Nowe posty

Pokaż wiadomości

Ta sekcja pozwala Ci zobaczyć wszystkie wiadomości wysłane przez tego użytkownika. Zwróć uwagę, że możesz widzieć tylko wiadomości wysłane w działach do których masz aktualnie dostęp.


Wiadomości - Paweł Kraszewski

Strony: [1] 2 3 ... 201
1
@agata456, witamy na forum.

1. Warto zwrócić uwagę na daty postów. Ostatni wpis jest sprzed ponad 13 miesięcy. Jest pewna szansa, że problem jest już rozwiązany bądź w ogóle nieaktualny.
2. Niektórzy mają nietolerancję emotek i jak jest ich za dużo zaczynają się drapać po oczach.

2
A z innej beczki - ale to raczej nie dla ludzi płochego serca - OpenBSD. Na maszynce z tej epoki (tyle, że więcej RAM - ale za to megaścierwna Via Eden, którą Twój intel oblatuje dookoła) działa niezwykle sprawnie (z poprawką na wiek). Cały działający system XFCE żre coś koło 50-paru MB RAM (nie zgubiłem zera). Jest Firefox, jest Chromium. Okienka XFCE (albo LXDE, według woli, jeszcze mniej RAM zużyje), wbudowany w system XDM jako menadżer logowania (z ładniejszych to Slim z pakietów).

3
Problemem jest procek (1 rdzeń 32-bitowy, prawdopodobnie Celeron M 430), ilość pamięci (1GB, być może rozszerzalna do 1.5GB) i grafika (prawdopodobnie to VIA Unichrome, z od lat martwymi sterownikami)... I o ile system jakoś pochodzi, to przeglądarki WWW od dekady nie są dostosowane do jednordzeniowości i homeopatycznych ilości pamięci. Raczej nie myślałbym o płynnym odtwarzaniu YT...

4
Konfiguracja / Odp: GPT
« dnia: 2023-11-18, 16:48:31 »
Matko jednyna... Spróbuj wreszcie ogarnąć, jak działa EFI...

Każdy nowy system instalujesz z jego prywatnym /boot-em (albo w ogóle bez osobnej partycji /boot - ja tak mam na wszystkich swoich systemach), ale w czasie instalacji wskazujesz zawsze tą samą partycję EFI do zamontowania w /boot/efi.

Kolejne systemy dodają w katalogu /boot/efi/EFI swój podkatalog z loaderem (plik .efi - np grubx86.efi), w którym osadzona jest na sztywno ścieżka do właściwej partycji z (pod)katalogiem /boot - czyli przy kilku zainstalowanych systemach z GRUB-ami każdy grubx86.efi "wie", która a partycja jest od "jego" systemu. Standardowa instalacja GRUB-a dodaje też do tablicy systemów w UEFI nowy wpis o sobie i ustawia go jako domyślny (jak instalujesz GRUB ręcznie, można to ominąć parametrem --no-nvram). Za zarządzanie tymi wpisami odpowiada program efibootmgr.

Dla wygody możesz zainstalować wspomniany już przeze mnie wcześniej program rEFInd, który staje się aktywnym bootloaderem, przeszukuje przy każdym starcie katalog /EFI partycji ESP (to jest to, co montujesz w /boot/efi) i wyświetla menu wyboru systemu (i parę innych opcji). Po doinstalowaniu nowego systemu i ewentualnie ponownym ustawieniu rEFInda jako defaulta, nowy system będzie automatycznie wykryty i dodany do menu. Dodatkowo rEFInd wykrywa Windowsy, BSDeki, Haiku i parę innych egzotyków oraz bootowalne nośniki wymienne (USB i optyczne, o ile są bootowalne w trybie UEFI).

Ja mam (mniej więcej) tak:

- Partycja EFI/ESP (FAT32, wspólna dla wszystkich systemów)
- Partycja Windows (NTFS)
- Partycja FreeBSD (ZFS)
- Partycja OpenBSD (UFS)
- Partycja PV systemu LVM2
   - Wolumen root Manjaro (btrfs)
   - Wolumen root Arch (btrfs)
   - Wolumen root Gentoo (btrfs)
   - Wolumen swap
   - Wolumen /home (wspólny dla wszystkich Linuksów, btrfs)

Tj LVM-a mam tak naprawdę dużo, dużo bardziej skomplikowanego (2xSSD, 2xHDD, szyfrowanie niektórych wolumenów, mirror niektórych wolumenów, część wolumenów na HDD akcelerowana SSD), ale to taki "przybliżony i uproszczony widok z 10km". Zamiast LVM-a można po prostu zakładać kolejne partycji podstawowe.

5
Zazwyczaj screeny są umieszczane w katalogu ~/home/Obrazy.

... co w trakcie instalacji jest na ramdysku "nadłożonym" na live ISO i rozpłynęło się w mrokach niepamięci po pierwszym resecie.

@asktehace - w Google'u są tysiące tutoriali, jak zdjąć hasło z poziomu live CD/live USB. Jak można nie pamiętać hasła do konta, które się przed chwilą założyło?

6
Konfiguracja / Odp: GPT
« dnia: 2023-11-09, 21:00:54 »
Zachowuje się to, jakbyś Ubuntu zainstalował w trybie UEFI a OpenSuse w trybie legacy (na przyszłość patrz, co klikasz przy wyborze trybu w menu bootowania nośnika instalacyjnego),

Musisz doprowadzić wszystko do stanu bootowania z UEFI (da się to zrobić bez reinstalacji).

