Nowe posty

Pokaż wiadomości

Ta sekcja pozwala Ci zobaczyć wszystkie wiadomości wysłane przez tego użytkownika. Zwróć uwagę, że możesz widzieć tylko wiadomości wysłane w działach do których masz aktualnie dostęp.


Wiadomości -

Strony: [1] 2
1
Kurcze, wyleciał mi ten temat z głowy. Właśnie już wczoraj otrzymałem odpowiedź na innym forum i właśnie podano mi ten link. Jednak mimo wszystko dziękuję, cieszę się, że tutaj też mogę liczyć na pomoc.

Kupienie routera mi się nie opłaca, ponieważ ja to robię, aby siostra na laptopie miała internet, a ona ze mną nie mieszka. Przyjeżdża maksymalnie 3 razy w roku i to na maksymalnie tydzień. A jak już przyjedzie, to i tak mało korzysta z tego laptopa. Przyjeżdża po to, aby nas zobaczyć, pogadać z nami, spędzić czas, bo długo nas nie widuje.

Więc w sumie można by rzec, a to nie możesz na ten czas wyłączyć Linuksa i korzystać z Windowsa? No oczywiście, mogę to zrobić hehe, no ale takie udostępnienie na Linuksie to mi się przyda pewnie nie raz, chcę wiedzieć jak to zrobić, interesuje mnie to.

2
Witam serdecznie. Mam problem z udostępnieniem swojej sieci na dwa komputery poprzez dwa kable Ethernet. Idzie to tak:
 Komputer stacjonarny ma dwie karty sieciowe i z niego idą dwa kable Ethernet. Jeden kabel podłączony jest do karty sieciowej od laptopa i karty sieciowej od stacjonarnego, a drugi do mojego modemu od internetu i do następnej karty sieciowej w stacjonarnym, mam internet z Dialogu jakby co.
Udostępnienie zrobiłem tak: Panel sterowania (przełączcie na widok ikon, a nie kategorii), Centrum sieci i udostępniania, Zmień ustawienia karty sieciowej i tam mam trzy połączenia:
Połączenie Lokalne 1 i Połączenie Lokalne 2 to są obie karty sieciowe tego stacjonarnego komputera. Natomiast trzecie połączenie o nazwie Dialog to wiadomo, łączę się za jego pomocą do internetu.
Kliknąłem PPM na Dialog, Udostępnianie i zaznaczyłem Zezwalaj innym użytkownikom na łączenie się poprzez połączenie internetowe tego komputera. Poniżej wskazałem Połączenie lokalne 2, bo ono jest od drugiej karty sieciowej z której kabel Ethernet idzie do laptopa.

I jest w porządku, oba komputery mają połączenie z internetem. Jednak nie mam pojęcia jak zrobić w ten sposób na Linuksie, aby przez 2 kable Ethernet dwa kompy miały internet.

Systemy operacyjne:
Komputer stacjonarny:
Windows 7 i Ubuntu 10.10
Laptop - Windows Vista

No cóż, niestety, nie posiadam Routera :P

3
Witam serdecznie, posiadam Ubuntu 10.04 ze środowiskiem GNOME. Mam zainstalowany ClamAV z nakładką ClamTK. Pojawia mi się komunikat, że silnik antywirusowy nie jest aktualny, jak wiemy opiera się on na ClamAV. Natomiast ClamTK mam w najnowszej wersji. Chodzi o to, że nie wiem jak zainstalować ClamAV 0.96.2 (aktualnie posiadam 0.96.1) bez kompilowania z pakietu tar.gz. Wszedłem na oficjalną stronę ClamAV, aby pobrać jej najnowszą wersję, a dokładnie to tutaj zajrzałem:
http://www.clamav.net/lang/en/download/packages/packages-linux/
No i jest tam napisane dla Ubuntu, że ClamAV znajduje się już w repozytoriach, są one wspierane przez programistów i mogą być aktualizowane do nowszej wersji. Jest tam również podane, aby posłużyć się poleceniem apt-cache search clamav, żeby znaleźć listę pakietów dostępnych do instalacji.

No dobra, zainstalowałem prawie wszystkie te pakiety, odpuściłem tylko te które są zbędne. Jednak po wgraniu dodatkowych i tak w repozytoriach nie znajduje nowej wersji. A pomyślałem jak niby ma znaleźc, skoro te dodatkowe pakiety nie oferują aktualizacji, tylko po prostu wzbogacają troszkę obecną wersję.

Przeszukałem serwis Launchpad i znalazłem to:
https://launchpad.net/~ubuntu-clamav/+archive/ppa
Wybrałem wersję Lucid 10.04, dograłem je do pliku sources.list, dodałem brakujący klucz publiczny, wykryło nowe aktualizacje ClamAV i zainstalowałem, poszło pomyślnie. Jednak patrzę a nadal mam silnik antywirusowy w wersji 0.96.1, dla pewności zrobiłem restart komputera, ale nic z tego.

Proszę o pomoc, jak zainstalować ClamAV 0.96.2 nie posługując się kompilowaniem pakietu tar.gz itp.

