Nowe posty

Pokaż wiadomości

Ta sekcja pozwala Ci zobaczyć wszystkie wiadomości wysłane przez tego użytkownika. Zwróć uwagę, że możesz widzieć tylko wiadomości wysłane w działach do których masz aktualnie dostęp.


Pokaż wątki - overcq

Strony: [1]
1
Konfiguracja / Uniemożliwienie wykonania fork‐bomby
« dnia: 2023-04-10, 16:47:16 »
Niedawno testowałem napisany program, który wywołuje “fork”, i z jakiegoś powodu powstała fork-bomba. Chciałbym to zdiagnozować, ale po uruchomieniu programu systemu nie da się uratować.
Jeśli nawet ustawię wcześniej
ulimit -Su 100
, to po uruchomieniu programu nie można go zastopować, np. poleceniami
pkill -9 -x nazwa
(takie polecenie zawiesza się i nic nie robi skutecznego).
Natomiast “ulimit” raczej nie jest wystarczający, gdy uruchamia się skrypt, np. poleceniem “make”, ponieważ tam potrzeba wywołać więcej procesów; stąd mój limit 100, a nie na przykład 30.
Zastanawiam się, czy jest jakaś metoda powstrzymania fork‐bomby, gdy zostanie wykonana, bez konieczności restartu systemu. Takie rozwiązanie musiałoby chyba się opierać na czasie użycia procesora przez grupę procesów.

2
C/C++ - GNOME/Gtk / Ustawianie rozmiaru obiektu GtkWidget
« dnia: 2023-02-26, 09:00:54 »
Jak ustawić rozmiar obiektu wizualnego (GtkWidget) będącego obiektem child obiektu GtkVPaned?
W sieci znalazłem tylko, jak ustawić set_size_request, ale to działa tylko wtedy, jeśli packing property “shrink” jest false, i wtedy nie można zmniejszyć rozmiaru obiektu. Jeśli “shrink” jest true, to rozmiar obiektu jest zmniejszany do zera.

3
Użyłem ncurses do zbudowania interfejsu użytkownika w nowym oknie pseudoterminala.
W tym celu wywołuję openpty i forkuję nowy proces, w którym uruchamiam okno terminala. Tak jak tutaj.
Niestety przy zmianie rozmiaru okna terminala nie otrzymuję z get_wch KEY_RESIZE. Sprawdzałem dla tego samego okna terminala i wtedy otrzymuję KEY_RESIZE.
Przeczytałem, że KEY_RESIZE jest wysyłane w reakcji na otrzymanie przez proces sygnału SIGWINCH. Niestety w tym przypadku ten sygnał otrzymuje inny proces utworzony przez fork dla nowego okna terminala.
Jak w tym przypadku otrzymać informację, że zmienił się rozmiar okna terminala?

4
Konfiguracja / Wolne uruchamianie niektórych programów - dysk
« dnia: 2022-02-12, 14:28:49 »
Witam
Mam problem z wolnym dyskiem w starym komputerze (jeszcze przed dyskami SSD). Na przykład przeglądarka internetowa Chromium albo Discord pierwszy raz uruchamia się kilka minut, a po uruchomieniu działa szybko. Czy da się to jakoś przyspieszyć?
Używam Gentoo Linux. Mogę w pełni konfigurować system i kernel.

Strony: [1]