Nowe posty

Pokaż wiadomości

Ta sekcja pozwala Ci zobaczyć wszystkie wiadomości wysłane przez tego użytkownika. Zwróć uwagę, że możesz widzieć tylko wiadomości wysłane w działach do których masz aktualnie dostęp.


Wiadomości - pavbaranov

Strony: [1] 2 3 ... 58
1
Chyba musisz nam powiedzieć co robiłeś, co poprzedziło tę informację, albowiem z samego jej brzmienia jestem w stanie powiedzieć Ci dokładnie tak samo, jak brzmi ten komunikat (oprócz tego, że wygląda to tak, jakbyś chciał dokonać partycji/instalacji tego linuksa na tym nośniku, z którego instalujesz).

3
Instalacja / Odp: Całkowita rezygnacja z Grub2 na rzecz Clover
« dnia: 2023-01-05, 12:07:03 »
Czy ktoś z forumowiczów używa jakiegoś innego BootLoadera?
Od czasu do czasu miewam systemd-boot.
Mam mały problem jednak, chciałbym nauczyć się podpinać Linuxy pod rozruch do Clovera rezygnując z wpisów na partycji FAT32 (esp/efi).
Nie bardzo wiem co jest niezrozumiałe w: https://wiki.archlinux.org/title/Clover https://sourceforge.net/p/cloverefiboot/wiki/Configuration/
Tam miałby być tylko Clover a partycja na stałe widoczna w systemach (w celu możliwości edycji).

Chciałbym nauczyć się podpinać nowo zainstalowane systemy pod istniejącego Clovera a same systemy byłyby instalowane już ręcznie bez programu rozruchowego, czyli instaluję sobie na czystej partycji jakiegoś Arch'a, mam w nim na EXT4 katalog/root/boot/.../... i tam dalej reszta łącznie z Grubem...
i właśnie to"coś" chcę nauczyć się ręcznie podpinać pod Clovera.
A możesz powiedzieć dlaczego znów coś chcesz gwałcić jak Syfona przez uszy? Po co Ci bootloader, który startuje inny bootloader? Niezależnie od tego na jakiej partycji znajduje się system każdy współczesny bootloader winien mieć możliwość jego uruchomienia.
Jeśli ze wszystkim tak kombinujesz (a to już druga, dziwna rzecz, do której się przyznajesz w ostatnim czasie), jak z tym, to nic dziwnego, że Ci się wszystko krzaczy.

4
Nie ma żadnego formatu CDA
https://anyconv.com/pl/konwerter-z-mp3-na-cdda/
https://anyconv.com/pl/konwerter-z-mp3-na-cda/
Dalej w zaparte! Niech Ci będzie. https://en.wikipedia.org/wiki/.cda_file I jeszcze przetłumaczę, bo chyba masz wstręt do teskstu pisanego, zwłaszcza po angielsku: ".cda jest zwyczajowym (zwyczajowym, wspólnym) rozszerzeniem plików dla małych plików generowanych przez Microsoft Windows reprezentujący każdy plik dźwiękowy zgodny ze standardem 'Red Book' /płyt CD/. (CUT) Pliki *.cda nie zawierają żadnych danych dźwiekowych, a jedynie informację gdzie dana ścieżka się zaczyna i kończy."
I teraz spytam z pełną powagą: zrozumiałeś?

5
Panowie pretensje mają o to, że coś co powinno działać nie działa.
"Panowie" mają pretensje o to, że używasz czegoś o czym nie masz bladego pojęcia jak używać. Miej zatem pretensje w pierwszej kolejności do siebie. Linux, z już zwłaszcza taki ja Arch lubi mieć przed ekranem świadomego użytkownika. Takim nie jesteś. Przykład?
Mogę zapodać (zupełnie gratis) kolejny przykład?
Dwa tygodnie HP 840-G3 działał na Linuxie Arch bez problemu. Dwa dni temu pobrał aktualizacje (pacman -Syuu), zrobiłem reboot i : <CUT>
Świadomie wykonałeś aktualizację systemu połączoną z przywracaniem poprzednich wersji? Wiesz, że Arch/pacman nie wspiera częściowej aktualizacji? Jeśli świadomie, to musisz się liczyć z problemami, z którymi musisz sobie sam radzić. Jeśli nie - to cóż - w pierwszej kolejności należy nauczyć się używania systemu a nie psioczyć na prawo i lewo, że coś nie działa. Działa dokładnie tak jak chciałeś.

