Nowe posty

xx Dystrybucja pod HP Omen (6)
Wczoraj o 23:30:08
xx [Poradnik] Wyszukiwanie Sterowników (2)
Wczoraj o 21:08:23
lamp Problem z Linux Lite po instalacji (0)
Wczoraj o 19:50:30
xx Ile pingwinów? (1)
Wczoraj o 08:59:24
xx konfiguracja pale moon (0)
2024-03-24, 21:53:42
xx Plasma 6 w Neonie ssie trochę mniej ... (10)
2024-03-23, 02:38:11
xx problem z instalacja sterowników do karty sieciowej (3)
2024-03-18, 18:10:16
xx Plik abc.001 (1)
2024-03-17, 17:48:27
xx Zlecę dopracowanie programu w MatLab (0)
2024-03-13, 15:28:40
xx Linux Mint 21.3 XFCE brak dźwieku po paru minutach (karta muzyczna zintegrowana) (5)
2024-03-12, 23:07:01

Pokaż wiadomości

Ta sekcja pozwala Ci zobaczyć wszystkie wiadomości wysłane przez tego użytkownika. Zwróć uwagę, że możesz widzieć tylko wiadomości wysłane w działach do których masz aktualnie dostęp.


Wiadomości - Krzynisko

Strony: [1] 2
1
KDE / Odp: Plasma 6 w Neonie ssie trochę mniej ...
« dnia: 2024-03-23, 02:38:11 »
Znalazłem rozwiązanie problemu nietrzymaniem rozmiaru okna programu „Konsola”.
Może ktoś ma podobny problem.
Edytowałem plik konfiguracji w katalogu domowym .../.config/konsolerc, dodałem pod wpisem [MainWindow]:


DVI-I-1=DVI-I-1

2
KDE / Odp: Plasma 6 w Neonie ssie trochę mniej ...
« dnia: 2024-03-21, 17:03:01 »
KF6 jeszcze nie jest dopracowany.
Nie tylko Dolphin szwankuje. Np. program Konsola nie pozwala ustawić na ekranie rozmiaru i również nie zapamiętuje. U mnie to wygląda dosyć śmiesznie, bo połowę programu mam poza ekranem i po każdym uruchomieniu muszę go zmniejszać.

Za jakiś czas naprawią, prace idą pełną parą, aczkolwiek nie powinno być takich problemów.

3
KDE / Odp: Plasma 6 ssie
« dnia: 2024-03-16, 23:14:44 »
Nie używam Plasmy, wolę XFCE (moim zdaniem jest lepsze i bardziej funkcjonalne), ale menedżer plików z XFCE jest niezbyt rozbudowany, więc do przeglądania grafiki i zasobów wideo posiłkuję się Dolphinem.
Niestety, ale na moim Archu Dolphin na Qt6 jest trochę jeszcze niedopracowany. Potrafi się powiesić po zmianie nazwy pliku i pojawiają się różne inne problemy.
Jest, coraz lepiej, ale jednak.

4
XFCE / Odp: Problem z pulpitem w XFCE
« dnia: 2024-02-29, 17:30:42 »
Mógłbyś podpowiedzieć, z jakiej korzystasz dystrybucji?
Czy wcześniej grzebałeś w plikach albo coś instalowałeś bądź aktualizowałeś? Przejrzyj historię.
Próbowałeś założyć innego użytkownika i uruchomić system na czystym profilu?

XFCE ciężko jest uszkodzić, ale pewnie wszystko możliwe, choć nigdy mi się to nie zdarzyło. Jeżeli na czystym profilu normalnie wystartuje XFCE, znaczy że coś z konfiguracją się stało. Jeżeli nie działa środowisko na czystym profilu, spróbuj przez menedżera programów przeinstalować wszystkie zainstalowane paczki mające w nazwie xfce4.

5
Inne / Odp: Klonowanie systemu live na dysk
« dnia: 2023-10-03, 02:37:43 »
Na pewno jest możliwe. Skopiowałbym pliki na dysk, z którego zamierzam uruchamiać system. Nanieść poprawki w /etc/fstab. Odpalić chroot i zainstalować program rozruchowy. Nie wiem, czy wystarczy, czy coś jeszcze.

Prościej zainstalować.

