Nowe posty

xx Dystrybucja pod HP Omen (6)
Wczoraj o 23:30:08
xx [Poradnik] Wyszukiwanie Sterowników (2)
Wczoraj o 21:08:23
lamp Problem z Linux Lite po instalacji (0)
Wczoraj o 19:50:30
xx Ile pingwinów? (1)
Wczoraj o 08:59:24
xx konfiguracja pale moon (0)
2024-03-24, 21:53:42
xx Plasma 6 w Neonie ssie trochę mniej ... (10)
2024-03-23, 02:38:11
xx problem z instalacja sterowników do karty sieciowej (3)
2024-03-18, 18:10:16
xx Plik abc.001 (1)
2024-03-17, 17:48:27
xx Zlecę dopracowanie programu w MatLab (0)
2024-03-13, 15:28:40
xx Linux Mint 21.3 XFCE brak dźwieku po paru minutach (karta muzyczna zintegrowana) (5)
2024-03-12, 23:07:01

Pokaż wiadomości

Ta sekcja pozwala Ci zobaczyć wszystkie wiadomości wysłane przez tego użytkownika. Zwróć uwagę, że możesz widzieć tylko wiadomości wysłane w działach do których masz aktualnie dostęp.


Wiadomości - eugieniek

Strony: 1 [2] 3 4 ... 7
16
Padło na Gentoo i tak już zostanie. Przed instalacją jakichkolwiek paczek mam kompilację, prawda? A przed kompilacją możliwość edycji kodu i na tym już zostanę. Nie będą u mnie chrome/googla/firefoxy i inne gady rzeźbić telemetrii i badań na dysku bo je wykastruję zanim zainstaluję.

17
Inne / Odp: Manjaro na dysku NVME działa tak szybko jak na HDD
« dnia: 2023-01-05, 11:57:49 »
Paweł, ja na serio nic nie robię. Zakończyłem już grzebanie w systemie w celu choćby dopicowania wszystkiego pod siebie, zdałem sobie sprawę z tego, że to z czasem szlag trafi, zwłaszcza po aktualizacji. Naprawdę nie znam przyczyn, dzięki którym system sypie się bez powodu.
Manjaro działa mi stabilnie od czystej instalacji jakieś 2-3 tygodnie. Gdy już doinstaluję jakieś oprogramowanie (a najczęściej są to tylko: youtube-dl, kget, jakiś mini WPS office (potrzebuję coś w deseń Worda), virtualbox, thunderbird, firefox i kilka innych pierdoł jak Audacity. System działa, pobiera sobie aktualizacje no i działa ale przychodzi taki dzień, że po komendzie pacman -Syuu ściąga 1,8-2,0GB i koniec. Wszystko co sprawnie dotychczas działało przestaje działać, włączam Virtualbox (na którym jest np. Debian) i VB stoi w miejscu, czarny ekran a przed aktualizacją wszystko działało. To samo z innymi systemami.
Kolejna sprawa, obok Manjaro stoi na innej partycji Windows 8.1 oraz np. czysty Arch.
Instalowane wszystko było w kolejności:
1. Windows
2. Arch
3. Manjaro
i został dzięki temu Grub i rozruch z Manjaro.
Przed aktualizacją Manjaro na liście miałem trzy systemy, po restarcie Manjaro mam od razu rozruch Manjaro, bez wyboru systemu.
No to zaczynam zabawę w terminalu, klasyczne i znane wszystkim LS, poszukiwanie partycji rozruchowej, uruchomienie ponowne, chrootowanie, update-grub i tak dalej. Wszystko wraca do normy, kilka rozruchów komputera jest już z listą systemów na starcie, wyłączam kompa na noc, włączam rano i mam na ekranie:
> GRUB RESCUE:
Nie szlag człowieka trafi, zwłaszcza że kilka / kilkanaście testowych restartów (kompletny POWER OFF laptopa) wczoraj nie zapowiadało dzisiejszych problemów?
Serio, nie wiem co ja robię nie tak gdy ... nic nie robię!
Gdybym jeszcze grzebał w plikach Gruba czy w FSTAB, kombinował, edytował to sam siebie bym zrozumiał, że to moja wina.

Jedno natomiast uczciwie przyznać muszę, Manjaro nigdy mi się nie ukatrupiło samoczynnie gdy na partycji obok nie było jakiegokolwiek innego systemu, to fakt, wtedy działa ale z tymi aktualizacjami też były przeboje. Kilka miesięcy bez problemu i przyszła aktualizacja jąderka i wtedy posypało się Wine z Virtualboxem.

