Nowe posty

Pokaż wiadomości

Ta sekcja pozwala Ci zobaczyć wszystkie wiadomości wysłane przez tego użytkownika. Zwróć uwagę, że możesz widzieć tylko wiadomości wysłane w działach do których masz aktualnie dostęp.


Wiadomości - Tobiasz Szpiczak

Strony: [1]
1
Chce zainstalować FiveM, ale ciągle wyrzuca błąd, bo ma uprawnienia Admina. Jak to naprawić?

2
Jeżeli uważasz, że warto się w to bawić to możesz powiedzieć co i jak zrobić żeby wszystko działało jak należy, ale jeżeli niewiele to da to nie wiem czy jest jakikolwiek sens.
Nie wiem. Nie mam hybrydy. Mam, czy raczej miałem przez lata układy AMD. Jedyne. Pośród nich i takie, które mogły działać na "zwykłych", starych, sterownikach ati/radeon oraz nowszych amdgpu. I odpowiedź jest dziwna: to zależy.
Natomiast nie mam bladego pojęcia co to znaczy: "jak zrobić, żeby wszystko działało jak należy", albowiem to jest Twój, a nie mój punkt widzenia, zwłaszcza, że nie mam ani Twojego ZORINa, ani Twojego komputera.
Ogólnie - przy zainstalowanych sterownikach, Twój komputer "winien działać jak należy".
Brak konkretnych oczekiwań, brak konkretnych objawów problemów ("ścina się" niestety niewiele mówi, zwłaszcza, że nie wiadomo który z GPU wówczas wykorzystywany jest), brak przetestowania sprzętu na Intelu i na AMD lekko wytrąca możliwości mojej Tobie pomocy.
Jak wspomniałem: jeśli chcesz, jeśli czujesz się na siłach, mogę podrzucić informacje, ale z innej dystrybucji. Jak sądzę podobna dostępna winna być również w Ubuntu/Zorinie (raczej w tym pierwszym). Sprawdź.
I zostaw te "dodatkowe sterowniki" - takich nie ma!
Dla intela - i915 i z takich korzystasz.
Dla Twojego AMD - najodpowiedniejszy - radeon - i z takiego korzystasz.
Czyli wszystko jest ustawione jak powinno a to, że nie chodzi tak gładko to wina tego, że jestem na hybrydzie i zapewne używa intela jako główną kartę graficzną. Okej dzięki za pomoc.

3
Z tego co pamiętam to w Zorin powinna być pozycja dodatkowe sterowniki, tak jak w mincie.
Nie mogę ukrywać, że jeżeli o linux chodzi to jestem calkowitym laikiem dlatego spytam, gdzie mogę znaleźć pozycję dotyczącą dodatkowych sterowników?

4
Sterowniki masz prawidłowe. Jeśli chcesz, możesz zamiast sterownika radeon spróbować amdgpu (bez pro w nazwie, czyli ten, który jest w repozytorium, ale tu trzeba by - jak wspomniałem - pozmieniać wpisy w GRUB i ogólnie skonfigurować go do działania; wg mnie wpierw pobawić się należy radeonem).
"Normalnie" system działa Ci na mobilnym Intelu. Dla wyższej wydajności masz AMD. Poszukaj w dokumentacji Zorina, czy Ubuntu nt. tzw. graficznych układów hybrydowych i jak się to tam przełącza, a w szczególności, czy są dostępne tzw. ułatwiacze. Mogę podrzucić dokumentację, ale niestety z Archa, a to czytania (po angielsku) sporo.
Jeżeli uważasz, że warto się w to bawić to możesz powiedzieć co i jak zrobić żeby wszystko działało jak należy, ale jeżeli niewiele to da to nie wiem czy jest jakikolwiek sens.

