Nowe posty

Pokaż wiadomości

Ta sekcja pozwala Ci zobaczyć wszystkie wiadomości wysłane przez tego użytkownika. Zwróć uwagę, że możesz widzieć tylko wiadomości wysłane w działach do których masz aktualnie dostęp.


Wiadomości - arctgx

Strony: [1] 2 3 ... 183
1
Debian / apt-pinning kilka pytań zwykłego użytkownika
« dnia: 2014-07-03, 01:58:47 »
Czasem pożądana wersja jakiejś paczki leży miesiącami w gałęzi experimental, a z różnych powodów nie może zastąpić bardzo starej z unstable. Tak było do niedawna z paczką modemmanager.

Kupę lat używałem gałęzi testing i jeśli dobrze pamiętam, opiekunowie wielu paczek zwlekali ze zrównywaniem ich wersji z sidowymi, gdy zbliżał się czas wydania stabilnej wersji. Po wydaniu testing znów ożywał.

To ustawienie
Package: *
Pin: release a=experimental
Pin-Priority: 490

Package: *
Pin: release a=unstable, o=Debian
Pin-Priority: 491
jest o tyle wygodne, że domyślnie apt wybiera unstable, a jeśli pewną paczkę zainstaluję z -t experimental lub ze wskazaniem wersji, to przy późniejszych użyciach dist-upgrade wersje experimental wybierane są, dopóki są większe niż te z unstable - w przeciwnym razie bierze unstable.

2
Inne urządzenia / Problem z dyskiem zewnętrznym.
« dnia: 2014-04-20, 14:33:38 »
Im dłuższy przewód, którym komunikujesz się z dyskiem, tym większa szansa na błędy w komunikacji, mogące uszkodzić system plików. Nie ma sensu, byś na tym połączeniu próbował naprawiać system plików (czy to w Windowsie, jak sugeruje komunikat, czy to za pomocą ntfsck w Linuksie).

Jeśli możesz, podepnij dysk do stacjonarnej maszyny, ale za jak najkrótszym (przede wszystkim nieuszkodzonym) kablem bezpośrednio do płyty głównej i spróbuj naprawić system plików.

Jeśli nie możesz, spróbuj połączyć dysk ze swoją maszyną, ale po odłączeniu sterowników USB2.0 i ew. USB3.0 (wyłączeniu modułów z jądra za pomocą sudo modprobe -r nazwamodułu). Jeszcze rok temu były to odpowiednio moduły ehci-hcd i xhci-hcd, ostatnio mam również do wywalenia ehci-pci. Do obsługi powinien pozostać w jądrze uhci-hcd lub ohci-hcd (zależnie od kontrolera na płycie głównej). Poleceniem sudo lsmod|grep hci wyświetlisz sobie załadowane moduły z "hci" w nazwie.

Jeśli poleceniem dmesg wyświetlisz sobie komunikaty jądra po każdorazowym podpięciu lub odłączeniu dysku, zobaczysz prawdopodobnie komunikat typu
[   12.219404] usb 1-2: new high-speed USB device number 4 using ehci-pci
, gdy działa USB2.0 i odpowiednio inny, gdy ehci-pci wyłączysz (low lub full zamiast high, inna nazwa modułu).

Długo może trwać odczyt pojedynczego zdjęcia przez USB1.1, ale przy niepewnym kablu (zarówno tym na zewnątrz, jak i ewentualnie tym między płytą główną, a gniazdem) to czasem jedyna skuteczna droga.

3
Bash, skrypty powłoki / Pomoc z grep
« dnia: 2014-04-19, 22:30:31 »
Akurat w tym celu wystarczy, że wypróbujesz
pgrep $proces
pgrep -l $proces
pgrep -c $proces
Poza man pgrep (i pkill) zobacz man pidof.

4
Administracja / przetwarzanie potokowe find & grep
« dnia: 2014-02-10, 01:40:52 »
Find zresztą nie jest potrzebny, zobacz
grep -ilr --include="*.txt" error .

5
Administracja / przetwarzanie potokowe find & grep
« dnia: 2014-02-10, 01:35:07 »
tar: ./plik3.txt\\:ERROR: Cannot stat: No such file or directory
Odpalasz grepa ze standardowym sposobem wyświetlania wyjścia (stąd sklejona nazwa pliku z frazą), a chcesz tylko nazwy pliku. Do tego masz opcję -l.

