Nowe posty

xx Problem ze sterownikami. (5)
2024-04-13, 21:25:16
xx Instalacja xfce4 (2)
2024-04-13, 16:20:17
xx Serie kompilacji bez instalacji dla “emerge” w Gentoo (2)
2024-04-08, 18:40:04
xx Plasma 6 w Neonie ssie trochę mniej ... (17)
2024-04-05, 10:03:46
xx Problem z Linux Lite po instalacji (3)
2024-04-03, 14:23:40
xx Jak właczyć num locka przy starcie systemu debian 12? (12)
2024-04-02, 17:43:54
xx Brak dźwieku w systemie. (5)
2024-04-02, 16:13:41
xx Dystrybucja pod HP Omen (7)
2024-03-29, 11:33:05
xx [Poradnik] Wyszukiwanie Sterowników (2)
2024-03-27, 21:08:23
xx Ile pingwinów? (1)
2024-03-27, 08:59:24

Pokaż wiadomości

Ta sekcja pozwala Ci zobaczyć wszystkie wiadomości wysłane przez tego użytkownika. Zwróć uwagę, że możesz widzieć tylko wiadomości wysłane w działach do których masz aktualnie dostęp.


Wiadomości - pavbaranov

Strony: 1 ... 50 51 [52] 53 54 ... 59
766
Instalacja / Odp: partycjonowanie dla brtfs
« dnia: 2018-06-13, 17:21:47 »
Na przykład tego nie rozumiem:
Cytuj
Cannot use different file systems for different mount points.
Czy to znaczy, że na USB też będę musiał mieć brtfs żeby zamontować?

Odpowiedzi powinien Ci udzielić ktoś, kto ma brtfs i dodatkowo s subvolumenami (bo to bodaj tego dotyczy) zamiast "normalnych" partycji. Nie używałem w ten sposób brtfs (miałem / oraz /home jak pan bóg przykazał :)). Niemniej jednak zdanie to oznacza, że: nie jest możliwym używanie różnych systemów plików dla różnych punktów montowania. Byłoby jednak bardzo dziwne, gdyby tak założony brtfs uniemożliwiał odczyt dysków zewnętrznych (czyt. innych urządzeń). Wydaje się zatem, że chodzi raczej o to, że nie możesz mieszać systemu plików w ramach tego samego dysku. Mogę się jednak absolutnie mylić i wówczas odpowiedź na Twoje pytanie jest twierdząca.

767
Teraz bardzo szybko, może ktoś Ci pomoże w międzyczasie, bo jestem niestety zajęty. AMDGPU nie podnosi się już. Możesz go jeszcze dla pewności wcisnąć w blacklist (wcześniej masz link). Możesz to sprawdzić najprościej przez:
lsmod | grep amd
Możesz jeszcze sprawdzić tak samo z modułem radeon.

Jeśli chodzi o rozwiązanie problemu - na szybko pewnie downgrade zaktualizowanych paczek. Na "dłużej" albo konfiguracja nvidii na piechotę (np.: https://wiki.archlinux.org/index.php/NVIDIA), albo - czego nie wykluczam, poszukanie innego (nowszego) sterownika nvidia w jakimś ppa. Jak wspominałem - nie mam ani pół NVidii (i niech tak zostanie), ale ludzie w innych zakamarkach netu chwalili sobie np. te sterowniki, które są w ppa:graphics-drivers.

W międzyczasie też możesz spróbować przejść na nouveau. Powinny wstać i będziesz miał przynajmniej prościej, bo normalne GUI. Jak to zrobić jest np. tu: https://mintguide.org/system/624-black-screen-boot-after-installing-video-driver.html. Dopiero potem bawić się w nvidia (no niestety, ale z nvidia bywają problemy właśnie po jakichś aktualizacjach xserver, niekiedy kernela itp.).

