Nowe posty

xx Dystrybucja pod HP Omen (6)
Wczoraj o 23:30:08
xx [Poradnik] Wyszukiwanie Sterowników (2)
Wczoraj o 21:08:23
lamp Problem z Linux Lite po instalacji (0)
Wczoraj o 19:50:30
xx Ile pingwinów? (1)
Wczoraj o 08:59:24
xx konfiguracja pale moon (0)
2024-03-24, 21:53:42
xx Plasma 6 w Neonie ssie trochę mniej ... (10)
2024-03-23, 02:38:11
xx problem z instalacja sterowników do karty sieciowej (3)
2024-03-18, 18:10:16
xx Plik abc.001 (1)
2024-03-17, 17:48:27
xx Zlecę dopracowanie programu w MatLab (0)
2024-03-13, 15:28:40
xx Linux Mint 21.3 XFCE brak dźwieku po paru minutach (karta muzyczna zintegrowana) (5)
2024-03-12, 23:07:01

Pokaż wiadomości

Ta sekcja pozwala Ci zobaczyć wszystkie wiadomości wysłane przez tego użytkownika. Zwróć uwagę, że możesz widzieć tylko wiadomości wysłane w działach do których masz aktualnie dostęp.


Pokaż wątki - eugieniek

Strony: [1] 2 3
1
Kupię / Obudowę do jakiegoś MacBooka kupię
« dnia: 2023-02-18, 21:33:22 »
Pod martycę 15.6
Obudowa najchętniej kompletna czyli całosć bez klawiatury, płyty, ram, zasilacza, baterii i matrycy.
Roczniki od 2019 w górę.
Allegro wchodzi w grę. Wysyłka na terenie PL.
Aktualne - zawwsze dopóki nie kupię.
Kontakt przez forum.
Cena?
Nie wiem, dogadamy się.

2
Konfiguracja / Gentoo - jak zostać "bezwzględnym" root'em?
« dnia: 2023-01-05, 12:19:22 »
Proszę nie zadawać pytań typu: po co? na co? dlaczego?
oraz fraz typu: niebezpieczne, niepoważne, niepotrzebne...

Pytanie jak w tytule:
Jak podczas instalacji Gentoo stworzyć jedynego użytkownika systemu, który będzie istniał w każdej grupie jako użytkownik ROOT?
Chodzi o to, aby użytkownik miał pełne prawa dostępu do czegokolwiek na dyskach, pełne prawa edycji dowolnego pliku, pełne prawa do usuwania, przenoszenia, modyfikacji "wszystkiego".
Chciałbym stworzyć jedynego usera z pełnymi prawami dostępu i ma być to identyczny "gość" jak root lub... sam root.

Mam już dość "patrzenia" na kłódki pozakładane na foldery dysków zewnętrznych i oglądania "pokręconych" komunikatów dot. uprawnień, że... gdy chcę coś skasować to nie mogę, gdy chcę coś dograć do folderów systemowych to nie mogę i tak dalej. Męczy mnie już uruchamianie się jako ROOT, przełączanie i tak dalej. Chcę być rootem i koniec tematu, bo gdybym chciał aby system rządził mi plikami systemowymi to ... siedziałbym na Windows.

Chciałbym z czasem dokonać czystej instalacji Gentoo ale w taki sposób, aby wszystkie foldery i pliki dla stworzonego użytkownika miały pełne prawa odczytu/zapisu, cały dysk bez wyjątku.

3
Instalacja / Całkowita rezygnacja z Grub2 na rzecz Clover
« dnia: 2023-01-05, 11:30:03 »
Czy ktoś z forumowiczów używa jakiegoś innego BootLoadera? Zastanawiam się nad Cloverem, on nie ma najmniejszych problemów z wykrywaniem różnych dystrybucji Linux, MacOS i Windows.
Mam mały problem jednak, chciałbym nauczyć się podpinać Linuxy pod rozruch do Clovera rezygnując z wpisów na partycji FAT32 (esp/efi).
Tam miałby być tylko Clover a partycja na stałe widoczna w systemach (w celu możliwości edycji).

