Forum Linux.pl

System => Inne => Wątek zaczęty przez: Koder w 2019-08-03, 14:59:55

Tytuł: Po aktualizacji zniknęły niektóre funkcje
Wiadomość wysłana przez: Koder w 2019-08-03, 14:59:55
Witam.
2 dni temu skusiłem się na aktualizację Debiana do wersji 10.
Wcześniej miałem wpisane repozytoria pod konkretną dystrybucję, więc...
Sama aktualizacja przebiegła bezproblemowo, jednak zauważyłem pewne braki.
Kilka przykładów:
1. W narzędziach systemowych, terminal użytkownika root - pojawia się okienko z prośbą o podanie hasła... potem już nic się nie dzieje. Po wpisaniu hasła okienko po prostu znika.
2. Panel ikon (u mnie) na dole ekranu. Tutaj na pierwszy rzut oka wszystko jest OK. Jednak nie do końca, mianowicie uruchomienie jakiegokolwiek programu nie powoduje pojawienia się na pasku przycisku tego programu. Więc po uruchomieniu więcej niż jednego, przełączać między nimi można się tylko kombinacją Alt/Tab.
3. Firefox wyświetla okienko z informacją, że nie może się zaktualizować itd. - słusznie, bo w trybie graficznym nie pracujemy jako root. Jednak kiedy w menu owego firefoxa kliknę Pomoc/O programie Firefox, otrzymuję informację, że Firefox jest aktualny.
Czy są jakieś "lekarstwa" na te "dolegliwości"?
Z góry dziękuję za pomoc.
Pozdrawiam.
Tytuł: Odp: Po aktualizacji zniknęły niektóre funkcje
Wiadomość wysłana przez: robson75 w 2019-08-03, 15:30:00
Z tego co słyszałem to Debian 10 jest na maxa zbugowany.
Tytuł: Odp: Po aktualizacji zniknęły niektóre funkcje
Wiadomość wysłana przez: pavbaranov w 2019-08-03, 15:38:32
"Lekarstwo" się znajdzie, ale umożliw diagnozę :) Począwszy od podania tak elementarnych informacji jak np. środowisko, którego używasz czy zawartość sources.list (wszystkich udostępnionych).
Ogólnie: z opisu wygląda na to, że w sposób wadliwy przeprowadziłeś aktualizację i system w części się prawdopodobnie zaktualizował, a w części nie.
Tytuł: Odp: Po aktualizacji zniknęły niektóre funkcje
Wiadomość wysłana przez: Koder w 2019-08-03, 17:41:10
"Lekarstwo" się znajdzie, ale umożliw diagnozę :)[...]
Oczywiście :-)
Środowisko graficzne to LXDE.
Sources.list:
deb http://ftp.pl.debian.org/debian/ stable main contrib non-free
deb http://security.debian.org/ stable/updates main contrib non-free
deb http://ftp.pl.debian.org/debian/ stable-updates main contrib non-free
deb http://www.deb-multimedia.org/ stable main non-free
W tej chwili polecenie aktualizacji wyrzuca wynik 0, 0, 0, 0. (to tak w skrócie :-))
Tytuł: Odp: Po aktualizacji zniknęły niektóre funkcje
Wiadomość wysłana przez: pavbaranov w 2019-08-03, 19:46:07
Puf, pif, paf i leży zabity :) Debian nie ja.
Ok, skoro wszystko obecnie wskazuje na to, że nie jest "źle" zaktualizowane z punktu widzenia Debiana, to miałbym jedną radę. Dość drastyczną, ale - zasadniczo - do odwrócenia, jednakże dobrze byłoby, gdyby to ktoś, kto ma Debiana jeszcze "klepnął". Otóż ogólnie dane dotyczące zachowania się znajdują się w katalogu ~/.config (zdaje się, że tak samo jest i dla LXDE). Dla "odtworzenia" zatem domyślnych danych i zachowania się środowiska w danej dystrybucji wystarczające jest skasowanie katalogu ~/.config (ew. jeszcze ~/.local/share/katalog_konkretny lub też - zwłaszcza przy starszych instalacjach - katalogu ~/.jakiś_katalog, gdzie ów ".jakiś_katalog" zwykle wskazuje w nazwie na związek z danym DE). Oczywiście zamiast skasować, można zmienić tym katalogom nazwę.
Zupełnie bezpiecznym jest natomiast bądź użycie użytkownika "gość/guest/test itp." jeśli takowego oferuje DM, a jeśli nie to po prostu stworzenie nowego użytkownika i zalogowanie się na nim. Jeśli na nowym koncie wszystko jest ok, to oznacza, że aktualizacja przebiega prawidłowo, prawidłowe są ustawienia "systemowe", a jedyne coś, co nie gra znajduje się w konfiguracjach danego użytkownika i wówczas - zalecając rozwagę, tak by nie wykasować sobie np. haseł itp., których nie pamiętamy :) - można powolutku albo przenieść się na owego "nowego" użytkownika, albo spróbować skasować ustawienia starego wg opisu wyżej.
Tytuł: Odp: Po aktualizacji zniknęły niektóre funkcje
Wiadomość wysłana przez: Koder w 2019-08-03, 20:46:59
Próbnie dodałem użytkownika. Przyciski okiem się "u niego" pojawiły.
Próba uruchomienia terminala root'a jak poprzednio - hasło i cisza.
Usunąłem testowego usera.
Dłubiąc w ustawieniach panelu przywróciłem przyciski okien na swoim koncie (Ustawienia panelu.../Aplety/Dodaj i wybieramy Przyciski okien).
Pozostaje tylko pytanie; Dlaczego aktualizacja to wyłączyła?
Z Firefoxem... dziwna sprawa, niby twierdził, że jest aktualny. Jednak zirytowany komunikatem, że nie może się zaktualizować przeprowadziłem aktualizację ręczną... Wersja ta sama, ale już nie wyświetla idiotycznej informacji o niemożności automatycznej aktualizacji.
Wracając do nieszczęsnego terminala... postanowiłem z niego nie korzystać, LXTerminal robi to samo, trzeba tylko dodatkowo użyć polecenia "su".
Ciekawy jestem jakie "nowości" i "usprawnienia" przyniesie kolejna dystrybucja...
Tytuł: Odp: Po aktualizacji zniknęły niektóre funkcje
Wiadomość wysłana przez: Andrzej J w 2019-08-03, 21:05:13
Przede wszystkim zacznij na root wchodzić w konsoli
Cytuj
su -
Gratulacje dla tego który to wymyślił pewnie ten od systemd...
Tytuł: Odp: Po aktualizacji zniknęły niektóre funkcje
Wiadomość wysłana przez: pavbaranov w 2019-08-04, 10:57:12
@Andrzej J - "su" jest prawie tak stare jak sam linux i istniało na lata całe zanim komukolwiek się systemd zaczął w ogóle tlić w głowie.