Moim błędem w nauce Linuxa było to, że ja nie potrafiłem zdecydować się na jedną, konkretną dystrybucję. W każdej było coś czego nie było w innej, każda różniła się dlatego na raty nauczyłem się może w 10-15% debiana, archa i choćby astry. To był błąd, dlatego teraz muszę o tym zapomnieć i raz na zawsze wybrać coś, nad czym w przyszłości będę mógł zapanować. Padło na Gentoo ze względu na to, że zanim coś zainstaluję będę musiał to skompilować a przed kompilacją mam możliwość edycji kodu, choćby kodu chorego Firefoxa, który żyje sobie od wersji 58.X w kilku życiach jednocześnie, bo spędza je na cichej telemetrii, raportowaniu i przeprowadzaniu cichych badań na dysku użytkownika w całkowitej jego nie wiedzy, ludzie myślą, że gdy klikną w ustawieniach: nie przeprowadzaj badań na rzecz Mozilli - to że, faktycznie tak będzie. G..no prawda, wtedy pliki LOG i masa innych nie rosłaby w tym segmencie.
Udało mi się w Eclipse zamontować źródło i stworzyć własną wersję FF bez zbędnych bajerów albowiem Mozilla źródełko zapodaje. Jak widać, można stworzyć przeglądarkę, która niczego nie aktualizuje i nie rzeźbi w tle. Oczywiście, z wyłączonymi pseudo zabezpieczeniami nie loguję się do banków i podobnych ale do przeglądania neta, oglądania treści video, pobierania plików wsam raz taki twór. Firefox standardowy ma około 58-60MB w instalcje dla Windows, po odchudzeniu ze śmieci ma już 38MB i działa o wiele lepiej.
Pochwaliłbym się ale torrenty uwędziły mi dysk, wszystki instalki mam w formie EXE ale nie ruszają, fotki, video też.
Uważajcie zatem na witaminizowany Minitool Partition Wizard Pro pod Windowsa, działa, tworzy partycje, odzyskuje dane ale przy okazji rzeźbi inne partycje tak, że z fotek (galeria domowa) zostają strzępy nie do odzyskania :)))) dlatego, musiałem zapłacić 39USD za licencję i zacząć używać legalny soft.
No i tym sposobem nie mam problemów z płaceniem za programy w Apple Store bo wiem, że ... zapłacę i mam święty spokój.
A co do Linuxa, na razie dałem na luz z całą resztą, czytam Wiki Gentoo. Myślę, że za pół roku, rok... może wreszcie odsapnę.


18
Instalacja / Całkowita rezygnacja z Grub2 na rzecz Clover
« dnia: 2023-01-05, 11:30:03 »
Czy ktoś z forumowiczów używa jakiegoś innego BootLoadera? Zastanawiam się nad Cloverem, on nie ma najmniejszych problemów z wykrywaniem różnych dystrybucji Linux, MacOS i Windows.
Mam mały problem jednak, chciałbym nauczyć się podpinać Linuxy pod rozruch do Clovera rezygnując z wpisów na partycji FAT32 (esp/efi).
Tam miałby być tylko Clover a partycja na stałe widoczna w systemach (w celu możliwości edycji).

Chciałbym nauczyć się podpinać nowo zainstalowane systemy pod istniejącego Clovera a same systemy byłyby instalowane już ręcznie bez programu rozruchowego, czyli instaluję sobie na czystej partycji jakiegoś Arch'a, mam w nim na EXT4 katalog/root/boot/.../... i tam dalej reszta łącznie z Grubem...
i właśnie to"coś" chcę nauczyć się ręcznie podpinać pod Clovera.

Dlaczego tak?
Moim zdaniem będzie to znacznie lepszy sposób jak automatyczne instalowanie rozruchu w każdej dystrybucji. Potem człowiek ma burdel w menu rozruchowym EFI, zostaje masa wpisów po poprzednich systemach (chodzi o UEFI w laptopie i menu rozruchowe F9 (HP)), nawet gdy skasuję jakąś dystrybucję to w EFI oprócz widoczności dysków z plikiem BOOTX64.EFI widnieją takie wpisy jak: manjaro, Ubuntu, Fefora i kilka innych.
One jakimś dziwnym trafem z czasem znikają samoczynnie ale jak to działa - nie wiem.
Używam dwóch lub trzech dysków jednocześnie (PCIE NVME, SATA3 oraz SATA1 wpięty w Multibay po DVDRW).
Chciałbym stworzyć Clovera (edytowalnego) na dysku NVME; systemy instalować bez obecności tego dysku na dysku 2 i 3 a potem ręcznie podpinać rozruch po ponownym zamontowaniu NVME z Cloverem.

Chcę na zawsze pozbyć się niespodzianki typu: Grub Rescue Mode, już mnie szlag trafił.

Ostatnio, z nieznanych mi powodów po aktualizacji Manjaro ponownie wyskoczył Grub w "panice". Nic nie zrobiłem, wrzuciłem na partycję EFI clovera, odpaliłem komputer ręcznie z pliku CLOVER64.EFI, bez problemu wykrył Linucha i Windows i bez problemu uruchomił system.
Postanowiłem zatem na stałe przerzucić się na coś, co nie ma problemów z utzymaniem siebie przy życiu a Grub.... niestety, niedorobiony, przykro mi, zdania prędko nie zmienię. Byle aktualizacja jakiejkolwiek dystrybucji obecnej na dyskach ro..z..pie..rd.ala Gruba. Pytanie jakim prawem?  Jakim prawem aktualizacja np. Manjaro rusza rozruch, który należy także do Fedory i Debiana, co?