Chciałbym nauczyć się podpinać nowo zainstalowane systemy pod istniejącego Clovera a same systemy byłyby instalowane już ręcznie bez programu rozruchowego, czyli instaluję sobie na czystej partycji jakiegoś Arch'a, mam w nim na EXT4 katalog/root/boot/.../... i tam dalej reszta łącznie z Grubem...
i właśnie to"coś" chcę nauczyć się ręcznie podpinać pod Clovera.

Dlaczego tak?
Moim zdaniem będzie to znacznie lepszy sposób jak automatyczne instalowanie rozruchu w każdej dystrybucji. Potem człowiek ma burdel w menu rozruchowym EFI, zostaje masa wpisów po poprzednich systemach (chodzi o UEFI w laptopie i menu rozruchowe F9 (HP)), nawet gdy skasuję jakąś dystrybucję to w EFI oprócz widoczności dysków z plikiem BOOTX64.EFI widnieją takie wpisy jak: manjaro, Ubuntu, Fefora i kilka innych.
One jakimś dziwnym trafem z czasem znikają samoczynnie ale jak to działa - nie wiem.
Używam dwóch lub trzech dysków jednocześnie (PCIE NVME, SATA3 oraz SATA1 wpięty w Multibay po DVDRW).
Chciałbym stworzyć Clovera (edytowalnego) na dysku NVME; systemy instalować bez obecności tego dysku na dysku 2 i 3 a potem ręcznie podpinać rozruch po ponownym zamontowaniu NVME z Cloverem.

Chcę na zawsze pozbyć się niespodzianki typu: Grub Rescue Mode, już mnie szlag trafił.

Ostatnio, z nieznanych mi powodów po aktualizacji Manjaro ponownie wyskoczył Grub w "panice". Nic nie zrobiłem, wrzuciłem na partycję EFI clovera, odpaliłem komputer ręcznie z pliku CLOVER64.EFI, bez problemu wykrył Linucha i Windows i bez problemu uruchomił system.
Postanowiłem zatem na stałe przerzucić się na coś, co nie ma problemów z utzymaniem siebie przy życiu a Grub.... niestety, niedorobiony, przykro mi, zdania prędko nie zmienię. Byle aktualizacja jakiejkolwiek dystrybucji obecnej na dyskach ro..z..pie..rd.ala Gruba. Pytanie jakim prawem?  Jakim prawem aktualizacja np. Manjaro rusza rozruch, który należy także do Fedory i Debiana, co?

4
Od Windows 10 pojawiła się usługa o naziwe " Windows HDR Color ". Poprawia to znacznie obraz w stosunku do treści SCF, jest głębsze jakby pole widzenia kolorów, inne zakresy widzenia ostrości pomiędzy treścią w bieli a czerni. Suma sumarum - obraz jest znacznie ładniejszy, kstrzejszy i tak dalej.
Na mojej matrycy 14.0" IPS 1920x1080 obraz taki to żyleta.
Zauważyłem jednak, że Linux chyba śpi, co?
Zaczyna mnie z deka drażnić standardowy sterownik Video, wkładany w każdą dystrybucję.
Gołym okiem (powtarzam - gołym okiem) widzę, jak zachowują się pixele.
Tego, nie da się złapać kamerą video, aparatem czy screen shotem, więc spróbuję to opisać:

Teraz, gdy piszę tego posta, pod każdą linią napisanego tekstu widzę jakby ledwie widoczną 2/3 pikseolową linię poziomią pod każdym z wersetów.
Jest to ledwie widoczne ale jest, mam wrażenie że w tej linii kolor pixeli zmienia barwę z niewielką częstotliwością, powidzmy 10x1sek, zmienia te barwę z koloru białego na bardzo jasne siwe pixele.  Po prostu sobie to tak smuży, powtórzę, ledwie wodoczne ale jest.
Gdy przyglądam się ekranowi na uruchomionym Windows - tego nie ma.
Te całe smużenie pojawia się w całym tekście i powoduje - moim zdaniem - rozmycie ekranu i brak ostrości.

Jak sobie z tym poradzić?

