Nowe posty

xx Fedora xfce i flatpak oraz snap (0)
Wczoraj o 22:07:57
xx Strona o testach penetracyjnych, hackingu (34)
2022-05-25, 11:40:38
xx Repozytorium z czcionkami M$ (2)
2022-05-24, 17:58:30
xx Pomoc w wyborze środowiska graficznego (11)
2022-05-23, 22:41:56
xx Usunąłem przez przypadek /bin co zrobić? (2)
2022-05-23, 21:36:24
xx Obrócony obraz lubuntu, xubuntu na lenovo Miix 320 (6)
2022-05-23, 11:56:25
xx Pierwsze kroki w Arch (9)
2022-05-22, 23:39:51
xx DBus (0)
2022-05-22, 12:47:35
xx Przedni panel (1)
2022-05-20, 01:34:35
xx Modem Medion S4222 jak zainstalować aplikację do jego obsługi? (52)
2022-05-18, 10:14:49

Pokaż wiadomości

Ta sekcja pozwala Ci zobaczyć wszystkie wiadomości wysłane przez tego użytkownika. Zwróć uwagę, że możesz widzieć tylko wiadomości wysłane w działach do których masz aktualnie dostęp.


Wiadomości - pavbaranov

Strony: 1 ... 53 54 [55] 56
811
Być może to jest wtyczka (a.d. 2012), która wymaga ręcznej instalacji: http://www.ghisler.ch/wiki/index.php?title=Plugin#Manual_installation_of_plugins

Zerknij jeszcze na takie ustrojstwo: https://en.wikipedia.org/wiki/Ext2Fsd

Przy okazji - w wyszukiwarkach odpowiedzi na pytanie: jak odczytać partycje linuksowe pod windows - doprawdy moc :) Ba, masz często również za i przeciw konkretnych rozwiązań, jak również info, czy i która jest dostępna dla danej wersji Windows (a o tym nic nie wiemy).

812
Robie tak jak podaje strona http://totalcmd.pl/pomoc/instalacja-wtyczek ale u mnie nie działa (...)

Jak ja uwielbiam takie "u mnie nie działa" :)
Robię tak jak podaje strona X, czyli... jak dokładnie? Strona podaje dokładnie tyle:
Istnieją 2 sposoby instalacji wtyczek:
automatyczna - dostępna dla większości wtyczek - wystarczy pobrać plik z wtyczką i uruchomić go w programie Total Commnader (poprzez klawisz Enter lub podwójnym kliknięciem myszy)
ręczna - dotyczy głównie starszych wtyczek i wymaga instalacji z poziomu programu
To co w końcu zrobiłeś? Dokładnie zresztą :)
Nb. na oficjalnym wiki programu masz więcej: http://www.ghisler.ch/wiki/index.php?title=Plugin#Plugin_installation. Linka nie możesz znaleźć???

813
Sprawdź, czy logując się (GRUB) przy wybraniu Advanced options nie masz jakiegoś recovery. Jeśli tak, to możesz z tego poziomu zmienić cokolwiek w GRUB (w danej sesji; potem i tak trzeba tego dokonać na stałe, ale będziesz miał dostęp do GRUBa). Nie trzeba usypiać itd.

814
Pewnie jak mówisz - nie potrafisz znaleźć. Niestety u mnie porady już nie znajdziesz, od kilkunastu lat nie widziałem Windows :)

815
Instalacja / Odp: Problem z instalacją Apache
« dnia: 2018-03-06, 15:51:59 »
Tak jak Ci podpowiada: połączenie z mirrorem jest zbyt wolne - yum próbuje innego. Odśwież sobie listę mirrorów, albo poczekaj chwilę (czasem wystarczy). Tu: https://admin.fedoraproject.org/mirrormanager/ masz całą listę aktualnych dla wszystkich wersji.

816
O ile pamiętam (ale nie używam Windowsa lata), to bodaj Total Commander + jakaś wtyczka do niego potrafił odczytywać przynajmniej partycje ext.

817
@Robert75 - Te zmienne na sprzęcie wyprodukowanym przed 2009 rokiem, bez wiedzy, czy BIOS tam był później aktualizowany? No cóż... :)

818
Instalacja / Odp: aktualizacja do konkretnej dystrybucji
« dnia: 2018-03-03, 09:31:52 »
A co się stanie gdyby tak podmienić repozytoria na inną dystrybucję? Jakąś pokrewną debianową
Przejście z jednej dystrybucji na drugą, pokrewną jest:
- niezalezacne (polecana instalacja nowej dystrybucji w miejce poprzedniej),
- jest niekiedy możliwe, ale wymaga bardzo dobrej znajomości obu dystrybucji, a i tak system może tego nie przeżyć.

albo całkiem obcą np. opensuse? Nie wybuchnie?
Poporzez podmianę repozytoriów? Nic się nie stanie. System stwierdzi, że brak jest źródeł repozytoriów. Innymi słowy - nie jest to możliwe.

