Forum Linux.pl

Oprogramowanie => Programy graficzne => Wątek zaczęty przez: prezes.cc w 2018-09-03, 20:05:13

Tytuł: Jak zainstalować GIMPa?
Wiadomość wysłana przez: prezes.cc w 2018-09-03, 20:05:13
Zamierzam zaktualizować GIMPa tylko nie wiem, którą metodą:
1. Zrobić nakładkę na już zainstalowany pakiet
2. Odinstalować GIMPa i zainstalować najnowszą wersję
Tytuł: Odp: Jak zainstalować GIMPa?
Wiadomość wysłana przez: pavbaranov w 2018-09-03, 20:27:41
A jaką masz trudność (oprócz braku podstawowej wiedzy nt. systemu?): https://wiki.debian.org/GIMP
Tytuł: Odp: Jak zainstalować GIMPa?
Wiadomość wysłana przez: prezes.cc w 2018-09-03, 21:58:19
Polecenie
Cytuj
apt-get install gimp
instaluje wersje 2.8.18 a najnowsza jest 2.10.6. Mam problem z pobraniem GIMPa z oficjalnej strony - link nie reaguje na kliknięcie.
Tytuł: Odp: Jak zainstalować GIMPa?
Wiadomość wysłana przez: Paweł Kraszewski w 2018-09-03, 22:06:15
https://www.omgubuntu.co.uk/2018/05/gimp-2-10-ubuntu-download

Już po prostu sił nie mam z podawaniem linków do pierwszego wyniku z Google dla zapytania "gimp 2.10 ubuntu". Ja korzystam z podanego w tym artykule PPA.
Tytuł: Odp: Jak zainstalować GIMPa?
Wiadomość wysłana przez: prezes.cc w 2018-09-03, 22:39:46
A mi nie chce zainstalować przez PPA. Wyskakuje taki komunikat
Cytuj
zdzislaw@pc33:~$ sudo add-apt-repository ppa:otto-kesselgulasch/gimp
[sudo] hasło użytkownika zdzislaw:
zdzislaw nie występuje w pliku sudoers. Ten incydent zostanie zgłoszony.

Pliku sudoers nie chce ruszać, żeby coś nie schrzanić

Instalacja jako root daje taki wynik
Cytuj
zdzislaw@pc33:~$ su root
Hasło:
root@pc33:/home/zdzislaw# add-apt-repository ppa:otto-kesselgulasch/gimp
bash: add-apt-repository: nie znaleziono polecenia

Co robie źle?
Tytuł: Odp: Jak zainstalować GIMPa?
Wiadomość wysłana przez: pavbaranov w 2018-09-03, 23:21:13
Co robie źle?
Wszystko i to od samego początku, włącznie nawet z precyzją pisania tytułów wątków, które zakładasz.
W tym przypadku:
- z innych wątków wynika, że wybrałeś sobie Debiana Stable, czyli obecnie 9; to taka dystrybucja, która co do zasady nie oferuje w ogóle nowszych wersji oprogramowania w stosunku do tych, z którymi się ukazała; jeśli nie ma dla niego wersji w repozytorium backports, to poprostu takiej nie ma,
- w przypadku GIMPa 2.10 i Debiana 9 to... instalacja wersji np. z Ubuntu 18.04 z PPA (dla Ubuntu!) zwykle kończyła się destabilizacją systemu (jeśli została wymuszona), albo po prostu nie udało jej się przeprowadzić - wystarczy zadać pytanie w wyszukiwarce.
Ergo - jeśli musisz mieć GIMPa 2.10 w Debian 9, to masz do wyboru:
- flatpak,
- snap,
- appimage.
Wszystkie w podanym wyżej przez @Paweł Kraszewski linku.
Nie wiem, skąd Ci przyszło w ogóle do głowy dodawanie do Debiana repozytorium dla Ubuntu w dodatku dla wersji zbudowanych na nowszych paczkach niż te,  które są w Debian 9. Wystarczy kliknąć w link do PPA by się o tym przekonać.

