Forum Linux.pl

Oprogramowanie => Inne => Wątek zaczęty przez: Rumpfy w 2016-04-20, 11:12:12

Tytuł: System linux jako serwer VPN
Wiadomość wysłana przez: Rumpfy w 2016-04-20, 11:12:12
Witam,

Chciałbym zapytać, czy istnieje gotowe rozwiązanie serwera VPN opartego w systemie Linux? Nie trudno odgadnąć, że jestem zielony w temacie, więc pytanie może wydawać się głupie. Przeszukując internet znalazłem mnóstwo poradników nt konfiguracji OpenVPN oraz innych oprogramowań, natknąłem się też na "StrongSwan" aczkolwiek nie potrafie na 100% stwierdzić do czego służy.

Czego dokładnie potrzebuje?

Mam sieć lokalną ze zmiennym IP oraz kilku klientów. Potrzebuje serwer VPN, który powiadamiałby klientów o zmianie IP sieci do ktorej sie przylaczaja (Opcja DDNS nie wchodzi w grę). Jednym z pomysłów jest napisanie skryptów dla serwera i klienta w których pierwszy nadpisuje plik tekstowy pod www.jakistamadres.txt a drugi wczytuje ten adres i się do niego łączy

Macie jakieś propozycje?
Tytuł: Odp: System linux jako serwer VPN
Wiadomość wysłana przez: roobal w 2016-04-21, 23:12:27
StronSwan służy między innym do tworzenie tuneli IPSec, ale jeśli jesteś laikiem i nie znając działania protokołu IPSec, to tego nie ogarniesz. Dobrym rozwiązaniem jest właśnie OpenVPN, ewentualnie microsoftowy SSTP.

Nie rozumiem tylko do czego Ci VPN, aby powiadamiać o czymś klientów.
Tytuł: Odp: System linux jako serwer VPN
Wiadomość wysłana przez: Paweł Kraszewski w 2016-04-22, 14:38:05
Jak nie możesz u żyć DDNS (roziń czemu), to napisz skrypty dla serwera i klienta w których pierwszy nadpisuje plik tekstowy pod www.jakistamadres.txt a drugi wczytuje ten adres i się do niego łączy.