@Koder - Jeśli dobrze rozumiem problem z "terminalem root", to chodzi o pozycję menu, w której masz możliwość wyboru "Terminal (root)" (coś koło tego, nie mam na całe szczęście Debiana i nie używam LXDE, ale sama pozycja - jeśli istnieje - i tak niekoniecznie od LXDE zależna). Po wyborze tej pozycji powinieneś podać swoje (tj. użytkownika, a nie roota) hasło a terminal winien się otworzyć z uprawnieniami roota. Zgadza się?
Jeśli tak, to w zasadzie mogłyby istnieć 2 możliwości otwarcia czegoś takiego w taki sposób: albo przez sudo albo odpowiada za to polkit.
Pierwsze - sprawdź sobie czy masz prawidłowo skonfigurowane sudo. Otwórz "zwykły" terminal (tj. użytkownika) i wpisz jakiekolwiek polecenie poprzedzone przez sudo. Może to być np. otwarcie innego terminala właśnie na prawach roota (tu jest chyba lxterminal, a zatem:
sudo lxterminal
). Działa?
Drugie - tu niestety mocno opisowo, bowiem - jw. - nie mam LXDE. Nie wiem gdzie LXDE ma konfigurację menu, ale należałoby sprawdzić tę pozycję, która odpowiada za uruchomienie "terminal (root)"; będzie tam jakaś komenda np.: terminal_root.desktop, albo gksu terminal itp. Jeśli będzie coś odnoszące się do pliku *.desktop, co nie jest poprzedzone przez żadne gksu, to należy odszukać taki plik (albo jest w PATH, albo będziesz miał podaną pełną ścieżkę) i przeglądnąć, sprawdzając w nim polecenie występujące po Exec=. Po sprawdzeniu, jeśli wywołanie terminala root następuje przez gksu - otwórz terminal użytkownika i wpisz:
gksu lxterminal
i sprawdź co się dzieje.
Trzecie - inną opcją jest polkit, ale aby nie komplikować skupmy się na dwu poprzednich.
Jeśli polecenie:
sudo aplikacja
nie działa to oznacza, że masz wadliwie skonfigurowane sudo i po prostu trzeba je skonfigurować prawidłowo. Jeśli nie działa
gksu lxterminal
, plując się na uprawnieniach, a działa to polecenie z sudo, to coś powinno zwrócić w terminalu i o to poprosilibyśmy; prawdopodobieństwo jednak, że gksu jest jakoś uwalone. Jeśli nie działa i z gksu i z sudo to prawdopodobnie kwestia konfiguracji sudo.