768
Instalacja / Odp: partycjonowanie dla brtfs
« dnia: 2018-06-12, 15:19:35 »
Niemal na wszystkie pytania masz odpowiedź w linku (oraz jego odesłaniach), które podałeś. Ja tylko i wyłącznie podrzucę pod rozwagę (nie próbuję nawet pisać o czymś, czego nie używam, nie znam; brtfs miałem raz w zamierchłej przeszłości): dlaczego brtfs? I jest to pytanie absolutnie retoryczne. Załóż ten system plików, jeśli suma "za" będzie zdecydowanie przewyższać od "przeciw". TIP: Brtfs wydaje się być świetnym systemem dla serwerów, ale Ty chyba masz desktop.
Zanim to zrobisz, polecam: https://duckduckgo.com/?q=SSD+choice+of+filesystem

769
"No i stop" oznacza, że nadal się zatrzymuje przed podniesieniem Xów?

Z Twoich postów wynika, że jesteś w stanie obsługiwać system z konsoli. Masz też wyłącznie jedno GPU w systemie (GeForce). Jeśli gdzieś się mylę, to popraw.

Uruchom system w trybie konsolowym (jeśli masz w GRUB pozycję Recovery to z niej, jeśli nie - edycja ww linii w GRUB i dopisz:
systemd.unit=multi-user.target # to odpowiednik dawnego runlevel 3
lub
systemd.unit=rescue.target # odpowiednik runlevel 1
Uruchom system - znajdziesz się w konsoli i system winien poprosić Cię o zalogowanie się do komputera. Alternatywnie - jeśli działa: ctrl+alt+F1 i też znajdziesz się w konsoli.
Sprawdź, czy masz podniesioną usługę sieci (przy pierwszym winno być) - jeśli nie, to podnieś.
Przeglądnij zainstalowane paczki pod kątem zawierającej amdgpu - wywal tę paczkę. Alternatywnie możesz utworzyć dla amdgpu tzw. blacklist tak, jak opisane tu: https://wiki.archlinux.org/index.php/Kernel_module#Using_files_in_.2Fetc.2Fmodprobe.d.2F_2
Moduł nazywa się amdgpu.
Możesz też odinstalować nouveau i generalnie przejść na nvidia, tak jak opisane tu: https://community.linuxmint.com/tutorial/view/176. Musisz zadbać jedynie o właściwy sterownik dla Twojej karty (mocno słabo się na NVidiach znam - znajdź go tu: http://www.nvidia.pl/Download/index.aspx?lang=pl ale nie instaluj stąd, a z repozytorium).
Sterownik (nvidia) winien się dać skonfigurować automatycznie przez:
# nvidia-xconfig
Teoretycznie winno się wszystko udać i po restarcie winno pójść. Jak nie - będziemy kombinować dalej :)

Listę zainstalowanych paczek masz w
/var/log/apt/history.log
(myślę, że Mint tu niczego nie kombinował). Możesz użyć np. polecenia tail by pokazał Ci ostatnie instalacje, albo np. czegoś takiego:
cat /var/log/apt/history.log | grep "2018-06-08"
(głowy nie daję, bo nie pamiętam już jak umieszcza APT tu daty aktualizacji; możesz podglądnąć ten plik dowolnie, a potem w  miejsce tej daty dać ją w formacie, w jakim APT ją zapisuje).

770
Hmmm.... O ile wiem, to AMD FX-8320 (taki ponoć masz) jest to jedynie CPU bez wbudowanego GPU. W takim razie skąd Ci się wziął sterownik AMDGPU, który próbuje się uruchomić?
Nie mam Minta, ale prawdopodobnie sterownik ten nosi nazwę xf86-video-amdgpu (pomijając wbudowany w kernel).
Ty powinieneś mieć odpowiedni sterownik własnościowy nvidia lub nouveau.
Zacząłbym od:
1. przeglądnięcia pliku /etc/default/grub i tu zobacz, czy w linii GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT (lub podobnej) nie masz jakiegoś polecenia odwołującego się do radeon lub amdgpu - jeśli są, to jakie, a przy starcie można je na próbę usunąć (jak? link już dał Ci 1709 i z niego korzystałeś - tak samo; niczym nie ryzykujesz, bo to są zmiany na jedno logowanie),
2. jeśli masz ów sterownik amdgpu i jedynie jedno GPU w zestawie (GeForce), to odinstalowałbym go.
W zasadzie po czymś takim NVidia winna wystartować, jeśli nie, to pewnie trzeba będzie ją jakoś zrekonfigurować.

