Nowe posty

Pokaż wiadomości

Ta sekcja pozwala Ci zobaczyć wszystkie wiadomości wysłane przez tego użytkownika. Zwróć uwagę, że możesz widzieć tylko wiadomości wysłane w działach do których masz aktualnie dostęp.


Wiadomości - Paweł Kraszewski

Strony: [1] 2 3 ... 181
1
ipset test SET ADRES weryfikuje, czy ADRES pasuje do SET. Iterujesz po  setach ipset list -name.

2
Bash, skrypty powłoki / Odp: Zmienna globalna na wyniku
« dnia: 2021-06-23, 17:46:21 »
Bardzo głęboko się zastanów, co robią w skrypcie linijki zaczynające się od $export.

3
Karta lo to tzw. loopback. Jak nie znasz, znaczy nie potrzebujesz :) Loopback nie ma "wireless extensions" bo tak karta fizycznie nie istnieje.

Karty zaczynające się od en to sieciówki Ethernetowe. Flagi UP i RUNNING mówią, że jest sygnał i karta jest włączona. Ethernet nie ma "wireless extensions" bo to karta przewodowa, nie bezprzewodowa.

Karty zaczynające się od wlan to karty WiFi. Z faktu, że system ją pokazuje nic nie wynika. Jest duża szansa, ze nie masz wgranego firmwaru. Ale to można stwierdzić tylko na podstawie logu systemowego i dokładnego modelu karty sieciowej. Dodatkowo na 99,9% masz w routerze WPA/WPA2/WPA3, więc potrzebujesz klienta wpa_supplicant, żeby się podłączyć.Nie publikuj w sieci swoich publicznych adresów IPv6, bo są widoczne w sieci. Ktoś może ci zrobić kuku.

4
Bash, skrypty powłoki / Odp: Pomoc w napisaniu skryptu
« dnia: 2021-05-31, 13:34:19 »
Podpowiedź:

wersja z chpasswd jest prawie poprawna. Problem prawdopodobnie wynika z nieustawionej zmiennej ENCRYPT_METHOD w pliku /etc/login.defs. Możesz to obejść ręcznie podając algorytm hashowania jako parametr, przez wywołanie w postaci chpasswd -c SHA512.

Dodatkowo ta linijka wymaga także sudo (w końcu to przebitka hasła bez weryfikacji starego), tylko dobrze zastanów się, czy po lewej, czy po prawej stronie znaku |.

Na szybko możesz sprawdzić czy chpasswd "poszedł" robiąc sudo grep newuser /etc/shadow . Jak linijka zaczyna się od newuser:!: to nie poszło, jak po dwukropku jest "krzak" to poszło.

Pomagam, bo wykazałeś się wystarczającą własną inwencją i utknąłeś na nie udokumentowanym działaniu - powinno ono zwrócić błąd z wyjaśnieniem, a kończy się "po cichu".

5
Konfiguracja / Odp: kompletny restore systemu
« dnia: 2021-05-31, 11:37:14 »
Dla debiaowo-ubuntowatych masz pakiet apt-btrfs-snapshot, który robi dokładnie to, co opisałeś. Przed instalacją pakietu/ów robi migawkę systemu plików. Więcej jest tutaj i tutaj.

Edit - oczywiście nie działa automatycznie, jak ktoś jest nieogarem i instaluje śmieci spoza repozytorium. Ale wtedy (zwłaszcza wtedy) można zrobić snapa ręcznie.

6
Bash, skrypty powłoki / Odp: Pomoc w napisaniu skryptu
« dnia: 2021-05-28, 13:57:09 »

7
Inne / Odp: Podwyższenie wersji kernela
« dnia: 2021-05-26, 16:57:57 »
Podwyższenie kernela to podwyższenie kernela (jak długo to tylko kernel). Nie ma wpływu na wersję OSa, którą masz.
Może za to mieć wpływ na sterowniki, zwłaszcza te kompilowane przez DKMS-a (np Nvidia): bardzo stary system będzie miał stare sterowniki, które - całkiem prawdopodobne - nie skompilują się na nowym kernelu.

8
Sieć / Odp: linux mint cinamon
« dnia: 2021-05-25, 13:56:14 »
Ja trochę zdziwiony,  :D
bo zasugerowałem się jakimś sklepowym wpisem "układ Intel 2.5GbE LAN"
i wydawało mi się że dali dwie karty Intela.

