Nowe posty

Pokaż wiadomości

Ta sekcja pozwala Ci zobaczyć wszystkie wiadomości wysłane przez tego użytkownika. Zwróć uwagę, że możesz widzieć tylko wiadomości wysłane w działach do których masz aktualnie dostęp.


Wiadomości -

Strony: [1] 2
1
Nie rozumiem z czym masz problem...

Po prostu wgrywasz na pendrive obraz instalacyjny minta (np. programem UNetbootin, jak to ktoś wcześniej zasugerował), bootujesz i instalujesz...
Jak chcesz, to możesz sobie wcześniej skopiować dane, ew. jeżeli masz osobną partycję /home, to nie formatuj jej podczas instalacji.

2
Konfiguracja / Amplituner bazujący na Linuksie - możliwe?
« dnia: 2012-07-18, 20:03:43 »
Zainteresuj się PulseAudio. Posiada ono moduł umożliwiający "łączenie kilku kart dźwiękowych w jedną". Niestety nie znam szczegółów, odsyłam do dokumentacji PulseAudio.

Pozdrawiam.

3
Mandriva / uruchomienie postgresql w mandriva
« dnia: 2012-07-06, 20:09:15 »
To może też zależeć od dystrybucji... U mnie np. (arch) demony znajdują się w /etc/rc.d/

4
Sieć / Konfiguracja wirtualnych hostów na Apache
« dnia: 2012-07-06, 19:45:56 »
W takim razie... przykładowy działający wpis u mnie (jest to wpis od Passengera, więc raczej nie wszystko jest potrzebne):


        RailsEnv production
        DocumentRoot /opt/redmine-2.0/public
        ErrorLog logs/redmine_error_log
        CustomLog logs/redmine_access_log combined

       
                Allow from all
                Options -MultiViews
       

Zwróć szczególną uwagę na Allow from all w elemencie Directory, które "uspokaja" apacza ;D

5
Sieć / Konfiguracja wirtualnych hostów na Apache
« dnia: 2012-07-06, 18:56:37 »
a co oznacza error 403?!?!?!?!

ja bym sprawdził przede wszystkim czy user który odpala httpd ma uprawnienia do odpowiednich katalogów.

6
Inne / wyłączenie podczas aktualizcji
« dnia: 2012-03-01, 11:32:22 »
Niemniej jednak z tego co się orientuję, to SUSE posiada dosyć dobre narzędzia konfiguracyjne "graficzne" (YaST), więc wiele rzeczy można wyklikać myszką bez przekopywania się przez manuale, tutoriale i wiki.
Z tą szybkością działania, to różnie jest. Najlepiej sprawdzić samemu.

Dodam tylko, że system, który będziesz "składał" samemu (np. zaczynając z obrazu debian net-install, albo właśnie archlinux, czy całkiem ortodoksyjne w tym względzie gentoo ;)) z reguły jest lżejszy i szybszy niż te gotowe wszystkomające dystrybucje. Wymaga to czasu i nauki co jest potrzebne a co nie, jakie są alternatywy itp. IMO to się zwraca właśnie w postaci szybkości no i oczywiście tym, że wiesz co tam siedzi pod maską.

Pozdrawiam.

7
Inne / wyłączenie podczas aktualizcji
« dnia: 2012-02-27, 18:26:55 »
;)
Fakt, trochę się zagmatwałem, bo sam mam /home na osobnej partycji...
Skoro ubuntu daje domyślnie jedną partycję na wszystko, to żeby mieć dostęp do /home musisz mieć dostęp do /, a zawierająca partycja ma przecież uszkodzony system plików ;D
Gdybyś odpalił z jakiegoś livecd "fsck /dev/dysk-z-linuksem", to sprawdziłbyś pod kątem spójności tą partycję (coś a'la scandisk z windowsa). Możliwe, że udałoby się wtedy naprawić to co jest nie tak i wszystko wróciłoby do normy, ale nie jest to pewne ponieważ aktualizacja którą przeprowadzałeś to był upgrade,a nie zwykłe wgrywanie nowszych wersji pakietów w związku z czym system mógłby działać dziwnie. Albo wcale.

Poradziłem skopiowanie partycji /home., bo tam z reguły trzyma się swoje 'wypociny' ;), ustawienia programów etc.

Jeżeli nie masz tam danych wartych odzyskiwania to myślę, że spokojnie możesz zainstalować na świeżo system. Z własnego doświadczenia odradzałbym jednak ubuntu. Ostatnio kumpel przesiadał się z windowsa i poleciłem mu openSUSE, na razie jest z tego zadowolony. Jeżeli masz czas i chęci, żeby poznać lepiej system to polecam dystrybucję Archlinux. Ja sobie nie wyobrażam używania czegoś innego szczerze mówiąc ;)

[edyt]

Przyczytałem jeszcze raz od początku to co napisałem wcześniej i okazuje się, że wtopiłem konkretnie.

