Nowe posty

xx Problem ze sterownikami. (5)
2024-04-13, 21:25:16
xx Instalacja xfce4 (2)
2024-04-13, 16:20:17
xx Serie kompilacji bez instalacji dla “emerge” w Gentoo (2)
2024-04-08, 18:40:04
xx Plasma 6 w Neonie ssie trochę mniej ... (17)
2024-04-05, 10:03:46
xx Problem z Linux Lite po instalacji (3)
2024-04-03, 14:23:40
xx Jak właczyć num locka przy starcie systemu debian 12? (12)
2024-04-02, 17:43:54
xx Brak dźwieku w systemie. (5)
2024-04-02, 16:13:41
xx Dystrybucja pod HP Omen (7)
2024-03-29, 11:33:05
xx [Poradnik] Wyszukiwanie Sterowników (2)
2024-03-27, 21:08:23
xx Ile pingwinów? (1)
2024-03-27, 08:59:24

Pokaż wiadomości

Ta sekcja pozwala Ci zobaczyć wszystkie wiadomości wysłane przez tego użytkownika. Zwróć uwagę, że możesz widzieć tylko wiadomości wysłane w działach do których masz aktualnie dostęp.


Wiadomości - pavbaranov

Strony: 1 ... 54 55 [56] 57 58 59
826
Inne / Odp: Partycjonowanie dysku Gparted
« dnia: 2018-04-14, 11:32:25 »
Cytat: Zdzisław Knop
Partycja systemowa - czy 20 GB wystarczy na tą partycję - wyczytałem gdzieś na forum, że powinno wystarczyć? I czy partycja /home musi być jako podstawowa czy może być rozszerzona/logiczna? Na partycje Swap chce przydzielić 4GB - to dużo czy mało? Debian ma służyć głównie do programowania, czasem coś w Blenderze.
Zdzisław, błagam, doucz się cokolwiek wreszcie.
Wielkość partycji (dowolnej, w tym systemowej) jest zależna od dystrybucji (niektóre podają minimum), ale przede wszystkim od użytkownika. Jeśli na niej będziesz miał jedynie podstawowy system, np. z niewielkimi programami, z małym DE/WM, to 20GB niemal w życiu nie wykorzystasz (o ile będziesz dbał o pliki, które tam się tworzą, są przenoszone z repozytorium itp.). Jeśli to będzie jakieś "duże" środowisko, dodatkowo jeszcze postawisz na jakieś gry itp., które instalują się np. w /opt, to i 20GB może być zbyt mało. Nikt na to pytanie Ci nie odpowie dopóki sam sobie nie odpowiesz. Można jedynie stwierdzić: przy "normalnym" sposobie użytkowania 20GB na systemową winno nie tylko w Debianie wystrczyć, ale i nieco leżeć będzie odłogiem :)
Podobnie 4GB swap. To Ty musisz sobie odpowiedzieć czy swap (partycja) jest Ci w ogóle potrzebna, a jeśli tak to do czego. Jeśli chcesz hibernować tam system to rozmiar jej winien być co najmniej równy RAM, jeśli ma służyć jako typowy swap (zrzucać programy w przypadku przepełnienia RAM), to również musisz sobie odpowiedzieć czy w istocie jest Ci potrzebna taka partycja, a jeśli tak, to jakiej wielkości, albowiem zależy to od sposobu korzystania z komputera. To nie nasz komputer.
TIP: W sieci kwestie przydzielania miejsca poszczególnym partycjom są bardzo dobrze opisane, jednakże - jak wspomniałem - wszystko zależy od użytkownika.
Przy okazji - zapoznałeś się z: https://www.debian.org/releases/stable/amd64/ch03s04.html.en? Większość pytań, które tu zadajesz są tam dość dobrze wytłumaczone, włącznie z minimalnymi wymaganiami Debiana: https://www.debian.org/releases/stable/amd64/ch03s04.html.en
Jeśli chodzi o /home, to nie musi być ona podstawową, ale... jeśli dobrze widzę, to masz GPT, to po diabła tam chcesz mieć rozszerzone? Zob.: https://pl.wikipedia.org/wiki/GUID_Partition_Table (choćby).

