Forum Linux.pl

System => Konfiguracja => Wątek zaczęty przez: kamil_m w 2020-09-03, 15:48:10

Tytuł: Edycja plików w lokalizacji /sys/class/net/eth0/statistics
Wiadomość wysłana przez: kamil_m w 2020-09-03, 15:48:10
Cześć Wam,
Mam następujący problem i pytanie: Czy jest jakaś możliwość edytować pliki w lokalizacji /sys/class/net/eth0/statistics? Konkretnie chodzi mi o plik rx_crc_errors. W moim projekcie muszę zbadać czy aplikacja zachowuje się prawidłowo po wykryciu własnie tych błędów. Aplikacja czyta błędy z tego konkretnie pliku, więc najłatwiej byłoby wymyślić coś, żeby chociażby na krótką chwilę edytować ten plik na niezerową wartość. Czytałem, że pliki statystyczne w tej lokalizacji nie są edytowalne, ale może znacie jakiś sposób. Aplikacja wykrywająca ten błąd odpalona jest jako service, więc działa cały czas w tle. Pozdrawiam, dzięki!
Tytuł: Odp: Edycja plików w lokalizacji /sys/class/net/eth0/statistics
Wiadomość wysłana przez: Paweł Kraszewski w 2020-09-04, 08:43:34
Może to pomoże zrozumieć: pliki w /sys (i /proc, jak już o tym mowa) nie istnieją. Działa to w zbliżony sposób do mechanizmu fuse (https://pl.wikipedia.org/wiki/FUSE): program (moduł kernela) rejestruje siebie pod konkretną ścieżką w tych systemach plików, z informacją, jakie pseudopliki chce udostępnić. Operacje otwarcia, zamknięcia, odczytu i zapisu są kierowane do konkretnych callbacków w programie/module. Te pliki mogą być tylko do odczytu, tylko do zapisu albo i do odczytu i do zapisu. I jeżeli coś nie jest przewidziane do zapisu, żadna magia tu nie pomoże (bo brakuje callbacka) - poza modyfikacją kodu źródłowego.

Masz więc 3 możliwe ścieżki:
* Możesz zrobić specjalnie uszkodzony/źle zrobiony kabel ethernetowy, który będzie generował całkiem prawdziwe błędy CRC.
* Możesz testować program na ręcznie robionym /sys (jakieś /sys_test) na ramdysku, gdzie ręcznie robisz i modyfikujesz potrzebne pliki.
* Możesz zmodyfikować driver karty, żeby dorobić ioctl-a/dodatkowy plik w /sys generującego fałszywe błędy (tj po prostu zwiększającego licznik), albo zmodyfikować driver, żeby zwiększał licznik losowo/co ileś pakietów/po złapaniu konkretnej zawartości w pakiecie.