Nowe posty

xx Fedora xfce i flatpak oraz snap (0)
Wczoraj o 22:07:57
xx Strona o testach penetracyjnych, hackingu (34)
2022-05-25, 11:40:38
xx Repozytorium z czcionkami M$ (2)
2022-05-24, 17:58:30
xx Pomoc w wyborze środowiska graficznego (11)
2022-05-23, 22:41:56
xx Usunąłem przez przypadek /bin co zrobić? (2)
2022-05-23, 21:36:24
xx Obrócony obraz lubuntu, xubuntu na lenovo Miix 320 (6)
2022-05-23, 11:56:25
xx Pierwsze kroki w Arch (9)
2022-05-22, 23:39:51
xx DBus (0)
2022-05-22, 12:47:35
xx Przedni panel (1)
2022-05-20, 01:34:35
xx Modem Medion S4222 jak zainstalować aplikację do jego obsługi? (52)
2022-05-18, 10:14:49

Pokaż wiadomości

Ta sekcja pozwala Ci zobaczyć wszystkie wiadomości wysłane przez tego użytkownika. Zwróć uwagę, że możesz widzieć tylko wiadomości wysłane w działach do których masz aktualnie dostęp.


Wiadomości - pavbaranov

Strony: 1 2 [3] 4 5 ... 56
31
W sumie, to dlaczego w Ubuntu używasz KMail? On jest dość mocno powiązany z KDE i jego elementami. Może zamiast KMail jakiś Thunderbird?

32
Multimedia / Odp: kdenlive nie chce się uruchomić
« dnia: 2021-10-28, 15:27:22 »
System instalowałam normalnie :-) ale dawno temu ktoś kto mnie przekonał do rezygnacji z Windows na rzecz Linuxa powiedział, że przy nowej instalacji po prostu kopiować wszystkie pliki z Home to będę mieć wszelkie ustawienia i preferencje z poprzedniej wersji. Także, mimo iż dysk był formatowany przed instalacją, to po instalacji kopiowałam sobie Home z poprzedniego komputera.
I tu jest winowajca. Ktoś Ci bzdury naopowiadał, ale mniejsza o to.
Myślałam że skasowanie wszystkiego z Home (jak mackeire zasugerował) pomoże, ale gdzieś coś jeszcze mi się ukrywa ;-)
Ukrywa się najprawdopodobniej w ukrytych katalogach właśnie, czyli głównie w ~/.config, ~/.local/share
Najprościej będzie jednak zrobić to co Ci poradziłem. Nowego użytkownika nie musisz zakładać - tam wszystko będzie pracować normalnie.
Nie wiem jakie są te Twoje ustawienia i czego, ale wywalenie całej zawartości ww. katalogów, a następnie restart systemu spowoduje, że Plazma wstanie z domyślnymi ustawieniami w Kubuntu. Kdenlive powinien działać poprawnie.
Jak czegoś z tamtej porady nie rozumiesz - po prostu dopytaj. Pomożemy.
Alternatywnie możesz przeszukać zawartość wszystkich plików konfiguracyjnych (głównie w ww. katalogach) pod kątem nazwy Twojego starego użytkownika i po prostu ręcznie ją zmienić.
Dziękuję wam za próbę pomocy, ale zdaje się że mam coś na tyle pokręconego, że jak wspomniałam sama tego nie rozkręcę (nawet z waszą zdalną pomocą). Kdenlive na szczęście nie używam codziennie. Raz w tygodniu odpalę sobie stary komputer, tam kdenlive działa normalnie.
Jeśli Twój system wygląda tak, jak opisałaś, to prędzej, czy później będziesz miała inne objawy jego wadliwego działania.

33
Multimedia / Odp: kdenlive nie chce się uruchomić
« dnia: 2021-10-28, 14:58:31 »
Cytuj
Natomiast komunikat w terminalu wskazuje że gdzieś jest napisana ścieżka do profili, która była aktualna na moim poprzednim komputerze. Na obecnym zmieniłam nazwę użytkownika sobie i tu jest problem, w złym miejscu szuka profili. Gdzie jest plik ze ścieżką by mu zmienić??