4
Jak najbardziej, pomogło, a zrobiłem to bardziej na swój sposób, szybszy :P. Taka myśl mnie naszła, ponieważ ta metoda się nieraz sprawdza. Przed zastosowaniem zrobiłem kopię pliku fstab.
Wykasowałem mu wszystkie wpisy oprócz tych dotyczących partycji Linuksowej. System się uruchomił, ale nadal był błąd, partycje zamontowane nie chciały się od montować, nawet po restarcie. A więc musiałem włączyć ntfs-config i usunąć z niego te partycje które mu dodałem. Jeszcze dla pewności odinstalowałem ten programik.
Ponownie zajrzałem w plik fstab i stworzyły się wpisy z programu. Wywaliłem znowu oprócz Linuksowej partycji, przelogowałem się, zainstalowałem ntfs-config, ustawiłem od nowa sobie automatyczne montowanie i działa wszystko dobrze, również po restarcie :D.

Dziękuję bardzo :)

5
Witam serdecznie, mam problem z zamontowaniem jednej partycji Windows w Ubuntu 10.04 Gnome, przez co system nie chce się uruchomić.
Do automatycznego montowania używam aplikacji ntfs-config, no już zapomniałem jej nazwę z trybu graficznego. Coś tam Narzędzie konfiguracji dla trybu zapisu, yy jakoś tak, ale to nie ważne.
Na Windowsie 7 uczę się obsługi programu TrueCrypt. Kiedy pierwszy raz go użyłem, oczywiście przed tym zrobiłem sobie kopie zapasową danych. Po zaszyfrowaniu partycji nie systemowej tym programem, oczywiście nie można jej całkowicie odszyfrować bez sformatowania. Dobra, no więc od montowałem wolumen i sformatowałem, po czym wszystkie skopiowane wcześniej dane z tej partycji zgrałem na nią z powrotem.

Jednak teraz nie mogę uruchomić Linuksa. Jak niektórzy wiedzą, to aplikacja ntfs-config montuje partycje po dodaniu im odpowiednich ścieżek. Ja partycję D nazwałem partycjad i oczywiście jej lokalizacja jest następująca: /media/partycjad

Podczas uruchomienia Ubuntu na ekranie boot screen (logo Ubuntu gdzie jest ładowanie) jest napisane po angielsku (przetłumaczę na polski):

Nie można odczytać /media/partycjad lub napęd nie jest obecny.
Kontynuuj czekanie; albo naciśnij S, aby pominąć montowanie, lub M aby ręcznie przywrócić.

Czekałem z 3 godziny i nic się nie dzieje. Kiedy nacisnę S to system się wiesza, a jak M to włącza się terminal i nie wiem jakiego polecenia użyć.

W internecie jest mnóstwo poleceń do montowania, ale boję się, że coś bardziej namieszam. Przede wszystkim z tego względu, że do montowania użyłem ntfs-config i partycje Windows mają końcówkę ścieżki podaną przeze mnie.
Proszę o pomoc, nie chcę robić formatu Linuksa.

6
*Ubuntu / Motyw gnome-screensaver nie chce ulec zmianie
« dnia: 2010-07-20, 21:16:01 »
Problem rozwiązany, okazało się, że motywy są stare i niezgodne z Ubuntu 10.04. Wystarczyło pobrać jakiś nowszy zgodny z Ubuntu 10.04 i działa :).

7
*Ubuntu / Motyw gnome-screensaver nie chce ulec zmianie
« dnia: 2010-07-18, 16:34:33 »
Witam serdecznie, mam taki problem. Chciałem zmienić sobie motyw blokowania ekranu. No i pobrałem sobie taki:
http://gnome-look.org/content/show.php/DeepGreen+Lock+Dialog?content=107354
I taki:
http://gnome-look.org/content/show.php/Arc+Colors+lock-dialog?content=99783
Żaden mi nie działa, nadal mam ten domyślny, a wszystko dokładnie robię tak jak w instrukcji. Myślałem, że pomyliłem nazwy przy zmienianiu opcji z default na nazwę schematu. Tak więc dodawałem również cudzysłowy i apostrofy itd. Niestety, absolutnie nie działa, a jestem pewien, iż na bank dobrze robię.
Oczywiście po zmianie zamykałem gconf-editor, również nawet wylogowywałem się, ale dalej zostaje domyślny.

Posiadam Ubuntu 10.04, GNOME

8
Witam serdecznie, posiadam Ubuntu 10.04 Gnome. Chciałem się zapytać czy można zrobić tak, żeby opcja zablokuj ekran nie powodowała jego wyłączenia. Wiecie, ekran robi się czarny i gdy nacisnę dowolny przycisk na klawiaturze, to wtedy prosi o hasło.

Jednak nie chciałbym, aby ekran zanikał. Wolałbym jakby nie robił się czarny, albo pojawił się inny ekran właśnie z tą ramką do wpisania hasła, coś jak w Windowsie. Czy można tak uczynić?

Problem rozwiązany, po prostu użyłem innego motywu gnome-screensaver. Zupełnie ten temat wyleciał mi z głowy, zapomniałem napisać, że jest w porządku.