Najsensowniej, jeśli chcesz zmienić dystrybucję, a masz coś co chcesz zachować (dokumenty itp.), to w zależności od tego, czy /home jest na oddzielnej partycji, czy nie - backup danych do zachowania i instalacja nowej dystrybucji "na czysto".

819
Dodatkowo na stronie, do której odsyłasz jest informacja
"Be aware that this modifications are quite hacky and will be overridden with the next update."
No nie do końca. Jeśli stworzysz sobie jakieś nowe, a nie zmodyfikujesz, to nic nie zostanie nadpisane. Nadto... dla wszelkich pacmanowych dystrybucji jestem(-śmy) w stanie pomóc stworzyć odpowiednią paczkę. Jeśli się nie mylę, to Marcin mógłby też zrobić rpm. Tylko z debami - przynajmniej nasze środowisko - ma na bakier :)

820
2. Nie jako przycisk opcji drop-down (LO według mojej wiedzy nie umożliwia grupowania przycisków).

Zdaje się jednak, że w tym widoku notebook (i chyba żadnym innym) się da (ale będzie nieco grzebaniny i niech to sprawdzi ktoś, kto się zdecydowanie lepiej ode mnie zna na pisaniu czegoś takiego; w necie można znaleźć przykłady): https://design.blog.documentfoundation.org/2017/01/16/diy-ui-how-to-create-your-own-notebookbar/

821
Jeśli znasz się na kodowaniu... to zrobić można wszystko :)

Być może jednak masz obejście - przeglądnij sobie:
1. Opcje w Narzędzia -> Dostosuj - może coś tu znajdziesz ciekawego
2. Nie pochwaliłeś się której wersji używasz, ale od pewnego czasu istnieje możliwość używania tzw. wstążki (tu nazywa się to Notebook). Uruchomienie tej możliwości wymaga udostępnienia LO tzw. funkcji eksperymentalnych (Narzędzia -> Opcje -> Zaawansowane i tu zaznaczasz "Włącz funkcje eksperymentalne". Po restarcie przeglądarki w menu Widok dostaniesz dodatkowe funkcje - Notebook włączasz zaznaczając w Toolbar Layout opcję Notebook, a następnie możesz wybrać jedną z gotowych i dostarczanych "wstążek" w Widok -> Notebook. W obecnej wersji (6.0) jest ich sześć. Może któraś Ci będzie odpowiadać. Udostępniony został też tutorial z informacją jak tworzyć nowe, ale tu również kłania się odpowiedź na pytanie zadane w pierwszym zdaniu. Poszukam go, jeśli potwierdzisz, że na kodowaniu się znasz.

822
Instalacja oprogramowania / Odp: Odinstalowanie Openoffice
« dnia: 2018-03-01, 06:45:37 »
Problem jest, ale nie z systemem. Wszelkie komendy typu apt-get, aptitude wymagają uprawnień administratora. Poprzedź je choćby przez 'sudo'.
PS: Niech Cię ręka boska broni od używania czegokolwiek innego do usuwania pakietów niż ich menedżer (jak np. apt-get, aptitude itp.)

823
Advocacy / Odp: Jak zrobić "skrót" do programu
« dnia: 2018-02-26, 20:29:40 »
A ja wybrałem GNU/Linux bo jest to oprogramowanie do swobodnego działania i nie rozumiem dlaczego jako początkujący użytkownik mam nie mieć wolności modyfikowania wedle własnego uznania.
Cóż i jeśli tego nie rozumiesz, to... w zasadzie nie powinieneś używać jakiegokolwiek systemu z linuksem na czele.

A zostawienie wszystkiego tak jak jest bo działa i jest ok, to niestety myślenie typowo MS - myślenie komercyjne - nie dotykaj bo zepsujesz! Nie ruszaj bo jest jakaś polityka... W Linux nie ma żadnej polityki jest wolność.
NIe, to nie żadna polityka i nie myślenie MS. To rozsądek.
Pierwsze to nie "wolność", a absolutnie proste: you known your system! Dopiero jak poznasz, to możesz cokolwiek - a i to ostrożnie - robić. I to na własną odpowiedzialność. Jak zaczniesz cokolwiek, komukolwiek radzić, to musisz być tego rozwiązania na 100% pewny, a rozwiązanie sprawdzone. Innymi słowy obowiązuje stara, lekarska zasada: primum non facere. Właśnie dlatego, że linux daje taką wolność.

Sorry, ale nie wytrzymałem.