5
Inne / Manjaro na dysku NVME działa tak szybko jak na HDD
« dnia: 2022-12-23, 17:07:30 »
Nie mam pojęcia co jest nie tak. Dysk to jakiś Hynix PCIE3.0x4 NVME. W Windowsie (8.1 PRO) osiąga ponad 3400MB/s w odczycie i 3100 w zapisie.
Reszta plików (mniejszych) też kilka razy szybsza od klasycznego SSD. Tymczasem, Manjaro zachowuje się tak, jak by na jakimś leciwym SSD bądź dobrym WDCBlack (HDD) hulał. Windows budzi mi się w całości (wszystkie usługi) od naciśnięcia POWER w zaledwie 4 sekundy!
Czemu Manjaro uruchamia się 19 sekund?
Co on tam mieli?
W SESJI mam wyłączone wsio, czego nie używam a gdy mowa o Manjaro to Xfce katuję nadal.

Da się przyspieszyć ten BOOT jakoś?

6
Inne / Czy twórcy Manjaro są poważni?
« dnia: 2022-11-23, 12:50:32 »
Nie ma aktualizacji, po której system dęba nie staje. Dzieje się tak od lat tylu, ile to używałem. Czy ci ludzie, deweloper, w ogóle testują sprzęt i oprogramowanie gdy wydają aktualizacje? Nie ma miesiąca, aby nie rozdupcyli wszystkiego!
Po aktualizacji systemu sierpniu wysypało mi całe WINE. Nie udało mi się tego poskładać, musiałem stawiać całe WINE i wszystko inne od początku. Zaznaczam, nie aktualizowano wtedy kernela. Po aktualizacji sprzed 2 tygodni, padło mi całe środowisko wirtualne (VirtualBox). Nie było szans uruchomić jakiegokolwiek systemu wcześniej zainstalowanego. Tym razem, w aktualizacjach był nowy kernel (5.15 chyba). Wsio się rozduocyło.
I tak jest od zawsze, średnio co 2-3 miesiące po aktualizacjach coś pada!
Pytanie jak w tytule: deweloper Manjaro to poważny team?
Wczoraj, zassałem kolejne aktualizacje, niby ok, zero błedów, wszystko cacy, robię restart i mam tryb awaryjny gruba i masę problemów z uruchomieniem systemu. Ogarniam z deka temat, zatem uruchomienie z wiersza poleceń zajmuje kilka chwil, biorę się za bootloadera z grubem na czele no i kombinuję pół nocy, aby PAJAC ponownie dopatrzył listę systemów przy starcie. Nic mi nie pomogło, ponowna instalacja gruba w EFI i tak dalej.
Szlag mnie trafił, wgrałem Windows na chwile aby mieć neta.
Wysiadam już, wysiadam.

7
Potrzebuję dowiedzieć sie, dlaczego instalator macOS Mojave dęba staje tuż po wyświtleniu logo jabłka i gdy pasek postępu dobiega końca.
Forum Hacintosh zmarło, żywej duszy tam nie ma.

8
Manjaro x64 Xfce.
Chciałbym ustawić system tak, aby przy każdym restarcie opróżniał się folder /home/$user$/.cache
Jak to zrobić?

Miałem wcześniej przeniesiony .cache do RAMDISK ale większosć programów tworzy sobie swoje foldery w /home/$user$/.cache/*.*
i bez sensu jest to trzymać w RAMDISKU albowiem i tak nie znika po restarcie komputera zatem rozwiązanie problemu jest tylko jedno, zmusić system do opróżniania folderu /.cache podczas restartu.


9
Manjaro x64 Xfce.
Mam dwa dyski i dwa systemy czyli wspomniany Manjaro oraz Windows 8. Są to osobne dyski fizyczne a nie partycje.
Systemy były postawione bez obecności drugiego dysku, czyli osobna instalacja czystego Windows na jednym dysku i osobna Linuxa na drugim, podczas instalacji któregoś z systemów drugiego dysku nie było wewnątrz PC, zatem nie ma menu rozruchowego i wyboru systemów.
Wybór systemów następuje z poziomu BOOT MENU laptopa i tak ma zostać.
Teraz, chciałbym aby Linux w ogóle nie wykrywał dysku na którym jest Windows (na tym dysku jest kilka partycji).
Chciałbym dokonać czegoś w FSTAB, tak aby nie widział dysku.
Nie wiem niestety co tam dopisać, wszystko co w google znalazłem jakoś dziwnie nie działa.

