niestety Linux wygrał, to nie system dla mnie. Poddaję się. Ubuntu/Kubuntu było zbyt proste, a z Debianem nie mogę sobie poradzić.

Witam ponownie. Mam troszkę wolnego czasu więc męczę PCLinuxOS (mate).
Mam pytanie czy można w nim zainstalować język polski (nie znalazłem takiej opcji)? Nie mam problemu z eng, jednak lubię swój własny język. Nie chce mi zainstalować Firefoxa pl. Google nie podaje wyników z polskich stron.
Pozdrawiam.

3
Konfiguracja / Przesiadka z Windows na Linux
« dnia: 2014-11-04, 15:41:26 »
Z googla cały czas korzystam, jednak to co znalazłem, u mnie nie przynosi efektów. Firefoxa pobrałem ze strony mozilli, ale było tylko jako archiwum tar.bz2. Nie mogłem go zainstalować, więc rozpakowałem i teraz mogę go uruchomić tylko z terminala.

Do swf powinien wystarczyć adobe flash player. Jest do pobrania w kilku wersjach, pierwszej debian nie instaluje, mam komunikat: obecny silnik nie obsługuje instalowania plików. Druga to archiwum tar.gz - robiłem poprzez konsolę, tak jak napisano w readme, nie było komunikatów błędów, ale nic nie dało. Inne wersje nie startują ani nie są pobierane. Gdzie przeglądarka ma zainstalowane pluginy?

Edit
Zainstalowałem Firefoxa. Był w Apper pod nazwą tak jak podałeś. Dzięki.
Wyrzuciłem drugie menu. Kolejny problem z głowy.
Nieszczęsny hidpoint wywala mi teraz błąd braku libgtk-x11-2.0.so.0
W google znalazłem informację, że trzeba zainstalować libgtk2.0-0, ale u mnie ona jest już zainstalowana.
Proszę o pomoc.
Piotr.

4
Konfiguracja / Przesiadka z Windows na Linux
« dnia: 2014-11-04, 14:28:39 »
Poprzednie problemy usunięte. Z monitorami sam zniknął. Z sudo: dodałem użytkownika do grupy sudo.
Jednak przy instalacji nieszczęsnego hidpointa mam brak bibliotek 32bitowych. Obecne przeglądarki (Firefox, Chromium i Konqueror) nie odtwarzają swf. Przy instalacji flash playera mam komunikat że mój obecny silnik nie obsługuje instalowania plików. Nie umiem zainstalować Firefoxa (mój ulubiony). Pobrałem archiwum, lecz uruchamiam go z konsoli po rozpakowaniu archiwum. W Apper też nie ma Firefoxa, nie znalazłem też edytora lilo/grub. Na drugim dysku instalator debiana zainstalował mi swoje menu i najpierw mam opcje Debian-Windows a po wybraniu Windows : Instalacja Debian - Windows.

5
Konfiguracja / Przesiadka z Windows na Linux
« dnia: 2014-11-04, 00:45:42 »
Witam ponownie.
Zgodnie z radą testuję Debian 7.7.0 64bit.
Niestety mam 2 problemy, z którymi nie mogę sobie poradzić.
System wyświetla się na 2 monitorach, mogę ustawić pulpit dzielony na oba, ale w karcie "Wiele monitorów" uparcie twierdzi że nie mam 2 monitorów. Wgrałem sterowniki (albo mi się tak wydaje), pojawiło się troszkę opcji w "Wiele monitorów", ale po restarcie mam stale sklonowane monitory, muszę na nowo ustawiać dzielenie pulpitu i znowu twierdzi że mam tylko 1 monitor.
Po drugie znowu próbuję zainstalować Hidpoint. Pobrałem wersję dla Debian 5 (64bit). Podczas instalacji sudo pyta o hasło dla użytkownika piotrek. Gdy podam moje hasło to mam komunikat:
"piotrek nie występuje w pliku sudoers. Ten incydent zostanie zgłoszony." Gdy próbuję zalogować się jako root, to twierdzi że administrator nie może logować się do komputera. Próbowałem też dla mojego konta podać hasło root-a, ale oczywiście bez efektu.
Proszę jeszcze raz o pomoc.
Piotr.

6
Konfiguracja / Przesiadka z Windows na Linux
« dnia: 2014-11-01, 21:39:18 »
Dziękuję za porady. Testuję teraz Kubuntu 14.04. Wydaje mi się jednak że chodzi wolniej niż Windows7. Próbuję cały czas zainstalować Hidpoint. Lecz cokolwiek robię mam następujący błąd:

Do you wish to continue with the Installation? [Y/n] and hit enter Y
[sudo] password for piotrek:
libpng does not exist
libtiff does not exist
Gathering System information and generating a log
Launching HIDPoint Installer
./hidpointsetup: error while loading shared libraries: libpng.so.3: cannot open shared object file: No such file or directory
piotrek@Rodzice:~/Pobrane$

Próbowałem uruchamiać program z różnych lokalizacji na dysku (liczyłem że może jest odmowa utworzenia pliku), próbowałem kopiować jego pliki z tmp (niektórych nie mogłem odczytać, miały tylko prawo root). Pobierałem program kilkukrotnie, licząc że może był błąd w pliku. Co to za biblioteki libpng, libtiff. Szukałem w sieci, pobrałem (spakowane w zip) ale nie wiem gdzie je wgrać.
Próbowałem pobrać przez: sudo apt-get install ia32-libs (info z hidpoint dla wersji systemu 64bit)

Przy okazji: instalowałem system z pendrive, kilkukrotnie próbowałem z obrazem systemu 64bit, ale nie startował, tzn brakowało plików rozruchowych. Pod windows rozpoczynał instalację, lecz rezygnowałem z tego ponieważ nie widział dysku na którym był już linux Ubuntu. Wersja 32bit instalowała się bez żadnego problemu. Było tak zarówno z Ubuntu jak i z Kubuntu.


