Nowe posty

Pokaż wiadomości

Ta sekcja pozwala Ci zobaczyć wszystkie wiadomości wysłane przez tego użytkownika. Zwróć uwagę, że możesz widzieć tylko wiadomości wysłane w działach do których masz aktualnie dostęp.


Wiadomości - pavbaranov

Strony: [1] 2 3 ... 60
1
OTB jedne z największych możliwości konfiguracyjnych ma Plasma (KDE). W innych, po dograniu jakichś programów do zaawansowanych ustawień, również można wiele zmieniać.
Moim zdaniem - dwa o największych możliwościach, to właśnie Plasma i XFCE.

3
A dokładnie co chcesz zrobić i gdzie potrzebujesz optymalizacji oraz widzisz problemy z wydajnością?
Na początek zapoznałbym się z: https://wiki.archlinux.org/title/Improving_performance
Nadto masz niezależne repo: https://somegit.dev/ALHP/ALHP.GO i programy skompilowane w ten sposób (jeśli są odpowiednie dla Twojego hardware) nieco polepszają sprawność.
Dodatkowo - inne kernele.
Proponuję również zerknąć na CachyOS, który jest systemem opartym o Archa, ale właśnie z innymi kernelami i inaczej kompilowanymi aplikacjami: https://cachyos.org

4
Instalacja oprogramowania / Odp: Instalacja xfce4
« dnia: 2024-04-13, 14:29:57 »
Tak na szybko: odśwież mirrory, bowiem wszystkie paczki gst-plugins są już w wersji 1.24.1, aczkolwiek nie wiem dlaczego część z nich jest oflagowana jako out-of-date.
Stąd: https://archlinux.org/packages/extra/x86_64/gst-plugins-bad-libs/ wynika, że problem nie powinien występować.

Jeśli po odświeżeniu mirrorów problem będzie występował nadal, to prawdopodobnie trzeba będzie chwilę poczekać na reakcję devów.

5
KDE / Odp: Plasma 6 w Neonie ssie trochę mniej ...
« dnia: 2024-04-05, 01:05:38 »
Na nowo utworzonym użyszkodniku sesja wayland wydaje się działać dobrze więc sądzę że sprzęt jest kompatybilny :)
Wyczyść cache (a może i config Plazmy).
Hehe, no wystarczy popatrzeć na internety, reddita itp to na Neonie są tony i wagony błędów. Chyba nikomu się nie udał upgrade. Na blaszaku zrobiłem instalację od nowa i tam wszystko działa nawet na waylandzie ale upgrade na dwóch laptopach - porażka.
Porażka, to wymagać od nowej wersji, zbudowanej na innych komponentach, by zachowała 100% kompatybilność ze starymi konfigami itp. itd. Masz wyżej napisane, co trzeba zrobić, a i sam zauważyłeś, że nowa instalacja powoduje, że "wszystko działa".
 
 BTW, czy można zrobić instalację z pendriwa bez formatowania partycji systemowej i home ? Tak żeby zachować aplikacje i konfigi ? Czy to jest higieniczne i bezpieczne na dłuższą metę ?
Tak można, tylko wówczas będziesz miał również problemy, bowiem leżą one w Twoich dotychczasowych ustawieniach dla Plasma 5/KF5.

6
KDE / Odp: Plasma 6 w Neonie ssie trochę mniej ...
« dnia: 2024-04-04, 14:48:20 »
@mackeire (to powinien być chyba nowy wątek), niemniej jednak kilka pytań:
1. Jaki to model laptopa?
2. Co mówią logi z próby uruchomienia na waylandzie?
3. Jaka dokładnie wersja oprogramowania (Qt, SDDM, KF6, Plasma 6, Wayland)?

7
Jaką dystrybucję wybrać? / Odp: Dystrybucja pod HP Omen
« dnia: 2024-03-29, 11:33:05 »
Hmmm... To jeszcze by Ci pomieszać. Będąc bodaj od kilkunastu już lat szczęśliwym użytkownikiem Archa wcale nie zauważam jakiejś jego "niestabilności". Natomiast jeśli miałbyś grać, to może... CachyOS (https://cachyos.org/)? To taki Arch na sterydach, gdzie masz większość paczek kompilowanych na nowsze architektury oraz więcej kerneli, które potrafią zwiększyć wydajność komputera. Zasadniczo cała reszta taka sama.
Masz jeszcze coś takiego jak SteamOS, który jest systemem pod gry (https://store.steampowered.com/steamos, a pobrać możesz stąd: https://store.steampowered.com/steamos/download?ver=steamdeck)