6
Jaką dystrybucję wybrać? / Debian dobrym wyborem?
« dnia: 2013-09-04, 13:04:10 »
Cytat: Lord Darius
Poza tym... jest jeszcze FreeBSD, bez kupy zwanej "przyjaznej użytkownikowi" w ogólnym rozumieniu tego pojęcia.
Dla jednych ta przyjazna kupa wygląda tak, dla drugich inaczej :).

Dla mnie jednym z takich przyjaznych dodatków jest dobrze napisane automatyczne dopełnianie parametrów poleceń w powłokowych narzędziach. Dobrze, póki można i to wyłączyć gdy np. żre zasoby, np. łącząc się z bazą MySQL zawierającą wystarczająco dużo tabel o zróżnicowanej strukturze.

Nie tknąłem palcem, by sprawdzić jak jest w Debianie GNU/kFreeBSD, ale przynajmniej w niektórych dystrybucjach FreeBSD podstawowe narzędzia powłokowe potrafią nie mieć pewnych opcji znanych z odpowiedników GNU. Rozpasany narzędziami GNU kręciłem trochę nosem, gdy trzeba było popracować gdzieś na FreeBSD ;).

Używając od lat sida z Openboksem do działań na okienkach nie zauważam nawet tego, co dzieje się w Debianie na rzecz przyciągania początkujących użytkowników.

7
Multimedia / Mplayer działa, ale nie ma obrazu?
« dnia: 2012-10-12, 17:39:24 »
Ponad 5 lat temu bawiłem się kartą telewizyjną (podpinając sygnał z kablówki i z kamery wideo), może przyda się coś z tego co niżej.

Niezależnie od tego, którego MPlayera użyjesz, wypróbuj różne wartości parametru input w opcji -tv: albo w linii poleceń dodajesz -tv driver=v4l2:input=5, albo djesz odpowiednik w ~/.mplayer/config (tv=driver=v4l2:input=5).

Drugi parametr to normid: na zrzucie masz listę 18 numerów do wyboru, jeśli automatyczny wybór (nie dopatrzyłem się na zrzucie, jaki) nawala.

Nie zaszkodzi odpalić opcją -v większej gadatliwości, sprawdzić czy masz pliki /dev/video*. Czasem UDEV nie tworzy linku /dev/video do np. /dev/video0. Wtedy trzeba albo mplayerowi powiedzieć, by użył /dev/video0 (parametr device) czy inny, albo włączyć generowanie ten linku na starcie systemu za pomocą reguły UDEV (wpis w /etc/udev/rules.d/cokolwiek.rules):
KERNEL=="video0",       SYMLINK="video",        MODE="0666"
Nie pamiętam czy komunikatem o braku tunera należy się przejmować, gdy nie podłączasz sygnału telewizyjnego, ale komunikat "Selected input hasn't got a tuner" może być dobrym punktem wyjścia do szukania (zobacz np. to: link).

8
Eksperymentowanie nie boli, a kosztuje co najwyżej czas. Prawdopodobnie eksperymenty dadzą Ci odpowiedź szybciej niż ktoś zechce zrobić dla Ciebie zestawienie (a może ktoś już to zrobił tylko szukać trzeba).

9
Mumble proponuję przetestować swoją drogą.

Jeden z rozmówców stawia serwer (lub korzystacie z jakiegoś ogólnodostępnego serwera), każdy instaluje klienta i łączy się z nim.

Zaskoczyła mnie dobra jakość dźwięku i działanie serwera od razu po zainstalowaniu na domyślnej konfiguracji (słuchał bezpośrednio na interfejsie sieciowym z publicznym adresem IP).

10
*Ubuntu / Domyślna przeglądarka
« dnia: 2012-05-13, 13:35:16 »
Cytat: Ryszard Stawiarski
Dodanie w .bashrc:
export BROWSER="opera"
?
Autor wątku wpisałby sobie ten eksport i niekoniecznie ujrzałby efekt, chyba że proces odpalający "domyślną przeglądarkę" byłby potomkiem powłoki z wyeksportowaną zmienną.

Trzeba by raczej znaleźć skrypt zaciągany przez powłokę odpalającą (być może pośrednio) środowisko okienkowe i tam dać eksport. U mnie to ~/.Xsession, ale używam XDM-a lub startx.

To niezależnie od wyżej wspomnianego udate-alternatives dla x-www-browser i banu dla autora.

