Forum Linux.pl

System => Inne => Wątek zaczęty przez: walentyna w 2018-06-06, 17:37:41

Tytuł: Linux Mint 19.Beta
Wiadomość wysłana przez: walentyna w 2018-06-06, 17:37:41
Witam, jestem tu nowa, od dziś, linuxa używam od Malinki, przeszłam już wszystkie systemy aż po linux Mint 19 z ciekawości. On jest Beta.
Dell  Inspiron 15  3531
2 GB RAM, 500 GB dysk
Tydzień temu zainstalowałam linux 19, i już 2x rozwaliło mi system, zauważyłam, że po desklecie pogody www.bbc.co.uk/weather, dzisiaj znowu zainstalowałam od rana 19-tkę i ten desklet, jak na razie, odpukać, idzie. Ten system jest wspaniały, nie myślę z niego rezygnować i wracać do 17, 18, chcę zostać przy linux mint 19.
Proszę o radę co można jeszcze zrobić aby nie było kraksy? Wyłączam normalnie, za godzinę lub 2 nie ma linuxa. I nowa instalacja. Nie ruszam jądra bo  to dla mnie inny świat tym bardziej, że nie znam angielskiego, update robię tylko na żądanie systemu. Co jeszcze można zrobić? Czekać aż ten system legalnie się pokaże ma być w czerwcu? Gdy włączam clamtk pokazuje mi ciągle jakieś PUA, daję je do kwarantanny, wszystko jest wykrywane w casch Mozilli, nawet jakieś trojany mimo, że nic nie ściągam z internetu.  Mam światłowód z Orange od niedawna. I chyba od tego czasu tak się dzieje.
Dziękuję za odpowiedż bo zaczyna mnie to denerwować, na tamtych systemach nic się nie działo. A może mój leptop nie nadaje się do najnowszego linuxa? Jak to sprawdzić, jest 2-u letni więc nie staruszek, każda odpowiedż i sugestia będzie miła, dziękuję.
Tytuł: Odp: Linux Mint 19.Beta
Wiadomość wysłana przez: Paweł Kraszewski w 2018-06-06, 18:02:45
Off Topic i z całym szacunkiem - ten model ma ~4 lata i już w chwili premiery był w kategorii entry-level. Nawet Windowsa miał wykastrowanego (Win 8.1 Bing edition). W dzisiejszych czasach 2 wątki i 2GB RAM kwalifikuje go raczej pod systemy z XFCE/LXDE/LXQt a nie pod coś co ma desklety. W każdym razie dla początkującego użytkownika.

Co do Minta 19: Sama sobie odpowiedziałaś, jest w fazie Beta. Beta z definicji przeznaczona jest dla użytkowników potrafiących coś połatać samodzielnie i (w założeniu) potrafiących poprawnie zgłosić buga do twórców. Sama przyznałaś, że nie należysz do tej grupy.

Z mojej strony bardziej bym polecił Xubuntu 18.04 (https://xubuntu.org/release/18-04/) albo Lubuntu 18.04 (https://lubuntu.net/downloads/).
Tytuł: Odp: Linux Mint 19.Beta
Wiadomość wysłana przez: pavbaranov w 2018-06-06, 18:03:58
Krótko i nie na temat :)
1. To jest beta. Może, ale nie musi działać dobrze. Na Mint 19 musisz jeszcze poczekać.
2. Nie wiem którego z dostarczanych wraz z Mint 19 środowisk używasz, ale jeśli jest to Cinnamon, to 2GB RAM to stanowczo za mało, zwłaszcza na tendencje do wycieków pamięci, jakie trapią wszystkie WM oparte o GNOME3/Gtk+3.
3. Fakt, że jakiś desklet nie działa absolutnie nie jest powodem do reinstalacji linuksa :) Jeśli to Cinnamon, to stawiam na ten wyciek pamięci i z tym absolutnie nic nie poradzisz, albowiem tkwi to u samego źródłą i trapi wszystkie dystrybucje wykorzystujące to, o czym pisałem w 2. U żony musiałem zrezygnować z Arch+Cinnamon i postawić jej XFCE.
Tytuł: Odp: Linux Mint 19.Beta
Wiadomość wysłana przez: mackeire w 2018-06-06, 20:46:19
No , sprzęt jest bieda plastik level a beta dlatego jest  betą żeby się miała prawo posypać  ale chyba można mu dołożyć jeszcze 2gb ramu po taniości i niewielki dysk ssd na system za stówkę. Talerzowca wstawić zamiast  cd rom i odzyskamy użyteczność kompika , chyba że to proc jest wąskim gardłem .
 Mam w domu 10 -  letniego thinkpada z 2gb ram i KDE neon zasuwa na nim jak przeciąg. W dzisiejszych, ponurych czasach pamięciożerczych gnomów można już tu i ówdzie w internetach znaleźć opinie o plasma 5  że  jest lightweight :)
Tytuł: Odp: Linux Mint 19.Beta
Wiadomość wysłana przez: Paweł Kraszewski w 2018-06-06, 21:33:51
No , sprzęt jest bieda plastik level a beta dlatego jest  betą żeby się miała prawo posypać  ale chyba można mu dołożyć jeszcze 2gb ramu po taniości i niewielki dysk ssd na system za stówkę. Talerzowca wstawić zamiast  cd rom i odzyskamy użyteczność kompika , chyba że to proc jest wąskim gardłem .
 Mam w domu 10 -  letniego thinkpada z 2gb ram i KDE neon zasuwa na nim jak przeciąg. W dzisiejszych, ponurych czasach pamięciożerczych gnomów można już tu i ówdzie w internetach znaleźć opinie o plasma 5  że  jest lightweight :)