9
Już mi się udało, wystarczyło wejść w partycję linuksową System plików i folderowi Media odebrać prawa dla kategorii Inni. Tylko musiałem zalogować się jako root, ja doinstalowałem sobie z Synaptica nautilus-gksu i dzięki temu wystarczy, że kliknę na folder PPM i mam opcję Uruchom jako administrator. Można też w terminalu wpisać sudo nautilus

Już tamten użytkownik nie ma dostępu do partycji Windows :).

10
Nie ma, jedyne co mu tam zostawiłem to Użycie modemów. Czy to może mieć znaczenie, że w programie ntfs-config zmieniłem ścieżkę do partycji Windows.
Punkt montowania jest taki:
Partycja C od Windows ma ścieżkę partycjac. Czyli np jak jest folder na tej partycji, to ścieżka do niego jest taka: /media/partycjac
Natomiast dla D jest to partycjad

Obie mają włączoną możliwość zapisu dla urządzeń wewnętrznych i zewnętrznych. Konfigurowałem to w programie ntfs-config, w środowisku Gnome uruchamia się go przez: System, Administracja, Narzędzie konfiguracji trybu zapisu dla NTFS.

11
Niestety, to nic nie pomogło. Zmieniłem aktualne hasło na istniejącym nowym użytkowniku i dalej ma dostęp do partycji. Usunąłem również nowego użytkownika ze wszystkimi jego plikami i stworzyłem na nowo z innym hasłem.
Nie pomogło, nadal ma dostęp do zamontowanych partycji Windows.

12
Witam serdecznie, stworzyłem w Ubuntu 10.04 GNOME nowego użytkownika, jest on gościem a nie administratorem. Wiem jak odebrać prawa do poszczególnych katalogów itp, jednak nie mam pojęcia jak zrobić, aby zablokować mu możliwość dostępu do zamontowanych partycji Windows, system plików to NTFS na systemie Windows 7.

Partycji nie można od montować, ponieważ ustawiłem za pomocą aplikacji ntfs-config, żeby się montowały automatycznie. Mi chodzi o to, żeby użytkownik gość po prostu w zamontowane nie mógł wejść. Obojętny mi jest komunikat, czy to monit o hasło, czy po prostu komunikat, że brak uprawnień. Chcę tylko, aby nie miał do nich dostępu.

Poprzez PPM na partycję Windows, Właściwości, Uprawnienia nie da rady tego zrobić. Również nie widzę takiej opcji w System, Administracja, Użytkownicy i grupy, Zaawansowane ustawienia.

Proszę o pomoc jak to ustawić.

13
Już wszystko działa, jak można zobaczyć w temacie podanym przez roobal ;).
Dziękuję.

14
Witam, chcę przerobić pakiet rpm na deb za pomocą aliena. Dokładnie to chodzi o plik javy: jre-6u19-linux-i586.rpm.
System to Ubuntu 9.10 GNOME.

Niestety, przy konwertowaniu pojawia się:
incorrect format: unknown tag
Warning: Skipping conversion of scripts in package jre: postinst postrm prerm
Warning: Use the --scripts parameter to include the scripts.
chown: nie ma dostępu do `jre-1.6.0_19//usr/java/jre1.6.0_19/lib/charsets.jar': No such file or directory
failed chowning /usr/java/jre1.6.0_19/lib/charsets.jar to 0:0: Illegal seek at /usr/share/perl5/Alien/Package/Rpm.pm line 265, line 38.
Robię wszystko na 100% dobrze, jestem tego pewny. Dla pewności napiszę, że plik ma uprawnienia dla mnie, a poza tym próbowałem też pod rootem i lipa.

15
Witam, wydaje mi się, że w dobrym dziale założyłem temat, jeśli nie to przepraszam. Otóż mam problem z drukarką laserową kolorową Samsung CLP-315.
Po podłączeniu jej do komputera i włączeniu zasilania, Ubuntu automatycznie ją wykrywa i instaluje. Niestety, po wydrukowaniu czegoś nie ma tego co chciałem, ale informacja, że trzeba zainstalować sterowniki no i takie tam.

Dobra, pobrałem sterowniki stąd:
http://tnij.org/samsung-clp315-linux
Wybrałem Linux CLP-315 Unified Driver (ver.3.00.65)
Musiałem skrócić adres, ponieważ rzeczywisty jest bardzo długi i by ostro krzaczył post.
Po ściągnięciu wypakowałem je i uruchomiłem plik instalacyjny komendą:
sudo sh install.sh - wszystko bez problemu poszło, instalacja przebiegła pomyślnie, zaznaczyłem swoją drukarkę na liście i dodano ją.
Super, już dobrze drukuje, ale niestety tylko na czarno. Pomimo, że zmienię kolor na jakikolwiek inny, to i tak cały czas wychodzi czarny.
Mam kolorowy tusz, na Windowsie poprawnie drukuje we wszystkich kolorach.

Edit:
Już wiem jak zrobić, aby na kolorowo drukowała.
System, Administracja, Drukowanie, PPM na drukarkę, Właściwości, Opcje drukarki, Color Mode i wybieramy Color.

Strony: [1] 2