Nowe posty

xx Problem ze sterownikami. (5)
2024-04-13, 21:25:16
xx Instalacja xfce4 (2)
2024-04-13, 16:20:17
xx Serie kompilacji bez instalacji dla “emerge” w Gentoo (2)
2024-04-08, 18:40:04
xx Plasma 6 w Neonie ssie trochę mniej ... (17)
2024-04-05, 10:03:46
xx Problem z Linux Lite po instalacji (3)
2024-04-03, 14:23:40
xx Jak właczyć num locka przy starcie systemu debian 12? (12)
2024-04-02, 17:43:54
xx Brak dźwieku w systemie. (5)
2024-04-02, 16:13:41
xx Dystrybucja pod HP Omen (7)
2024-03-29, 11:33:05
xx [Poradnik] Wyszukiwanie Sterowników (2)
2024-03-27, 21:08:23
xx Ile pingwinów? (1)
2024-03-27, 08:59:24

Pokaż wiadomości

Ta sekcja pozwala Ci zobaczyć wszystkie wiadomości wysłane przez tego użytkownika. Zwróć uwagę, że możesz widzieć tylko wiadomości wysłane w działach do których masz aktualnie dostęp.


Pokaż wątki - utf-8

Strony: [1] 2
1
*Ubuntu / Brak macierzy RAID w Ubuntu
« dnia: 2020-09-05, 13:50:28 »
Kiedyś instalowałem Ubuntu na RAID i było bez problemów
Natomiast teraz mam taki problem że nie wykrywa mi ustawionej macierzy w programie disks ani Gparted. Nie wiem o co chodzi, kwestie sprzętowe już właściwie odrzuciłem. Wątpię aby w sprzęcie tej klasy był jakiś pseudo RAID jak to czasami się zdarza.

Czy istnieją jakieś komendy co pozwolą mi wykryć tą macierz RAID? Zupełnie nie rozumiem dlaczego tak się dzieje, używam Ubuntu mate 20.04, czyli najnowszej stabilnej wersji.

2
Usługi / Apache2 i twarde https
« dnia: 2020-05-19, 22:01:15 »
Panowie administratorzy. Może podpowiecie jak prawidłowo skonfigurować Apache2 z SSL. Tak aby na dwóch VirtualHost były różne certyfikaty i był tylko https, bez http.
Oczywiście skonfigurowałem te certyfikaty, tylko problem  jest z dzikimi przekierowaniami. Czy kombinuję jak koń pod górę i próbuję wymusić https przez apache a powinienem to robić .htaccess

Otóż zastosowałem taki bajer do przekierowania na VirtualHost nasłuchujący na porcie 443:
<VirtualHost serwera_ip:80>
        ServerAdmin webmaster@localhost
       
        ServerName sub.domena.pl
        ServerAlias www.sub.domena.pl
        DocumentRoot /var/www/vhost1
        Redirect permanent / https://sub.domena.pl
</VirtualHost>

Mam też VirtualHost na porcie 443 dla domena.pl i tam dałem identyczne przekierowanie:

No i teraz jak wchodzę na tą https://sub.domena.pl to tam ładnie wszystko działa z SSL. Z http://sub.domena.pl wyrzuca prawidłowo na https. Jak wchodzę na https://domena.pl to też działa SSL.
No ale jak wpiszę http://domena.pl to mnie wywala na https ale https://sub.domena.pl ! O co tutaj chodzi że dział nie to przekierowanie co powinno? Jest jakaś kolejka? Bo myślałem że określenie domeny i subdomeny określa co ma gdzie kierować, a tu jednak nie...

3
Sieć / Problem z kluczem w SSH
« dnia: 2020-03-27, 16:23:38 »
Czy ktoś mógłby mi podpowiedzieć jak działają klucze w SSH?
Otóż korzystałem sobie z mojego klucza (automatycznie zainstalowanego) przez długi czas. Dawałem go nawet innemu użytkownikowi serwera i nie było problemu. Jednak po udostępnieniu klucza kolejnemu użytkownikowi, mi ten klucz przestał działać. Tzn przy próbie otworzenia SSH nic się nie dzieje. I to na dwóch komputerach i IP.
Czy to oznacza że zostałem zbanowany przez serwer?