Edit
Nie wiem czy dobrze zrobiłem, ale spróbowałem sudo apt-get install libpng?
zainstalowało biblioteki (dużo), uruchamia się instalator Hidpoint, lecz mam komunikat:
Kernel Version:3.13.0-39-generic Not Supported
Czy ma znaczenie że używam wersji systemu Kubuntu 14.04, a hidpoint jest dla Ubuntu 10.10 ?
Czy zepsułem sam instalacją tych libpng używając maski "?" ?

7
Konfiguracja / Przesiadka z Windows na Linux
« dnia: 2014-11-01, 14:03:23 »
Bardzo dziękuję za informację. Znalazłem konsolę, zainstalowałem Gksudo, lecz dalej nic nie wiem. Przy ponownej próbie zainstalowania Gksudo mam informację że już jest zainstalowane. Jak go używać? Znalazłem jedynie "preferencje onboard".
Po drugie jaka wersja linuxa daje największe możliwości konfiguracji? Chciałbym aby system dostosował się do moich wymagań, a nie ja do możliwości systemu. Jakie są różnice pomiędzy Kubuntu i Ubuntu.
Co do myszki, to na dodatkowych przyciskach mam stałe makra (sekwencje klawiszy), które bardzo ułatwiają mi pracę. Ponadto chciałbym przenieść pasek z góry ekranu na dół (tak jak w Windows), oraz przyciski zamknij/maks/min na prawą stronę okna (jak w Win i Kubuntu).
Ostatnie pytanie, pewnie banalne, jednak nie wiem jak zainstalować program z rozszerzeniem .bin. We właściwościach ustawiłem aby można było go uruchamiać, jednak ani "Uruchamianie oprogramowania" , ani "Centrum oprogramowania Ubuntu" nie instaluje tego pliku.
Pozdrawiam,
   Piotr.

P.S. Do "tele": w jednym czasie pisaliśmy posty, więc dziękuję za informację o rróżnicach Kubuntu i Ubuntu. Zaraz zmienię system na Kubuntu. Co do Setpoint, to zaznaczałem że jest on od producenta. Jednak znalazłem HIDpoint pod linuxa, ale nie potrafię go zainstalować.

8
Konfiguracja / Przesiadka z Windows na Linux
« dnia: 2014-10-31, 22:27:36 »
Witam.
Niestety jestem zupełnie zielony w Linuxie. DOS i Windowsy znam na wylot, pracuję na nich od ponad 20 lat. Teraz zdecydowałem się zmienić na system w domu, bo mam już dosyć Windowsa. Ponad 10 lat temu zapoznałem się z Mandrake, lecz wtedy przeważyła możliwość grania w gry pod Windows. Obecnie nie gram już w gry, a bolączek Windows chyba nie muszę wymieniać. Mój komputer nie należy do najnowszych, ale jeszcze można na nim pracować (proc Intel E7200, 2.53GHz, 6GB RAM) i z tego co się dowiedziałem w necie, na Linuxie powinien pracować szybciej niż na Win7. Pierwszy został zainstalowany Kubuntu. Wszystko ładnie, ale nie mogłem wszystkiego skonfigurować tak jak chciałem. Wymagam np. aby w myszce móc przypisać dodatkowe funkcje dodatkowym klawiszom (posiadam Logitech z 5-ma dodatkowymi przyciskami i korzystam z nich). W Windows Setpoint producenta załatwia sprawę. Poszukałem w sieci, znalazłem skrypty, lecz mało że u mnie nie było katalogów/folderów do umieszczenia tychże skryptów, to nie mogłem ich utworzyć (brak praw). Niestety nie znalazłem możliwości zalogowania się jako root. Możliwości logowania to tylko graficzne ikonki mojego konta i gościa, nie było możliwości wpisać samodzielnie nazwy użytkownika, przynajmniej ja nie znalazłem. Znalazłem program do Logitecha (HIDPoint) pod Ubuntu 10.10, ale Kubuntu 14.cośtam nie pozwolił go instalować.
Druga instalacja tu Ubuntu 14.04, lecz tutaj prawie wogóle nie znalazłem możliwości konfiguracji. Używam 2 monitorów, a tutaj nawet nie można ustawić różnych tapet, pasek na górze ekranu, nie udało mi się go przemieścić (jestem przyzwyczajony że jest na dole), ikonki zamykania/minimalizowania po lewej (a nie po prawej, jak lubię). No i oczywiście myszki nie udało mi się skonfigurować, ani uruchomić programu HIDPoint. Nawet konsoli nie znalazłem jak wywołać.
Szukam kogoś kto by chciał mi pomóc najlepiej na komunikatorze online jak skonfigurować wymagane przeze mnie funkcje, a jest ich raczej dużo i nie chcę zaśmiecać forum moimi wymysłami. Poza tym w Linuxie jestem zielony i zadawałbym pewnie błahe pytania. Jeśli ktoś byłby skłonny mi pomóc proszę o wiadomość pw. Proszę także o radę jaką wersję łatwo konfigurować - nie boję się konsoli, tworzenia skryptów. Nie znam systemu, ale łatwo się nauczę, zresztą zauważyłem że polecenia konsoli są podobne jak w DOSie.
Pozdrawiam,
Piotr.

Strony: [1]