827
Inne / Odp: Partycjonowanie dysku Gparted
« dnia: 2018-04-12, 21:53:21 »
Teoretycznie tak.
Tak samo jak każda tego typu funkcja. Polecam jednak backup.

828
Cytat: 1709
" fgl_glxgears " jest zamiast glxgears dla kart graficznych AMD Ati, ale nie pamietam czy sterownikow zamknietych czy jakich.
Wyłącznie tzw. Catalyst/Crimson. Wszystkie inne czy to ATI/Radeon, czy AMDGPU, czy nawet AMDGPU-PRO - glxgears.

829
@1709 - Tak na szybko:
1. Problem na 99% nie jest związany z KDE, a ze sterownikiem. Trzeba jednak sprawdzić.
2. KDE dostarcza dosłownie 4 bodaj wystroje. Te działają. Ze setka jest na np. store.kde.org. Są też w dystrybucjach, w 3rd parties repositories itp. Część z nich sięga (i jest dostosowana) do wcześniejszych wersji KDE. Nawet do KDE4, a że w Plasma (w Leap jest 5.8) da się zainstalować, to inna sprawa.
3. Leap nie jest dystrybucją ciągłą.
4.
Cytuj
Te ustawienia osobiste, w tym również wystroje, style, tematy Plasmy itp. mogą, ale nie muszą być dostosowane do nowych wersji KDE.
pavbaranov Dotyczy to takze zwyklych programow.
A co sie dzieje przy aktualizacji systemu ?
Aktualizowane są paczki do nowszych wersji. Tyle. System nie ma prawa ruszyć indywidualnych ustawień w $USER. Może to zrobić raz jedyny tworząc domyślne ustawienia dla użytkownika.
Cytat: 1709
Gdzie sa zapisywane aktualnie uzywane ustawienia programow i srodowiska KDE jesli nie w katalogu domowym ?
W katalogu domowym. Tu aktualizacja programu nie ma prawa niczego zrobić. Podkreślam: nie ma prawa zmienić Twoich ustawień.
Cytat: 1709
Czy po aktualizacji systemu masz resetowane ustawienia do domyslnych w swojej dystrybucji linuxa, jesli twierdzisz ze stare style nie musza dzialac z nowym KDE ?
Nie. Nie masz. Jeśli aktualizujesz system to aktualizują się wyłącznie programy. Nie są aktualizowane Twoje ustawienia i to przez żadne DE/WM. "Stare" style systemowe są aktualizowane w sposób umożliwiający działanie. To, że nikt nie czyta, że często należy skasować zawartość ~/.cache dla ustawień danego DE, to zupełnie inna sprawa. "Stare" tematy itp. nie muszą i niekiedy nie działają gdy pochodzą z zewnętrznych w stosunku do KDE źródeł. 
Cytat: 1709
pavbaranov to gdzie sa zapisywane i czemu koledze wyzej sugerowales usunac " ~/.config oraz ~/.cache "
~/.cache to nie są ustawienia! I właśnie w swoim twierdzeniu masz odpowiedź na postawione pytanie - żadne DE/WM przy jakiejkolwiek aktualizacji nie tyka tego co jest w $USER. Raz jeszcze: nie ma prawa tego robić! To jest linux.
A dlatego ma usunąć, by system (DE/WM) odtworzył ustawienia domyślne, by uniknąć wpływu ustawień dokonanych przez użytkownika.
Zadaj sobie pytanie: co ma wspólnego np. taki wystrój: https://store.kde.org/p/1228441/ z Plazmą? Co mają twórcy KDE z tym tematem? Kto bierze odpowiedzialność za to, że jedno z drugim działa lub nie.