19
Inne / Odp: Manjaro na dysku NVME działa tak szybko jak na HDD
« dnia: 2023-01-04, 23:12:01 »
Panowie, przepraszam za burdel na forum, obiecuję, że ten post był ostatni który miał w tytule Manjaro. Tego nie da się ogarniać już, ten system robi z użytkownika idiotę, kiedyś sądziłem że jest ok ale nie ma miesiąca aby po aktualizacjach system się nie sypnął. Po prostu pora dać na luz zwłaszcza, że jeśli choćby trochę nauczylem się Archa to i Gentoo zatrybię, trochę zejdzie ale zacząłem od Wiki i mam nadzieję że z czasem przestanę mieć problemy.
Ja jestem zdania - że jak już system działa i działa dobrze wszystko to, czego potrzebuję to aktualizacje tego softu a zwłaszcza zależności nie powinny niszczyć nic innego a w Manjaro gdy o nim poczytałem to nie jeden zjadł na tym nerwy.
Wystartowałem z Calculate Linux, dopóki nie ogarnę tematu choćby w 20% (Portage) na razie będę siedział na czymś, co umiem choćby zainstalować.
Ja nie mam już sił do Manjaro i Archa, myślałem że Arch będzie stabilniejszy z tymi aktualizacjami lecz nie jest. Wczoraj, wystarczyło że wgrałem (zbudowałem) GoogleEarth, zainstalowało się niby, zależności pobrało, restart i ... po wszystkim. Bez powodu zniknęły ikony z puplitu i panele i co najlepsze, nie zdołałem tego przywrócić. Ja nie mam już sił.
System działał po naprawie Gruba, już niby wszystko ok, kilka restartów, zero nowych aktualizacji, doinstalowałem GooleEarth i kolejna wysypka.
Brak mi już słów.  A z MacOS'a jestem bardzo zadowolony, laptop akurat do pracy, działa wszystko, wszystko ładnie i szybko hula, nic nie piszczy a Linucha w domu to juz od dawien dawna próbowałem wymienić na coś innego lecz Debian potrafi dobić identycznie jak Arch. Macie prawo się z tym niezgadzać, ale ... ja mam dość naprawiania systemu po byle aktualizacji.

20
Linux nadal ciekawi, lecz zacząłem poważniejszą przygodę, jeśli jedni mogą znaczy że i ja z czasem będę mógł, zatem:
https://wiki.gentoo.org/wiki/Handbook:AMD64/Full/Installation/pl
Mam już dość innych krzaków, zwłaszcza Archa i pochodnych.

21
Dzisiaj definitywnie zakończyłem przygodę z Windows i Linuksem. Na stole 3500zł biwakuje i czeka na otwarcie komisu. Myślę że do popołudnia zwlokę jakiegoś używanego MacBookaPro z w miarę wydajnymi bebechami. Wstydu się najadłem, kumpel przyszedł ze starym Applem pod pachą, wgrany Mojave, ekran Retina3K, 8GB DDR3, 256GB M2 i ... pośmiał się ze mnie walczącego nad nagrywaniem CDA, DVD i innych. Stary złom oparty na i5 chyba 3 lub 4gen., wart na AlleJajach może 800-1000 złotówek a rozdupca każdy mój nowszszy sprzęt. Włączył system a tam obraz żyleta, takiej ostrości na jakimkolwiek z posiadanych laptopów pod szmatę (windows) czy Linuksa nie widziałem. Pokazano mi przed chwilą pewną bajkę w iOS: HDR TrueColor On lub Off, teraz trybię co to jest.
powyższy temat nieaktualny, dałem córkom lapka do dobicia, niech go nawet za okno wypietolą, zwisa mi już Hp czy tam Dell.
Wczoraj test zrobiłem, Sony Vegas na Windows kontra iOS.
Nie napiszę już co z tego wyszło, zabluzgał bym forum.