Ja świeżo stawiałem Kubuntu 18.04 na 5-letnim Latitude E4310, 4GB RAM z i5 M520 - i na tym chodzi supełnie spokojnie. Ale to mocarz w porównaniu do Inspirona z pierwszego pytania.
Tytuł: Odp: Linux Mint 19.Beta
Wiadomość wysłana przez: pavbaranov w 2018-06-06, 22:14:58
beta dlatego jest  betą żeby się miała prawo posypać  ale chyba można mu dołożyć jeszcze 2gb ramu po taniości
Jeśli autorka zainstalowała Mint Cinnamon, to ani 4GB, ani nawet 16GB nie pomoże. Łatwo znajdziesz na YT filmik, gdzie bodaj 16GB RAM zostało zapełnione w przeciągu kilku minut po klikaniu w menu. Nic więcej. Dopóki w GNOME/Gtk nie poradzą sobie z wyciekiem, dopóty będzie źle. Rodzaj dystrybucji nie ma znaczenia. Winne są biblioteki Gtk oraz WM oparty o ten, który w GNOME3. O ile wiem, to ten z MATE nie ma takich problemów (w każdym razie córka nie zgłasza).
Na komputerze żony: Arch + najnowsza odsłona Cinnamona i takież biblioteki Gtk+3, na 4GB RAM, powtarzalne czynności (np. oglądanie internetu w dowolnej przeglądarce) powodowały, że po ok. 1h pomagał wyłącznie twardy reset. Co ciekawe, przy wykorzystywaniu zróżnicowanego oprogramowania, wykonywania różnych czynności, nie ma tego efektu.
Inna sprawa, że 2GB i ten komputer - polecić należałoby jakąś inną dystrybycję/DE, skoro jednak autorka się upiera przy Mincie, to wersje z XFCE bądź MATE. Broń boże zasobożerny i z wyciekami pamięci Cinnamon.
Tytuł: Odp: Linux Mint 19.Beta
Wiadomość wysłana przez: walentyna w 2018-06-08, 15:58:23
Dodam jeszcze, że zauważyłam też jeżeli włożę USB SanDisk 16 GB prod. chińskiej który dobrze działa, taki malutki czarno-czerwony kupiony w sklepie euroagd wszystko robi co powinien, kopiuje, wkleja itp, natomiast  po wyjęciu go system się rozpada. To też może być przyczyna? Na innych USB, nie chińskich nic takiego nie ma miejsca. Nie mam czym go przeskanować bo clamtk go nie łapie, a w sieci nie ma skanerów antywirusowych na linux. Skanowałam rkhunter i chrootkit i nic nie wykazały złego poza jakimiś PUA które usuwałam.  Ale przyznaję się, że nie lubię Ubuntu tego z ikonami albo u góry albo po lewej stronie ekranu.
Czy Xubuntu 18.4 też ma takie bajery wodotryski jak mój Mint 19?
Najlepiej na tym laptopie szedł linux mint 16, ale nie ma już wspomagania. Może na razie do niego wrócić dokąd nie dodam RAM? Albo do linux mint 17? Ale na 17 i mint 18 też tak się działo. Od wczoraj wieczora na razie mi idzie 19, nie wkładam już tego czerwonego USB, zobaczę co będzie dalej. Chyba moja przygoda z Linuxem mint powyżej 16 na razie się zakończy, ale lubię ekspertymentować, a systemy linux  to pół godzinki roboty i działa w przeciwieństwie o Windy 10 którą mam na drugim laptopie Lenovo, też słabo idzie. Na razie nie mam kasy na zakup lepszego lapka.
Pzdr.
Tytuł: Odp: Linux Mint 19.Beta
Wiadomość wysłana przez: pavbaranov w 2018-06-08, 16:46:46
"Bajery, wodotryski"??? Który Mint 19? Są jego 3 wersje, każda z innym środowiskiem: Cinnamon (i tu na pewno 2GB RAM to za mało, by działało to dobrze, zwłaszcza że WM/Gtk+3 ma tu problemy z wyciekami pamięci), MATE oraz XFCE. Ów ostatni jest domyślnym DE w Xubuntu.