Niemniej jednak jesteśmy dość odlegli od tematu tego wątku, choć być może uda się i w ten sposób ustalić co jest grane.

830
Cytat: 1709
To byla sluszna uwaga, poniewaz KDE nie jest przystosowane do dystrybucji ciaglych, w sensie ze nie sa nadpisywane stare ustawienia i czasami cos sie przez to psuje.
IMO - właśnie KDE (Plasma) najlepiej się sprawuje na dystrybucjach co najmniej quasi/semi-rolling. Cykl wydawniczy, a przede wszystkim wsparcie poszczególnych wersji nie jest dostosowane do dystrybucji wydawniczych.
Owe "nadpisywanie starych" ustawień też nie wygląda w ten sposób, jak piszesz. Żadne DW/WM nie powinno mieć wprost dostępu do ustawień w katalogu użytkownika. Tego nie wolno im po prostu ruszać.
Natomiast KDE ma jeden problem w istocie. Jest tak konfigurowalne, że każdy użytkownik musi coś tu spieprzyć (nie wyłączając mojej skromnej osoby). Te ustawienia osobiste, w tym również wystroje, style, tematy Plasmy itp. mogą, ale nie muszą być dostosowane do nowych wersji KDE. I tu niekiedy coś się pitoli. Nie jest to jednak rzecz występująca wyłącznie w KDE. Przypomnijmy sobie co się działo z Gtk+3 przy przejściu bodaj z 3.16 na 3.18 :)
Uruchomienie - w przypadku jakichkolwiek problemów - na domyślnym użytkowniku daje po prostu (powinno, bo niestety i tu niektóre dystrybucje nazbyt mieszają) możliwość uruchomienia "czystego" środowiska. Jeśli tu chodzi ok, sprawa zaczyna być jasna: winą jest użyszkodnik (który też w 99% odpowiada za stabilność systemu/środowiska). Jeśli i tu występują problemy - to wina leży po stronie dystrybucji bądź twórców oprogramowania.
Cytat: 1709
Wracajac jeszcze do logow wyzej
np. w masz bledy w xsession-errors
Te błędy nie wskazują raczej na cokolwiek związanego z wadliwą rozdzielczością (choć fakt, w części nad nimi należałoby popracować). Nadto na starym kernelu system pracuje poprawnie.
Cytat: 1709
Ja bym napierw sprawdzil
- czy problem wystepuje na nowym koncie uzytkownika
- jesli dalej wystepuje to poszukal rozwiazania w internecie
- jesli nie ma w internecie to bym napisal na forum KDE
Albo na forum OpenSUSE, albowiem może być to kwestia związana z konkretną dystrybucją. Mogę tylko dodać (ale inna dystrybucja, inne wersje oprogramowania itd. - u mnie nie występują te problemy).

Cytat: 1709
I jeszcze cos, skoro juz wiemy ze uzywasz otwartego sterownika radeon, to
dmesg | grep radeon
taka komenda uruchomiona w terminalu powinna
wyswietlic chyba log z uruchomienia sterownikow graficznych oraz ewentualne bledy, jesli beda.
Dobry trop, choć błędy z niewłaściwego wyświetlania winny być jednak przede wszystkim w xsession-errors.

A swoją drogą, to podaj w jakiej wersji występują u Ciebie paczki: mesa, cośtam-ati (bądź radeon), xorg tak na obecnej, działającej wersji, jak i potem na tej, która nie działa poprawnie. Może to nas do czegoś przybliży, choć nie zaobserwowałem od dawna jakiejś regresji.
Odpowiedz też, czy masz "standardowe" ustawienia OpenSUSE, czy też coś w Plasma zmieniałeś, a jeśli tak, to skąd owe zmiany zostały dostarczone i na czym polegają (oczywiście, jeśli nadal będą występować problemy po aktualizacji).
Jest takie fajne polecenie:
qdbus org.kde.KWin /KWin supportInformation
które umożliwia identyfikację ustawień KWin. Jeśli prawidłowo będzie chodzić na testowym użytkowniku - wydaj je tam, a następnie na tym, gdzie działa nieprawidłowo i porównaj, bo wówczas na 99% problem leży właśnie w tych ustawieniach.

