Nowe posty

Pokaż wiadomości

Ta sekcja pozwala Ci zobaczyć wszystkie wiadomości wysłane przez tego użytkownika. Zwróć uwagę, że możesz widzieć tylko wiadomości wysłane w działach do których masz aktualnie dostęp.


Wiadomości - aryann

Strony: [1]
1
Instalacja / Odp: Instalacja Linuxa i bootowanie z menu Windows
« dnia: 2021-05-11, 14:36:26 »
udało się zainstalowac gruba na partycji /boot (ext4) i wskazać ją w easybcd - hula tak jak chciałem. . dzięki - temat do zamknięcia..

2
Instalacja / Odp: Instalacja Linuxa i bootowanie z menu Windows
« dnia: 2021-05-05, 20:26:45 »
w wirtualnej maszynie też to chcę mieć ale inną dystrybucję a swoją drogą i właściwie przede wszystkim normalnie jakby zainstalowaną - tyle że chciałbym aby akurat bootloader pozostał windowsowy. No i kiedyś to zrobiłem..

myślałem też że MOŻE zainstalować na wybranej partycji bez własnie nadpisywania bootsektora grubem/lilo (kiedyś to chyba było lilo) a nastepnie użyć już w win np EasyBCD które by cudownie dodało linuxa do bootmenu.. ale nie mam takiego doświadczenia..

myślę też że pewnie skopałem coś z tą komendą ,wydaje mi się że było to coś jak te w/w przeze mnie fs z parametrem/switchem a dalej scieżka do partycji z zainstalowanym Linuxem a następnie do partycji gdzie ma zostać utworzony plik o jakiejś nazwie który spod bootmenu win uruchamiał linuxa..

o ile to było FS mogło to wyglądać tak :

fs -h dev/hdc dev/hda/linux

przełącznik -h jest zmyślony a linux na końcu to plik (jego nazwa mogla być dowolna) - niestety to co wyżej to tylko zapomniane błędne w składni wyobrażenie..

 

3
Instalacja / Instalacja Linuxa i bootowanie z menu Windows
« dnia: 2021-05-05, 18:00:04 »
Witam wszystkich
jestem zdecydowanie niedoświadczonym użytkownikiem linuxa ale chcę poznawać to środowisko głębiej

mam w laptopie dysk z 2-ma windowsami (W10,W8) i celowo pozostawione miejsce na końcu dla Linuxa.
komp bootuje i przy starcie wybieram który windows chcę uruchomić - i chciałbym aby tak pozostało po instalacji Linuxa oraz dodaniem go w tym samy menu do opcji startu - nie zaś start po instalacji z gruba..

kiedyś już dawno temu za czasów win98 bawiąc się linuxem dokonywałem instalacji W ODPOWIEDNI sposób redhata gdzie on miał nie nadpisywac chyba bootsectora a następnie po instalacji uruchamiany linux był poprzez płytę w napędzie i już w linuxie wykonywana komenda - chyba  fs (zapomniałem i może bredzę a notatki już nie znajdę) ze ścieżką do tworzonego ta komendą pliku który miał się znależć potem na C

może jest inna metoda ?

za wszelkie podpowiedzi z góry dziękujęStrony: [1]