Nowe posty

Pokaż wiadomości

Ta sekcja pozwala Ci zobaczyć wszystkie wiadomości wysłane przez tego użytkownika. Zwróć uwagę, że możesz widzieć tylko wiadomości wysłane w działach do których masz aktualnie dostęp.


Wiadomości - Paweł Kraszewski

Strony: [1] 2 3 ... 189
1
Cytuj
A może by tak przenieść tylko same partycje np: sudo dd if=/dev/sdb2 of=/dev/sdc2 status=progress
Pierwsze / a później /home.
Można. Jeżeli to UEFI, to wystarczy. Jeżeli to MBR/Legacy to trzeba jeszcze zainstalować na nośniku manager bootowania (np GRUBa).

2
1. Thunderbird łączy się do komputera, na którym działa serwer SMTP tak, jak wujenka sobie życzy w konfiguracji TB.
2. Na serwerze SMTP poczta leży otwartym tekstem.
3. SMTP wchodzi w rolę MTA i pobiera rekord(y) MX domeny docelowej poczty. Przesyła tam maila według własnego widzimisię (łączem szyfrowanym albo nie).
4. Kolejne hopy w domenie docelowej między MTA są wolną amerykanką. Nie masz kontroli którędy, nie masz kontroli czy zaszyfrowane po drodze. Na każdym MTA poczta leży otwartym tekstem.
5. Na końcu poczta ląduje na docelowym MTA, skąd użytkownik końcowy pobiera ją według uznania (POP3, IMAP, webklient)

Czyli masz kontrolę tylko na nitką Thunderbird-serwer SMTP. Odbiorca ma kontrolę tylko nad nitką jego program pocztowy - jego serwer pocztowy.

3
* W. Środku. Wirtualki. virtualbox-guest-utils. Ma. Być. W. Tej. Samej. Wersji. Co. VirtualBox. Na. Hoście.
* Na. Hoście. Nie. Potrzebujesz. virtualbox-guest-utils. W. Ogóle.

Bardziej w punktach się nie da.

I grupa. Pamiętaj o grupie.

4
Administracja / Odp: Jak przenieść obraz dysku na inny dysk
« dnia: 2022-06-24, 15:02:38 »
Program dd tu zadziała bez problemu, jak długo upewnisz się, że ostatni sektor użyty na źródle jest w granicach celu -- ale przeciągnie ci też puste obszary.

Jeżeli są to systemy plików mające dump/restore (np xfs, btrfs), możesz spróbować DUMP_DANEGO_FS żródło | RESTORE_DANEGO_FS cel. Ostatecznie założyć partycje ręcznie, sformatować i zrobić rsync-a.


5
Debian / Odp: Jakie reguły dockera w iptables
« dnia: 2022-06-24, 11:16:19 »
Jak wygląda konfiguracja kontenerów tekstowo?  Obrazek jest trochę ogólny, zwłaszcza jak chodzi o adresację na styku D0-kontenery od strony D0. Zwłaszcza, że są jakieś magiczne zmiany adresacji na dwóch końcach drutów...

6
Każdy zadziała z Ubuntu, musisz tylko zrobić na nim szyfrowany kontener (na przykład wspomnianym przeze mnie programem).

Jak chodzi o rozwiązania krypto dostarczane/podlicencjonowane przez producentów dysków (jak np Twoje), mają one wielokilometrową listę historii złych implementacji, błędów, fuckupów i backdoorów, więc marketingową kaczkę pt. "dysk szyfrowany sprzętowo" można sobie spokojnie odpuścić, chyba że to rozwiązanie certyfikowane i audytowane, ale tu ceny bywają mocno zaporowe i niekoniecznie zechcą sprzedać osobie spoza zamkniętej grupy odbiorców.

Przy powszechności implementacji AES sprzętowo w procesorze, fakt szyfrowania danych przez twój OS praktycznie nie obciąża komputera. Jako że ja akurat nie mam potrzeby współpracowania z Windowsem, wszystkie moje dyski przenośne są zaszyfrowane kontenerami LUKS2. W przypadku konieczności wymiany danych z Win - jak wspomniałem, VeraCrypt.

7
Monitory / Odp: Problem z wieloma monitorami
« dnia: 2022-06-22, 12:36:18 »
Komputer: Sorry, ale to budżetowy gamingowy, więc masz jedno HDMI i koniec. USB-C to tylko "gołe" USB3, bez żadnych dodatkowych funkcjonalności.