831
Masz jeszcze coś takiego (dla Ubuntu): http://www.everydaylinuxuser.com/2015/11/how-to-install-ubuntu-linux-alongside_8.html, a w sieci takich poradników dostatek (także z Mintem w roli głównej).
Czy zrobić kopię Windows? Jeśli będziesz uważny przy instalacji nie powinno się nic złego wydarzyć. Nikt przy zdrowych zmysłach nie napisze Ci jednak: spokojnie, nie musisz, bowiem potem będziesz miał tylko: "spokojnie, to tylko awaria". Dopóki nie usuniesz partycji Windows (i tych, które mu służą) fizycznie, to nie będziesz mieć problemu. Skoro masz jednak drugi komputer, to zawsze warto zrobić stosowny backup.

832
Po wpisaniu komendy wyskakuje
Numer  Początek  Koniec  Rozmiar  System plików   Nazwa                         Flaga
 1     1049kB    1050MB  1049MB   ntfs            Basic data partition          ukryta, diag
 2     1050MB    1322MB  273MB    fat32           EFI system partition          ładowalna, ukryta, esp
 3     1322MB    2371MB  1049MB   fat32           Basic data partition          ukryta
 4     2371MB    2505MB  134MB                    Microsoft reserved partition  msftres
 5     2505MB    478GB   475GB    ntfs            Basic data partition          msftdata
 6     478GB     586GB   108GB    ntfs            Basic data partition          msftdata
 7     586GB     852GB   266GB    ntfs            Basic data partition          msftdata
10     852GB     852GB   1049kB                                                 bios_grub
11     852GB     943GB   91,6GB   ext4
12     943GB     952GB   8452MB   linux-swap(v1)
 8     952GB     979GB   26,8GB   ntfs            Basic data partition          msftdata
 9     979GB     1000GB  21,5GB   ntfs            Basic data partition          ukryta, diag
Mam propozycję: zaoraj to do skutku :) Zostaw jedynie te partycje, na których masz Windows, jego Recovery i EFI i generalnie to co było pod Windows (prawdopodobnie to są partycje od 1 do 4; jeśli gdzieś masz Windows czy jakieś dane jeszcze - też je zostaw). Inne wykasuj, ale wpierw sprawdź co to jest.
Przygotuj sobie pendrive z linuksem, ale musisz go zrobić jakimś dobrym narzędziem. Poleciłbym znalezienie innego komputera z linuksem i dd najlepiej, jednakże o ile się nie mylę (a nie wiem, jak ja używałem Windows, to takiego narzędzia jeszcze nie było) - któraś z opcji narzędzia pn. Rufus robi to prawidłowo. O ile wiem są dwie. Co najmniej jedna z nich winna stworzyć prawidłową instalkę na pendrive.
Wyjdź z Windows (kompletnie!, a nie tak, by się na wpół uśpił jak to ma w zwyczaju przy normalnym jego opuszczaniu). Wyłącz secure boot (choć i to nie powinno dla Minta być przeszkodą), BIOS w trybie UEFI (nie jakieś Legacy itp.). Wystartuj z pendrive'a.