Co do reszty całej. Chyba najwyższy czas zacząć czytać albo wiki swej dystrybucji, albo kupić książkę o podstawach używania Debiana.
Tytuł: Odp: Jak zainstalować GIMPa?
Wiadomość wysłana przez: prezes.cc w 2018-09-04, 00:01:32
Wszystko to nawyki z Windowsa i Linuksa Mint. Tak zrobie - kupie porządną książke, skoro wszystko robie źle. I tak sukces, że siedze na Debianie pół dnia a nie na Windowsie. Rezygnuje z GIMPa 2.10, pozostaje przy domyślnym 2.8. Temat do zamknięcia.
Tytuł: Odp: Jak zainstalować GIMPa?
Wiadomość wysłana przez: pavbaranov w 2018-09-04, 00:13:39
Nie musisz rezygnować wcale. Ba, możesz je mieć oba nawet i nie będą ze sobą kolidować. Ściągnij appimage ze strony podanej przez Pawła do dowolnego katalogu (ja mam dodatkowy katalog w ~/, który jest w PATH i tam trzymam binarki, które lokalnie chcę używać), nadaj plikowi uprawnienia do wykonywania (jeśli nie wiesz jak, to w konsoli polecenie chmod +x nazwa_paczki_appimage) i pierwszy raz musisz go uruchomić z konsoli. Paczka AppImage, jeśli została zrobiona prawidłowo, winna być kompatybilna z każdym linuksem co najmniej mającym oprogramowanie w wersji takiej jak w Ubuntu 14.04. Z informacji z innych stron wynika, że ten appimage GIMPa działał na Mint 17 (a zatem na Ubuntu 16.04) - stąd można liczyć, że na Debianie 9 również będzie. Jeśli nie - po prostu skasujesz plik.

PS: Nawet nie musisz kupować książki - jest wszak oficjalny podręcznik Debiana.
Tytuł: Odp: Jak zainstalować GIMPa?
Wiadomość wysłana przez: prezes.cc w 2018-09-04, 00:39:03
Za długo walczyłem z instalacją, że jestem zmęczony swoją nieporadnością. Jutro na świeżo to przeczytam. Znalazłem Podręcznik Administratora Debiana 8 - troche cegła ale myśle, że dam rade.

//Edit
Ide na Windowsa troche pograć - musze się odstresować
Tytuł: Odp: Jak zainstalować GIMPa?
Wiadomość wysłana przez: prezes.cc w 2018-09-04, 10:17:02
Coraz bardziej zastanawiam się nad powrotem na Minta. Prosty system, wszystko pod ręką, a ja spróbowałem Debiana i mi nie spasował. Posiedze jeszcze na Debianie i zobacze co z tego wyjdzie. Odnośnie Linuksa to jestem n00bem i to wychodzi na każdym kroku.
Tytuł: Odp: Jak zainstalować GIMPa?
Wiadomość wysłana przez: pavbaranov w 2018-09-04, 12:21:09
Odchodzimy od tematu (może Paweł ten wraz z poprzednim postem przeniesie gdzieś w odpowiednie miejsce), ale:
1. Jak wynika z daty rejestracji linuksa używasz już 2 lata. To wystarczający okres (z olbrzymim okładem), by nauczyć się absolutnych podstaw tak korzystania z niego, jak i powzięcia wiedzy ogólnej na temat wybranej i używanej przez siebie dystrybucji. Tego typu rzeczy jak kompletny bezsens wprowadzania do dystrybucji X repozytoriów dystrybucji Y, w dodatku opartych o różne biblioteki należałoby już po tych 2 latach wiedzieć.
2. Mint wydaje się fajny, ale taki fajny to on wcale nie jest. Raz uczy innych nawyków od każdej innej dystrybucji. Wiedzę z Debiana, czy nawet z Ubuntu przeniesiesz na Minta. Wiedzę z Minta (w zasadzie przyzwyczajenia) - już niekoniecznie. Dwa - i to ważniejsze - dokumentacja jego jest po prostu ułomna (a będąc człowiekiem bardzo prostolinijnym powiem, że jej po prostu brak). O wiele lepszą ma Ubuntu, czy Debian.
3. Nie musisz studiować podręcznika Debiana obecnie w całości. Po prostu warto go mieć pod ręką wówczas, gdy rodzą się podstawowe pytania, m.in. jak to, które rozpoczęło ten wątek. Zanim jeszcze do niego zajrzysz, to przede wszystkim przeczytaj sobie charakterystykę Debiana (czy Minta, czy czegokolwiek na co się zdecydujesz). Poukłada Ci się i potem będziesz miał zdecydowanie mniej problemów.