Kabel: Ale czytałeś recenzje i opis przed zakupem? Wyłącznie Windows, rozdziałka to 1080i (nie 1080p, jak na grafikach) i połowie ludzi działał ledwo-ledwo, połowie wcale... A fakt, że sprzedawca nawet się nie zająknął, jaki to producent i model też o czymś świadczy...

8
Ale wiesz, że dysk na hasło można zabezpieczyć na 3751 różnych sposobów?

Nie mamy zielonego pojęcia, który z nich jest na Twoim dysku...

EDIT: Jeżeli to jest rozwiązanie producenta dysku, to potraktuj swoje dane jako publiczne i zamiast niego zastosuj Veracrypt: działa i pod Windowsem i pod Linuksem.

9
Monitory / Odp: Problem z wieloma monitorami
« dnia: 2022-06-19, 12:42:10 »
Ta przejściówka to tak naprawdę dodatkowa bardzo prymitywna karta graficzna na USB, więc tak.

Może po prostu napisz, jaki to dokładnie model laptopa i jaki dokładnie model przejściówki (bo z informacji, które podałeś model monitora jest najmniej istotny).
Niektóre laptopy mają dodatkowe video upchane w jednym ze zwykłych portów (USB3/Thunderbolt).

10
Monitory / Odp: Problem z wieloma monitorami
« dnia: 2022-06-19, 08:57:25 »
Matko... Rozgałęziacz HDMI to dokładnie ROZGAŁĘZIACZ. Kopiuje jedno wejście na dwa wyjścia.

To, o czym piszesz możliwe jest dopiero w DisplayPorcie (tzw chaining): pierwszy monitor podpinasz do komputera, a drugi do pierwszego. Ale to wymaga sprzętowego wsparcia i w karcie graficznej i w pierwszym monitorze.

Teoretycznie da się zrobić multiplikator sygnału. HDMI, z aktywną elektroniką w środku - która pokaże się komputerowi jako monitor z podwójną rozdzielczością w poziomie (albo w pionie) i rozdzieli linie między dwa wyjścia, ale raczej będzie to w cenie paru tysięcy.

12
Debian / Odp: Tworzenie RAID1 podczas instalacji
« dnia: 2022-06-17, 15:00:22 »
RAID1 możesz zrobić w Linuksie na 153 różne sposoby, 29 różnymi mechanizmami. Nie wiemy, który konkretnie ci nie działa.

A na poważnie, którą opcją robisz?

* RAID sprzętowy płyty głównej (ta płyta nie ma takiego, mimo bajek w ulotce).
* Pseudoraid programowy (to jest w tej płycie) konfigurowany z BIOS-a
* RAID czysto programowy mechanizmem MDRAID
* RAID czysto programowy mechanizmem LVM2
* RAID czysto programowy z poziomu BTRFS
* RAID czysto programowy z poziomu ZFS

Co mogę serdecznie polecić (i da się "wyklikać" z instalatora Debiana) to RAID robiony z poziomu LVM2.

13
W konfiguracji konta możesz wygenerować specjalne, osobne hasło dla IMAP-a. Cały akcja polega na tym, żeby do usług "obcych" nie działało to hasło, którym normalnie logujesz się do portalu Google'a (a.k.a. "główne hasło użytkownika").

14
Od jakiegoś czasu Google nosi się z wyłączeniem dostępu do IMAP przez hasło użytkownika i wymogu zrobienia hasła indywidualnego per-usługa (przygotowanie do globalnego wymuszenia 2FA). Może twoje konto wpadło już pod nowe reguły?

15
Instalacja oprogramowania / Odp: Instalacja manjaro
« dnia: 2022-06-16, 21:36:49 »
Żaden znany mi Arch-owaty nie obsługuje SecureBoota. Uzasadnieniem jest to, że w przeciwieństwie do Ubuntu, Fedory, Suse czy Debiana nie stoją za nimi pieniądze uzasadniające płacenie Microsoftowi za podpisane komponenty.

Na tej stronie (od Archa) jest instrukcja, jak "podnieść" zainstalowany system do Secure-Boota używając np. własnych kluczy dodanych do kółka UEFI płyty głównej.

EDIT: Żaden istniejący system BSD nawet nie rozważa kwestii wejścia w rynek SecureBoot.  Były jakieś ruchy na FreeBSD, ale od długiego czasu nic się nie dzieje (najważniejsze są wszystkie czerwone "Not started" w drugiej połówce tabeli).

Strony: [1] 2 3 ... 189