6
Konfiguracja / Odp: slack , karta ethernet
« dnia: 2023-07-09, 05:03:06 »
Próbowałeś na sztywno połączyć bez DHCP?

7
Chyba się da coś z tym zrobić, ale nie mam Windowsa i nie mam pewności, czy to możliwe, więc niewiele mogę pomóc.

8
Nie jestem jasnowidzem, chyba nie mam przeprowadzić badania epistemologicznego?
Sprawdź logi, jak kolega wcześniej sugeruje, może coś nie zgrzyta i blokuje. Może źle zbudowałeś system, brakuje pewnych składników, np. sterownika do Realtek Media Card Driver i system się gubi — teraz rzeźbię, jak na wstępie zaznaczyłem z ów badaniem.
Powinno śmigać szybciej od przeciągu, a może laptop..., aczkolwiek ma wsparcie HP. Swap = 0GB, a dlaczego równa się, czy to jest jednoznaczne z brakiem swapu? Jeżeli coś zgrzmociłeś w fstab, potraktuj hasztagiem linijkę. Nie mam pojęcia, aczkolwiek jeżeli coś źle zrobiłeś, system będzie się blokował.
Przetestuj jakąś dystrybucję live na Archu, np. Manjaro.

PS. Z myszką też masz problem...

Po co instalujesz Archa? Nie jest trudny, ale potrzeba trochę wiedzy albo czasu. Większość problemów, podpowiedzi znajdziesz przez wyszukiwarkę. Arch ma szeroką bazę wiedzy.
Nie prościej było spróbować z EndeaovourOS? Jeżeli się uczysz, rób notatki, przydadzą się na przyszłość.

9
Cieszę się, że ci się udało.
Co do NTFS (partycji Windows), na pewno kiedyś można było manipulować rozmiarem partycji, ale czy dziś, nie mam pojęcia. Od Windowsa XP nie korzystam z systemów od Microsoftu. Szmat czasu, a wiele się zmienia, więc tu ze szczególną rozwagą nie podpowiadam, żeby nie wprowadzić w błąd.

Co do samego Linuksa? Archlinux uważam za najlepszą dystrybucję. System jest lekki, wydajny, a paczki są prawidłowo zbudowane. W Ubuntu nie zawsze i czasem są zgrzyty, do tego jest ciężkie, ma wiele wad, stąd moja propozycja.
Luźna propozycja dla osób, które poznały trochę „Linuksa”.

10
Jaki system plików?

Po przeniesieniu partycji z poprzedniego dysku w programie gparted powinno wystarczyć użycie funkcji sprawdź albo przy użyciu fsck, a potem należy powiększyć partycje. Na pewno można to robić, aczkolwiek nie wiem, czy przy każdym systemie plików np. NTFS, jednakże przy systemie plików Ext4 powinno pójść bez większych problemów. Robiłem to wiele razy. Trudniej jest zmniejszyć dysk, ale też dawałem radę.
Jestem tradycjonalistą (bez polityki) i mi się nie śpieszy, a do kopiowania dysków wykorzystuję dd (kiedyś wykorzystywałem), a raczej sgdisk ze względu na tablicę partycji GPT, której nie kopiuje dd.

Możesz mieć inny system plików np. btrfs i stąd są u ciebie problemy. Kiedyś używałem, ale system plików się uszkodził i się zraziłem. Nie straciłem żadnych danych, tylko nie mogłem nic robić z partycją, poszerzać, czy nawet naprawić. W takiej sytuacji wypadałoby postawić nowy system, choć niekoniecznie (można kopiować), ale dla zaawansowanych. Dla mnie zależnie od programu rozruchowego, bo jeżeli nie grub, to ja nie potrafię.

Przed zbudowaniem nowego systemu, radziłbym zachować katalog /etc, bo tam są zapisane ustawienia systemu, nie wszystkie, ale wystarczająca większość. Cześć ustawień odnosząca się do systemd, jest zapisana w innym miejscu (/usr/share/polkit-1/actions/), ale podejrzewam, że tam nie dochodziłeś i nie wiesz, o czym piszę. Nie zawracaj sobie tym głowy, potraktuj to jako ciekawostkę. Wystarczy zrobić kopię katalogu /etc i później na żywo przywracać. Wiele miejsca nie zajmuje, więc..., nie szkoda.

Przed zbudowaniem nowego systemu zrobiłbym listę zainstalowanych paczek, żeby później szybko przywrócić system.

Katalog /home, o ile nie jest na osobnej partycji albo jest, skopiowałbym spod roota programem mc i przywrócił w nowym systemie na osobnej nowej partycji. System po takim zabiegu i przywróceniu zainstalowanych programów działa jak poprzedni.
To też zależy od okoliczności. Jeżeli masz katalog /home na osobnej partycji, nie usuwałbym go, tylko odpowiednio zainstalował system, żeby go nie sformatować i nie stracić danych. Trzeba wtedy ręcznie przydzielać partycje, np. root /, /boot, /home. Robię tak od dobrych kilkunastu lat i ciągle na tym samym katalogu. W sumie jakbym zachowywał ciągłość.