22
Inne / Odp: pomoc w identyfikacji programu
« dnia: 2022-12-28, 10:53:44 »
Trochę bawię się ostatnio z flir, kamery na podczerwień, termowizja, zatem dopowiem tylko tyle, że będąc w temacie od 2 lat (próbując zbudować na bazie lunet, termowizorów, podświetlenia irda coś z zasięgiem od 500 do 1000m) nie trafiłem na soft, umiejący wykryć podczerwień w locie. Na upartego, byłoby to możliwe ale tylko na bazie stworzenia dookólnego odbiornika podczerwieni (coś podobnego do tego, co mamy w telewizorach) (dookólny znaczy jeden odbiornik + np. jakieś pryzmaty, szkła itp. skupiające odbierane fotony z obszaru dookólnego w jedną wiązkę) i wtedy każdy soft napisany choćby w C i sprzęcior zaopatrzony choćby w jakiegoś Atmela da radę reagować na wykryte fotony. Druga sprawa, bafrdzo ważna, to długość fali podczerwonej. Kamery irda (flir) to całkiem coś inego aniżeli irda znana z komputerów bądź pilotów. Tworząc urządzenie wykrywające światło podczerwone musielibyśmy zatem zaopatrzyć je w wiele odbiorników z widocznością innego zakresu fali. Przeciał jest dość duży i produkcja takiego urządzenia we włąsnym zakresie (ze względu na koszt elektroniki) jesty bardzo nieopłacalna, np. budowa kamery termowizyjnej dalekiego zasięgu to koszt od około 2 do około 3 tysięcy złotych. Fakt, jest to 10x taniej aniżeli termowizja wojskowa ale... trzeba trochę się znać na optyce i elektronice i umieć zdobyć konkretne elementy (wyświetlacz termoczuły, kamera termoczuła - najlepiej rozbebeszyć jakiś smartfon np. CatS61 albo BB BV9800/9900PRO). Wtedy, doklądając do tego mocniejsze DIODY (konkretna fala, np. 980nm = 30/35zł sztuka za 3W/5V lub 60-70zł szt. za 5W/5V. Takich diodek potrzeba kilka, potem trzeba to czymś zasilić a je to prądu równo, potem trzeba umieć przenieść za pomocą szkieł (z latarek dalekosiężnych, halogenów kierunkowych) strumień światła podczerwonego na odległość jaką sobie życzymy. Mi osobiście udało się do tej pory ogarnąć 350 metrów w dualu, czyli do 350m jest "podświetlenie" o średnicy końcowej około 5 metrów oraz z tej średnicy z odległości 350m kamera flir odbiera obraz, reaguje na ciepło. Dalej mi nie wychodzi, nie znalazłem jak dotąd szkieł (odbłyśników) wielkości, która mogłaby zmieścić się w czymś mobilnym i przesłać "światło" dalej. Sądzę, że powyżej 300-400m potrzeba już konkretnych halogenów, ma je np,. kanadyjska policja montowane na samochodach, wyglądają jak jeden, wielki, okrągły halogen np. Hella ale jest w nim około 15-25 sztuk diodek o mocy 15W każda i to hula na przetwornicy (gra na 110V). Mobilnie można pobawić się w sprzęt, któremu wystarczą zwykłe akumulatory żelowe, to max. jaki można ze sobą zabrać w teren.
Oprogramowanie skanujące stworzyć to znikomy problem, wystarczy podstawa języka C albo C++, znajomość kilkunastu bibliotek i chęci, czas oraz kasa i przede wszystkim cel. Do marca powinienem wyrobić się z budową mojego termowizora, gdy skończę to się pochwalę, na razie nie jestem zadowolony z wyników, po prostu 300 metrów to stanowczo za mało. Znalazłem bardzo fajny halogen działający w 880nm o mocy 30W ale nie umiem tego kupić, pochodzi z samolotów pasażerskich, starego typu są wycofane od 2000 roku. U nas nie ma złomowiska z samolotami :)))
Halogen taki wielkości klasycznej latarki ze szkłami (chodzi mi właśnie tylko o nie) zdolny był wysyłać światło podczerwone na odległość do 3000m w wiązce o szerokości około 6-7metrów. To coś robiło linie podczerwone na trasie do lądowania, oświetlał pas (lotnisko) i czujniki na nim, kamera termowizyjna je wtedy odczytywała. Stara technika, ponoć zawodna, zastąpiona systemem ILS.
Ps. do kamery (nawet małej, słabej) światło możemy doprowadzić za pomocą pryzmatów i soczewek, wcale nie jest to takie ciężkie jak p...dolili w szkołach.

Co do skanowania wszystkiego wokół - możliwe jest wszystko lecz koszt sprzętu który odbiera dane sygnały (akustyka, światło, pola elektromagnetyczne i masa innych) w 98% przypadków są nie do zdobycia zważywszy także na fakt, że żyjemy w tzw,. poyebowie, w którym rozbebeszony na części smartfon kosztuje tyle, ile pięć sztuk całego smartfomu a zabawę w atmele/arduino zmonopolizował pewien "elektronik" i za byle gówienko zapłacimy 5000x więcej, aniżeli kosztowało to przed wjazdem ze wschodu do zachodniego "poyebowa". Te same akumulatory żelowe w Kaliningradzie są po 8 dolców sztuka a u nas na alleJaja od 150 talarów w górę, za dobrego procka pod arduinka tam płacimy 3-5 dolców a u nas chcą już nawet 100 złotówek. Za 15-20 lat w Europie wyzdychają wszyscy elektronicy, pasjonaci, hobbyści i cała reszta rzeźbiarzy a zawodem serwisanta/elektryka/informatyka/elektronika będzie można sobie d... podetrzeć.