PS: Jakie to owe 2 pakiety zaktualizowałeś?

771
Inne / Odp: Streamowanie pulpitu i gier linux ubuntu na android
« dnia: 2018-06-09, 17:38:36 »
Zdaje się, że:
1. masz tam więcej aplikacji niż te dwie, które wymieniłeś,
2. pobaw się ustawieniami.

772
Inne / Odp: Linux Mint 19.Beta
« dnia: 2018-06-09, 11:02:06 »
Zainstaluj po prostu Xubuntu LTS i zobacz jak to będzie działać:
https://xubuntu.org/download/ .
Na tym komputerze, to można byłoby się nawet pokusić o Lubuntu, albo jakieś Sparky z LXDE/Qt/JWM/Enlightenment (choć ja bym się tu pobawił w Puppy lub Porteus). Wszak przy 2GB do 10% RAM różnicy na samym DE to spora różnica.

773
Inne / Odp: Linux Mint 19.Beta
« dnia: 2018-06-08, 16:46:46 »
"Bajery, wodotryski"??? Który Mint 19? Są jego 3 wersje, każda z innym środowiskiem: Cinnamon (i tu na pewno 2GB RAM to za mało, by działało to dobrze, zwłaszcza że WM/Gtk+3 ma tu problemy z wyciekami pamięci), MATE oraz XFCE. Ów ostatni jest domyślnym DE w Xubuntu.

Mint 19 - obecnie - to jest coś, co jest jeszcze testowane. Nie jesteś adresatem tego typu wersji. Cierpliwości.

Niewspierane wersje (Mint 16) gorąco odradzam, ale to Twój komputer, Twój system...

Inna sprawa, że na komputerze z 2GB RAM poleciłbym jakieś dystrybucje, które są z jakimś absolutnie mało zasobożernym DE/WM. XFCE wcale nie jest taki mało zasobożerny, jak go malują. Gdyby uchodzącą za "ciężkie" środowisko Plazmę (KDE) doprowadzić do takiej samej funkcjonalności, jaką oferuje XFCE np. w Mint, czy w Xubuntu, to będzie ona mniej zasobożerna :) A spośród owych "lekkich" - nawet taki OpenBox może wyglądać ciekawie. Szukałbym zatem pośród tych dystrybucji, które oferują np. LXDE (choć to na lekkim wymarciu), LXQt, Enlightenment (to oferuje nawet "wodotryski" :)), czy coś spośród menedżerów okien, jak np. OpenBox, JWM itp. Na distrowatchu możesz sobie łatwo wyklikać i po prostu pooglądać. Męczyć się z Mint Cinnamon na takim komputerze nie ma najmniejszego sensu - po pół godzinie nic nie pomoże oprócz twardego resetu.

PS: Problem z SanDiskiem na 99,99% nie ma nic wspólnego z żadnymi wirusami.

774
Inne / Odp: Streamowanie pulpitu i gier linux ubuntu na android
« dnia: 2018-06-08, 15:03:52 »
jest taki remotr ale on jest na windows android a ja potrzebuje linux android
Raz już Ci wskazałem co masz w takiej sytuacji robić: https://alternativeto.net/software/remotemyapp/?platform=linux