W każdym razie, w chwili przeglądania, nie ma płyt z końcówką "oc" na stronie producenta, jest "ac"
więc to chyba literówka w pierwszym poście.
I rzeczywiście obydwie płyty mają układ Realtek  ( według producenta )
https://www.gigabyte.com/Search?kw=Z490+AORUS+ELITE#Products-2-1

Jak coś to instrukcja / pudełko / benchmark powinny powiedzieć prawdę co tam wbudowali w płytę główną.

* Płyta jak najbardziej ma końcówkę OC (dla overclockerów).
* Karta sieciowa najprawdopodobniej bazuje na chipsecie RTL8125. Starndard 2.5GBASE-T. Protokół taki jak w miedzianych łączach 10G, tylko z ¼ częstotliwości zegara.

9
Sieć / Odp: linux mint cinamon
« dnia: 2021-05-25, 07:44:39 »
Jeżeli chcesz mieć Ubuntowate z Cinnamonem, to instaluj najnowszego (21.04) lekkiegu Ubuntu (albo server) i doinstaluj do niego Cinnamon z pakietów (niestety, Cinnamon Remix zatrzymał się na 20.04). Na pewno nie pomiot k*wy i sz*na pod tytułem Mint.

Ten wpis sugeruje, że kernel 5.11 znajdujący się w *buntu 21.04 w pełni obsługuje kartę z tej płyty i że kernele ze starszych wersji tej obsługi nie mają.

10
Generalnie - pierwszy wpis z pierwszego posta zadziałał na moim stockowym Debianie od razu (nie kontynuowałem instalacji, bo chciał miliard zależności). Może masz po prostu coś spieprzone w systemie?

11
Robimy co możemy, żeby forum.linux.pl było maksymalnie merytoryczne.

Niestety, raz na jakiś czas trafia się użytkownik mający pseudoproblemy i przy każdej nadarzającej się okazji starający się oblać swoimi fobiami i przekonaniami nietechnicznymi innych. FLpl nie jest miejscem na taką działalność.

Nie będę się angażował w formalne ostrzeżenia (czy nie daj Enter bany), ale proszę nie robić z forum bagna.

12
Inne / Odp: Pomyślałem sobie nad małym linuxem...
« dnia: 2021-05-13, 13:27:49 »
@pikaczu Właśnie odkryłeś nowe niezamieszkane terytorium Linuksa. A, nie, czekaj, Google "Linux Kiosk Distribution".

13
* OK, widzę, ze Mate przeszło na GTK3 (i czule patrzy na GTK4). Byłem przyzwyczajony, że Mate=GTK2, Cinnamon=GTK3.
* LXDE/LXQT... No pytający jednak ma 2 rdzenie i 5 (???) GB RAM
* Enlightenment - nieintuicyjny nawet dla mnie (a na przestrzeni dziejów używałem naprawdę dziwnych DMów). A już całkowicie rozwala mnie na łopatki polonizacja. I lista katalogów na pulpicie z /tmp przetłumaczonym jako "temperatura". Jak ktoś szuka lekkiego distro z E (absolutnie nie polecam pytającemu na pierwszy system), to Void Linux ma wersję z preinstalowanym Enlightenmentem.

No i z dystrybucji oczywiście zapomniałem Debiana... Debian/XFCE to może być optymalny zestaw.

14
To może propozycja - spróbuj zainstalować zgodnie z ich instrukcją instalacji na Stretch? Zwróć uwagę na inne repo, niż u Ciebie.

15
I przy wyborze dystrybucji proszę pamiętać, że jest to mocno przestarzały, 11-letni, dwurdzeniowy procesor. To nawet jest odwzorowane w obecnie zainstalowanym Windowsie (Home Basic). To będzie się zamulać i przycinać, bo od lat developerów nie obchodzą maszyny w starych architekturach i z małą ilością rdzeni. W szczególności będzie się przymulać w aplikacjach webowych, bo przeglądarki od dawna kładą nacisk na wielowątkowość.

Z mojej strony mogę polecić:
* Xubuntu 20.04 LTS
* Ubuntu Mate 20.04 LTS
* Solus 3 Budgie albo Mate (Budgie jest cięższe, bo na GTK3) - dystrybucja niezależna, może być trudnej o pomoc/dokumentacje przy mniej standardowych problemach.

Nie polecam:
* Dystrybucji bazujących na Gnome 3/4 albo KDE 5 (za "ciężkie" na ten procesor).
* Dystrybucji lekkich, ale dla zaawansowanych (Archowate, Gentoowate, wy już wiecie o które mi chodzi ;p )

Strony: [1] 2 3 ... 181