Nowe posty

Pokaż wiadomości

Ta sekcja pozwala Ci zobaczyć wszystkie wiadomości wysłane przez tego użytkownika. Zwróć uwagę, że możesz widzieć tylko wiadomości wysłane w działach do których masz aktualnie dostęp.


Wiadomości - Paweł Kraszewski

Strony: 1 ... 194 195 [196] 197 198 199
2926
Re 1. Widzę, pan wyznawca RAM optimizerów. RAM nie jest po to, żeby był pusty, tylko po to, żeby był pełny. W RAMie masz bufory dysku, preładowane biblioteki, itd. Jak długo nie jest wykorzystywany swap (czyli rzeczywiście RAM sie kończy), tak długo system zarządza pamięcią lepiej, niż ci się wydaje. W czasie normalnej pracy systemu gdy system/program potrzebuje więcej pamięci, to zwalnia bufory nie wymagające zapisu na dysk (te, które nie są tzw "brudne" - ang "dirty") - jest to operacja prawie natychmiastowa i nie obciąża procesora.

Ad 2. Zacznij od "Ubuntu serwer" - prawie golusieńki i zacznij dokładać potrzebne rzeczy, pamiętając o wyłączeniu funkcji "traktuj rekomendacje jako zależności" i "traktuj sygestie jako zależności".  Można to wymusić dopisując do pliku /etc/apt/apt.conf (utworzyć, jak go nie ma):
Apt::Install-Recommends "false";
Aptitude::Keep-Suggests "false";
Po tym zabiegu system przestaje automatycznie instalować pakiety rekomendowane i sugerowane - instalując jedynie bezpośrednio wymagane.

2927
Jak pogrzebiesz w menu kmixa to znajdziesz opcję włączania/wyłączania poszczególnych suwaków.

2928
Sieć / Udostępnianie portu szeregowego przez sieć
« dnia: 2009-02-23, 10:35:37 »
NFS służy do udostępniania urządzeń blokowych (dyski), nie znakowych (mysz, klawiatura, konsola czy porty szeregowe).

Tutaj potrzebujesz np pakietu "ser2net", "sredird", który udostępnia port szeregowy w sieci - łączysz się z nim np. przez telnet.

Ewentualnie na obu końcach "socat" z odpowienimi parametrami - na serwerze spiąć serial-tcp a na kliencie tcp-pipe i na kliencie soft zapiąć na pipe udając że to serial.

2929
Inne / brak mozliwosci uruchamiania programow
« dnia: 2009-02-23, 10:24:00 »
Wygląda na to, że coś wyżera ci pamięć. Odpal konsolę, uruchom w niej program htop (może wymagać zainstalowania) i zminimalizuj okno, żeby nie przeszkadzało. Jak system ci znowu przywiśnie, to rozwiń okno i zobacz co ukradło pamięć.

2930
Narzędzia administracyjne / chmod foldery i podfoldery
« dnia: 2009-02-23, 10:19:56 »
Tylko pamiętaj, że część usług się na ciebie wypnie w przypadku, gdy ich pliki konfiguracyjne mają prawa 777. Na pewno większość kryptograficznych (ssh itp)

A napiszesz po co ci takie barbarzyńskie naruszenie bezpieczeństwa systemu?

2931
Instalacja / Instalacja Ubuntu obok XP i uszkodzonej Mandrivy
« dnia: 2009-02-21, 18:55:11 »
Od końca: Zrobiłeś 50% usunięcia linuksa - "fix /mbr" już usunął boot managera Linuksa. Teraz wystarczy tylko skasować partycje Linuksa i po kłopocie (?).

1. Mandriva najprawdopodobniej nie jest uszkodzona,  a jedynie niedostępna.
2. Możliwe, że z poziomu dysku instalacyjnego Mandrivy będzie opcja naprawy MBR. Nie bawiłem się tym parę lat.
3. Można spokojnie zainstalować Ubuntu (jak jeszcze masz miejsce na partycję podstawową). Najprawdopodobniej instalka Ubuntu wykryje Madrivę i doda do swojego menu startowego.

2932
*Suse / Heh, BARDZO dziwny problem
« dnia: 2009-02-16, 07:30:23 »
Cytat: MadAdam
ok, nie kazda ma mc, ale każda powinna miec mcedit, chyba ze ta komenda brzmi jakoś inaczej w tej dystrubucji, ma ktoś jakiś pomysł jak moge edytować pliki ???
No ale, mkhm, mcedit jest tak jakby częścią mc?

2933
Inne urządzenia / Tragicznie wolny port LPT
« dnia: 2009-02-11, 19:34:25 »
A jak obecnie sterujesz pinami, jeżeli to nie tajemnica? Znaczy się od strony programowej...

2934
Sieć / [proftpd] FTP jak folder ?
« dnia: 2009-02-10, 20:59:49 »
ultr ma rację. Proftpd działa zgodnie z RFC959. Żadne ustawienia tego nie zmienią. To czy serwer FTP może być zamontowany jako system plików (a dodam, że FTP nie był projektowany w tym celu) zależy TYLKO od systemu-klienta. Dla Linuksa to odpowiednie moduły FUSE. Dla Windowsa też pewnie jest coś takiego.

