Nowe posty

xx Dystrybucja pod HP Omen (7)
Dzisiaj o 11:33:05
xx [Poradnik] Wyszukiwanie Sterowników (2)
2024-03-27, 21:08:23
lamp Problem z Linux Lite po instalacji (0)
2024-03-27, 19:50:30
xx Ile pingwinów? (1)
2024-03-27, 08:59:24
xx konfiguracja pale moon (0)
2024-03-24, 21:53:42
xx Plasma 6 w Neonie ssie trochę mniej ... (10)
2024-03-23, 02:38:11
xx problem z instalacja sterowników do karty sieciowej (3)
2024-03-18, 18:10:16
xx Plik abc.001 (1)
2024-03-17, 17:48:27
xx Zlecę dopracowanie programu w MatLab (0)
2024-03-13, 15:28:40
xx Linux Mint 21.3 XFCE brak dźwieku po paru minutach (karta muzyczna zintegrowana) (5)
2024-03-12, 23:07:01

Ostatnie wiadomości

Strony: 1 ... 8 9 [10]
91
Fedora / Odp: Zapytanie o Alias
« Ostatnia wiadomość wysłana przez 1709 dnia 2024-02-01, 14:02:30 »
Kreski / myślnika Tobie zabrakło.
Sprawdź
Cytuj
man dnf
w przeglądarce lub w terminalu i porównaj opcję " refresh ". ( drugie refresh )

Sprawdź tez dokumentacje twojego systemu jak się aktualizuje system,
bo te pierwsze " refresh " się chyba niepotrzebnie się skleiło.
92
Fedora / Zapytanie o Alias
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Adam Ł dnia 2024-01-31, 09:59:57 »
Witam,
znalazłem w necie alias który ma sprawdzić aktualizacje, zainstalować ją, oraz scalić system jeżeli jakaś aktualizacja nie przebiegnie pomyślnie.
oto on:

 alias upd="sudo dnf update-refresh && sudo dnf distro-sync -refresh && flatpak update"

System nie rozpoznaje komendy refresh.

Korzystam z systemy Nobara 39.

Macie jakieś sugestie?
93
Sieć / Moduł SFP - doradźcie
« Ostatnia wiadomość wysłana przez mariuszad dnia 2024-01-30, 12:31:33 »
Witam

Mam switcha TPLINK SG3452. Możecie mi doradzić jakie moduły SFP RJ45 będą działały z min bezproblemowo? Czy moduł 10/100/1000 z autonegocjacją będzie lepszą opcją niż bez i stałą prędkością 1Gbps ?

Pozdrawiam
ma
94
Inne urządzenia / Odp: Problem z uruchomieniem systemu (Data CRC != calculated CRC)
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Paweł Kraszewski dnia 2024-01-26, 05:55:11 »
Wzdeh... Niestety odpowiedź to "standardowe narzędzia systemowe Linuksa plus kilkanaście lat doświadczenia".

Ten flash ma chyba tylko 2MB, mogę w wolnym czasie rzucić okiem bez zobowiązań. Kontakt do mnie jest pod moim nickem z lewej strony tej odpowiedzi.
95
Inne urządzenia / Odp: Problem z uruchomieniem systemu (Data CRC != calculated CRC)
« Ostatnia wiadomość wysłana przez pilo611 dnia 2024-01-25, 16:37:29 »
Dziękuję bardzo za odpowiedź.
Jako że nigdy nie próbowałem naprawiać obrazu ze zgranej pamięci flash to prosiłbym o jakieś info jakich narzędzi trzeba do tego użyć ?
Wasza podpowiedź pozwoliła by mi zaoszczędzić sporo czasu na szukanie w necie 🙂 Z góry dziękuję !
96
Gry / Odp: Wine
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Panas dnia 2024-01-25, 16:00:30 »
wine,proton przetestowany i leży, na głownym systemie już sie boję grzebać głębiej ale ten LinuxGSG pewnie przetestuje jak dokupie dysk.
97
Inne urządzenia / Odp: Problem z uruchomieniem systemu (Data CRC != calculated CRC)
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Paweł Kraszewski dnia 2024-01-25, 14:36:06 »
Cytuj
AI podpowiada
Generalnie w tej dziedzinie bajania AI można wsadzić sobie...