* W biosie przełącz system z trybu Legacy/CSM na tryb UEFI - wtedy dla odmiany powinien zacząć startować Ubuntu
* Jak wyświetli się menu GRUB-a Ubuntu, naciśnij "c" (albo ESC), żeby wejść w tryb linii komend
* Z linii komend GRUB-a Ubuntu załaduj konfigurację od Susa
  configfile (hd...)/boot/grub/grub.cfg (na TAB będziesz miał automatyczne dopełnianie nazw dysków, partycji, katalogów i plików)
* Suse powinien ten jeden raz wystartować w trybie UEFI
* Z poziomu SUSE'a reinstaluj GRUB-a, (powinien wystarczyć sam grub-install, jak nie to grub-install --target=x86_64-efi.
* Teraz znowu powinien wstawać domyślnie SUSE, ale już we właściwym trybie (zdjęcie atrybutu legacy_boot nie powinno już psuć systemu)

Na koniec zainstaluj rEFInd-a , który po prostu wyświeli menu z wyborem wszystkich systemów zgodnych UEFI przy starcie komputera. Sam z tego korzystam na wszystkich moich multisytstemowych kompach.

7
Debian / Odp: instalacja postgresql
« dnia: 2023-11-05, 14:00:12 »
Usługa działa prawidlowo.
A wnioskujesz to po...

Treść błędu jest jasna:

* Is the server running locally - czy działa?
* and accepting    connections on Unix domain socket - czy jest tak skonfigurowany?

żadne poradniki i tutoriale z YT nie pomagają.
Ta linijka mnie niepokoi. Instalacja Postgresa to jedno polecenie z linii komend, aktywacja go jako usługi i uruchomienie to drugie polecenie z linii komend. Praktycznie każdy OS z jakim miałem styczność instalował Postgresa  w stanie zdatnym do natychmiastowego użycia. Czy pomiędzy tymi dwom poleceniami coś grzebałeś w konfiguracji?

8
Konfiguracja / Odp: Dovecot. Connect failed to database
« dnia: 2023-11-02, 13:06:43 »
Sprawdź, bo o ile pamiętam polecenie mariadb łączy się przez socket Unix, nie przez IP(localhost), a to idzie przez inne ACL-ki.

9
Gry / Odp: Segmentation fault
« dnia: 2023-11-02, 12:17:20 »
To samo.

Z ciekawości... Oczywiście poprawiłeś ścieżkę w export-cie na poprawną dla Twojego systemu i użytkownika?

10
Gry / Odp: Segmentation fault
« dnia: 2023-11-02, 09:22:24 »
Cytuj
Chcę sprawdzić moda jak zachowuje się pod linuxem
To dlaczego sprawdzasz pod Windowsem? WSL!=Linux

Cytuj
Którą linijkę?
Bo ja wiem... Może tę podaną przez ciebie? export LD_LIBRARY_PATH= ?

11
Gry / Odp: Segmentation fault
« dnia: 2023-11-02, 08:55:04 »
Dodać tę linijkę przed if.

Q: Dlaczego nie uruchamiasz wersji Windowsowej? WSL nie jest dostosowany do uruchamianie gier...

12
Brakuje podstawowej informacji: czy po tym komunikacie system wstaje czy nie... I co to w ogóle za komputer - ile i jakie karty ma, które są używane, itd... Ale generalnie fochy od drm-a (nie mylić z DRM od muzyki/filmów) są niegroźne.

13
C/C++ / Odp: libfuse i wielowątkowość
« dnia: 2023-10-30, 16:07:51 »
Fuse nie jest dostosowany do osadzania go w innych aplikacjach (mam wrażenie, że to chcesz uzyskać). Ma własną, zamkniętą pętlę obsługi eventów. Filesystem serwowany z Fuse jest zamkniętą, samodzielną aplikacją.

1. Fuse sam z siebie obsługuje MT: zamieniasz  fuse_loop() na odpowiednie fuse_loop_mt_XX() i wtedy handlery wykonywane są współbieżnie na puli wątków. Jak twórcy piszą: "z pętlą MT cieszysz się wykonaniem współbieżnym oraz dodatkowo wyścigami i zakleszczeniami". Wszystkie handlery muszą być bezpieczne wątkowo.

2. Każde zapytanie Fuse jest zasadniczo samodzielnym bytem. Jeżeli potrzeba kontekstu, jest on globalny dla danej aplikacji realizującej Fuse.

14
Instalacja / Odp: Instalacja Linux Mint Cinnamon
« dnia: 2023-10-30, 15:05:00 »
dd if=/plik/ISO.iso of=/dev/UrzadzenieUSB oflag=direct status=progress

To
* Pominie cache (i tak bez sensu przy transferze liniowym), więc od pierwszego bajtu wyświetli rzetelną prędkość
* Będzie wyświetlać bieżący postęp

15
Przed git checkout test nie dodałeś i zakomitowałeś zmiany zawartości a.txt, tylko zmianę nazwy. Polecenie git mv nie robi rm/add tylko zmienia metadane pliku - jeżeli modyfikowana zmiana zawartości nie była zakomitowana to dalej nie jest.

Po git commit -m 'Second commit' w repo jest zmiana nazwy, ale dalej nie ma wyniku działania echo Text > a/a.txt (bo to są dwie niezależne operacje zrobione na working tree, masz jasno napisane, które operacje są commited, które not staged)

Stąd masz błąd git checkout test "Your local changes to the following files would be overwritten by checkout: aa/a.txt" - bo tak, checkout musiałby usunąć aa/a.txt z niezakomitowanymi zmianami.

Potem jeszcze raz zmieniasz nazwę ale tego nie komitujesz i branch test traci "tożsamość" aa/a.txt i checkoutuje goły a/a.txt bo nie robi to konfliktu.

Hint na przyszłość: przełączenia branchy robisz na czystym drzewie.

Strony: [1] 2 3 ... 201