2935
Inne / Klaster OpenMosix
« dnia: 2009-02-10, 20:35:44 »
0. Ehhh... Zaliczenia...
1. Co ma wspólnego Linuks z VFP?
2. Większość serwerów baz danych ma możliwość klastrowania serwerów BD jako takich (bez konieczności klastrowania samego systemu operacyjnego). Czyli masz kilka komputerów z Postgresem czy MySqlem zachowujących się jak jedna baza.
3. Narzędzia typu Access czy FoxPro wyrabiają niekorzystny nawyk zbyt ścisłego łączenia interfejsu użytkownika z plikami fizycznie przechowującymi dane (aż do umieszczenia wszystkiego w jednym pliku jak w MSAccess). Stąd rodzą się odruch klastrowania całej aplikacji zamias samych baz.
4. Postaraj się rozdzielić wizualizację (interfejs) od silnika dostarczającego dane (serwer BD). Dzięki temu jeden interfejs może wykorzystać siłę kilku serwerów pracujących wspólnie. W zaliczeniu skup się na tym zagadnieniu.
5. Klastrowanie (w każdym razie to najprostsze) generalnie nie przyspiesza wykonania pojedynczego zapytania - daje jednak możliwość realizacji większej ilości zapytań naraz. Czyli zaobserwujesz przyrost wydajności dopiero pod dużym obciążeniem serwerów baz danych.

2936
C/C++ / Zaprogramowanie urządzenia
« dnia: 2009-02-05, 07:37:59 »
Skrypty zasugerowałem z prostego powodu: przy C/C++ czy innych kompilowanych masz cykl popraw->kompiluj->uruchom->popraw->... Przy skryptach upraszcza się do popraw->uruchom->popraw->...

A może (jak finanse pozwolą) zainteresuj sioę Lego Mindstorms NG? To dopiero zabawa :)

Zdajesz sobie sprawę, że od momentu pierwszego zadziałania sprzętu żona/dziewczyna/kochanka straci cię na kilka miesięcy?

2937
C/C++ / Problem z kompilacja setedit
« dnia: 2009-02-05, 07:28:56 »
__gxx_personality_v0 sugeruje na ogół mieszanie plików obiektowych (.o) C i C++ bez właściwej tego obsługi - głównie próbę linkowania bibliotek C++ za pomocą gcc a nie g++ .

2938
C/C++ / Zaprogramowanie urządzenia
« dnia: 2009-02-03, 20:47:44 »
Po pierwsze primo: Wybor jezyka programowania po stronie komputera to dopiero wisienka na wierzchu tortu. Zamiast C/C++ sugerowalbym cos skryptowego (Python, Ruby).

Najpierw musisz zdecydowac sie na ten typ portu, ktory latwiej ci bedzie "odrutowac" po stronie samochodziku. Jezeli samochodzik ma byc "dumb" (czyli czysto analogowy) to pozostaje port rownolegly sterujacy przez tranzystory bezposrednio silnikami.
* Sterowanie zwyklym silnikiem (2 kable - taki jak np od wentylatora, tzw bezkomutatorowy potrafi krecic tylko w 1 strone) wlacz/wylacz to 1 tranzystor i jedna linia LPT
* Sterowanie zwyklym silnikiem komutatorowym (2 kable - taki jak np od tacki w CD) lewo/wylacz/prawo to 4 tranzystory i 2 linie LPT (H-bridge)
* Sterowanie silnikiem krokowym unipolarnym (ma 5 lub 6 kabli, wystepuje w drukarkach, starszych HDD i bardzo starych FDD do napedu glowic) to 4 tranzystory i 4 linie LPT
* Sterowanie silnikiem krokowym bipolarnym (ma 4 kable, wystepuje w nowszych drukarkach, starszych HDD i FDD do napedu glowic) to 8 tranzystorow i 4 linie LPT (dual H-Bridge)
* Sterowanie silnikiem 3-fazowym (4 kable, naped talerzy HDD/FDD) to 3 tranzystory i 3 linie LPT

Do "miachania" liniami LPT mozesz wykorzystac np "parport", wbudowane w nowe kernele.

Jezeli chcesz zrobic autko bardziej inteligentne, to zapinasz do niego mikrokontroler i zamiast do LPT wpinasz tranzystory do kontrolera - a kontroler podpinasz do PC najwygodniej na poczatek przez COM - to sie najlatwiej oprogramuje po stronie PC.

Najwiekszo frajda bedzie na pewno, jak dodasz jakies czujniki i zrobisz autko autonomiczne (bez komputera nadrzednego) i pobawisz sie w programowanie komputera pokladowego.

2939
Instalacja / UBuntu problem z instalacją zawias
« dnia: 2009-02-02, 08:05:24 »
Cytat: roobal
Ale to LTS, czyli z długim wsparciem technicznym, które skończy się dopiero za pół roku, więc ma prawo używać, jeśli chce :)
Ale LTS działa "w drugą stronę". Jak zainstalujesz dzisiejszy LTS na dzisiejszym sprzęcie, to masz wydłużony support. Nie masz za to żadnej gwarancji, że dzisiejszy LTS będzie działał na sprzęcie, który pojawi się dopiero za 2-3 lata (no, chyba, że Canonical zatrudnia wróżki).

2940
Bash, skrypty powłoki / skrypt Problem
« dnia: 2009-02-02, 07:35:32 »
Jeżeli 1 jest rzeczywiście skryptem, to nie występuje w drzewie procesów jako 1 tylko jako jego interpreter (bash, sh, python, whatever). Tak więc nie zabijesz go po nazwie skryptu.

I z ciekawości, po co ten -r w killall? To nie jest wyrażenie regularne...

Strony: 1 ... 194 195 [196] 197 198 199