Nowe posty

Pokaż wiadomości

Ta sekcja pozwala Ci zobaczyć wszystkie wiadomości wysłane przez tego użytkownika. Zwróć uwagę, że możesz widzieć tylko wiadomości wysłane w działach do których masz aktualnie dostęp.


Wiadomości -

Strony: [1] 2 3 ... 7
1
Taki strzał całkowicie w ciemno:

attr.key_size = 4;
               ^^^
               
attr.key = (__u64)&key_zero;
            ^^^^^

OTOH 4 pewnie odnosi się do rozmiaru key_zero, choć w testach w źródle kernela jest wszędzie .key_size = 8...

To nie jest błąd. Podawany jest wskaźnik na klucz, bo klucz ma rozmiar definiowany przez użytkownika. Unika się w ten sposób różnych problemów, jak obcięcia, promocji, itd. Przynajmniej ja tak zrozumiałem. Po podstawieniu 0 pod pole klucz, funkcja zwraca błąd niepoprawny adres (BAD ADDRESS). Generalnie, to jakby ta zmienna była typu (załóżmy) unsigned char, a ty chciałbyś mieć klucz long long unsigned int, to byłby problem. Fakt, że w dokumentacji jest napisane, że tablica musi mieć klucze czterobajtowe niczego chyba nie zmienia, bo mapa może być przeróżnego typu.

2
Niestety, ale funckja BPF_MAP_UPDATE_ELEMENT usługi bpf, zwraca operation not supported. MAP_

   
attr.map_fd = map_fd_read;
    attr.value = (__u64)&em_read.perf_monitor_fd;
    attr.key = (__u64)&key_zero;
    attr.flags = BPF_ANY;

    if (-1 == syscall(SYS_bpf, BPF_MAP_UPDATE_ELEM, &attr, sizeof(attr))) {

        perror("2.Unable to setup map: unable to set perf fd as map element");
        exit(1);
    }

Mapę tworzę tak:
memset(&attr, 0, sizeof(attr));
    attr.key_size = 4;
    attr.map_type = BPF_MAP_TYPE_PERF_EVENT_ARRAY;
    attr.value_size = 4;
    attr.max_entries = 1;

    map_fd_read = syscall(SYS_bpf, BPF_MAP_CREATE, &attr, sizeof(attr));

    if (-1 == map_fd_read) {
        perror("ERROR: Unable to create map");
        exit(1);
    }

Program BPF działa, ale BPF_FUNC_perf_event_output zwraca błąd.
Pytanie: czemu aktualizacja elementu zwraca, że operacja jest nieobsługiwana? Szukałem w internecie, i nie znalazłem. :-(

3
Uwagi i propozycje / Reklamy skierowane albo oferty skierowane
« dnia: 2021-01-23, 14:13:15 »
Chodzi o to, by zrobić coś potrzebnego szczególnie dla desktopowych użytkowników Linuksa. Reklamy skierowane by były skierowane względem położenia geograficznego. Ktoś dodaje do profilu swoje miasto zamieszkania i serwis automatycznie wyświetla mu reklamy usługodawców, świadczących usługi niedaleko miasta lub w nim. Alternatywnie, to można byłoby podzielić dział forum „wykonam” na województwa lub miasta.

Dlaczego? Trudno znaleźć w Polsce usługodawców świadczących usługi z GNU. System ten często jest pomijany lub brak informacji, kto wykonuje dobrze zlecenia. Np. dział na forum umożliwiłby polecanie usługodawców.

4
Advocacy / Odp: Propozycja recenzji
« dnia: 2020-10-19, 17:58:22 »
Jaki jest status? Na e-mail, jak i PW nic nie otrzymałem. Czekam z niecierpliwością.

6
Advocacy / Odp: Propozycja recenzji
« dnia: 2020-09-28, 19:10:12 »
Nadal jestem zainteresowany recenzją. Zastanawiam się też nad stworzeniem Polskiego, Linuksowego czasopisma o grach. Pełniaków, to chyba nie będzie, chociaż niekiedy można kupić np. Civ5 za mniej niż dolara (w przypadku Civ5 warto nadmienić, że wersja Linuksowa nie obsługuje języka Polskiego).

Na początku udostępniliśmy by parę numerów za darmo w sieci. Potem wyciągnęli wnioski, bazując na zainteresowaniu. Jestem graczem i wieloletnim użytkownikiem OpenSUSE, ale nie wiem za bardzo, jak się zabrać za profesjonalne redagowanie tekstów, skład i część artystyczną.

7
Obecnie pracuję na Bonsole, ServicesUI (daemonUI) i ich integracją z PackageKit. Pracę rozpocząłem w celu zakończenia, trwającej od wielu lat, narady nad możliwością rozwiązywania zależności przez użytkownika za pośrednictwem PackageKit.

Bonsole jest czymś, co pozwala tworzyć bogate aplikacje terminalowe. Nazwa pochodzi od Browser Console. Zamiast wypluwać tekstu na terminal, narzędzia konsolowe mogą korzystać ze specjalnego API do generowania drzewa xml, które przez to API następnie jest przetwarzane do np. kodu HTML (i wyświetlane w specjalnym kliencie pod nazwą Bonsole ;-) ), albo do tekstu z sekwencjami ucieczek.