10
Zdałem sobie sprawę że niewygodnym dla mnie jest zestaw klasyczny, czyli WKLEJ pod CYTL+V oraz KOPIUJ pod klawiszami CTRL+Z.
Jak w Manjaro (Xfce) zmienić ten układ?

W sekwencjach klawiszy (w skrótkach) mam wszystko usunięte oprócz SCREENSHOTA (przypisany pod klawisz INSERT) bo mnie denerwowało wciskanie kombinacji CTRL+PRT SCR. Teraz, po naciśnięciu INSERT bez CTRL i innych od razu wyskakuje screen ekranu.
W związku z tym iż usunąłem inne skróty - nie mam możliwości ich edycji :)
Nie wiem teraz, to jakiego pliku odwołuje się to, co chcę zrobić a do plików /bin odsyła mnie przy próbie stworzenia nowego skrótu.
Chciałbym aby było to tak:

CTRL(lewy)+Z = kopiuj
CTRL(lewy)+X = wklej

Po prostu, gdy operuję prawą ręką myszką to odległość od CTRL do V jest za daleka na klawiaturze, bardzo cieżko mi wtedy szybko wciskać WKELJ, gdyby to było CTRL+X byłoby łatwiej i szybciej.

11
Nie mam już sił, przyznam. Od miesięcy zastanawiam się nad zmianą Firefoxa (używam od samego początku istnienia) na coś innego ale ciągle czasu nie ma na naukę nowych "przyzwyczajeń". Z Firefoxem już tak jest, że zawsze coś "jest". Tym razem:

Przeniosłem sobie ze starego dysku na nowy profile i zawartość /home/user/.mozilla oraz /home/user/.thunderbird.
Thunderbird bez problemu zobaczył dodatek XPI o nazwie Polish-Language-Pack
a Firefox niestety nie widzi.

Kombinuję już XXX czasu (nie mogę pobrać rozszerzenia online ponieważ komputer nie ma internetu).
FIrefox 95.0 x64 zamontowany w Manjaro x64 Xfce.

Wlazłem do /usr/lib64/firefox/extensions/
są tam rozszerzenia o nazwach:
langpack-en-US@firefox.mozilla.org.xpi
oraz
langpack-pl-PL@firefox.mozilla.org.xpi
one działają na poprzednim systemie z identyczną konfiguracją a tu na nowej instalacji niestety...

Nie wiem jak to załatwić aby Firefox był po polsku...
Rozszerzenia zgodne są z systemem i wersją przeglądarki.


12
Mam dwa wystąpienia identycznego systemu, jest nim Manjaro (w najnowszej wersji z Xfce).
Stara instalacja siedzi na starym dysku a na nowym jest czysta.
Obie są zaktualizowane do najnowszych wersji pakietów.

W folderze /HOME na starym dysku mam Firefoxa i Thunderbirda.
W obu przypadkach (oba dyski) wersje programów identyczne.

Gdy, póbuję przenieść profile Mozilli (Firefox i Thunderbird) z dysku na dysk to mi się wykrzacza całośc i oba programy zgodnym hurtem twierdzą że wystąpił nieznany błąd, Firefoks jest już uruchomiony, zamknij program i spróbuj ponownie, no szlag mnie zaraz trafi.

Mam masę haseł, zakładek i innych w Firefoksie a w Thunderbirdzie kilka ton maili i setki folderów.
Zawsze, przenosiłem sobie to tak że robiłem kopię:
/home/user/.cache
(stąd dwa foldery .Mozilla i .Thunderbird)
oraz
/home/user/Mozilla
i
/home/user/Thunderbird

i te kopię wrzucałem w te same miejsca na nowej instalacji, odpalałem programy i wszystko było na miejscu i po staremu.

Od wersji 9X.0 Firefoxa i od lutego z Thunderbirdem są tylko masy problemów.
Jak przenieść te profile do nowo postawionego systemu?