Domyślam się że zainstalowanie drugiego klucza rozwiąże problem. Tylko trochę się boję odciąć dostęp całkowicie poprzez błąd w konfiguracji. A z tego co czytałem to trzeba pogrzebać w tym samym pliku który definiuje ten podstawowy klucz...

4
Konfiguracja / Swap w serwerach http
« dnia: 2019-11-21, 16:04:59 »
Mam problem z pewnym serwerem. Otóż z powodu że działa na nim dość popularna strona zrobiona w tragiczny sposób. Co jakiś czas potrafi się zawiesić mysql z powodu braku RAM.
I tak sobie myślę jak temu zaradzić, ponieważ na razie nic z technologią strony nie zdążę zrobić. Więc mam pytanie czy na takich serwerach w serwerowniach ustawia się SWAP jako rezerwę RAM? Trochę nie mam miejsca na tym serwerze bodajże 40GB (skalowalna Public claud w ovh), no ale z 5-10GB wyrwę w razie potrzeby. Tylko czy to ma sens?

5
Inne / Zmiana części pliku tekstowego (sed?)
« dnia: 2019-11-17, 00:24:05 »
Potrzebuję wyciąć kawałek kodu z wszystkich plików w danym katalogu (pozostałość po ataku). Sęk w tym że jest on tak niewygodny, że muszę złapać kilka linii aby nie wywalić czegoś istotnego.

To jest mniej więcej taki format tekstu
if (blablabla) {
blabla.bla(bla);
} else {
blablablabla;
}

Natłukłem się tych poleceń w konsoli. Ale poprzednie problemy rozwiązywałem zdaje się:
find . -type f -name "*.js" -print0 | xargs -0 sed...
No ale z tymi kilkoma liniami to zupełnie mi nie wychodzi w sed. Patrzyłem ale nie mam komendy pearl na tym serwerze. Czy ktoś mógłby podpowiedzieć jak to ogarnąć?

6
Inne / Konto root i crontab backupu
« dnia: 2019-11-13, 17:45:42 »
Mam takie pytanie, konfiguruję dość konkretny serwer w chmurze pod HTTP. No i w sumie wprowadzam tylko drobne poprawki do domyślnej konfiguracji ovh.pl. No ale zastanawia mnie, czy jak dodaję do crontab skrypt tworzący backup np bazy danych. To mogę to robić na użytkowniku root czy muszę na jakimś innym np debian?
Na pewno nie chcę robić tego na użytkowniku www-data. Ponieważ miałem ostatnio taki przypadek że po uprawnieniach z poziomu PHP backdoor przeorał wszystkie pliki użytkownika tego użytkownika. Więc od razu czerwona lampka dla backupu na tym samym użytkowniku co działa serwer apache2

7
Niedawno padła mi płyta główna podczas pracy. Wymieniłem, ustawiłem ponownie RAID 1 i podłączyłem dyski. Linux chyba coś tam pokrzyczał przy starcie ale ogólnie uruchomił się i wydawało się że wszystko będzie git.
No ale niestety, teraz po uruchamianiu dostaję taki komunikat jak w załączniku, wcześniej jeszcze ekran ładowania dość długo "myśli". Co ciekawe po zamknięciu systemu z poziomu konsoli i uruchomieniu ponownie, nie występuje ten problem. Nie wiem też czy występuje on za każdym razem, z tego co pamiętam to ostatnie dwa uruchomienia tak, a przedostatnie nie.

Co może być problemem? Czy mam coś sprawdzić dla lepszego zobrazowania sytuacji?

8
Multimedia / Radio internetowe z buforem ładowania
« dnia: 2017-12-19, 10:52:56 »
Mam taki problem:
1. Chcę zrobić radio internetowe, najlepiej na linux
2. Jedynym zadaniem radia będzie odtwarzanie plików z katalogu/katalogów
3. Pliki będą najlepszej możliwej jakości, czyli prawdopodobnie pliki FLAC itp.
4. Radio ze względu na pliki FLAC musi działać za pomocą protokołu używającym bufora
5. Odbiorców będzie mało więc nie powinno być problemu z przepustowością łącza

Jednym słowem potrzebuję usługi która oferuje muzykę z plików FLAC i będzie buforować strumień/pliki aby odtwarzanie następowało bez żadnej przerwy.
Będę wdzięczny za jakieś podpowiedzi jak to wykonać. Rozważam też zapłacenie za zrobienie czegoś takiego na moim vps/dedyku. Więc oferty komercyjne mile widziane.