5
To ja zaproponuje Tobie Xubuntu, praktycznie to samo repo, ale może okazać się lepszy od Zorin.
Ładny ten Xubuntu, ale nie tak ładny jak ZORIN, wybrałem go głównie przez to, że jest funkcjonalny i bardzo ładny, wiem że teraz wyjdę na marudę, bo najpierw narzekam, że się zacina, ale później nie chcę naprawić tego błędu, ale chciałby to rozwiązać jakoś inaczej niż instalacją innego linuxa, a jak już innego to chociaż ładnego :).

6
Nigdzie nie możesz ich pobrać :) Sterowniki masz w repozytorium i w kernelu. W Twoim przypadku prawdopodobnie masz tzw. układ hybrydowy, czyli APU Intela, na którym pracuje to prawie zawsze oraz GPU AMD.
Zasada jest taka, że w przypadku przynajmniej AMD im świeższy kernel, tym lepiej, choć w okolicach 5 już nie powinno być źle. Niestety nie wiemy jaki kernel masz. Dodatkowo sterowniki to xf86-video-intel dla Intela (nazwa może się różnić, ale powinieneś go mieć zainstalowany), xf86-video-ati (lub radeon) ewentualnie xf86-video-amdgpu dla AMD, które jest GCN 1.0, ale działanie tego ostatniego trzeba wymóc, a niekoniecznie w przypadku GCN 1.0 będziesz miał widoczną różnicę. Dodatkowo mesa oraz dla polepszenia wydajności ustawić akcelerację sprzętową przez instalację którejś z paczek libva-media-driver, która winna obsłużyć oba GPU (nazwa znów się może różnić - ważna jest ta libva) lub coś co w nazwie ma vdpau (to jest dla NVidia, ale AMD potrafi z tego korzystać w przeciwieństwie do Intela).
Jak się korzysta z układów hybrydowych w ZORIN, czy ma on jakieś do tego ułatwienia - nie wiem, bo nie mam tej dystrybucji.
Przydałoby się wiedzieć jednak cokolwiek o Twoim sprzęcie. Zainstaluj inxi i podaj:
inxi -CGxx
Wszystko jest na zrzucie ekranu. Czyli co, Będę musiał coś doinstalować czy po prostu ta dystrybucja odpada?

7
To wygląda na laptopa albo jakiegoś barebone'a - co to dokładnie za maszyna?
Lenovo, ale co to dokładnie jest sam nie wiem, w każdym razie jak rozbierali w serwisie to się przestraszyli jakie miało chłodzenie a jaka była reszta sprzętu. Podsumowując lenovo potworek z allegro. Dziwi mnie to, że wina miała by leżeć po stronie sprzętu skoro na windows też miałem otwarte wiele programów(możliwe, że nawet więcej) i okien w przeglądarce i działało normalnie. Ogólnie mam jakieś dziwne problemy, bo nawet jak tylko mam otwartą przeglądarkę to też animacje się zacinają i ogólnie nie działa tak gładko jak win.

8
A co takiego konkretnie  'nie działa najlepiej'  ?
Jak mam trochę więcej programów uruchomionych to filmiki na yt potrafią się ścinać, muszę czasem dłużej poczekać aż, np. pogoda się uruchomi, a sklep po zakończeniu instalacji też potrafi się zaciąć na ułamek sekundy przez co nie mogę go zamknąć ani otworzyć aplikacji.

9
ZORIN OS CORE nie działa najlepiej, ale spełniam minimalne wymagania, usłyszałem gdzieś, że to może być wina sterowników, ale nie dowiedziałem się skąd i jakie pobrać. Potrzebuję pomocy jestem nowym użytkownikiem Linuxa jak i tego forum. Moje dane techniczne:
Procesor: Intel® Core™ i7-4510U CPU @ 2.00GHz × 4
Karta Graficzna: Intel® Haswell Mobile / AMD® Hainan
RAM: 8GB DDR3
DYSK: 2x256GB SSD
Proszę o pomoc i z góry dziękuję.

Strony: [1]