8
Jaką dystrybucję wybrać? / Odp: Dystrybucja pod HP Omen
« dnia: 2024-03-24, 21:41:11 »
Jedna - ogólna - uwaga. Będąc przez lata zadowolonym raczej użytownikiem procesorów od AMD zawsze stroniłem od dystrybucji, na których są stare kernele, albowiem goście finansowani przez AMD czynnie uczestniczą w rozwoju tak samego kernela, jak i sterowników dla ich grafiki. W Mint 21.3 masz jeszcze serię 5.15. Weź na pokład nowszą dystrybucję (choćby jakąś Fedorę) i sprawdź czy masz te same problemy. Nawet instalować nie musisz.

9
Udało mi się jeszcze znaleźć taką informację wraz ze sterownikiem (do kompilacji): https://github.com/lwfinger/rtl8852au
Tutaj: https://kalitut.com/how-to-install-rtl8812au/ masz jeszcze jak to się instaluje (oczywiście inny - z ww. linku sterownik).
I być może jeszcze to jest potrzebne: https://installati.one/install-firmware-realtek-kalilinux/
I poleciłbym lekturę: https://github.com/morrownr/USB-WiFi?tab=readme-ov-file

10
(...) mam dostęp do sterowników ze strony producenta ktore są dedykowane też pod linuxa ale co z tego jak ja niewiem co zrobić z pobranym archiwum,szukałem tego w necie ale rzadna z prób nie przyniosła rezultatu.
Cóż, może lepiej szukać wewnątrz pobranego archiwum ;) :
11. install.sh
Script to compile and install WiFi driver easily in PC-Linux
Swoją drogą, to jeśli w ogóle masz dostęp do netu, to sprawdziłbym, czy sterownika nie ma w repozytorium, albowiem przy byle aktualizacji i tak polegniesz.

11
KDE / Odp: Plasma 6 w Neonie ssie trochę mniej ...
« dnia: 2024-03-17, 14:53:55 »
Bodaj wszystkie (nie używam ich wszystkich, zatem nie ręczę) apki z KDE Gear 24.02 są na KF6/Qt6, a zatem nie bardzo wiem o co chodzi. Niezależne aplikacje jak krusader, czy vlc w istocie są jeszcze oparte o wersję KF5/Qt5.
Dolphin 24.02 jest na KF6.

12
KDE / Odp: Plasma 6 ssie
« dnia: 2024-03-07, 14:07:57 »
Być może tu masz wyjaśnienie: https://blog.neon.kde.org/2024/03/02/megarelease-teething-problems/
Od tego czasu minęło już kilka dni, a zatem pewnie powinni przygotować nowe paczki, zwłaszcza, że wczoraj wyszła wersja 6.0.1.
Osobiście (Arch/CachyOS) nie zauważyłem jakichś usterek w Plasma 6. Ba działa nawet płynniej od 5.
EDIT:
Aha - i jeszcze jedno, bo już prawie zapomniałem - Plasma 6 działa zdecydowanie lepiej w sesji Wayland niż na X11. Jeśli tego nie masz ustawionego domyślnie, to w istocie będzie się zachowywać mało poprawnie.

13
Urządzenia sieciowe / Odp: Problem z kartą sieciową
« dnia: 2023-05-30, 00:02:25 »
Na 100% nie sterowników, albowiem karty Atheros są bardzo dobrze obsługiwane w kernelu (nie trzeba żadnych dodatkowych sterowników). Stawiam na jakieś wadliwe ustawienia DNS itp., ale trudno to ocenić po dotychczasowych Twoich wpisach.
Rozłącz sieć, włącz ponownie - sprawdź/prześlij logi (podstawowy to journalctl) i zobaczymy co ją boli.

14
Kilka pytań:
1. Jaki masz podział dysku?
2. Jakie to środowisko oraz czy używasz domyślnych dla niego wystrojów, ikonek itp., czy też skądś je dodałeś (w takim razie skąd)?
Lata temu miałem podobny problem i okazało się, że przyczyna leży w wadliwie przygotowanym wystroju (konkretnie w motywie ikon).
Niemniej jednak - logi.

15
A ja się tak delikatnie spytam: jaki tam jest dysk?

Strony: [1] 2 3 ... 60