Kolejność powinna być taka:
1. fsck - próba naprawy systemu plików
2. chroot
Ponieważ jeżeli partycja z / jest uszkodzona to jej i tak nie zamontujesz i chroot traci kompletnie sens.

Przepraszam za zamieszanie. Pozdrawiam.

8
Fedora / Fedora - repozytoria?
« dnia: 2012-02-26, 21:38:22 »
Dobrym punktem startowym przy korzystaniu z fedory jest poradnik na fedora.pl. Jest tam pełno informacji na temat przystosowania fedory do użytku.

http://wiki.fedora.pl/wiki/Poradnik

9
Inne / wyłączenie podczas aktualizcji
« dnia: 2012-02-26, 19:36:59 »
Zabootuj livecd i wklej wynik tego polecenia:
fdisk -l
opcja to "-l, jak lizak", żeby nie było wątpliwości ;)

To pozwoli zidentyfikować na którym dysku masz ubuntu. Domyślnie ubuntu z automatu daje jedną dużą partycję na wszystko więc powinno być prosto, ale nic nigdy nie jest pewne.

W sumie, to możesz jeszcze spróbować z livecd sprawdzić (nie montując dysku z linuksem):
fsck /dev/dysk-z-linuksem
Możliwe, że to naprawi problem i będziesz mógł spokojnie zabootować z HDD i dokończyć aktualizację. Jeśli nie to trzeba będzie spróbować z chrootem.

Kolejną opcją jest po prostu skopiowanie katalogu home (znowu korzystając z livecd) i stawianie systemu na świeżo... Niemniej IMO warto spróbować ten system odzyskać.

10
Inne / wyłączenie podczas aktualizcji
« dnia: 2012-02-26, 15:36:37 »
Zabootuj komputer z livecd, a następnie chrootnij [1] się do systemu na dysku. Jak już tam będziesz to prawdopodobnie możesz dokończyć aktualizację.

BTW lepiej jest używać nowszych wersji oprogramowania. Powodzenia.

[1] https://wiki.archlinux.org/index.php/Change_Root

11
Inne / Arch, problem z network managerem po aktualizacji.
« dnia: 2012-02-24, 14:54:10 »
Czasami coś takiego się zdarza w Archu niestety...

W takich sytuacjach jedynym wyjściem jest wykrycie która aktualizacja zepsuła ład i porządek, a następnie ręczne przywrócenie starszej wersji.

Pomocne w tym celu są logi pacmana: /var/log/pacman.log
A starsze wersje pakietów są trzymane w: /var/cache/pacman/pkg/

Po prostu robisz: pacman -U pakiet-wersja_starsza.tar.xz

Więcej na ten temat jest na wiki Archa. Dodam tylko, że trwają pracę nad możliwością rollbackowania aktualizacji.

Pozdrawiam.

12
Inne / uszkodzenie GRUB-a po każdym uruchomieniu WINDOWSA
« dnia: 2012-01-27, 13:31:40 »
Może rozwiązaniem jest instalacja Windows (R) na maszynce wirtualnej. Z tego co się orientuję, to np. w VirtualBox'ie (R) można systemowi-gościowi dać dostęp do portu szeregowego bez większych problemów. IMO warto spróbować. Chyba, że z jakichś powodów takie rozwiązanie nie wchodzi w grę...

Pozdrawiam.

13
Ja też się złapałem w pułapkę grafiki hybrydowej... Kupiłem laptopa z optimusem na podkładzie. Niby da się jakoś wymusić używanie grafiki nvidii, ale za dużo z tym zamieszania IMO... lepiej poczekać na oficjalne wsparcie, jeżeli ono kiedykolwiek nastąpi. Na szczęście grafika intela działa prawie doskonale (nie wiedzieć czemu są pewne problemy z v-syncem, przynajmniej u mnie), a to do Warsowa w zupełności wystarczy ;D

Co do wyboru systemu, który będzie Cię stymulował do zgłębiania zasad swojego działania, to jak najbardziej Gentoo będzie dobrym wyborem. Ma wspaniałą dokumentację oraz pomocną społeczność, jeżeli umiesz pytać... Generalnie jest to wymagający system, jak zauważył jeden z przedmówców i jeżeli jesteś słabo ogarnięty w temacie, to czeka Cię sporo nauki.

Od siebie mogę zaproponować dystrybucję Arch Linux. Jest trochę prostsza w obsłudze dla mniej doświadczonych użytkowników.

Z resztą... wygooglujesz sobie ;D

Wesołych Świąt.

14
Narzędzie arandr może się okazać pomocne w konfiguracji layoutu...

15
Inne / pliki xml problem z otwieraniem
« dnia: 2011-11-25, 21:44:46 »
Jak można wywnioskować z tego co wysłałeś, a konkretnie z "file_format="IOF"", masz do czynienia z plikiem w formacie IOF ;)

Z tego co udało mi się znaleźć za pomocą google, być może będzie Ci mógł pomóc program IAI Downloader. Ale poszukaj sam, bo sam wiesz najlepiej co chcesz osiągnąć.

Pozdrawiam.

Strony: [1] 2