Oczywiście zakładając, przywrócenie ustawień z /etc, ale tego nie ma wiele, np. ustawienia dysków w /etc/fstab, czy jakieś tam pierdoły, ustawienia sieciowe, o ile takich dokonałeś.

System można naprawdę szybko przywrócić.

Gorzej kiedy zmienia się środowisko graficzne, bo w katalogu /home zostaje dużo śmieci, choć można to uporządkować, tylko trzeba poświęcić temu kilka minut.

Po moich poprzednich przenosinach kilkuletniego systemu nawet przeglądarki ruszyły ze starymi hasłami bez potrzeby logowania się do nich.


Na końcu pozbyłbym się Ubuntu.

Polecam potrenować i spróbować EndeavourOS albo Manjaro.

Zalecam robić notatki, żeby na przyszłość nowy system stawiać w niedługim czasie.

11
Inne urządzenia / Odp: Adapter Bluetooth USB a LINUX MINT
« dnia: 2023-03-15, 23:39:28 »
Może potrzebne oprogramowanie do obsługi BT, np. jak u mnie na Archu blueman-manager?

12
Mam kartę

rtl8812au

Miałem z nią problemy. Mam Archa, a w repozytoriach dostępne są trzy paczki ze sterownikami i tylko na tej, gdzie jest wpis "firmware" działa.

"rtl8812au-dkms-git 5.13.6.r129.g0fe44f8-1 (+73 2.17)

rtl8812AU chipset driver with firmware v5.13.6"

Piszę z nadzieją, że może to coś pomoże, wyjaśni. Mam inny system niby podobny, ale trochę się różni od debianowych dystrybucji.

13
Inne / Odp: Manjaro na dysku NVME działa tak szybko jak na HDD
« dnia: 2022-12-24, 13:44:27 »
Może jest uszkodzony? Miałem taki dziwny problem. Niby wszystko dobrze, a prędkości dysku ata 33 sprzed trzech dekad.
Zerknij, czy dmesg nie ma czegoś o nim do powiedzenia.

Sprzęt jest coraz gorszej jakości i bardziej zawodny, a ludzie w dzikim pędzie bez zastanawiania się wszystko kupią. Nie dziwię producentom, że schodzą z jakością.

14
Karty graficzne / Odp: Tablet graficzny i monitor
« dnia: 2022-11-07, 11:52:43 »
Tablet graficzny jest tylko ekranem, nie ma nic wspólnego z androidowym tabletem.
Dosyć trudna zagadka, jak to zrobić.
Gdyby była prosta, nie pytałbym.

15
Karty graficzne / Tablet graficzny i monitor
« dnia: 2022-11-06, 18:17:41 »
Witam serdecznie.

Mój pierwszy wpis na tutejszym forum i na początek chciałem się z Wami przywitać. Jestem zaawansowanym użytkownikiem i starym wyliniałym linuksiarzem.

Mój problem polega na tym, że lubię wygodę :).
Przeszkadza mi na stałe ciągle włączony  tablet. Tablet marki Huion, nie jest zły, choć nazwa obyczajowo może wydawać się śmieszna. Tablet służy mi do pisania, rysowania, operowania grafiką. Kiedy skończę pracę, wyłączam, bo przeszkadza mi dodatkowe światło, ale problem polega na tym, że po naciśnięciu wyłącznika tablet jest wciąż widoczny w systemie, to delikatnie utrudnia operowanie, bo system nie wykrywa, że tablet jest wyłączony i mogę myszką polatać po ekranie, którego nie ma. Czasem jakieś okno tam wpadnie i muszę go wciągać na wyczucie z lewym klawiszem alt.
Jedyną alternatywą jest usunięcie, wyłączenie tabletu z systemu albo odłączenie go fizycznie. Niestety gniazdo USB-C z grubym kablem nie wydaje mi się na tyle solidne, żebym mógł często manipulować wtyczką, kiedy tylko zachcę, a do tego na tym rysować.
Potrzebny byłby jakiś sposób, który wykryje wyłączony tablet i wyłączy go w systemie.
System zbudowany na Archu z XFCE zmieszane z Plasmą na biurku, karta graficzna to starsza seria pracująca pod kontrolą sterowników Nvidia 470xx.

Systemd przychodzi mi do głowy, ale nie wiem, jak to ugryźć, żeby automatycznie wykrył wyłączony przyciskiem tablet i wyłączył go lub usunął w systemie.

Może jakaś podpowiedź albo gdzie szukać ratunku?

Strony: [1] 2