Mint 19 - obecnie - to jest coś, co jest jeszcze testowane. Nie jesteś adresatem tego typu wersji. Cierpliwości.

Niewspierane wersje (Mint 16) gorąco odradzam, ale to Twój komputer, Twój system...

Inna sprawa, że na komputerze z 2GB RAM poleciłbym jakieś dystrybucje, które są z jakimś absolutnie mało zasobożernym DE/WM. XFCE wcale nie jest taki mało zasobożerny, jak go malują. Gdyby uchodzącą za "ciężkie" środowisko Plazmę (KDE) doprowadzić do takiej samej funkcjonalności, jaką oferuje XFCE np. w Mint, czy w Xubuntu, to będzie ona mniej zasobożerna :) A spośród owych "lekkich" - nawet taki OpenBox może wyglądać ciekawie. Szukałbym zatem pośród tych dystrybucji, które oferują np. LXDE (choć to na lekkim wymarciu), LXQt, Enlightenment (to oferuje nawet "wodotryski" :)), czy coś spośród menedżerów okien, jak np. OpenBox, JWM itp. Na distrowatchu możesz sobie łatwo wyklikać i po prostu pooglądać. Męczyć się z Mint Cinnamon na takim komputerze nie ma najmniejszego sensu - po pół godzinie nic nie pomoże oprócz twardego resetu.

PS: Problem z SanDiskiem na 99,99% nie ma nic wspólnego z żadnymi wirusami.
Tytuł: Odp: Linux Mint 19.Beta
Wiadomość wysłana przez: walentyna w 2018-06-08, 17:02:52
Przepraszam, że nudzę, ale zapomniałam dodać co dla mnie najważniejsze, mianowicie, gdy system wysiada po zamknięciu ( linux mint 19), to podczas uruchamiania pokazuje się migająca kreska i napis: infimitrans, czy coś w tym rodzaju, ja wpisuję reboot, naciskam klawisz 12 i ukazuje mi się mój linux z gwiazdką przed napisem, klikam w to i ... od nowa, robi reboot miga kreska i to słowo. I tak w kółko. Może gdybym wiedziała co wpisać aby się uruchomił nie trzeba było by od nowa robić instalki?
Może tu mi coś poradzicie i obejdzie się drugi raz bez nowej instalki systemu? Na razie mi odpowiada: system jest aktualny. Pilnuję żeby nie uaktualnił mi gruba.
Dzięki.
Tytuł: Odp: Linux Mint 19.Beta
Wiadomość wysłana przez: Paweł Kraszewski w 2018-06-08, 18:47:23
Głupie pytanie - za mała partycja /boot? I po aktualizacji nie starcza miejsca na initrd i takie rzeczy się dzieją?
Tytuł: Odp: Linux Mint 19.Beta
Wiadomość wysłana przez: walentyna w 2018-06-08, 22:42:51
Czyli mam wpisać boot? Jestem zielona w linuxie, więc nie naśmiewaj się ze mnie tylko mi odpowiedz. Zobaczymy co będzie jutro, jak na razie idzie od wczoraj co jest sukcesem. Nic innego nie robię na nim poza korzystaniem z internetu i oglądaniem filmów,  małych grach, może pójdzie, czyszczę ciągle historie. Jak na razie to system ciągle się aktualizuje, może mu coś brakowało, ma teraz pod koniec czerwca wyjść stabilna wersja, zobaczymy co dalej.
Na razie dziękuję za wszystkie odpowiedzi.
Tytuł: Odp: Linux Mint 19.Beta
Wiadomość wysłana przez: mackeire w 2018-06-08, 23:07:51
Jestem zielona w linuxie

Więc po co instalujesz testowe wersje beta ? To wersje dla zaawansowanych testerów a nie dla początkujących. Wszyscy Ci to tłumaczą od początku ...
Tytuł: Odp: Linux Mint 19.Beta
Wiadomość wysłana przez: marcin'82 w 2018-06-09, 07:32:16
Przecież kolega się nie naśmiewa ... tylko próbuje dociec co jest nie tak, co i tak przy znikomej ilości informacji zasługuje na podziw ...