23
Wczoraj zrobiony był test na tzw. hamaku, wgrany Mojave. Obraz brzytwa. Dokładając do tego Windows11/10 wychodzi na to, że jednak nie ze wzrokiem lecz z systemami (dystrybucjami) jest coś nie tak. Powiada kolega o prawach patentowych zatem co na to wszystko powie prawo międzynarodowe?
Przecież, "ukrywanie" sterowników i zapodawanie ich tylko i wyłącznie dla systemów Windows lub MacOS to bezwzględne działania na niekorzyść wolnego oprogramowania oraz na korzyść monopolu, a to jest bardzo niezgodne z prawem w prawie każdym kraju.
Dlaczego zatem linuksiarze mają tak duży problem z uzyskaniem sterowników, które dawałyby na każdym systemie ten sam efekt (obraz)?
Bo trzeba zapłacić?
To czemu nie ma płatnych dystrybucji?
Ja chętnie dam 100-200-300zł za system z aktualizacjami choćby na 7-9 lat.

24
Od Windows 10 pojawiła się usługa o naziwe " Windows HDR Color ". Poprawia to znacznie obraz w stosunku do treści SCF, jest głębsze jakby pole widzenia kolorów, inne zakresy widzenia ostrości pomiędzy treścią w bieli a czerni. Suma sumarum - obraz jest znacznie ładniejszy, kstrzejszy i tak dalej.
Na mojej matrycy 14.0" IPS 1920x1080 obraz taki to żyleta.
Zauważyłem jednak, że Linux chyba śpi, co?
Zaczyna mnie z deka drażnić standardowy sterownik Video, wkładany w każdą dystrybucję.
Gołym okiem (powtarzam - gołym okiem) widzę, jak zachowują się pixele.
Tego, nie da się złapać kamerą video, aparatem czy screen shotem, więc spróbuję to opisać:

Teraz, gdy piszę tego posta, pod każdą linią napisanego tekstu widzę jakby ledwie widoczną 2/3 pikseolową linię poziomią pod każdym z wersetów.
Jest to ledwie widoczne ale jest, mam wrażenie że w tej linii kolor pixeli zmienia barwę z niewielką częstotliwością, powidzmy 10x1sek, zmienia te barwę z koloru białego na bardzo jasne siwe pixele.  Po prostu sobie to tak smuży, powtórzę, ledwie wodoczne ale jest.
Gdy przyglądam się ekranowi na uruchomionym Windows - tego nie ma.
Te całe smużenie pojawia się w całym tekście i powoduje - moim zdaniem - rozmycie ekranu i brak ostrości.

Jak sobie z tym poradzić?

25
Inne / Odp: Manjaro na dysku NVME działa tak szybko jak na HDD
« dnia: 2022-12-26, 11:03:03 »
A w czym jest lepszy nowszy sprzęt od "z deka" starszego? Dla mnie nie ma różnic, ta sama przepustowość ddr4, identyczna magistrala (przecież Intel kładzie nowości tylko do najwyższych swer w reszcie lutuje bajki). Moim zdaniem, jeśli radzą sobie Windowsy (wszystkie) i hulają jak rakiety a problem występuje tylko na Linux - znaczy że tu jest problem a nie ze sprzętem.