824
Advocacy / Odp: Jak zrobić "skrót" do programu
« dnia: 2018-02-26, 15:19:34 »
Nie - nie rozwalisz systemu, jeśli zmiany wprowadzasz sensownie.
Popatrz sobie na fragment mojego ~/.bashrc (nie nadaje się - przynajmniej w części dla Ciebie po to inny system):
# Moje aliasy:
alias Syu='sudo pacman -Syu'
alias Rcns='sudo pacman -Rcns'
alias update-grub='sudo grub-mkconfig -o /boot/grub/grub.cfg'
alias mirror='sudo reflector --verbose --latest 5 --sort rate --save /etc/pacman.d/mirrorlist'
alias KDEinfo='qdbus org.kde.KWin /KWin supportInformation'
(nie mówię, że to rozwiązanie najlepsze, jedyne - po prostu wskazuję jak może to wyglądać):
Syu, czy Rcns - tak nazywających się binarek nie dostarcza żadna paczka. Spokojnie zatem mogę zrobić taki alias. Jednocześnie dla mnie jest bardzo czytelne (to fragment polecenia: pacman -Syu lub pacman -Rcns). Podwójnie zatem jest ok: raz - rozwiązanie funkcjonuje wyłącznie na moim koncie, dwa - brak obawy, że jakaś paczka to zdubluje. Podobnie np. w przypadku KDEinfo. Nie ma takiej obawy. Dwa następne wymagają odmiennego potraktowania. Jeśli chodzi o "mirror" - cóż - tu w istocie nie mogę wykluczyć, że jakaś paczka mogłaby dostarczyć tak nazywającej się binarki. Sprawdziłem jednak - nie mam w systemie, zatem może być. Przynajmniej do chwili, w której nie zainstaluję czegoś, co dostarczy /usr/bin/mirror. No i słowo odrębne, czyli update-grub (tak, wiem w AUR jest paczka, która instaluje taki skrypt, jednakże nie jest on mi potrzebny, a ze względu na to, że jest w AUR nie obawiam się, że jakaś paczka instalowana z repozytorium zainstaluje mi taką zależność; to, co buduję z AUR jest natomiast przeze mnie wnikliwie przeglądane). W moim systemie zatem nie ma czegoś takiego jak update-grub - mogę bezpiecznie użyć takiego aliasu. Inaczej sprawa wygląda z Mintem, który taką paczkę dostarcza (nie powiem, czy obecnie to update-grub, czy update-grub2) - ustawienie takiego aliasu byłoby zatem bez sensu.

Jeśli zatem zrobisz z głową, to szanse, że coś sknocisz są minimalne. Nawet jeśli uda Ci się sknocić, to całość wprowadzanych zmian masz w jednym pliku (~/.bashrc), do którego masz dość łatwy dostęp nawet gdy coś w nim sknocisz. Jeśli wszystkie aliasy będziesz miał w jednym miejscu tego pliku to łatwo się tu połapiesz i... wszystko masz czytelne. Przy czym aliasy nadają się na właśnie jakieś skróty dłuższych poleceń. Musisz jednak pamiętać, by nie zastąpić polecenia systemowego. Skrypty - wg mnie - do bardziej zaawansowanego użytku i jeśli już wprowadzane do systemu (czyli nie w /home, a umieszczane w katalogach systemowych), to bezwzględnie za pomocą paczki, którą ich menedżer będzie mógł zarejestrować (tak wiem, w przypadku deb to droga przez mękę, choć o ile pamiętam, to był jakiś programik, który ze skryptów robił nie tylko deb, ale nawet i przetwarzał taki skrypt do binarki).
Jeśli w moim przykładzie, jako alias dałbym coś takiego:
alias pacman='sudo pacman -Rcns'
To wywołanie wówczas systemowej komendy
pacman -S program
zwróci informację:
błąd:  tylko jedna operacja może być użyta na raz
Łatwo zapomnieć o takim "cudownym" aliasie, a przedstawiając na jakimś forum taki "problem" spowodujesz jedynie konsternację innych użytkowników, bowiem mało kto wpadnie na to, że swoim aliasem podmieniłeś polecenie systemowe i to powoduje jego wadliwe działanie.

Podsumowując: jeśli wiesz co robisz - krzywdy sobie nie zrobisz. Ważne by wiedzieć jak i co.

825
Kontrolery / Odp: MultiBoot na USB
« dnia: 2018-02-26, 12:01:32 »
Bodaj najlepjej udokumentowane miejsce w necie z informacjami (także programami), które są Ci potrzebne: http://pendrivelinux.com/, bo rozumiem, że wyjaśniać Ci co się stało nie ma ani potrzeby, ani sensu.

Strony: 1 ... 53 54 [55] 56