Forum Linux.pl

Programowanie => Bash, skrypty powłoki => Wątek zaczęty przez: volkenborn w 2017-05-13, 20:49:08

Tytuł: Bash, Unix - ściągawka
Wiadomość wysłana przez: volkenborn w 2017-05-13, 20:49:08
Hej, społeczności Linuxa!
Jakiś czas temu rozpocząłem swoją przygodę z Ubuntu, krótko po tym przesiadłem się na Minta, Debiana i ostatecznie Archa. Wyklikiwanie wszystkiego w powłoce graficznej nie do końca sprawiało mi satysfakcję i postanowiłem nauczyć się linii poleceń. W sieci można znaleźć kilka poradników, niestety większość z nich obejmuje tylko podstawy zabaw z terminalem. Najciekawszy był http://bruxy.regnet.cz/web/linux/EN/bash-cheat-sheet/ (http://bruxy.regnet.cz/web/linux/EN/bash-cheat-sheet/) i to właśnie on zachęcił mnie do stworzenia czegoś podobnego. Nie mam dużego doświadczenia, dlatego liczę na cenne wskazówki i konstruktywną krytykę od tych, którzy spędzili więcej czasu z pingwinem.

Pod adresem https://github.com/remigiusz-suwalski/programming-cheatsheets/blob/master/bash/bash.pdf (https://github.com/remigiusz-suwalski/programming-cheatsheets/blob/master/bash/bash.pdf) można zobaczyć, co udało mi się napisać. Wiele jeszcze przede mną, obiecuję naprawiać wszystkie usterki na bieżąco.

Mam nadzieję, że post ten nie zostanie potraktowany jako spam, miłego dnia ;)
Tytuł: Odp: Bash, Unix - ściągawka
Wiadomość wysłana przez: Arkadiusz Bednarczyk w 2017-05-16, 22:03:51
Nie analizowałem od strony merytorycznej, jednak warto poza wersją drukowaną utworzyć on-line (mamy coś podobnego w formie uporządkowanej z możliwością wyszukania: https://www.linux.pl/man/index.php?command=tar) oraz polskojęzyczną - większość początkujących ma problem z technicznym angielskim, a często w ogóle z angielskim. Dla nich to opracowanie będzie bezużyteczne.

Poza tym widzę to jako niezłą zaprawę w texu :)

Tytuł: Odp: Bash, Unix - ściągawka
Wiadomość wysłana przez: volkenborn w 2017-05-18, 08:54:50
Mogę zająć się tłumaczeniem tego co najmniej na język polski w wolnym czasie, czyli zapewne wkrótce. Trzymam treść w zwartym .pdf, ponieważ korzystam z tego właśnie w wydrukowanej postaci, żeby szybko podejrzeć sobie składnię, kiedy nie chce mi się wyszukiwać jej w sieci. Kod TeXa nie jest najczystszy, dlatego w obecnej postaci niestety nie nadaje się do automatycznej konwersji do htmla, na którym zresztą się nie znam :(

Masz może pomysł, jak zabrać się za tłumaczenie na githubie, żeby oryginał i polska wersja nie rozjechały się? Dokument po angielsku jest ciągle poprawiany i najpewniej nie będzie mieć w najbliższej przyszłości finalnego wydania.