Nowe posty

Pokaż wiadomości

Ta sekcja pozwala Ci zobaczyć wszystkie wiadomości wysłane przez tego użytkownika. Zwróć uwagę, że możesz widzieć tylko wiadomości wysłane w działach do których masz aktualnie dostęp.


Wiadomości - Paweł Kraszewski

Strony: [1] 2 3 ... 191
1
Jest tam Legacy, to stary sprzęt (ten BSD jest przeniesiony ze starego kompa całkiem bez UEFI, więc jestem w 100% pewny).
W sumie rzadko aktualizuję BIOSy, jeżeli nie muszę (wsparcie dla CPU, łaty bezpieczeństwa), wiec nie wiem. Ale to sprzęt "flotowy", więc raczej powinien mieć opcję aktualizacji BIOSa z sieci albo z pena.
Ta konkretnie maszynka nie ma miejsca na żadną kartę rozszerzeń.

Co do routera (moja prywatna opinia poparta paru latami doświadczenia) : szkoda czasu, szkoda prądu, szkoda pieniędzy na router na PC. Kup Mikrotika.

2
Oficjalna rekomendacja dla EFI to 200MB.

Zalecane dla systemd-boot i możliwe  dla Grub jest zrobiene /boot bezpośrednio na partycji ESP. Pozwala to zrobić osobny /boot bez mnożenia partycji, ale wtedy proponuję ESP w rozmiarze 500MB lub więcej  (ja dla spokoju mam 2GB).

3
Co do złomka: Popatrz na to.
Za 512zł masz i5 Haswella (4C 4T), 8GB RAM i 320GB HDD (z możliwością wymiany na SSD albo dołączenia drugiego SSD w formacie M-SATA). Ma USB3.0, video na DVI i DP (nie ma VGA). Minus - nie ma WiFi, ale można wpiąć coś na USB.
Mam w domu na tym zrobiony serwer FreeBSD, ale 100% chodzi pod Linuksem. Dodatkowo bez problemu pójdzie któryś PC-towy fork Andka czy ten nowy, uniwersalny ChromeOS.

4
Standard UEFI wymaga dysku spartycjonowanego w GPT – de-facto GPT jest częścią standardu UEFI. To jest podstawowa wiedza niezależna od systemu operacyjnego.

Odwrotnie - w trybie Legacy Windows zabrania użycia GPT (nie ma technicznego ku temu uzasadnienia). Linux i BSD bez problemu instalują się na GPT w trybie legacy, wymagają tylko 1MB partycji (podobno 65kB wystarczy, nie sprawdzałem) typu BIOS BOOT (a z kolei nie wymagają partycji ESP).

Jeżeli pod GPT zrobisz obie partycje (ESP i BIOS), po odpowiednim zainstalowaniu GRUB-a można dysk odpalać w obu trybach. Nie-Windowsom obojętne, Windows wtedy zadziała tylko pod UEFI (bo GPT). Testowałem dual-mode, mam pendrive'a z Archem działającym w obu trybach.

5
Tak no to napewno, jestem z tych roczników co ratowali windows i grafiki w starym Dos'ie i nie było internetu.
Ja zaczynałem przygodę z PC od DOSa 2.x na PC AT bez HDD...

Jak dla mnie pasowałoby tu wywalic wszystko związane z grafika i zainstalowac nowy pakiet proste i tyle prostego.....bo to by bylo ale w windows tutaj nie wiem jak wyczyscic wszystko co on wrzucil,gdzie co wrzucił i jak....
Na tym etapie zdecydowałem zrobic czego nie zrobilem czyli dwa systemy.Bedzie mniej problemów niż od tyłu.

Potraktuj instalator .run jak samorozpakowujące się archiwum wrzucające "na chama" swój ładunek do C:\Windows z wymuszoną opcją "nadpisuj bez pytania".  Bardzo chciałbym zobaczyć ciebie pod Windowsem odinstalowującego taki chlew...

6
Cytuj
Ale dobra czemu nie mam opcji przeinstalowania?Przeciez linux mialbyc super wyborem pod tym wzgledem ze zawsze jest sto narzedzi do naprawy sytemu a juz widze ze jak cos sie stanie to gorzej jak z windowsem....

