Nowe posty

Ostatnie wiadomości

Strony: 1 [2] 3 4 ... 10
11
Karty muzyczne / Odp: Linux Mint 21.3 Virginia brak dźwięku
« Ostatnia wiadomość wysłana przez romserski dnia 2024-05-08, 17:42:59 »
Widzę, że masz zainstalowany PipeWire. Przypuszczalnie wymaga konfiguracji.
U mnie, gdy zainstaluję PipeWire, to programy zwykle wybierają ten system i też nie mam dźwięku, nie w maszynie wirtualnej.

Niestety nadal to samo

https://pastebin.com/raw/G6GZNzbJ
12
Karty muzyczne / Odp: Linux Mint 21.3 Virginia brak dźwięku
« Ostatnia wiadomość wysłana przez overcq dnia 2024-05-08, 16:06:21 »
Widzę, że masz zainstalowany PipeWire. Przypuszczalnie wymaga konfiguracji.
U mnie, gdy zainstaluję PipeWire, to programy zwykle wybierają ten system i też nie mam dźwięku, nie w maszynie wirtualnej.
13
Karty muzyczne / Linux Mint 21.3 Virginia brak dźwięku
« Ostatnia wiadomość wysłana przez romserski dnia 2024-05-08, 02:37:37 »
Hej, na vboxie od dłuższego czasu nie mam dźwięku. Windows jest systemem hostem dla maszyny wirtualnej. Dziś zainstalowałem wersje xcfe ale nadal ten sam problem. Sprawdzałem ustawienia alsamixer oraz pulse ale bez żadnych rezultatów.
Wrzucam na pastebin ze wględu na przekroczoną ilość znaków

Alsa:
https://pastebin.com/raw/j6KYDeCJ

'inxi -Fxz' :
https://pastebin.com/raw/UKcFjPm0

Ktoś wie jaka może być tego przyczyna? Dzięki
14
Inne / Odp: Jak automagicznie wyłączyć laptop jeżeli nikt nie wpisze hasła po np 1 minucie
« Ostatnia wiadomość wysłana przez 1709 dnia 2024-05-07, 23:35:21 »
Cytuj
Czy jest możliwe automagiczne wyłączenie laptopa
Tak. można to zrobić za pomocą skryptu bash w cron jako root.

Cytuj
jeżeli nikt nie wpisze hasła po np 1 minucie ?
Możesz w skrypcie wymagać istnienia określonego uruchomionego procesu po zalogowaniu się.
Nawet uruchomionego innym skryptem, np.
-  z cron, ale ze zwykłego użytkownika
- $HOME/.config/autostart
- z aplikacji GUI
Lub wymagać określonej innej czynności.
I jeżeli proces nie będzie istnieć lub inna czynności nie zostanie dokonana, wtedy skrypt wyłączy komputer / laptop.
PS: Jeżeli nie zdarzysz się zalogować to wtedy musisz edytować skrypt z live-USB.
15
Inne / Jak automagicznie wyłączyć laptop jeżeli nikt nie wpisze hasła po np 1 minucie
« Ostatnia wiadomość wysłana przez mackeire dnia 2024-05-07, 19:54:39 »
Witam, problem jak w temacie.
Pacjent to dell 2in1  czyli tablet z dopinaną klawą. Jak jest wyłączony , złożony i przebywa w plecaku to czasem coś mu naciśnie przycisk który jest na boku urządzenia tak jak to bywa w tabletach.
 No i się włącza i tak sobie chodzi godzinami i ssie prąd z baterii.
Kombinuję jak to zabezpieczyć.
Czy jest możliwe automagiczne wyłączenie laptopa jeżeli nikt nie wpisze hasła po np 1 minucie ?
Jakieś inne propozycje ?

Linux KDE Neon
16
Instalacja / Problem z instalacją Linux Mint LMDE 6 "Faye"
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Kamil997 dnia 2024-05-05, 10:24:00 »
Cześć! Próbuje wskrzesić starego laptopa, dlatego wybór padł na podaną w temacie dystrybucję. Niestety, myślę, że rozdzielczość komputera nie pozwala zainstalować mi systemu, bo podczas wyboru języka z poziomu Live nie mam przycisku, by przejść dalej — a powinien być, co widziałem ze screenów. Jakieś pomysły, jak to obejść? Próbowałem zmienić rozdzielczość, ale to nie pomaga. Mam zewnętrzny monitor, ale laptop nie ma wejścia HDMI, tylko VGA, więc ten sposób także odpada.