Uruchom livecd/liveusb, potem terminal / konsolę, podnieś uprawnienia:

sudo su -

Podaj wynik poleceń:
parted -l
fdisk -l
Tytuł: Odp: Linux Mint 19.Beta
Wiadomość wysłana przez: walentyna w 2018-06-09, 09:37:04
Tak to wygląda:
Model: ATA TOSHIBA MQ01ABF0 (scsi)
Dysk /dev/sda: 500GB
Rozmiar sektora (logiczny/fizyczny): 512B/4096B
Tablica partycji: msdos
Flagi dysku:

Numer  Początek  Koniec  Rozmiar  Typ      System plików  Flaga
 1     1049kB    500GB   500GB    primary  ext4           ładowalna
root@walentyna-Inspiron-3531:/home/walentyna# fdisc -l

Command 'fdisc' not found, did you mean:

  command 'fdisk' from deb fdisk

Try: apt install <deb name>

Tytuł: Odp: Linux Mint 19.Beta
Wiadomość wysłana przez: marcin'82 w 2018-06-09, 10:07:59
Jeśli to nie przepełniona partycja montowana w punkcie /boot to jak nie kijem to betą :D


O ile w przypadku czystego debiana można się bawić w pinowanie i zmianę gałęzi systemu, np. z testing na stabilną, tak tutaj nie ma to większego sensu (dużo by tłumaczyć).

Zainstaluj po prostu Xubuntu LTS i zobacz jak to będzie działać:
https://xubuntu.org/download/ .

Tytuł: Odp: Linux Mint 19.Beta
Wiadomość wysłana przez: pavbaranov w 2018-06-09, 11:02:06
Zainstaluj po prostu Xubuntu LTS i zobacz jak to będzie działać:
https://xubuntu.org/download/ .
Na tym komputerze, to można byłoby się nawet pokusić o Lubuntu, albo jakieś Sparky z LXDE/Qt/JWM/Enlightenment (choć ja bym się tu pobawił w Puppy lub Porteus). Wszak przy 2GB do 10% RAM różnicy na samym DE to spora różnica.
Tytuł: Odp: Linux Mint 19.Beta
Wiadomość wysłana przez: Paweł Kraszewski w 2018-06-09, 13:50:00
Tak to wygląda:
Model: ATA TOSHIBA MQ01ABF0 (scsi)
Dysk /dev/sda: 500GB
Rozmiar sektora (logiczny/fizyczny): 512B/4096B
Tablica partycji: msdos
Flagi dysku:

Numer  Początek  Koniec  Rozmiar  Typ      System plików  Flaga
 1     1049kB    500GB   500GB    primary  ext4           ładowalna

Widzę tu jeden problem - brak partycji SWAP - przy tym rozmiarze pamięci powinna mieć 4-6GB rozmiaru.
Tytuł: Odp: Linux Mint 19.Beta
Wiadomość wysłana przez: walentyna w 2018-06-09, 18:07:29
OK, zainstaluję jak się ten system rozsypie Xubuntu LTS, już mam startowy pendrive, na razie  19 działa.
Dziękuję.
Tytuł: Odp: Linux Mint 19.Beta
Wiadomość wysłana przez: walentyna w 2018-06-09, 18:48:16
Na razie dziękuję, zainstaluję system Xubuntu LTS jak ten mi się posypie, a potem dokupię RAM i jak linux mint 19 będzie już stabilny to ponownie go zainstaluję bo najlepiej mi się podoba ze wszystkich linuxów, jest bardzo podobny do Widows 10.
Nie widziałam tylko czy Xubuntu ma j.polski bo angielskiego nie znam.
Na razie zamykam temat, to i tak sukces bo już laptop  wyłączałam i ponownie włączałam od wczoraj, i odpukać ... idzie.
Dziękuję i pozdrawiam wszystkich.
Tytuł: Odp: Linux Mint 19.Beta
Wiadomość wysłana przez: walentyna w 2018-08-11, 07:30:25
Witam ponownie, z laptopem wszystko w porządku, zainstalowałam Sparkylinux i idzie już drugi tydzień, zrobił sobie nawet recovery.
Testowałam też MX-17.1 i tylko te linuxy idą świetnie na moim laptopie, to wiadomość dla tych którzy mają Dell Inspiron 15 3531, te linuxy też mają wszystko, podobają mi się, są stabilne, aktualizują system co jakiś czas. Wreszcie mam spokój.
Dziękuję za wcześniejszą pomoc wszystkim, pozdrawiam.