9
Mam taki problem że często muszę wprowadzać w konsoli komendy z parametrami. W gruncie rzeczy są to te same polecenia ale jest ich ze 20. Domyślne przywoływanie ostatnio wpisywanych poleceń jest mało wygodne. A wpisywanie od zera długich poleceń bardzo męczy i powoduje pomyłki.
Czy jest jakiś program/dodatek który spowoduje odgadywanie lub wygodne wybieranie komend z historii?

10
Konfiguracja / Automatyczne nadawanie uprawnień do pliku
« dnia: 2015-04-30, 11:26:24 »
Mam wirtualny port na USB, jednak do korzystania z niego są potrzebne oczywiście uprawnienia. I tutaj mam problem bo nie bardzo wiem jak zautomatyzować przydzielanie uprawnień przy podłączaniu.
Może ktoś podpowie gdzie wstawić plik (etc/udev?) i z jaką treścią aby to działało. Plik któremu chcę przydzielać uprawnienia to /dev/ttyUSB0.

11
Konfiguracja / Problem z partycjami
« dnia: 2015-03-22, 19:57:14 »
Ostatnio zainstalowałem Windows 7 i sypnął mi się dysk :D A tak na serio to skasował mi partycje / i chyba SWAP. Trochę mnie to wpieniło ale machnąłem ręką i wywaliłem Windowsa a wgrałem od nowa Ubuntu podpinając ocalały /home. I teraz mam problem bo porobiły mi się dziwne rzeczy z partycjami. GParted wyświetla że na dysku nie ma żadnych partycji, natomiast program dyski pokazuje niemal prawidłową strukturę:

-partycja rozszerzona
{
-partycja /
-wolne 3 GB gdzie powinien  być SWAP
-partycja /home
}
-partycja SWAP
- wolne miejsce
- partycja Windows XP (bo potrzebny mi do pracy)


Chciałem skasować SWAP i wstawić go w te wolne miejsce gdzie był przedtem. Ale nie mogę tam utworzyć partycji bo wyskakuje mi coś takiego:

Cytuj
Requested range is already occupied by a partition (udisks-error-quark, 0)
Nie mogę też skasować odłączonego SWAP bo widzę taki komunikat:

Cytuj
Error deleting partition /dev/sda2: Command-line `parted --script "/dev/sda" "rm 2"' exited with non-zero exit status 1: Error: Can't have overlapping partitions.
 (udisks-error-quark, 0)
Może mi ktoś rozjaśnić o co chodzi?

12
Konfiguracja / Uprawnienia do portu USB
« dnia: 2015-02-25, 20:53:07 »
Napotkałem problem z którym nie potrafię sobie poradzić :(
Potrzebuję zmodyfikować uprawnienia do portów USB tak aby uruchamiany przeze mnie program miał do niego dostęp. Kiedyś robiłem to bez problemu z portem RS-232 na Linux liveDVD. Teraz troche się boję kombinować na normalnym systemie.
Z tego co się zorientowałem to wszystkie porty są przedstawione jako pliki w /dev, te że tak powiem wtyczkowe są na ogół reprezentowane przez pliki tty... Pytanie tylko jak dojść które pliki odpowiadają za USB.