W pewnym momencie dojdziesz do możliwości ustawiania partycji. Masz sobie ich stworzyć od 2 do 3. Jedna dla samego systemu ok. 15-20GB, druga dla użytkownika (czyli /home). Owa trzecia to swap, który możesz, ale nie musisz tworzyć a to w zależności od sposobu korzystania z komputera. Jeśli będziesz usypiać komputer, ma on poniżej 2GB RAM, to dobrze jest stworzyć taką partycję o wielkości mniej więcej odpowiadającej wielkości RAM (nie jest to reguła sztywna i zależy od wielu rzeczy - odsyłam do netu, bo sporo tego jest i lepiej będziesz wiedzieć jak to dobrać). Możesz sobie stworzyć również plik swap (jak w Windows), a wówczas partycja główna winna mieć wielkość większą o wielkość owego pliku. Jeśli masz tam np. 4GB RAM i stworzyłbyś główną o wielkości 20GB RAM, to teraz ma to mieć ok. 24GB RAM. Najsensowniej partycję główną oraz domową sformatować na ext4. Nie tworzysz żadnych innych partycji /boot itp, bo tę już masz stworzoną pod Windows. Bootowanie ma się odbywać jako EFI z partycji 2. Sprawdź to wpisując w konsoli:
sudo fdisk -l
wówczas pojawi Ci się coś powiedzmy takiego:
/dev/sda1      2048     411647     409600    200M System EFI
(to jest jedynie część). To bootowanie ma nastąpić z tego urządzenia (/dev/sdaX, gdzie X u Ciebie to będzie powiedzmy 2, 3 itp.), przy którym wypisze Ci "System EFI".
Aha, jeszcze GRUB który ma być na /dev/sda
I w zasadzie... wszystko winno pójść, systemy winny się prawidłowo wykryć i dawać ładować z poziomu GRUBa. Wszystko "w zasadzie", albowiem z całym szacunkiem polecany wszędzie początkującym Linux Mint jest absolutnie najgorszym wyborem dla początkującego użytkownika. Oficjalne wsparcie (nie mówię tu o forum, a o dokumentacji) nazywa się: brak bo tego co jest podręcznikiem instalacji Minta trudno uznać za cokolwiek. Pojęcie "amatorszczyzna" (tak, pejoratywne w tym przypadku) to jest eufemizm. O jakości tej dokumentacji (którą oczywiście znasz, ale dla przypomnienia: https://linuxmint-installation-guide.readthedocs.io/en/latest/) już się przekonałeś prawdopodobnie skoro jesteś tu na forum (tak, brak czegoś tak podstawowego, jak krok po kroku napisanego jak zainstalować Mint wraz z Windows na jednym komputerze, na którym zainstalowany jest któryś ze współczesnych Windowsów oraz Windows 7 /bo ten chyba jeszcze jakieś wsparcie ma/).
Z uwagi na brak tej dokumentacji z najmniejszą bzdurą będziesz leciał na forum, co tylko będzie wnerwiać użytkowników forum, którzy otwierać będą wielokrotnie już otwarte drzwi.
Inna sprawa, że na forum Minta wiele rzeczy jest już wytłumaczonych.
Dokumentację z prawdziwego zdarzenia mają tego typu dystrybucje jak: Arch, Debian, Fedora, Gentoo, OpenMandriva, OpenSUSE, Ubuntu i pewne jeszcze ducka innych. Ba, nawet Manjaro dorobiło się przynajmniej podręczka instalacji. Nie wszystkie spośród nich poleciłbym początkującemu, ale znajdziesz pomiędzy nimi także i takie (jak nie "oficjalne", to jakieś forki), które mają wybrane przez Ciebie środowisko i zachowują się normalnie, oferując normalne wsparcie.
W przypadku Minta możesz się posługiwać dokumentacją Ubuntu, bo z tego co widzę, to instalator chyba ten sam.

EDIT:
Aha, jeśli chodzi o "instrukcję" instalacji Minta dla początkujących (także "obok" Windows) i w j.polskim, to powinieneś ją móc znaleźć na dobreprogramy.pl bo to wszak oni wmówili ludziom, że Mint to najlepsza dystrybucja na początek (i z tego co pamiętam przynajmniej zaczęli pisać jakieś tutoriale pod Minta).

