Nowe posty

Pokaż wiadomości

Ta sekcja pozwala Ci zobaczyć wszystkie wiadomości wysłane przez tego użytkownika. Zwróć uwagę, że możesz widzieć tylko wiadomości wysłane w działach do których masz aktualnie dostęp.


Wiadomości - Tomcio Paluch

Strony: [1] 2 3 ... 46
1
Sieć / Logowanie poprzez SSH
« dnia: 2015-06-25, 08:49:12 »
A patrzyłeś w logi serwera co się dzieje po jego stronie przy próbie nawiązania połączenia? Do zdiagnozowania problemu potrzebne są komunikaty po obu stronach.

2
Sieć / Logowanie poprzez SSH
« dnia: 2015-06-22, 15:36:31 »
Zrób
ssh -vvv login@host
podając rzecz jasna właściwy login i hasło i wstaw wszystko co zostanie wyplute do prośby o podanie hasła.

Warto też sprawdziź logi samego ssh po stronie maszyny do której się łączysz.

3
Po pierwsze wartało by wiedzieć co go boli, w tym celu sugeruję zmienić lekko konfiguracje gruba. Możesz to zrobić przy starcie systemu (nie polecam jeżeli jesteś początkujący) lub na stałe. W tym celu uruchom komputer z USB.

Poniżesze kroki nie są konieczne, powodują wyłączenie graficznego trybu przy starcie i włączenie wyświetlania w konsoli kolejnych kroków przy starcie jądra, możesz ale nie musisz tego robić, możesz od razu przejść do komentarza odnośnie "emergency mode".

To podstawa jeżeli chodzi o ratowanie systemu, który nie chce sam wstać. Radzę zapamiętać, instalowanie na nowo to ostateczna ostateczność :)
mount /dev/sda6 /mnt
mount /dev/sda5 /mnt/boot
mount -o bind /dev /mnt/dev
mount -o bind /proc /mnt/proc
mount -o bind /sys /mnt/sys
chroot /mnt /bin/bash
Tym samym jesteś wewnątrz zainstalowanego Manjaro.

Teraz edytujesz plik /etc/default/grub (zrób sobie jego kopię na wszelki wypadek), upewnij się, że w GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT oraz GRUB_CMDLINE_LINUX nie ma opcji quiet, jeżeli jest to ją wykasuj.
Następnie odkomentuj te 2 linijki:
GRUB_TERMINAL_INPUT=console
GRUB_TERMINAL_OUTPUT=console
Rezygnujesz tym samym z graficznych bajerów przy starcie systemu ale będziesz widział co się dzieje przy starcie.

Musisz jeszcze zaktualizować konfiguracje samego gruba, w tym celu
update-grub
albo
grub-mkconfig -o /boot/grub/grub.conf
rozwiązuje problem.

Instalować ponownie gruba nie musisz tak długo ja długo to on startuje jako bootmanager.

Cytuj
Welcome to emergency mode! After logging in type "jounalctl -xb" to view system logs, "systemctl reboot" to reboot, "systemctl default" or ^D to try again to boot into default mode.

Proszę podać hasło roota w celu naprawy.
To sugeruje jakiś cięższy przypadek przy starcie systemu. Powinieneś wpisać to:
journalctl -xb
Są to logi ostatniego startu systemu, gdzieś tam będzię ujęty błąd, który nie pozwala systemowi wstać normalnie.

Jeszcze uwaga na koniec. Jeżeli nie masz zbyt mocnego sprzętu (na podstawie innego wątku wychodzi na to, że masz nootebooka) zainstaluj Manjaro z lekkim środowiskiem np oficjalnie wydaną wersję XFCE (dla Twojego komputerka wersja 64 bity) albo jedną z lżejszych wersji oferowanych w community.

4
Inne / Masowe zmniejszanie zdjęć...
« dnia: 2014-11-24, 15:45:05 »
Do wyklikania możesz spróbować http://converseen.fasterland.net/

Nie wiem jak z Twoimi wymaganiani odnośnie niemodyfikowania tego i owego, to możesz sam przetestować.