26
Inne / Odp: Manjaro na dysku NVME działa tak szybko jak na HDD
« dnia: 2022-12-24, 10:37:57 »
5.960s apparmor.service
2.760s systemd-random-seed.service
 980ms dev-nvme0n1p3.device
 769ms ufw.service
 517ms tlp.service
 438ms systemd-udev-trigger.service
 311ms snapd.service
 281ms user@1000.service
 260ms systemd-tmpfiles-clean.service
 208ms udisks2.service
 187ms lightdm.service
 164ms upower.service
 164ms systemd-udevd.service
 147ms ModemManager.service
 111ms systemd-journald.service
 103ms systemd-journal-flush.service
 101ms systemd-tmpfiles-setup.service
 101ms systemd-fsck@dev-disk-by\x2duuid-7490\x2d8980.service
  99ms accounts-daemon.service
  83ms lvm2-monitor.service
  77ms systemd-logind.service
  74ms systemd-tmpfiles-setup-dev.service
  60ms systemd-fsck@dev-disk-by\x2duuid-1d1bf1c3\x2d349c\x2d480b\x2da9b0\x2d7e8>
  57ms boot-efi.mount
  56ms home-myszykota-DyskNTFS.mount
  52ms NetworkManager.service
  50ms polkit.service
  47ms systemd-modules-load.service
  46ms modprobe@fuse.service
  44ms colord.service
  42ms avahi-daemon.service
  40ms cups.service
  36ms systemd-remount-fs.service
  34ms ramdisk.mount
  32ms dbus.service
  26ms user-runtime-dir@1000.service
  25ms dev-hugepages.mount
  24ms dev-mqueue.mount
  22ms sys-kernel-debug.mount
  21ms systemd-sysctl.service
  21ms sys-kernel-tracing.mount
  20ms home-myszykota-DyskEXT4.mount
  17ms kmod-static-nodes.service
  17ms alsa-restore.service
  16ms systemd-backlight@backlight:intel_backlight.service
  16ms systemd-update-utmp.service
  14ms modprobe@configfs.service
  14ms tmp.mount
  14ms modprobe@drm.service
  12ms sys-fs-fuse-connections.mount
  11ms snapd.apparmor.service
   7ms systemd-user-sessions.service
   5ms rtkit-daemon.service
   4ms sys-kernel-config.mount
 920us snapd.socket
lines 33-55/55 (END)
  36ms systemd-remount-fs.service
  34ms ramdisk.mount
  32ms dbus.service
  26ms user-runtime-dir@1000.service
  25ms dev-hugepages.mount
  24ms dev-mqueue.mount
  22ms sys-kernel-debug.mount
  21ms systemd-sysctl.service
  21ms sys-kernel-tracing.mount
  20ms home-myszykota-DyskEXT4.mount
  17ms kmod-static-nodes.service
  17ms alsa-restore.service
  16ms systemd-backlight@backlight:intel_backlight.service
  16ms systemd-update-utmp.service
  14ms modprobe@configfs.service
  14ms tmp.mount
  14ms modprobe@drm.service
  12ms sys-fs-fuse-connections.mount
  11ms snapd.apparmor.service
   7ms systemd-user-sessions.service
   5ms rtkit-daemon.service
   4ms sys-kernel-config.mount
 920us snapd.socket
lines 33-55/55 (END)
  36ms systemd-remount-fs.service
  34ms ramdisk.mount
  32ms dbus.service
  26ms user-runtime-dir@1000.service
  25ms dev-hugepages.mount
  24ms dev-mqueue.mount
  22ms sys-kernel-debug.mount
  21ms systemd-sysctl.service
  21ms sys-kernel-tracing.mount
  20ms home-myszykota-DyskEXT4.mount
  17ms kmod-static-nodes.service
  17ms alsa-restore.service
  16ms systemd-backlight@backlight:intel_backlight.service
  16ms systemd-update-utmp.service
  14ms modprobe@configfs.service
  14ms tmp.mount
  14ms modprobe@drm.service
  12ms sys-fs-fuse-connections.mount
  11ms snapd.apparmor.service
   7ms systemd-user-sessions.service
   5ms rtkit-daemon.service
   4ms sys-kernel-config.mount
 920us snapd.socket
~
lines 33-55/55 (END)
  36ms systemd-remount-fs.service
  34ms ramdisk.mount
  32ms dbus.service
  26ms user-runtime-dir@1000.service
  25ms dev-hugepages.mount
  24ms dev-mqueue.mount
  22ms sys-kernel-debug.mount
  21ms systemd-sysctl.service
  21ms sys-kernel-tracing.mount
  20ms home-myszykota-DyskEXT4.mount
  17ms kmod-static-nodes.service
  17ms alsa-restore.service
  16ms systemd-backlight@backlight:intel_backlight.service
  16ms systemd-update-utmp.service
  14ms modprobe@configfs.service
  14ms tmp.mount
  14ms modprobe@drm.service
  12ms sys-fs-fuse-connections.mount
  11ms snapd.apparmor.service
   7ms systemd-user-sessions.service
   5ms rtkit-daemon.service
   4ms sys-kernel-config.mount
 920us snapd.socket
~
~
lines 33-55/55 (END)
  36ms systemd-remount-fs.service
  34ms ramdisk.mount
  32ms dbus.service
  26ms user-runtime-dir@1000.service
  25ms dev-hugepages.mount
  24ms dev-mqueue.mount
  22ms sys-kernel-debug.mount
  21ms systemd-sysctl.service
  21ms sys-kernel-tracing.mount
  20ms home-myszykota-DyskEXT4.mount
  17ms kmod-static-nodes.service
  17ms alsa-restore.service
  16ms systemd-backlight@backlight:intel_backlight.service
  16ms systemd-update-utmp.service
  14ms modprobe@configfs.service
  14ms tmp.mount
  14ms modprobe@drm.service
  12ms sys-fs-fuse-connections.mount
  11ms snapd.apparmor.service
   7ms systemd-user-sessions.service
   5ms rtkit-daemon.service
   4ms sys-kernel-config.mount
 920us snapd.socket
~
~
~
~
lines 33-55/55 (END)
  36ms systemd-remount-fs.service
  34ms ramdisk.mount
  32ms dbus.service
  26ms user-runtime-dir@1000.service
  25ms dev-hugepages.mount
  24ms dev-mqueue.mount