I to taka już kompletnie moja prywatna dygresja, uwaga, którą delikatnie daję Ci pod rozwagę. Czytując Twoje wpisy tu na forum, odnoszę wrażenie, że system, jaki powinieneś sobie wybrać do codziennego użytkowania jest praktycznie obojętny. Ot, by miał dobrą dokumentację (o ile będzie Ci się doń chciało zaglądnąć, bo jak na razie od tego stronisz) i oferował takie środowisko, w którym Ci się wygodnie pracuje. To co się da - instaluj z repozytorium. Jeśli czegoś innego potrzebujesz lub chcesz to w pierwszej kolejności rozglądaj się właśnie za paczkami w formacie AppImage. Jeśli tylko masz normalny HDD, a nie mały SSD, to rozmiar tych paczek nie powinien być dla Ciebie problemem, a przynajmniej niczego nie zepsujesz, a "instalacja" appimage jest tak banalna, że prościej już się nie da.
Tytuł: Odp: Jak zainstalować GIMPa?
Wiadomość wysłana przez: prezes.cc w 2018-09-04, 15:47:24
Tak jak napisałem - pozostanę jeszcze przy Debianie - za dużo pakietów zainstalowałem, a Minta musiałbym zaczynać od początku. Debian służy mi głównie do nauki programowania i nie chce tego niszczyć Mintem. Dziękuje za konstruktywną krytykę i porady - a instalacja GIMPa to nawyk z Windowsa. A z Debianem to wiedziałem, że dysponuje stabilnymi, sprawdzonymi, nie zawsze aktualnymi pakietami, ale nie wiem dlaczego się do tego nie dostosowałem.
Tytuł: Odp: Jak zainstalować GIMPa?
Wiadomość wysłana przez: pavbaranov w 2018-09-04, 16:20:09
Programowania to się akurat nauczysz na dowolnym systemie.

GIMP 2.10 na Debianie 9 (i w zasadzie jedyna sensowna opcja):
1. Wchodzisz na stronę: https://github.com/aferrero2707/gimp-appimage/releases i ściągasz wybraną wersję do wybranego przez siebie katalogu (rozsądek podpowiada dwie lokalizacje, oczywista - jakiś katalog w ~/ (u mnie to ~/.local/bin; ów bin sam stworzyłem i mam go też dodany w PATH; druga - systemowa, np. gdy jest więcej użytkowników komputera - /usr/local/bin).
2. Przechodzisz do katalogu, w którym jest ściągnięty GIMP i wydajesz polecenie:
chmod +x pełna_nazwa_gimp.appimage
3. Startujesz ten program po raz pierwszy najlepiej z konsoli:
./pełna_nazwa_gimp.appimage
Postępujesz zgodnie ze wskazówkami na ekranie (tj. możesz zdecydować o dodaniu do menu lub nie).
Tytuł: Odp: Jak zainstalować GIMPa?
Wiadomość wysłana przez: prezes.cc w 2018-09-04, 18:44:46
Zrobiłem tak jak napisałeś, program działa. Dzięki :)
Tytuł: Odp: Jak zainstalować GIMPa?
Wiadomość wysłana przez: prezes.cc w 2018-09-04, 19:35:13
Czy taki alias jest prawidłowy
Cytuj
alias gimp2="./gimp-release-2.10.4.glibc2.15-x86_64.AppImage"
Tytuł: Odp: Jak zainstalować GIMPa?
Wiadomość wysłana przez: pavbaranov w 2018-09-04, 20:26:31
I tak i nie (ze wskazaniem na to drugie). Po diabła Ci alias? Każdy appimage oferuje dodanie do menu. Jeśli się zdecydujesz używać appimage, to zerknij sobie na coś takiego: https://404.g-net.pl/2018/08/appimagelauncher/ (https://404.g-net.pl/2018/08/appimagelauncher/)
Tytuł: Odp: Jak zainstalować GIMPa?
Wiadomość wysłana przez: prezes.cc w 2018-09-05, 08:50:05
Cytuj
Jeśli się zdecydujesz używać appimage, to zerknij sobie na coś takiego:

Problem w tym, że nie potrafie uruchomić AppImageLauncher, nie widze żadnych plików uruchomieniowych. Proponuje zakończyć tą rozmowę, bo to do niczego nie prowadzi. Ja będę uruchamiał GIMPa poleceniem ./gimp-release-2.10.4.glibc2.15-x86_64.AppImage, a to dla mnie żadne utrudnienie. W menu nie pojawił się GIMP. Czytam książkę "Jak działa Linux" może po tej lekturze będę mądżejszy.

//Edit
Program będę uruchamiał klikając na niego :)