Czegoś tu nie kumam. Jakim cudem nowo zainstalowany  program wie co było na innej maszynie ??
Też fakt. Jak Ty zainstalowałaś ten system? To jest dysk ze starego komputera?
Spróbuj tego, co podrzuciłem w linku.

34
Multimedia / Odp: kdenlive nie chce się uruchomić
« dnia: 2021-10-28, 13:26:30 »
Nie chce mi się przepisywać - spróbuj tego rozwiązania: https://forum.linux.pl/index.php/topic,26267.msg141179.html#msg141179

35
Skonfigurowałeś KWallet?

36
W pierwszej kolejności: utwórz nowego użytkownika, jakieś konto gościa i sprawdź jak to tam wygląda.
Jeśli tam będzie chodzić, to w pierwszej kolejności:
$ rm ~/.config/Trolltech.conf
$ kbuildsycoca5 --noincremental
Można też:
$ rm -rf ~/.cache/*
ale uwaga, to usunie cache wszystkich programów. Musisz być zatem pewny, że tego chcesz.
Następna opcja: https://wiki.archlinux.org/title/KDE#KMail i wykonać te porady (z wyjątkiem EWS, bo pewnie Ciebie to nie dotyczy).

37
Inne / Odp: czyszczenie systemu
« dnia: 2021-10-26, 23:38:24 »
Przepraszam, ale co to dla Ciebie "śmieci"? Pod tym słowem może się kryć wszystko i nic. Dopóki nie wytłumaczysz - a przykłady Twoje są z różnych beczek - nikt nie wymyśli Ci koła, choć próbujemy :)

38
Inne / Odp: szybkie uruchamianie Xubuntu
« dnia: 2021-10-26, 16:35:19 »
Robert wszystkie usługi, które startują przy boocie, a potem są dezaktywowane tak wyglądają. Jeśli niczego nie kombinowałeś, a korzystasz z NM to jest tak jak opisałem. Mniejsza o to, bo to twórcy wątku niczego nie przybliży.

39
Inne / Odp: szybkie uruchamianie Xubuntu
« dnia: 2021-10-26, 16:02:38 »
Akurat NetworkManager-wait-online.service to bardzo pożyteczna usługa, która absolutnie nie wpływa na szybkość startu systemu. Skądinąd sama NetworkManager.service - w Archu (a pewnie i w każdej innej dystrybucji) - pociąga za sobą jej start. Jej używanie powoduje, że próba połączenia z siecią nie nastąpi wcześniej niż przed zakończeniem konfiguracji połączenia sieciowego.
I... Robert mylnie interpretujesz informację, którą pokazałeś. Przede wszystkim ta usługa startuje tylko raz, podczas zimnego (jeśli wiem) startu systemu. Z Twojej informacji ona jest podniesiona ("Loaded"), ale nie jest aktywna w chwili, gdy się o nią dopytujesz ("inactive /dead/"). I tak ma być. Została podniesiona przy starcie, wykonała swoje zadanie i przeszła w stan nieaktywny.

40
Inne / Odp: szybkie uruchamianie Xubuntu
« dnia: 2021-10-26, 01:07:33 »
Jaki jest sens wyłączania usług? Po to mam włączone, żeby korzystać w pełni z systemu i z tego czego potrzebuję.
Jeśli sam je włączyłeś, wiesz czemu służą - szacunek. Problem jest taki, że sporo dystrybucji chcąc być user-friendly włącza je niezależnie od tego, czy użytkownikowi są one potrzebne, czy nie. I chodzi o wyłącznie właśnie takich usług.