775
Inne / Odp: Linux Mint 19.Beta
« dnia: 2018-06-06, 22:14:58 »
beta dlatego jest  betą żeby się miała prawo posypać  ale chyba można mu dołożyć jeszcze 2gb ramu po taniości
Jeśli autorka zainstalowała Mint Cinnamon, to ani 4GB, ani nawet 16GB nie pomoże. Łatwo znajdziesz na YT filmik, gdzie bodaj 16GB RAM zostało zapełnione w przeciągu kilku minut po klikaniu w menu. Nic więcej. Dopóki w GNOME/Gtk nie poradzą sobie z wyciekiem, dopóty będzie źle. Rodzaj dystrybucji nie ma znaczenia. Winne są biblioteki Gtk oraz WM oparty o ten, który w GNOME3. O ile wiem, to ten z MATE nie ma takich problemów (w każdym razie córka nie zgłasza).
Na komputerze żony: Arch + najnowsza odsłona Cinnamona i takież biblioteki Gtk+3, na 4GB RAM, powtarzalne czynności (np. oglądanie internetu w dowolnej przeglądarce) powodowały, że po ok. 1h pomagał wyłącznie twardy reset. Co ciekawe, przy wykorzystywaniu zróżnicowanego oprogramowania, wykonywania różnych czynności, nie ma tego efektu.
Inna sprawa, że 2GB i ten komputer - polecić należałoby jakąś inną dystrybycję/DE, skoro jednak autorka się upiera przy Mincie, to wersje z XFCE bądź MATE. Broń boże zasobożerny i z wyciekami pamięci Cinnamon.

776
Inne / Odp: Streamowanie pulpitu i gier linux ubuntu na android
« dnia: 2018-06-06, 19:51:29 »
Bardzo dobrze zrozumieliśmy się. Znasz nazwy - przynajmniej tak z pierwszego wpisu wynika - na inne platformy, a potrzebujesz na linuksa. Skorzystaj z serwisu alternativeto.net.

777
Inne / Odp: Linux Mint 19.Beta
« dnia: 2018-06-06, 18:03:58 »
Krótko i nie na temat :)
1. To jest beta. Może, ale nie musi działać dobrze. Na Mint 19 musisz jeszcze poczekać.
2. Nie wiem którego z dostarczanych wraz z Mint 19 środowisk używasz, ale jeśli jest to Cinnamon, to 2GB RAM to stanowczo za mało, zwłaszcza na tendencje do wycieków pamięci, jakie trapią wszystkie WM oparte o GNOME3/Gtk+3.
3. Fakt, że jakiś desklet nie działa absolutnie nie jest powodem do reinstalacji linuksa :) Jeśli to Cinnamon, to stawiam na ten wyciek pamięci i z tym absolutnie nic nie poradzisz, albowiem tkwi to u samego źródłą i trapi wszystkie dystrybucje wykorzystujące to, o czym pisałem w 2. U żony musiałem zrezygnować z Arch+Cinnamon i postawić jej XFCE.

778
Inne / Odp: Streamowanie pulpitu i gier linux ubuntu na android
« dnia: 2018-06-06, 17:06:08 »
Jeśli znasz nazwy programów dla Win/MacOS to skorzystaj z alternativeto.net i znajdź. Masz tam też zawsze krótkie opisy, odesłania do stron domowych, ranking "zgodności funkcjonalnej" z porównywaną aplikacją itp.

779
Inne / Odp: problem z otwarciem pliku
« dnia: 2018-05-27, 15:05:01 »
Jesteś pewny, że rozpakowałeś prawidłowo (np. że nie był to plik dodatkowo potraktowany gzipem)?

780
Hmmm.... Nie nie zrobiłeś dobrze. Zrobiłeś bardzo źle, a usunięty katalog nie jest tożsamy z tym, który utworzyłeś. Kto Ci w ogóle powiedział, że możesz dokonywać jakiejkolwiek czynności na plikach i katalogach nienależących do zwykłego użytkownika, gdy nie wiesz co robisz?

Po pierwsze, to poszukaj, czy takiej paczki ktoś nie zrobił. Jeśli nie - to sposób instalacji przedstawiony jest tutaj: https://catalin-festila.blogspot.com/2017/09/fedora-26-using-huion-giano-wh1409.html (tyle, że obecna wersja to 7, choć to, przy sposobie tworzenia tej paczki nie ma znaczenia). Alternatywnie możesz poprosić marcin'82 - może w wolnej chwili napisze Ci paczkę.
Wpierw będziesz musiał jednak przeinstalować sobie kernel i pliki nagłówkowe, bo właśnie je spieprzyłeś.

Info dotyczące Blendera - o ile rozumiem - dotyczy chyba innej kwestii.

Strony: 1 ... 50 51 [52] 53 54 ... 59