5
Instalacja / Instalacja gier na Linux i Stem
« dnia: 2014-11-21, 15:00:43 »
PlayOnLinux jest czymś w rodzaju nakładki na WINE, bez niego nie ma sensu bytu. Może on korzystać z tej wersji WINE, którą masz zainstalowaną przez menadżer pakietów (nazwijmy ją systemową) jak i z dowolnej innej, którą PlayOnLinux zainstaluje na Twoje żądanie lub w wyniku instalacji jednego z oferowanych programów.

PlayOnLinux jest więc bardzo dobrym narzędziem upraszczającym instalację i uruchamianie programów napisanych pod Windows w systemie Linuks. Każdy program oferowany w POL wymaga z reguły pewnych sztuczek i zabiegów, instalacji różnego rodzaju dodatków a nieraz konkretnej wersji WINE żeby był w ogóle możliwe jego uruchomienie. POL dostarcza skrypty instalacyjne, które ten proces automatyzują, tak więc instalacja takiego World Of Tanks trwa zaledwie kilkananaście minut (pomijam ściąganie 8GB pliku instalacyjnego samej gry). Zrobienie tego samego z użyciem czystego WINE jest również możliwe ale trwa znacznie dłużej, wymaga sporo cierpliwości i konieczności czytania obszernych opisów HowTo.

6
Już skończcie powtarzać te bzdury, że Arch nie jest stabilny bo mnie zaraz poskręca. Za każdym razem te same pierdoły można przeczytać. Nie używałeś a tylko słyszałeś/przeczytałeś to się nie wypowiadaj, taka zasada. Zainstalowałeś ale Ci nie szło to przyjmij porażkę z godnością ale nie zniechęcaj innych na podstawie swoich nieudanych doświadczeń. To jest dystybucja jakby nie patrzeć wymagająca pewnej wiedzy i przede wszystkim chęci poczytania od czasu do czasu - rzecz jasna ze zrozumieniem - ArchWiki, która jest bezcenną kopalnią wiedzy. Nie jest to może najlepszy wybór jako pierwsza dystrybucja dla kogoś kto jedynie o linuksie słyszał ale ja sam zaczynałem od Gentoo, który jest jeszcze gorszy (przynajmniej był 15 lat temu) z tymi swoimi wszystkimi flagami i przełącznikami (podkręcanie systemu uzależnia, to jest gorsze od gier 3D) i swoje niepowodzenia traktowałem jako porażkę a nie kwitowałem tego, że jest do 4 liter bo tamto czy owamto. Udało mi się jednak na Gentoo przesiedzieć ponad 3 lata i sporo się o linuksie nauczyć aż usłyszałem o Archu (a właściwie to przeczytałem na forum Gentoo gdzie gość, który dla mnie był guru tego systemu bo często doradzał co i jak zagadnięty przez kogoś dlaczego sie już nie udziela jak kiedyś odparował, że znalazł coś lepszego, takie Gentoo tylko bez konieczności kompilowania).  I używam Archa od ponad 10 lat jako stacji roboczej oraz serwera w pracy do realizacji projektów i na podstawie swojego doświadczenia z tą dystrybucją stwierdzam, że ta wasza niestabilność jest wyssana z palca.
Owszem, jest to dystrubucja ciągła i co się z tym wiąże bywają karkołomne aktualizacje ale każda taka aktualizacja, która może zepsuć system jest na stronie dystrybucji opisana, wystarczy postępować zgodnie z tym co tam jest napisane i voila.