W najgorszym przypadku podczas próby podmiany ... zostawiam nazwy profili (to znaczy katalogi profili nie mają różnych nazw, są te same co na poprzednim dysku) i wtedy Firefox czy Thunder chcą zakładać NOWY profil po uruchomieniu, nie widząc starego.
Gdy przeniosę całość z wnętrz katalogów zostawiając nazwy profili stworzone przez nową instalację Mozilli to też nic nie daje, wtedy są komunikaty jak wyżej: Firefoks jest już uruchomiony, zamknij program i spróbuj ponownie



13
Inne / Gentoo - kilka pytań
« dnia: 2021-10-21, 15:31:06 »
Miałem nie pytać, ale muszę a muszę bo zaczynam gubić się.
Wyjaśnijcie mi proszę i to w miarę łopatologicznie, jak to jest z tymi pakietami w Gentoo.
Nie bardzo rozumiem to wszystko, przyzwyczajenia z innych dystryucji zrobiły swoje.

Pierwsza sprawa:
Np. w Archu wpisywałem sobie pacman -S firefox ... i szło. Pobierał się Firefox wraz z zależnościami.
Jak to wygląda w Gentoo?
Rozumiem, że muszę wyszukać źródło, poddać kompilacji i zainstalować.
Bardzo proszę o konkretny przykład tylko i wyłącznie na bazie komend wpisywanych do terminala, chcę zainstalować Firefoxa, zatem:

1. atualizacja mirrorów  (jak, gdzie, czym, jakie mirrory?)
2. wyszukanie pakietu przez terminal
3. pobranie źródła
4. kompilacja
5. instalacja
6. uruchomienie

Dajcie mi tylko dwa przykłady na bazie Firefoxa oraz Thunderbirda, co wpisywalibyście w Gentoo do terminala chcąc to zainstalować??
Nauczę się reszty na bazie skromnych przykładów...

Gdyby ktoś był łaskaw i dodał jeszcze opis instalacji Virtualbox wraz ze wszystkim kernelami (od linux41 do linux54) + pakiety rozszerzeń to ... przysięgam na błoga - przez dwa tygodnie nie będę spamował forum, naprawdę, resztę ogarnę już sam jak niegdyś z Archem.

Bardzo mi potrzebne jakieś wzory na wyszukiwanie pakietów ze źródeł, ich kompilacja, instalacja i uruchamianie.
Gdy zyskam trzy powyższe programy w Gentoo... przysięgam ... morda w kubeł :)))

PS. Portage seryjnie jest zainstalowany ale bez GUI, więc na razie sobie nie radzę...



14
Inne / Gentoo + VirtualBox + kilka innych
« dnia: 2021-10-21, 15:05:04 »
Tylko tego mi brakuje, aby pozbyć się Windowsa a że nie ogarniam tematu jeszcze w całości, muszę prosić Was o pomoc.
Mam już Gentoo, startuje ślicznie, wszystko hula ale sotu do pracki za mało!
Potrzebuję VirtualBoxa z dodatkami ...
Potrzebuję też Firefoxa (najchętniej coś z wersji od 54 do 58)...
oraz Thunderbirda (może być w wersji 18)...
Oczywiście całość pod maszynę x64 ...

Gdy sobie to poinstaluję i zacznie mi działać, reszty nauczę się już sam. Po prostu zbyt dużo czasu marnuję na przełączanie się między systemami, małe sprzątanie tobię i chcę pozbyć sie Arch'a i Windows w celu posiadania tylko Gentoo + Virtualka.

Wybaczcie, ale jeszcze nie ogarniam kompilacji tych MERGÓW że tak to ujmę...
ale za tydzień już będę :)


15
HP 820-G2
oraz
HP 820-G3
Oba bez dedykowanych kart graficznych oraz z najmocniejszą wersją i7 jaka występowała w tych modelach.

Chcę dobrać się do "ŹRÓDEŁ" oprogramowania, które odpowiedzialne jest za współpracę z czujnikiem temperatury. Złe wartości ustawione są we wszystkch dystrybucjach, bieg drugi wiatraka włącza mi się przy około 55C czyli "masa-huku"

Cytuj
lm_sensors-detect:

Intel digital thermal sensor...                             Success!
    (driver `coretemp')
* Chip `Intel digital thermal sensor' (confidence: 9)


Strony: [1] 2 3