  22ms sys-kernel-debug.mount
  21ms systemd-sysctl.service
  21ms sys-kernel-tracing.mount
  20ms home-myszykota-DyskEXT4.mount
  17ms kmod-static-nodes.service
  17ms alsa-restore.service
  16ms systemd-backlight@backlight:intel_backlight.service
  16ms systemd-update-utmp.service
  14ms modprobe@configfs.service
  14ms tmp.mount
  14ms modprobe@drm.service
  12ms sys-fs-fuse-connections.mount
  11ms snapd.apparmor.service
   7ms systemd-user-sessions.service
   5ms rtkit-daemon.service
   4ms sys-kernel-config.mount
 920us snapd.socket
~
~
~
~
~
lines 33-55/55 (END)
  36ms systemd-remount-fs.service
  34ms ramdisk.mount
  32ms dbus.service
  26ms user-runtime-dir@1000.service
  25ms dev-hugepages.mount
  24ms dev-mqueue.mount
  22ms sys-kernel-debug.mount
  21ms systemd-sysctl.service
  21ms sys-kernel-tracing.mount
  20ms home-pc-DyskEXT4.mount
  17ms kmod-static-nodes.service
  17ms alsa-restore.service
  16ms systemd-backlight@backlight:intel_backlight.service
  16ms systemd-update-utmp.service
  14ms modprobe@configfs.service
  14ms tmp.mount
  14ms modprobe@drm.service
  12ms sys-fs-fuse-connections.mount
  11ms snapd.apparmor.service
   7ms systemd-user-sessions.service
   5ms rtkit-daemon.service
   4ms sys-kernel-config.mount
 920us snapd.socket
~
~
~
~
~
lines 33-55/55 (END)
  36ms systemd-remount-fs.service
  34ms ramdisk.mount
  32ms dbus.service
  26ms user-runtime-dir@1000.service
  25ms dev-hugepages.mount
  24ms dev-mqueue.mount
  22ms sys-kernel-debug.mount
  21ms systemd-sysctl.service
  21ms sys-kernel-tracing.mount
  20ms home-pc-DyskEXT4.mount
  17ms kmod-static-nodes.service
  17ms alsa-restore.service
  16ms systemd-backlight@backlight:intel_backlight.service
  16ms systemd-update-utmp.service
  14ms modprobe@configfs.service
  14ms tmp.mount
  14ms modprobe@drm.service
  12ms sys-fs-fuse-connections.mount
  11ms snapd.apparmor.service
   7ms systemd-user-sessions.service
   5ms rtkit-daemon.service
   4ms sys-kernel-config.mount
 920us snapd.socket
~
~
~
~
~
lines 33-55/55 (END)
  36ms systemd-remount-fs.service
  34ms ramdisk.mount
  32ms dbus.service
  26ms user-runtime-dir@1000.service
  25ms dev-hugepages.mount
  24ms dev-mqueue.mount
  22ms sys-kernel-debug.mount
  21ms systemd-sysctl.service
  21ms sys-kernel-tracing.mount
  20ms home-pc-DyskEXT4.mount
  17ms kmod-static-nodes.service
  17ms alsa-restore.service
  16ms systemd-backlight@backlight:intel_backlight.service
  16ms systemd-update-utmp.service
  14ms modprobe@configfs.service
  14ms tmp.mount
  14ms modprobe@drm.service
  12ms sys-fs-fuse-connections.mount
  11ms snapd.apparmor.service
   7ms systemd-user-sessions.service
   5ms rtkit-daemon.service
   4ms sys-kernel-config.mount
 920us snapd.socket
~
~
~
~
~
lines 33-55/55 (END)
  36ms systemd-remount-fs.service
  34ms ramdisk.mount
  32ms dbus.service
  26ms user-runtime-dir@1000.service
  25ms dev-hugepages.mount
  24ms dev-mqueue.mount
  22ms sys-kernel-debug.mount
  21ms systemd-sysctl.service
  21ms sys-kernel-tracing.mount
  20ms home-pc-DyskEXT4.mount
  17ms kmod-static-nodes.service
  17ms alsa-restore.service
  16ms systemd-backlight@backlight:intel_backlight.service
  16ms systemd-update-utmp.service
  14ms modprobe@configfs.service
  14ms tmp.mount
  14ms modprobe@drm.service
  12ms sys-fs-fuse-connections.mount
  11ms snapd.apparmor.service
   7ms systemd-user-sessions.service
   5ms rtkit-daemon.service
   4ms sys-kernel-config.mount
 920us snapd.socket
~
~
~
~
~
~
lines 33-55/55 (END)
  36ms systemd-remount-fs.service
  34ms ramdisk.mount
  32ms dbus.service
  26ms user-runtime-dir@1000.service
  25ms dev-hugepages.mount
  24ms dev-mqueue.mount
  22ms sys-kernel-debug.mount
  21ms systemd-sysctl.service
  21ms sys-kernel-tracing.mount
  20ms home-pc-DyskEXT4.mount
  17ms kmod-static-nodes.service
  17ms alsa-restore.service
  16ms systemd-backlight@backlight:intel_backlight.service
  16ms systemd-update-utmp.service
  14ms modprobe@configfs.service
  14ms tmp.mount
  14ms modprobe@drm.service
  12ms sys-fs-fuse-connections.mount
  11ms snapd.apparmor.service
   7ms systemd-user-sessions.service
   5ms rtkit-daemon.service
   4ms sys-kernel-config.mount
 920us snapd.socket
~
~
~
~
~
~
lines 33-55/55 (END)
  36ms systemd-remount-fs.service
  34ms ramdisk.mount
  32ms dbus.service
  26ms user-runtime-dir@1000.service
  25ms dev-hugepages.mount
  24ms dev-mqueue.mount
  22ms sys-kernel-debug.mount
  21ms systemd-sysctl.service
  21ms sys-kernel-tracing.mount
  20ms home-pc-DyskEXT4.mount
  17ms kmod-static-nodes.service
  17ms alsa-restore.service
  16ms systemd-backlight@backlight:intel_backlight.service
  16ms systemd-update-utmp.service
  14ms modprobe@configfs.service
  14ms tmp.mount
  14ms modprobe@drm.service
  12ms sys-fs-fuse-connections.mount
  11ms snapd.apparmor.service
   7ms systemd-user-sessions.service
   5ms rtkit-daemon.service
   4ms sys-kernel-config.mount
 920us snapd.socket