Cytat: JdG
W ostatnich latach Arch przeszedł na systemd i stąd wynikło sporo problemow, ja też wtedy sie z nim rozstałem; ale już wróciłem na jednym z komputerów. Arch to jednak porządna dystrybucja, nawet mimo tego, ze idea KISS nie znaczy w nim już to samo, co kiedyś. Mimo, że jest rolling, to działa znakomicie i stabilnie, chociaż niektóre aplikacje mogą rzeczywiście odmówić posłuszeństwa, jeśli ich rozwój nie nadąża za systemem. Po prostu trzeba go często aktualizować (co akurat jest wkurzające, bo przy tej okazji zmienia się kernel i trzeba komputer restartować).
Nie on jeden przeszedł na systemd a deweloperzy zrobił to po mistrzowsku, bezbolesna jak dla mnie aktualizacja, wystarczyło poczytać na ArchWiki o systemd, z czym się to wiąże, jakie zmiany za soba pociąga oraz zrobić aktualizację wg istrukcji. Wcale nie trzeba go też często aktualizować, no chyba że kogoś swędzi między palcami żeby mieć najnowsze dostępne w repozytorium pakiety to siłą rzeczy musi robić aktualizację nawet kilka razy dziennie bo repo zmienia się cały czas. Ale jak sobie zrobi pacman -Syu raz na miesiąc jak ja na swoim serwerze to nawet jak się kernel zmieni to nie trzeba go wcale restartować. No chyba że z aktualizacją wiąże się np wymiana sterownika do nvidii to wtedy restart konieczny, ale na stacjach roboczych to chyba nie jest problem a serwery z kartą nvidia to sa spotykane żadziej niż oazy na pustyni. Dodatkowo można aktualizować tylko wybrane pakiety lub wybrane pakiety przed aktualizacją zablokować. Nigdzie nie jest napisane, że musisz pacman -Syu robić codziennie, więc dla mnie argument z sufitu. Wystarczy świadomość tego co się robi i po co się to robi (moim skromnym zdaniem wydaje mi się, że to dotyczy wszystkich dystrybucji ale wszystkich nie kosztowałem więc może tylko mi się wydaje, co do Archa jestem pewny, że tak jest), jak to komuś nie pasuje to Arch nie jest dla niego i tyle w kwestii odradzania tej dystrybucji.

Rozważane tu Gentoo jest jeszcze gorszy pod względem stabilności. Wynika to z jego natury "zbuduj mnie sam wedle swojego uznania". Oj można go zryć równo z ziemią. A przestawianie flag kusi, wiem coś o tym. System padnie dokładnie wtedy, gdy będzie nam najbardziej potrzebny, gdy będzie trzeba coś zrobić a my pechowo dzień wcześniej wyłączyliśmy jedną flagę bo na forum ktoś napisał, że daje niezłego kopa i przeoraliśmy cały system, żeby to uwzględnić. Jako że o 1 w nocy kompilowanie leciało nadal poszliśmy spać bo co innego zostało a procek orał i orał pliki pługiem gcc. No i rano zombie nie system. Można zrobić backup żeby przywrócić w razie czego ale do takich decyzji trzeba dorosnąć co ma miejsce po pierwszej przygodzie tego typu, poza tym wymaga czasu a nam się nie chce, norma. No i backup dotyczy każdej dystrybucji, po prostu warto go mieć. A jeżeli już ktoś nie chce się bawić flagami to po jakiego grzyba instalować Gentoo? Mieć auto aby dojeżdżać do sklepu za płotem jest równie bez sensu. No chyba że do szpanu ale raczej na nikim to wrażenia nie zrobi bo mało kto wie co to Linux, jeszcze mniej wie co to Gentoo.
Fajnie że w Gentoo można wybrać wersję programu do zainstalowania. W Archu mi tego na początku brakowało ale zauważyłem, że nie jest mi to jednak do niczego potrzebne. Możliwość zainstalowania Archa z pełnym środowiskiem graficznym w 30 minut (pomijam kwestię pozyskania pakietów) to coś czego Gentoo nie przeskoczy.

Slacka nie znam bo nigdy nie używałem. Mógłbym opierać się na informacjach od osób trzecich, zasłyszanych z opowieści lub przeczytanych w epickich opowiadaniach na forach ale dla mnie są one mało wiarygodne i doradzanie komuś na ich podstawie jest kompletnie bez sensu więc ani go nie polecam ani też nie odradzam a już najmniej mi w głowie go krytykować.

7
X Serwer / Instalacja sterowników nvidia na Y510p SLI
« dnia: 2014-10-24, 14:42:22 »
No bo masz laptopa z 2 kartami graficznymi (przykładowo Intel + Nvidia), jedna z bolączek Linuksa na współczesnych laptopach.

Problem w tym, że jak na razie technologia Optimus nie jest w pełni obsługiwana pod Linuksem i trzeba odrobinę gimnastyki, żeby móc korzystać z karty Nvidi o ile jest Ci to w ogóle potrzebne. Jeżeli nie potrzebne Ci 3D (np do grania) to karta Intela w zupełności wystarcza.

Jeżeli chcesz poszaleć w 3D to ja osobiście polecam projekt Bumblebee, sam z niego korzystam od dawna, WoT via Wine jest grywalny na zadawalającym poziomie.