Piszesz:
U mnie najdłużej uruchamiane usługi to  apt-daily-upgrade.service i hblock, ale potrzebuję update tych usług, które działają w tle i najwyżej trochę obciążają procesor podczas, gdy system jest uruchomiony.
Co najmniej pierwsza z nich w istocie jest Ci potrzebna? Zwłaszcza przy starcie systemu? (Inna sprawa, że ona nie powinna mieć wpływu na szybkość jego podnoszenia się). Nie mogłaby zostać wykonana gdzieś w tle, już po starcie? Jeśli w ogóle, albowiem - nie wiem jaki system akurat Ty masz, ale to jest coś debianowatego - jeśli potrzebuję zsynchronizować bazę oprogramowania mogę to zrobić w dowolnym czasie, który nie będzie miał wpływu na to jak szybko (a niekiedy potrzebuję, by to było szybko) system powstanie. To jedynie jeden z przykładów. I to jest Twój wybór jak z tego chcesz korzystać, a nie próba przekonania Ciebie do zablokowania tej akurat usługi.
Dam inny - mlocate po zainstalowaniu dodaje aktualizację swej bazy przy starcie. Co mnie to interesuje, gdy po kilku godzinach pracy pliki mogę mieć zupełnie inne niż w chwili startu. By coś wyszukać muszę i tak zrobić aktualizację bazy. Po co zatem ona mi potrzebna przy starcie? I tego doprawdy jest sporo.

41
Mam rozumieć, że to wynik wpisania komendy fancontrol. Plik masz sobie stworzyć w edytorze tekstu, ściągnąć jakiś przykład z netu (np. pierwszy lepszy: https://wiki.archlinux.org/title/ASUS_N550JV#Fan_control) albo wykorzystać któreś z gui dla fancontrol, bo o ile pamiętam wówczas tworzy ten plik.

42
No to miast biadolić zainstaluj sobie jakiekolwiek oprogramowanie do sterowania wiatrakiem i ustaw to tak, jak potrzebujesz. Jedno z nich masz we wcześniejszym moim poście.
I nie - nie potrzebujesz wówczas przeczytać całego kodu kernela i pozmieniać tam ustawienia :D Niemniej, jeśli chcesz... :D

43
Instalacja / Odp: Gentoo - partycjonowanie dysku
« dnia: 2021-10-21, 16:28:23 »
Ten trick trzeba zrobić w każdej dystrybucji :D

44
Inne / Odp: Gentoo - kilka pytań
« dnia: 2021-10-21, 16:26:45 »
Jeśli z menadżerem pakietów w Gentoo (portage) nie dajesz sobie rady, to chyba najwyższy czas porzucić tę dystrybucję, albowiem nie jest ona dla Ciebie. Od kilku dni zarzucasz pytaniami o tę dystrybucję i chyba najwyższy czas postąpić tak, jak kiedyś tu przeczytałem: jeśli wszystkie możliwości (porady) zawodzą, to najwyższy czas przeczytać instrukcję. W Twoim przypadku - instrukcję (dobrze napisana) - używania Gentoo.
I spieszę Ci donieść. Nie. Nie wykonujesz czynności w pkt. 3-5, albowiem to wykonuje za Ciebie właśnie portage.
Całą instalację jakiejkolwiek paczki w Gentoo wykonujesz przez:
emerge <ewentualne opcje> <ewentualne repozytorium>nazwa_paczki
Finito.
Emerge służy również do przeszukania repozytoriów, usuwania paczek itd. itp.
Miałeś - ponoć - Manjaro, czy jakieś tam pochodne Archa. Jeśli tak, to wyobraź sobie, że całe Gentoo jest czymś takim jak jedno wielkie AUR. I do obsługi tego masz tu w miejsce np. yay, czy pak system portage, którego główną komendą jest emerge.
PS: Wiki Gentoo jest doprawdy dobre. Trzeba tylko... je przeczytać, jeśli chce się korzystać z tego systemu.

45
Nie prościej zainstalować np. fancontrol i ewentualnie jakieś GUI do tego by było łatwiej?

Strony: 1 2 [3] 4 5 ... 56