ServicesUI jest złożony z helpera do uruchomienia bonsole w danej sesji, jak i samego daemona. Służy do rejestracji Bonsole dla danej sesji, odpytania przez usługę systemową o nazwę Bonsole dla danego programu zgłaszającego komunikat po szynie DBus (chodzi o to, że usługa systemowa z którą komunikuje się np. pkcon, musi rozmawiać z konkretną instancją Bonsole), jak również odpytania o terminal tego programu.

Obecnie prawie wszystko działa, choć nie pokrywa się to w 100% z zamierzeniami. Jeszcze trzeba włożyć pracę w servicesUI, jak i Bonsole. ServicesUI musi nasłuchiwać za utratą nazwy DBus, Biblioteka kliencka Bonsole ma błąd, który powoduje inną kolejność wczytywania arkuszy stylów XSLT, więc na różnych systemach mam różny efekt. PackageKit powoduje, iż wymagane jest dwukrotne rozwiązanie zależności. Piszę o tym, bo chciałem się pochwalić i szukać pomoc w realizacji projektu.

Bonsole i servicesUI są na sourceforge.net. Mój fork PackageKit (zmian dokonywałem tylko w backendzie zypp) jest tutaj https://github.com/hughsie/PackageKit/issues/415 .

Tutaj mały firm demonstracyjny: https://www.youtube.com/watch?v=3jJJTKkzd68&feature=youtu.be

8
Advocacy / Odp: grafika w jadrze
« dnia: 2020-05-10, 08:18:46 »
Jaka dystrybucja? W większości przypadków grafika jest w jądrze. Z KMS korzystają chyba kompozytory Waylanda. Jeżeli chcesz się nauczyć programowania grafiki w jądrze, to jest taki projekt, jak KMSCube. Nie korzystałem, nie analizowałem źródeł, itd.

9
Mój laptop jest modelu:
Lenovo Ideapad 100-15iby
Mam nadzieję, że te dane wystarczą.

Program wskazany w wątku:
https://forums.lenovo.com/t5/Lenovo-P-Y-and-Z-series/Y50-70-BIOS-Can-t-Save-Settings-Or-Exit/m-p/3609352#M154376

Wyświetla komunikat error: region map not found.

Pobrałem program, który ma radzić sobie z tym problemem, o nazwie ReImageRepair, które jednak wyszukuje błędy w Windows.

------ Doklejone 24. Października 2017 roku ------
Numer BIOS-u to: CCCN18WW (v2.04)
Jest też jakiś numer EC. Podać go?


10
BIOS zaktualizowany, podobny temat na wskazanym forum znaleziony, lecz pozostał bez odpowiedzi.

11
Nie mogę zapisać ustawień UEFI w moim laptopie Lenovo Ideapad 100. Jeżeli muszę jakieś dane podać, to proszę napisać, o jakie dane chodzi.

Wchodzę do setup przez Fn+F2, zmieniam ustawienia, następnie exit saving changes, a zmiany się nie zaktualizowały.

12
Narzędzia administracyjne / Odp: UEFI i sprawdzanie ramu
« dnia: 2017-07-17, 08:59:55 »
Chodziło mi o tryb rzeczywisty, czyli 16-bitowe rejestry, adresowanie przez bazę i offset, itd. Oczywiście - bez trybu rzeczywistego nie ma mowy o trybie legacy.

Kość pamięci sprawdziłem przez memtest7, którego odpaliłem przez grub2 (musiałem przejść do konsoli i wklepać parę komend). Wielkie dzięki. Pamięć nie zawiera chyba błędów.

Wciąż jednak nie zapisują mi się zmiany w BIOS-ie, ale to inny temat.

13
Narzędzia administracyjne / UEFI i sprawdzanie ramu
« dnia: 2017-07-14, 07:42:15 »
Jaki jest program do sprawdzenia kości ram pod UEFI. Mam procesor Intel Atom, więc chyba bez trybu rzeczywistego, a więc memtest odpada (nie mogę włączyć legacy boot i wyłączyć secure boot). Bardzo proszę o pomoc.

14
śląskie / Bytom - Czasopisma i pomoc w instalacji
« dnia: 2017-06-22, 19:17:44 »
Może nie na temat, ale:
- Mam do udostępnienia czasopisma Linux Magazine (chyba z 2000 roku), bo żal mi jest wyrzucać
- Jeżeli ktoś chce, to mógłbym pomóc w instalacji i konfiguracji OpenSuSE Tumbleweed.

15
Jest jakiś powód dla którego nie używasz repozytorium mainline lub stable?

Nigdy wcześniej nie rozwijałem Linuksa (jako jądro). Ze stable chyba nie mogę skorzystać, bo sama nazwa wspomina, że jest to repo stabilne, więc przyjmują tylko poprawki błędów. Czym jest repozytorium mainline? Rozwój Linuksa, o ile mi wiadomo, podzielony jest na opiekunów określonych podsystemów. Jeżeli opiekun jakiegoś podsystemu zaakceptuje łatkę, to przesyła ją do Linusa.

Poprawcie mnie, jeżeli się mylę.
Podczas kompilacji wyskakuje komunikat o braku symbolu ilog2_NaN, a przeglądając natrafiłem, że jest to makrodefinicja, więc pewnie wystarczyłoby zainkludować plik. Pewności jednak nie mam.

Strony: [1] 2 3 ... 7