Ktoś wogóle testuje aktualizacje zanim je wyda?
Wbrew pozorom tak. Nikt z testujących jednak nie ma na względzie użytkownika, któremu nie chce się nawet czytać podstawowych informacji (pacman) o systemie.
Oczywiście, trollem zostają ci, którzy dużo ujadają i niech tak będzie.
Trollem zostają ci, którzy ujadają na coś, a sami wobec siebie nie mają w zwyczaju niczego wymagać. Piszą, by pisać, a "problem" jest już dawno rozwiązany (i najczęściej nigdy nie zaistniał) i piszą tylko po to by ujadać.
Od zapowiedzianego czasu męczę MacBooka. W prawdzie nie jest to jakaś rakieta bo jedynie skromne i5 7gen. ale z 16GB DDR4 oraz dyskiem już na NVME. Na te chwilę wgrany Monterey a na nim wirtualnie Win 8.1.
Czemu to nic się nie p...doli?? Pytam wprost, nie wstydźcie się, czemu wsio działa?
Albowem MacOS jest zasadniczo idiotoodporny. Nie znaczy to, że tu się nic nie
p...doli
Jak zresztą w dowolnym, dotychczas wyprodukowanym systemie.

6
Instalacja / Odp: Kali linux nitro 5
« dnia: 2023-01-01, 18:50:07 »
Jakie te sterowniki i do czego ma ten instalator widzieć?
Skup się na początku na jakiejś normalnej dystrybucji jak choćby Fedora, OpenSUSE, czy któreś *Ubuntu, a nie na Kali.

7
Cóż... Lubisz zadawać problem "obok". Zgodnie z tym co z siebie wycedziłeś na samym końcu wcale nie potrzebujesz konwersji mp3 do cda, a nagrać płytę CD. Odtwarzacze CD (DVD/Bluray) nie czytają plików z rozszerzeniem *.cda. To ostatnie wykorzystuje wyłącznie Windows do reprezentacji w swoim systemie płyt CD. Format audio CD, to tak jak Paweł napisał: CD-DA. Ścieżki, które odtwarza "normalny" odtwarzacz CD zawarte na takiej płycie są widziane w komputerze jako *.wav. Mp3 musisz zatem albo skonwertować do *.wav i nagrać z nich taką płytę, albo - niektóre programy nagrywające mają taką możliwość - nagrać płytę audio z dowolnego formatu "w locie" (ale uwaga, jak Ci nagra płytę z mp3, to standardowy odtwarzacz CD tego nie przeczyta).
Inna sprawa, że mp3 z odtwarzacza CD brzmi "lekko fatalnie" :) Zdecydowanie polecam jakieś pliki w formacie bezstratnym, np. flac jako materiał wyjściowy.

8
https://anyconv.com/cda-converter/
https://www.converthelper.net/cda-converter
:D
Zdaje się, że również możesz wykorzystać program asunder http://littlesvr.ca/asunder/ jest w repozytorium Archa.
Nadto zobacz: "When you play audio CD on your computer, you will see that each track is labeled as “Track##.CDA”. However, CDA is actually not a file format nor it contains any information at all. CDA stands for Compact Disk Audio, it represents a shortcut of audio track from a Windows perspective. In reality, it does not have any music file in it but only track time and length. This is the main reason why copying an audio CD into your computer and playing it afterwards without the CD will return CDA playback error." zob. w: https://www.apowersoft.com/convert-cda-files-to-mp3.html