11
Programy graficzne / Program do obrabiania hurtem JPG
« dnia: 2012-05-01, 13:10:07 »
Zainstaluj sobie ImageMagick. Zrób sobie na wszelki wypadek kopię katalogu ze zdjęciami i wejdź tam w powłoce.
mkdir obrobione
for plik in *.jpg; do convert -geometry '1280x1024>' -quality 75 "$plik" "obrobione/${plik%.jpg}.jpg"; done
Jeśli chcesz zastąpić oryginały kopiami, wystarczy zamiast tego co wyżej
mogrify  -geometry '1280x1024>' -quality 75 *.jpg
Naturalnie, jeśli rozszerzenie to JPG czy JPEG, zmień odpowiednio w każdym kawałku polecenia.

12
Żeby tint2 nie pozostawał na pierwszym planie powłoki, wrzuć go w tło, tzn. dodaj znak & na końcu polecenia, jak wyżej w przykładach. Na stałe jednak wrzuć go i wcześniej xcompmgr w autostart, też jak wyżej. Xcompmgr zainstaluj dla przezroczystości - teraz masz czarne kanciaste brzegi. Do graficznego konfigurowania masz polecenie tint2conf.

13
Konfiguracja / Poziomy uruchamiania oraz kolejność skryptów
« dnia: 2012-03-30, 02:43:07 »
Cytat: Alkifron
skoro mam uruchomiony system na poziomie 2 to dlaczego jeżeli sprawdzę uruchomione procesy mam uruchomiony proces bluetooth, (albo np. exim4) który posiada swój skrypt w katalogu rc4.d?
Skoro uruchomiony na dwójce, to istotne jest istnienie dowiązań do skryptu bluetootha - tych w rc2.d, a nie rc4.d.

Nie zwracałem uwagi na to czy jeśli usługa w danej chwili jest włączona (nieważne czy za sprawa inita, czy ręcznie odpalonym skryptem w init.d), to czy przejście na inny poziom, gdzie link do skryptu zaczyna się na "S" (czyli usługa ma tam działać) powoduje z automatu sprawdzanie statusu danej usługi, czy każda z usług dba osobno, by nie być zdublowaną.

Praktyczne użycie: wyobraź sobie, że na poziomie 3 masz włączony serwer apache, mysql i sshd, na poziomie 4 masz te usługi wyłączone, za to działa obsługa dźwięku i serwer Xorg (a raczej odpalający go *dm), a na piątce ustawiasz sobie wszystkie z tych usług jako aktywne (czyli na "S") i poleceniem powłoki lub parametrem jądra wchodzisz na taki obładowany poziom w razie potrzeby.

14
X Serwer / jak spowolnic akceleracje 3d Debian 6
« dnia: 2012-03-30, 02:08:42 »
Tym razem rozejrzałem się po kilku dystrybucjach live za świeżą wersją dla powerpc64 i albo jest bieda, albo niedbale szukam.

W takiej sytuacji sam dla próby zainstalowałbym sobie osobnego Debiana z repozytoriami unstable i experimental na osobnej partycji czy pendrajwie.

Instalka: http://cdimage.debian.org/cdimage/daily-builds/sid_d-i/current/powerpc/iso-cd/

Przykładowe wpisy w  /etc/apt/sources.list:
deb ftp://ftp.debian.org/debian/ unstable main non-free contrib
deb ftp://ftp.debian.org/debian/ experimental main non-free contrib
W tej chwili najświeższe jądro kryje się pod paczką linux-image-3.3.0-trunk-powerpc64.

Ed. dlaczego paczka ma w nazwie powerpc64, prócz niej w repo leży paczka linux-image-3.3.0-trunk-powerpc i obie należą do zbioru paczek dla architektury powerpc - nie mam pojęcia.

15
X Serwer / jak spowolnic akceleracje 3d Debian 6
« dnia: 2012-03-27, 18:11:20 »
Niezależnie od tego czy wynik jest w porządku, proponuję zrobić porównanie na aktualnej wersji jądra, bibliotek libdrm2, Mesy, modułów dla Xorg (nie podpowiem, kto dostarcza wygodną niestabilną wersję live dla Twojej architektury z takim świeżym dorobkiem). Jeśli dobrze pamiętam (z pobieżnej lektury phoronix.com), od wersji 2.6.32 otwarte stery Radeona przeszły sporo zmian, także w obsłudze starych układów.

Strony: [1] 2 3 ... 183