Padła zawartość pamięci FLASH. Albo softwarowo (czyli jakiś glicz zasilania/programu uszkodził strukturę) albo fizycznie (kość się "zajechała" zapisami - system plików JFFS sugeruje gołą kość SPI-FLASH, nie nośnik wysokopoziomowy typu eMMC).

Tak czy siak trzeba by ukraść zawartość z innego pieca (chyba że da się ściągnąć obraz/update od producenta) i albo po prostu nagrać na nowo (jak był soft-glicz) albo wymienić pamięć i nagrać (jak padła kostka).

Gdybym miał sam nad tym siedzieć:
1 Wylutować flasha
2 Zrobić dump programatorem
3 Spróbowac naprawić obraz z poziomu normalnego Linuksa
4 Zaflashować naprawiony obraz
5 Wlutować flasha z powrotem do pieca.

Jak 2 albo 3 pokażą palec, spróbować pozyskać dobry obraz z sieci.
98
Jaką dystrybucję wybrać? / Odp: Linux pod mocny sprzęt
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Paweł Kraszewski dnia 2024-01-25, 14:17:16 »
Cytuj
Jeszcze można użyć Timeshift + systemu na USB do odzyskiwania systemu z kopii, tzw. migawki.
Lub jak ktoś woli po prostu skopiować logi, zainstalować na nowo system i zgłosić błąd developerom.

W Manjaro lubię m.in domyślnie zainstalowanego Timeshifta, jeżeli system postawiony jest na BTRFS.
99
Jaką dystrybucję wybrać? / Odp: Linux pod mocny sprzęt
« Ostatnia wiadomość wysłana przez 1709 dnia 2024-01-25, 13:47:28 »
Cytuj
2. W zasadzie czy jest w stanie ten system wywalić się na swoich aktualizacjach do tego stopnia, że nie wstanie?
Nie powinien, ale cuda się zdarzają i nie dotyczy to tylko dystrybucji Linux.

Dlatego polecam się zapoznać chociaż z tematami podanymi w
https://forum.linux.pl/index.php/topic,25697.0.html
oraz https://github.com/tele1/LinuxTutorial/blob/main/Menu.md

Edytowane
Jeszcze można użyć Timeshift + systemu na USB do odzyskiwania systemu z kopii, tzw. migawki.
Lub jak ktoś woli po prostu skopiować logi, zainstalować na nowo system i zgłosić błąd developerom.
100
Inne urządzenia / Odp: Problem z uruchomieniem systemu (Data CRC != calculated CRC)
« Ostatnia wiadomość wysłana przez 1709 dnia 2024-01-25, 13:41:14 »
AI podpowiada
Cytuj
CRC danych eedcc18c nie równa się obliczonemu CRC daebc83a dla węzła o adresie 007b4a4c. Oznacza to, że wystąpiła uszkodzenie danych lub błąd w transmisji lub przechowywaniu danych w tym konkretnym miejscu w pamięci. Prawdopodobnie wystąpił błąd podczas procesu transmisji danych lub przechowywania, co spowodowało obliczenie lub zapisanie niepoprawnej wartości CRC.

Aby rozwiązać ten problem, należy zbadać źródło uszkodzenia danych i zidentyfikować potencjalne przyczyny, takie jak wadliwe oprogramowanie, błędy sprzętowe lub błędy transmisji. Dodatkowo, należy zweryfikować integralność danych i rozważyć zastosowanie technik wykrywania i korekcji błędów, takich jak użycie kodów korekcji błędów lub algorytmów sumy kontrolnej, aby zapewnić poprawność danych.

Ze swej strony mogę zasugerować sprawdzenie pamięci ulotnej, np. RAM lub coś podobnego jeśli istnieje.
W teorii samą pamięć flash też da się sprawdzić, kopiując dla bezpieczeństwa dane wcześniej.
Tu masz przykład z badblocks
https://www.tecmint.com/check-linux-hard-disk-bad-sectors-bad-blocks/
https://www.cyberciti.biz/faq/linux-check-the-physical-health-of-a-usb-stick-flash-drive/
Strony: 1 ... 8 9 [10]