833
Instaluj ;) Kto wie, może tym razem pójdzie prawidłowo (sam doświadczyłem lata temu podobnej sytuacji z Debianem).
Jeśli nie, to pewnie będziesz musiał sobie stuningować wyświetlanie. Najłatwiej mi naprowadzić Cię przez wiki mojej dystrybucji, może w Zuśce znajdziesz coś podobnego (to są i tak ustawienia "uniwersalne", w każdej dystrybucji tak samo się to da zrobić). Masz 2 wędki:
https://wiki.archlinux.org/index.php/ATI#Xorg_configuration
https://wiki.archlinux.org/index.php/Xrandr#Adding_undetected_resolutions
Z pierwszej masz jak się robi plik konfiguracyjny sterownika. Z informacji "tuningujących" - dla HD3000 powinieneś mieć DRI2 bo to GPU o ile pamiętam nie obsługuje DRI3.
Możesz również popróbować ustawienia owego https://wiki.archlinux.org/index.php/ATI#Enable_early_KMS - tylko dostosuj to do swojej dystrybucji (akurat nie wiem czy w OpenSUSE jest mkinitcpio, czy coś innego, ale zasada podobna i poszukaj w wiki/forum).
Myślę też, że "coś co będzie żądało v42.3.4.15" będzie "żądać" różnych bibliotek itp., jednakże kernel i ew.sterowniki powinieneś móc mieć w starszej wersji (a tu leży pies pogrzebany). To jednak ostateczność.

834
No tak... właśnie tego szukam od stycznia z przerwami... :(
To już znalazłeś odpowiadając wyżej na pytanie Marcina.
Cóż od lat nie mam Zuśki, ale może to coś Ci pomoże: https://en.opensuse.org/SDB:AMD_graphics_troubleshooting#Mesa.0Aedit
W znakomitej większości przypadków, sterownik ATI (radeon), który masz jest bezproblemowy i nie wymaga żadnej konfiguracji. Zanim zaczniemy zaocznie grzebać w Twoim systemie proponuję jedną rzecz: albo stwórz sobie nowego użytkownika o dowolnej nazwie i uruchom Plasmę na nim, albo zrób sobie kopię zapasową dwu katalogów (oba ukryte): ~/.config oraz ~/.cache, usuń je, a następnie przeloguj Plasmę (uwaga nie będziesz miał żadnych swoich ustawień te są właśnie w katalogu ~/.config, który usunąłeś; Plasma uruchomi się z kompletnie domyślnymi ustawieniami w Zuśce). Zobaczymy, czy namieszane jest gdzieś w ustawieniach KDE, czy też głębiej.

835
Jak instalowałeś drukarkę i skąd masz PPD? Generalnie jakie ustawienia drukarki?

836
A jakie masz GPU i sterowniki? Może je również trzeba przeinstalować, bo na to mi wygląda.

837
Advocacy / Odp: Jak sensownie podzielić dysk twardy 1TB
« dnia: 2018-03-27, 12:31:48 »

838
Advocacy / Odp: Jak sensownie podzielić dysk twardy 1TB
« dnia: 2018-03-26, 17:42:25 »
Instrukcja obsługi komputera się kłania. Tam będziesz miał wytłumaczone:
- jak ściągnąć zabezpieczenie,
- jak (i czy w ogóle) można zabootować go z USB.

839
Advocacy / Odp: Jak sensownie podzielić dysk twardy 1TB
« dnia: 2018-03-26, 08:08:06 »
Prawdopodobnie masz coś w BIOSie ustawione, co uniemożliwia puszczenie płyty z instalką.

840
Advocacy / Odp: Jak sensownie podzielić dysk twardy 1TB
« dnia: 2018-03-25, 18:39:21 »
Geezaaa... Ja jestem głupi prawnik, Ty chcesz tworzyć programy...
Na temat swapfile (coś w rodzaju windowsowego swapa), GPT, instalacji na uefi jest od groma... Przeczytaj.

Strony: 1 ... 54 55 [56] 57 58 59