13
Inne / Uszkodzona partycja z ważnymi danymi
« dnia: 2015-02-22, 15:07:43 »
Mam poważny problem, spory czas temu zaczął mi się psuć dysk. Ale nadal z niego korzystałem bo miałem na nim oryginalny plik potrzebny jako dowód sądowy. Po kilku miesiącach stwierdziłem że nie ma sensu dalsza praca na dysku który gubi dane i wymieniłem go na nowy. Niestety nie mogłem skopiować oryginalnego pliku którego data utworzenia jest dowodem w sprawie i pozostawiłem go na dysku tworząc jedynie jego kopie na CD.
Po pewnym czasie podłączyłem uszkodzony dysk przez USB żeby skopiować wszystko ze starego dysku i ewentualnie pomyśleć co zrobić z tym oryginalnym plikiem. Samo podłączenie przebiegło bez problemów, postanowiłem uruchomić stary system przez USB.
Przy starcie Linux wykrył błędy na dysku  i zaczął je naprawiać jak to robił wielokrotnie w przeszłości. Pojawił się ekran logowania ale próba zalogowania wywaliła jakiś błąd więc uruchomiłem kompa ponownie. Wtedy ujrzałem jakiś błąd gruba, kolejny raz zrestartowałem kompa i uruchomiłem system z dysku lokalnego. Niestety tym razem okazało się że zamontowane z USB zostały tylko partycje z Windowsem na których nie ma nic istotnego.
Spojrzałem co się stało i ustaliłem że format dwóch partycji z Linuxem przestał być rozpoznawany. Próbowałem przywrócić tablice partycji dla pewności ale nic to nie dało, problem jest z partycjami a nie z ich tablicą. Są one rozpoznawane jako partycje Linuxa ale próba ręcznego zamontowania poleceniem:

Cytuj
mount -t ext3 /dev/sdb1 /media/starydysk1
daje taką odpowiedź:

Cytuj
mount: niewłaściwy typ systemu plików, błędna opcja, błędny superblok na /dev/sdb1,
       brak strony kodowej lub programu pomocniczego albo jeszcze inny błąd
       W niektórych przypadkach przydatne informacje można
       znaleźć w logu systemowym (np. dmesg | tail)
Sytuacje pogarsza fakt że nie jestem pewien jaki system plików tam ustawiłem kilka lat temu gdy formatowałem dysk. Na pewno jest to jakiś ext, stawiam że wersja 3 jak w poleceniu. Na szczęście mogę eksperymentować na partycji / bo dane z niej nie są mi potrzebne.
Zwracam sie z prośbą do ludzi którzy eksperymentowali z dyskami o podpowiedź jak odczytać te uszkodzone partycje. Szukam też porady jak utworzyć kopię pliku z udokumentowaną datą utworzenia oryginału. Czy utworzenie obrazu partycji zachowuje oryginalne daty plików?

14
*Ubuntu / wygląd ubuntu
« dnia: 2014-12-05, 10:46:19 »
Przeniosłem się z Debiana na Ubuntu i już rwę sobie włosy z głowy, na Debianie miałem gnome z idealnym dla mnie wyglądem. Natomiast ma Ubuntu wszystko jest niewygodne, zainstalowałem pakiet gnome i z menadżerem okien metacity da się tymczasowo pracować. Jednak chciałbym uzyskać wygląd jak na Debianie a nie mam pojęcia jak.
I teraz moje pytanie, co mam zrobić aby mieć środowisko gnome z dwoma cienkimi paskami u góry i u dołu które można w razie potrzeby zwijać w rogach ekranu. Na dolny pasku powinny wyświetlać się aktualnie uruchomione programy a na górnym godzina, bateria, zasięg wi-fi itp oraz menu "programy" i "miejsca". D Do tego koniecznie powinna być możliwość wstawiania na górny pasek skrótów do programów.
Jeśli ktoś ma taki wygląd Ubuntu to niech powie jak to zrobił.

15
Debian / Problem z wykrywaniem karty wifi
« dnia: 2012-12-29, 13:55:49 »
Witam
Mam problem z kartą wifi na linuxie, posiadam w gnome ikonkę połączeń sieciowych i pod "Sieci bezprzewodowe" pisze "Urządzenie nieobsługiwane".  Karta działa bo z konsoli łączę sie bez problemu więc sterowniki są ale nie mam pojęcia co trzeba zrobić żeby dało się to wyklikać bo używanie konsoli jest łagodnie mówiąc upierdliwe.  
Prosiłbym o pomoc bo jestem w martwym punkcie :(
Wersja Debiana to 6.0.6 i gnome ma wersję dostarczaną razem z nim.

A korzystając z tego że piszę tu pytanie, czy ktoś mozę podać źródło  repozytoriów iceweasel w różnych wersjach? Bo domyślna(3.5) jest za stara dla mnie a najnowsza(17) wymaga eksperymentalnych bibliotek.

Strony: [1] 2