Alternatywnie proszę o podpowiedzenie mi, jaką inną dystrybucję powinien wybrać, dla netbooka HP-Mini 210-2000:

Procesor: Intel Atom N455 1.67 GHz
RAM: 1 GB
Grafika: Zintegrowana Intel GMA 3150


Zależałoby mi, żeby dystrybucja miała graficzny interfejs, była małozasobożerna i nie wyglądała, jak systemu z lat 2000.

+ chciałem wstawić dysk SSD oraz rozbudować ram do 2 GB, ale nie wiem, czy przykładowo RAM do netbook'a HP-Mini 210-2000 byłby kompatybilny z RAM-em do HP Mini 210-2001SD... konkretnych kości do mojego modelu niestety nie znalazłem, stąd zagwostka. Jeśli znalibyście odpowiedź i na to pytanie, to byłbym wdzięczny.

Z góry dziękuje za wszelkie podpowiedzi.
17
Laptopy / Odp: Laptop 2024
« Ostatnia wiadomość wysłana przez 1709 dnia 2024-05-04, 17:47:16 »
Rozumiem że laptopy od razu z zainstalowanym Linuxem już rozważałeś i to jest za wysoka półka?
Przykład jak coś
https://support.lenovo.com/pl/pl/solutions/pd031426-linux-for-personal-systems

Edytowane.
Chociaż w sumie bardziej aktualna oferta będzie w ich sklepie / w ofercie na stronie.
Jakby jeszcze mieli sortowanie według systemu to było by miło.
18
Laptopy / Laptop 2024
« Ostatnia wiadomość wysłana przez raczyk dnia 2024-05-04, 15:31:36 »
Witajcie mam dylemat.

Chciałbym kupić laptopa w sklepie, nowego a w domu zainstalować najnowsze Ubuntu ewentualnie Fedore i mieć sprzęt do pracy.
Chciałbym by wszystko działało bez problemu.
Nowy laptop, szybka instalacja i komputer gotowy z całym osprzętowieniem do pracy.
Taka moja zachcianka. Zamiast laptopa z Windows gdzie wszystko działa, chciałbym laptop z Linux.

Co mam kupić by spełnić swoje pragnienia.
1. Lenovo IdeaPad Slim 3-15 Ryzen 5-7530U/8GB/512 - za 1499 zł
2. Lenovo IdeaPad Slim 3-15 i3-1305U/8GB/512 - za 1499 zł
3. HP 15 - Ryzen 3 7320U | 15,6''-HD | 8GB | 512GB | Win11Home | Srebrny  - za 1499 zł

Przypominam. Laptop wyciągam z pudełka, instaluje Linux, oczekując, że i wifi i GPU i wszystko co jest na pokładzie działa.
19
Jaką dystrybucję wybrać? / Odp: Linux pod Web Dev na Gamingowego laptopa :)
« Ostatnia wiadomość wysłana przez 1709 dnia 2024-04-29, 12:45:49 »
Cytuj
- LQXT > chyba moje ulubione środowisko, co o nim myślicie?
Nie przypadł mi do gustu i nie zauważyłem by było też popularne.
LQXT (Qt) miało być następcą Lxde (Gtk) i Razor (Qt). Jak testowałem kilka lat temu, to nie osiągnęli lekkości i dopracowania Lxde.
Dziś po prostu chyba będzie ciężko osiągnąć ten efekt ponieważ główne bibioteki Qt i Gtk mają przede wszystkim budować ładny i wszechstronny interfejs, a nie szybki.
( Chyba że w raz z popularnością języka Rust znajdą lżejszą wspieraną bibliotekę do budowania interfejsu graficznego )
Bynajmniej takie odnoszę wrażenie.
Po za tym nie ważne co mi się podoba, ale co Tobie się podoba.

Cytuj
Podobno ma on przejść na wersję Snap Only. Czyli nie zainstaluję już pakietów .deb?
Jak wyjdzie to będziemy patrzeć.