Paweł, ja użyłem: powercfg hibernate off - zatem windows nie ma hybrydowego uśpienia.
Po świętach nagram filmik, serio Windows budzi się tak szybko.

Dziwi mnie tak długie uruchamianie się Linuxa patrząc na możliwości (przepustowość) magistrali, możliwości procesora, szybkość ram i możliwości dysku. Ja dla mnie system powinien umieć wystartować w maksymalnie 7-8 sekund.
Wyżej zamieszczona wklejka to oczywiście wynik tuż po EFI POST, czyli od chwili w której zanika logo HP a jak wiadomo, nawet przy 0sec w rozruchu (posttest+hotkey) w HP trwa to od wciśniecia POWER do startu nawet i 4sek, więc dodając to do rozruchu Manjaro wychodzi prawie pół minuty.
Sprawdziłem też Mint/Debian/Kali i inne. Wszędzie to samo.

27
Inne / Manjaro na dysku NVME działa tak szybko jak na HDD
« dnia: 2022-12-23, 17:07:30 »
Nie mam pojęcia co jest nie tak. Dysk to jakiś Hynix PCIE3.0x4 NVME. W Windowsie (8.1 PRO) osiąga ponad 3400MB/s w odczycie i 3100 w zapisie.
Reszta plików (mniejszych) też kilka razy szybsza od klasycznego SSD. Tymczasem, Manjaro zachowuje się tak, jak by na jakimś leciwym SSD bądź dobrym WDCBlack (HDD) hulał. Windows budzi mi się w całości (wszystkie usługi) od naciśnięcia POWER w zaledwie 4 sekundy!
Czemu Manjaro uruchamia się 19 sekund?
Co on tam mieli?
W SESJI mam wyłączone wsio, czego nie używam a gdy mowa o Manjaro to Xfce katuję nadal.

Da się przyspieszyć ten BOOT jakoś?

28
Inne / Odp: Czy twórcy Manjaro są poważni?
« dnia: 2022-12-23, 17:04:05 »
Tak, ale ręcznie, standardowo z terminala ale nie bez przygód. Coś jest nie "halo" z XFCE4, po instalacji krzaczy się do granic ludzkiej rozpaczy, znaczy się brakuje grafiki. Niby paczki (kompletne zestawy ikon i innych) pobiera lecz po instalacji "krzak" jak trzeba. Coś mnie ten Arch nie kocha.
Przy okazji zmieniłem sprzęt, nareszcie zarządzam na NVME i DDR4, gość jestem teraz, Manjaro jeszcze się nie posypało ale ma "wypietolone w kosmos" wszystko co chciałoby ten system aktualizować. Gruba uwalili w instalatorze, nie ma szans na nowszym sprzęcie postawić Manjaro w trybie UEFI, po prostu nie widzi menu rozruchowego, gdy w Biosie wybrana jest opcja: szukaj systemów tylko UEFI, musi być LEGACY+UEFI bo Manjaro nie startuje z Gruba.


29
Wymieniłem sprzęt i na razie powyższe nieaktualne ale wrócę do tematu, gdy "ujadę" nvme na Archu.

30
Inne / Odp: Czy twórcy Manjaro są poważni?
« dnia: 2022-12-01, 18:26:39 »
Tak, robiłem to i nic to nie dało. Paweł jednak pomóg, instalacja właśnie trwa.

Strony: 1 [2] 3 4 ... 7