Forum Linux.pl

Programowanie => Bash, skrypty powłoki => Wątek zaczęty przez: Prox w 2010-12-12, 20:32:12

Tytuł: Automatyzacja - skrypt
Wiadomość wysłana przez: Prox w 2010-12-12, 20:32:12
Witam :) Sprawa wygląda tak, że mam zrobić projekt z użyciem jakiegoś języku powłoki, wybrałem BASH, pracuje w Suse 10 na virtual boxsie. I teraz małe pytanie do was, czy moglibyście mnie nakierować na co powinienem zwrócić uwagę, jakie komendy typować aby stworzyć skrypt który będzie z jednego folderu w którym będą pliki tekstowe powiedzmy 5sztuk, ilość nie ma znaczenia bo to tylko pokazowo. W tych plikach skrypt będzie miał wyszukać teksty zaczynające się od np. Nr konta bankowego/ Kwota i całe te linie skopiować do osobnego pliku tekstowego z zachowaniem przejrzystości.

Dodatkowo dwa pytania od całkowicie zielonej w temacie osoby :
- za pomocą jakiego programu? polecenia? zapisuje się komendy tworzące skrypt,
i jak się go potem uruchamia? (just doubleclick? ^^)
- i pytanie opcjonalne co do w/w skryptu. Czy istnieje możliwość aby skrypt te pliki tekstowe, które ma przeanalizować w jakiś sposób ściągał z skrzynki pocztowej/ftp'a ?

Dzięki wielkie za poświęcony czas.
Tytuł: Automatyzacja - skrypt
Wiadomość wysłana przez: chmooreck w 2010-12-12, 23:01:32
Jakim cudem pod koniec semestru pytasz się o takie podstawy jak edytor, zapis pliku, czy jego uruchamianie ? Na zajęciach nic nie pisaliście ?
Tytuł: Automatyzacja - skrypt
Wiadomość wysłana przez: Prox w 2010-12-13, 11:42:48
Poruszaliśmy się po systemie Linux, wykorzystywaliśmy pewnie też parę komend, które mi się przydadzą. Lecz nigdy nie zapisywaliśmy i nie tworzyliśmy skryptów. Oczywiście mogłem sam to przećwiczyć w domu ale natężenie zajęć z innych przedmiotów skutecznie odwlekało tą sprawę.
Chciałbym tylko pomocy co do doboru komend, i możliwości jakie mogę jeszcze w ten skrypt wsadzić :)
Tytuł: Automatyzacja - skrypt
Wiadomość wysłana przez: chmooreck w 2010-12-13, 12:15:07
man man
man grep
edytor chyba jakiś znajdziesz, informację o prawach plików do wykonania również, nie mówiąc już o przykładowych skryptach...

edit:
ew. man sort
Tytuł: Automatyzacja - skrypt
Wiadomość wysłana przez: roobal w 2010-12-13, 13:06:02
Cytat: Prox
W tych plikach skrypt będzie miał wyszukać teksty zaczynające się od np. Nr konta bankowego/ Kwota i całe te linie skopiować do osobnego pliku tekstowego z zachowaniem przejrzystości.
Poczytaj sobie podręcznik systemowy, wpisując w terminalu polecenie:

man sed
I te, które podał chmooreck. Jak nie masz Linuksa na dysku, to w sieci dostępne są podręczniki on-line, chociażby na stronie linux.pl jest wyszukiwarka podręczników albo wpisz po prostu w wyszukiwarkę man sed i znajdzie Ci na pewno podręcznik pomocy danego programu/polecenia.

Pozdrawiam!
Tytuł: Automatyzacja - skrypt
Wiadomość wysłana przez: Prox w 2010-12-13, 18:44:19
Dzięki wielkie :) W najbliższym czasie przetestuje.