Nie ma opcji odinstalowania, bo driver w formacie .run wpieprza w system moduły i biblioteki za plecami i bez jakiejkolwiek wiedzy managera pakietów. Manual każdego Linuksa ma wielkimi literami "używaj driverów z pakietów" i "nie instaluj samodzielnie binarnych driverów". Oczywiście twój system da się odratować bez reinstalacji, tylko potrzeba do tego po prostu wiedzy. Której (jeszcze) nie masz.

7
Cytuj
Zatrzymałem się w połowie jego instrukcji na tworzeniu bootowalnego obrazu:

Ale zatrzymałeś się bo się zmęczyłeś? Czy bo jakieś błędy były? Jakie?

8
Nie "dzięki wielkie" a naprawdę poczytaj jakieś podręczniki. Uprawnienia to podstawy podstaw...

9
Dodawanie do grup to pierwszy rozdział każdego podręcnika do Linuksa, ale niech będzie (zakładając, ze abc to Twój login):

sudo usermod -a -G plugdev abc

10
Czy należysz do grupy z GID=46? Polecenie id z poziomu Twojego użytkownika odpowie na to pytanie. Jeżeli nie, znajdź polecenie grep ':46:' /etc/group powie, do jakiej grupy masz zapisać swojego użytkownika.

EDIT: Najprawdopodobniej chodzi o grupę plugdev.

Dodatkowo upewnij się, że współzamieszkujący Windows ma wyłączone hybrydowe wyłączanie. Instrukcję masz na przykłąd tutaj. Bez tego Linuks będzie za każdym razem widział partycję jako uszkodzoną, gdy zrobisz sekwencję wyłącz Windows -> włącz komputer -> wejdź do Linuksa. Błędu nie będzie, jak zrobisz sekwencję Uruchom ponownie komputer -> wejdź do Linuksa, bo ponowne uruchomienie naprawdę wyłącza Windows.

EDIT2:
Możesz też zaimportować do Windowsa wpis rejestru z załącznika. Sprawi on, że Windows będzie traktował zegar na płycie jako pracujący w UTC (jak każdy inny współczesny system operacyjny) i nie będzie ci czas skakał między Windowsem a Linuksem ±1h w zimie i ±2h w lecie. Jak nie chcesz importować obcych wpisów, to samodzielnie dodaj wpis RealTimeIsUniversal typu DWORD o wartości 1 w rejestrze pod ścieżką HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\TimeZoneInformation.

11
Ta karta powinna po prostu zadziałać "z pudełka". Według sieci ma chipset ath5k, od lat natywnie wspierany w kernelu bez dodatkowych czynności.

Co to za komputer? Od dawna nie widziałam 32-bitowego PCta...

12
Administracja / Odp: Migracja z centos 6 na centos 7
« dnia: 2022-07-25, 07:31:19 »
To jest przynajmniej ekipa, którą kiedyś na oczy widziałem - brałem udział w 3 Open Source Days, których byli pomysłodawcą i współorganizatorem.

13
KDE / Odp: akonadi w KDE5
« dnia: 2022-07-22, 08:04:33 »
Jeżeli padło ci tak ~miesiąc temu, to witaj w klubie. Ja po prostu zagryzłem zęby i wróciłem do Thunderbirda...

BTW, poleci ktoś coś lekkiego graficznego, koniecznie z pełną obsługą GPG? A jak jeszcze będzie potrafiło wisieć w trayu i powiadamiać o nowych mailach na koncie POP3 to w ogóle byłbym zachwycony.

14
Inne / Odp: Alternatywa dla Delphi
« dnia: 2022-07-22, 08:00:14 »
Co nie zmienia faktu, że OP jest nekromantą...

15
Inne / Odp: Alternatywa dla Delphi
« dnia: 2022-07-20, 10:04:47 »
OpenSource'ową inkarnacją Delphi jest Lazarus IDE, ale Pascal generalnie jest już językiem martwym. Odważyłbym się powiedzieć, że bardziej martwym niż na przykład Fortran. Chyba ostatni (ledwie) żywy Pascalowaty to Ada (projekty rządowe DoD)...

Strony: [1] 2 3 ... 191