Cytuj
warto interesować się Ubuntu i jej forkami?
Skoro te forki powstały jak np. Linux Mint i się interesujesz to może i warto.
Ale to twoje potrzeby odgrywają główną rolę.
- Przetestuj które stabilne
- Zobacz pod którym dasz radę skonfigurować serwer pod strony www, Teamspeaka, może jakiś serwer w CS + NAS
20
Jaką dystrybucję wybrać? / Linux pod Web Dev na Gamingowego laptopa :)
« Ostatnia wiadomość wysłana przez IPstrykPiwko dnia 2024-04-28, 19:46:12 »
Siemka!

Po przekopaniu kilku różnych dystrybucji, po licznych wizytach na distrosea, przychodzę do was z zapytaniem o wybór odpowiedniej dla mnie dystrybucji :D

Zacznę może od tego co już wiem:
- podstawowe komendy w systemie linux
- rozróżniam środowiska graficzne
- wiem czym są i w jakich dystrybucjach stosuje się pakiety .deb .rpm .flatpak .snap
- nie boje się korzystać z terminala
- najbardziej odpowiada mi menadżer pakietów .deb oraz korzystanie z sudo "apt"
- z każdym dniem wiedzy przybywa :D

Teraz kilka pytań i moje zapotrzebowanie :)
Z całej bazy wszystkich dystrybucji tych bardziej znanych i mniej znanych jeśli miałbym wybierać postawiłbym na coś opartego o Debiania/ Ubuntu.

- Najważniejszym aspektem jest dla mnie świetna praca przeglądarki Firefox, Slacka oraz Visual Studio Code.
sam producent z tego co zrozumiałem utworzył paczkę .deb (pomijam .rpm celowo) bo taka jest na oficjalnej stronie VSC, kto w takim razie tworzy flatpak oraz wersję snap? która z tych paczek będzie najbardziej stabilna?

- Skoro o stabilności już mowa, używam dość "nowego" sprzętu, który posiada Ryzena 5 oraz RTX 3050ti, potrzebuję dystrybucji z w miarę nowym kernelem [ale teraz to już chyba nie problem :D] i dobrze współpracującą z Nvidią

- Chciałbym nauczyć się jakiejś dystrybucji na desktopie oraz skonfigurować serwer pod strony www, Teamspeaka, może jakiś serwer w CS + NAS [ jeśli chodzi o serwery, będą to moje pierwsze kroki, więc będzie to poligon testowy :D]

Wybrałem środowisko graficzne! :) [wiem, że można je modyfikować na setki sposobów, ale chciałbym mieć coś out of the box, z ewentualnymi minimalnymi zmianami :P]

- LQXT > chyba moje ulubione środowisko, co o nim myślicie? miałem z nim problem odnośnie steama, w którym nie dało się zmienić żadnej opcji w ustawieniach, z pomocą przyszedł pakiet menadżera okien xfwm4, który rozwiązał problem

- Cinnamon > świetne środowisko! tutaj nie miałem większych problemów, zastanawia mnie jego przyszłość zwłaszcza, że pewnie twórcy Minta mają ograniczony budżet :)

- KDE Plasma > no i od biedy KDE Plasma, fajnie wygląda, ale liczba możliwości konfiguracji przy każdym kliknięciu myszki jest przytłaczająca

Moimi faworytami są [kolejność bez znaczenia]:

- Linux Mint / Mint Debian Edition
- Lubuntu 24.04
- Debian LXQT/Cinnamon
- Ubuntu Cinnamon > ta wygląda wspaniale! ale podobno robi to jakiś nastolatek? warto temu zaufać?
- Fedora/Nobara Lxqt/Cinnamon/ KDE
- Sparky Lxqt/KDE Plasma + wersja semirolling

i na koniec pytanie o Ubuntu. Podobno ma on przejść na wersję Snap Only. Czyli nie zainstaluję już pakietów .deb? jeśli twórcy tak podchodzą do tematu, a społeczność linuxa ma zupełnie odwrotne zdanie, warto interesować się Ubuntu i jej forkami?

a no i co sądzicie o dystrybucji Fedora / Euro linux pod desktopa i pod serwer :)

Mam nadzieje, że wyczerpałem moje pytania, dzięki z góry każdemu za odpowiedzi!
Strony: 1 [2] 3 4 ... 10