Możesz sobie poszeżyć wiedzę na ten temat wpisując w Google 2 słowa: "Linux Optimus".

8
Administracja / Server - dziwna awaria
« dnia: 2014-09-24, 16:03:18 »
Wszysko wskazuje na to, że Twój dysk twardy wkrótce wyzione wirtualnego ducha co w tłumaczeniu na język ludzki oznacza, że trafi go szlag. Rób jego backup najszybciej jak się da. Ja przeżyłem to ostatni, części danych już niestety nie odzyskałem domowymi sposobami.

9
*Ubuntu / Wake Up Sleep Power
« dnia: 2014-08-28, 16:09:00 »

10
Inne urządzenia / Mysz
« dnia: 2014-08-28, 15:50:50 »
Z tymi komunikatami z dmesg to zaszalałeś :)
Odłacz myszkę, wyczyść komunikaty kernela przez 'dmesg -c' (trzeba jako root albo przez sudo). Następnie podłącz mysz. W dmesgu bedą tylko informacje dotyczące myszy. Wklej na forum.

11
Usługi / Cron problem z ustawieniem czasu wywołania skryptu
« dnia: 2014-08-28, 15:33:04 »
Sugerowałbym może najpierw poczytać o samym cronie. Dowiedział byś się wtedy, że zajmuje się on uruchamianiem zadań w sposób okresowy (cykliczny jak ktoś woli taką definicję). Sprawdza on co minutę czy w danej chwili nie powinno zostać uruchomione zadanie zgodnie z konfiguracją. W rezultacie albo jakieś zostaną uruchomione albo nie. Nie uruchamia on zadań zaległych. Coś takiego możesz jednak zasymulować sobie sam. Wystarczy aby Twoje zadanie zapisywało gdzieś czas ostatniego uruchomienia i w zależności od tego ile czasu minęło albo kontunuowało swoje działanie albo przerywało. Cron zaś odpala to zadanie raz dziennie (albo częściej wedle uznania). W efekcie masz co chciałeś.

Twój wpis w cronie czepia się miesięcy a nie dni i powinien mieć postać */5 czyli co piąty miesiąc. Kolejność kolumn jest następująca:
minuta godzina dzień(miesiąca) miesiąc dzień(tygodnia)

12
Instalacja / ArchLinux obok Windows 7 - problem z instalacją
« dnia: 2014-08-20, 11:55:45 »
GRUB'a zainstalowałeś zgodnie z instrukcją? Po instalacji nie uruchamiaj komputera z płyty albo flesza tylko normalnie. Jeżeli od razu uruchamia Ci się Windows to sknociłeś instalację GRUB'a (lub nie zrobiłeś jej wcale).

13
Fedora / Czy można usunąć zawartość katalogu /var?
« dnia: 2014-07-28, 15:59:05 »
W Archu "zalegające" paczki usuwa się przez 'pacman -Sc' (usunie paczki stare, zachowa aktualnie zainstalowane wersje) albo 'pacman -Scc' (usuwa wszystko). Można też ręcznie skasować zawartość katalogu '/var/cache/pacman/pkg' co jest równoważne z 'pacman -Scc' przy założeniu, że konfiguracja menadżera pakietów jest domyślna.

Stosowanie rozwiązań dystrubycji A w dystrybucji B to nie zawsze dobry pomysł. To że w Archu coś można/należy nie znaczy, że w innej tak się da/powinno.

14
XFCE / XFCE daje się we znaki
« dnia: 2014-07-21, 15:36:55 »
Proponuję zaznajomić się z tematem plików konfiguracyjnych XFCE, a uściślając to chodzi o zorientowanie się gdzie się znajdują (tu pomocny może być google wszak nie wiadomo z jaką wersja XFCE mamy do czynienia) i zrobić z nimi porządek czyli przenieść do /dev/null wszystkie jak leci (XFCE powinno być wtedy wyłączone). Otrzymasz czystą instalację XFCE, która nie powinna już sprawiać takich problemów.

15
Instalacja / zacinanie podczas ladowania linuxa.
« dnia: 2013-07-01, 21:52:25 »
Nie chce mi się tego tłumaczyć, poczytasz trochę i znajdziesz rozwiązanie: http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=1613132

Strony: [1] 2 3 ... 46