9
Z tym "prawem międzynarodowym" mocno się mylisz. Nie istnieje żaden "nakaz" udostępniania oprogramowania dla różnych systemów operacyjnych przez jego twórców (inaczej już dawno miałbyś natywnego na linux choćby Photoshopa). Nie istnieje też nakaz dołączania sterowników dla wszystkich systemów operacyjnych (a w przypadku linuksa/uniksa/BSD - dla wszystkich dystrybucji nawet). Nie istnieje - w tym przypadku - też żadne "ukrywanie" sterowników.
HDR - o ile się nie mylę jest pewnym "pomysłem", który może być zaimplementowany przez każdego, kto chce tego dokonać na urządzeniu wyświetlającym (i nie tylko). Wszystko zatem zależy czy dana firma, organizacja, osoba, zleci komuś implementację HDR w danym systemie (ograniczając to wyłącznie do systemów operacyjnych, albowiem nie jest HDR w ten sposób ograniczony), lub też ktoś poczuje potrzebę stworzenia tego we własnym zakresie z pobudek hobbystycznych. Dokonał tego MS, dokonał Apple. Jeśli przeczytałbyś linki, które podrzuciłem to np. ktoś kto się nad tym zastanawia w X.Org stwierdza, że on osobiście nie widzi w tym dla siebie użyteczności.
Gdybyś przeczytał te linki, to zauważyłbyś, że prace w różnych miejscach ekosystemu linuksowego w mniejszym lub większym stopniu trwają. Jeśli zależy Ci na tym, by rozwijały się szybciej, to w istocie możesz skontaktować się z twórcami tej implementacji (raz jeszcze - to nie jest sterownik) i dogadać się z nimi, co pomogłoby im przyspieszyć te prace. Obawiam się, że 100-300 zł na 7-9 lat temu nie pomogą, zatem musiałbyś pewnie uruchomić jakąś zbiórkę. Wszystko przed Tobą.
A odpowiadając Ci na zadane przez Ciebie pytanie - NVidia - od czasu do czasu, daje sterownik porównywalny z tym na Windows (tu zresztą w ogóle coś ostatnio drgnęło), sterownik AMD również jest na tym samym poziomie, a jedynie Intel w wersji 3 jest w wiecznej becie od kilku lat. Dlaczego? Bo tak. Bo widocznie jednym firmom się chce, a innym nie - nie widzą w tym interesu.
Problem jednak w tym, że to o czym tu piszesz - wg mojej wiedzy - zależny jest nie tyle od sterownika, a od systemu graficznego.
Tu masz jeszcze kilka ciekawych linków na ten temat (oczywiście o ile się nad nimi pochylisz):
https://www.jcline.org/blog/fedora/graphics/hdr/2021/05/07/hdr-in-linux-p1.html
https://www.jcline.org/blog/fedora/graphics/hdr/2021/06/28/hdr-in-linux-p2.html
Te powyżej są najbardziej chyba kompletne i najciekawsze.
https://www.reddit.com/r/linux/comments/ks8er5/does_anyone_have_any_news_of_hdr_on_linux/
https://lulz.com/when-will-linux-get-support-for-hdr-liihxgkp-287716/
https://www.reddit.com/r/linux_gaming/comments/odibda/what_is_the_current_state_of_hdr_on_linux/
Oraz zerknij na to (przyznam, że nie miałem czasu się wgłębić, ale wygląda ciekawie):
https://linuxreviews.org/HOWTO_enable_10-bit_color_on_Linux

10
Być może tu masz wytłumaczenie: https://wiki.archlinux.org/title/HDR_video_playback
Wygląda na to, że najwięcej sukcesu można (ale niekoniecznie na 100%) uzyskać pod Waylandem wykorzystując: https://gitlab.freedesktop.org/swick/weston/tree/color-management-rebase lub https://gitlab.freedesktop.org/swick/weston/tree/color-management-rebase. Generalnie jednak jeszcze nieco w Wiśle wody musi chyba upłynąć.

11
*Ubuntu / Odp: gcc-arm-embedded prośba w instalacji
« dnia: 2022-12-14, 17:53:19 »
Nie wiem jak z tego repozytorium zainstalowałeś to gcc na 20.04, albowiem z: https://launchpad.net/~team-gcc-arm-embedded/+archive/ubuntu/ppa wynika, że ta paczka jest dostępna wyłącznie dla 14.04, 16.04 i 18.04. Skoro nie możesz (czy nie mogłeś, bo już sam nie wiem) zainstalować tej paczki, to po co wykonujesz jakieś dowiązanie? Oczywiste jest, że niczego nie przyniesie.
Jeśli ta instalacja się nie powiodła na 20.04, to szukaj tej paczki dla swojej wersji lub będziesz musiał ją zbudować ze źródeł.

12
Inne / Odp: Legimi kindle
« dnia: 2022-12-12, 20:27:46 »
Podałeś dwa linki: jeden do instalatora dla MacOSa (zapomnij o uruchomieniu na linuksie) oraz drugi do instalatora dla Windows (być może zainstalujesz i uruchomisz przez WINE). Jakoś wersji na linuksa nie widzę :)

13
Po instalacji GRUB'a, w GRUB'ie też widać zainstalowany nowy kernel. (...)
Wydaje się, że bootloader na starcie w ogóle nie widzi GRUB'a po jego instalacji, menu GRUB nie pojawia się.
To już nic nie rozumiem. Kernel 5.10 jest widoczny, czy też nie widoczny w GRUB. Informacje, które podajesz są sprzeczne.
To, że kernel 4.4 jest nadal widoczny w GRUB jest normalne. Będzie dopóki go nie odinstalujesz i nie przeładujesz GRUBa.

14
Spytaj zatem na jakimś forum związanym z Apple'm, albo wprost ich supportu. MacOS to kompletnie różny system od linuksa.

15
A masz komputer Apple'a? Bo jeśli nie - to próbujesz uzyskać informację, która nie jest (chyba) legalna. Jeśli nic się nie zmieniło, to legalnie, zgodnie z licencją, systemu od Apple'a można używać wyłącznie na ich komputerach.

Strony: [1] 2 3 ... 58