Zerknij też na: https://forum.lxde.org/viewtopic.php?t=1207&f=22 (https://forum.lxde.org/viewtopic.php?t=1207&f=22)
Tytuł: Odp: Po aktualizacji zniknęły niektóre funkcje
Wiadomość wysłana przez: Koder w 2019-08-04, 13:21:31
[...]Jeśli dobrze rozumiem problem z "terminalem root", to chodzi o pozycję menu, w której masz możliwość wyboru "Terminal (root)" (coś koło tego, nie mam na całe szczęście Debiana i nie używam LXDE, ale sama pozycja - jeśli istnieje - i tak niekoniecznie od LXDE zależna). Po wyborze tej pozycji powinieneś podać swoje (tj. użytkownika, a nie roota) hasło a terminal winien się otworzyć z uprawnieniami roota. Zgadza się?[...]
Pozycja istnieje; [Menu Główne/Narzędzia systemowe/Terminal użytkownika root]. Co do hasła, to nie jest jak mówisz. Chcę pracować z uprawnieniami root'a, więc wpisuję odpowiednie do uprawnień hasło.
Polecenie "sudo lxterminal" wyrzuca:
Ufamy, że lokalny administrator udzielił odpowiedniego szkolenia.
Zwykle sprowadza się ono do tych trzech rzeczy:

    1) należy respektować prywatność innych,
    2) należy myśleć przed pisaniem,
    3) z dużą władzą wiąże się duża odpowiedzialność.

[sudo] hasło użytkownika koder:
koder nie występuje w pliku sudoers. Ten incydent zostanie zgłoszony.
Natomiast polecenie
gksu lxterminal
prosi o hasło root'a, po jego wpisaniu otwiera nowe okno lxterminal, jednak bez uprawnień root'a
Tytuł: Odp: Po aktualizacji zniknęły niektóre funkcje
Wiadomość wysłana przez: parana w 2019-08-04, 20:00:56
Pytania:

1) Czy w Debian 9 miałeś włączone konto root i posiadałeś do niego fizyczny dostęp przez hasło. Tzn. czy kiedykolwiek logowałeś się na konsoli ( ctrl+Alt+F1)  lub w terminalu jako root z hasłem ?
 I chyba tak wyglądała Twoja sielanka do tej pory tzn. działaś  bez sudo, byłeś przyzwyczajony do konsoli root i tyle w temacie. Buster wymusił instalacje pakietu sudo i trzeba się przesiąść na sudo już najwyższy czas mamy XXI w. :)

2) Czy czytałeś już coś na temat sudo i konfiguracji m in. dodanie użytkownika?
np. usermod -aG sudo user

Lektura:
https://wiki.debian.org/NewInBuster



Tytuł: Odp: Po aktualizacji zniknęły niektóre funkcje
Wiadomość wysłana przez: pavbaranov w 2019-08-04, 20:13:55
[quote author=Koder link=topic=25613.msg137689#msg137689 date=1564917691]
koder nie występuje w pliku sudoers. Ten incydent zostanie zgłoszony.
I co chcesz jeszcze kombinować? Nie jesteś użytkownikiem sudo wobec powyższego nie jesteś w stanie przez sudo uzyskać uprawnień roota. Skonfiguruj sobie sudo.
Tytuł: Odp: Po aktualizacji zniknęły niektóre funkcje
Wiadomość wysłana przez: 1709 w 2019-08-05, 00:34:01
Proszę spokojniej.
Cytuj
Buster wymusił instalacje pakietu sudo i trzeba się przesiąść na sudo już najwyższy czas mamy XXI w.
Po prostu czasami jest to pakiet instalowany wraz z zależnościami.
Ponieważ mam wrażenie ze niektórzy developerzy systemów Ubuntu-podobnych nie zdają sobie sprawy ze istnieje "su" i ze sudo jest mniejszością,
lub nie chce im się przerabiać swojego kodu, skoro można zainstalować sudo i skonfigurować na innych systemach.
Nie jest konieczna jego konfiguracja, pod warunkiem, ze nie zamierzamy z niego korzystać.
Gdyby było inaczej, to nie pisałoby w linku w którym podałeś parana jako alternatywa.

To prawda ze " su - " istnieje od dawna, ale jeśli jest wymagane, i jeśli kogoś to denerwuje
to można spróbować sobie zrobić alias.

Edytowane
Chyba usuneli gksu
https://github.com/dnschneid/crouton/pull/3624/commits/5d905ebf931e523c135c0d3e082ebb486f8686fb
Jak ktos ma czas to niech zainstaluje Debiana na Virtualboxie i sprawdzi.

Edytowane
Zinstalowalem na Virtualboxie Debiana 10 Buster,
nie ma gksu , zamiast niego jest pkexec  https://manpages.debian.org/experimental/policykit-1/pkexec.1.en.html

Edytowane
I faktycznie nie dziala, jakby brakowalo uprawnien do wyswietlania okien.
$ pkexec lxterminal
Unable to init server: Could not connect: Connection refused

(lxterminal:1215): Gtk-WARNING **: 14:39:51.121: cannot open display:

Edytowane
Rozwiazanie z pkexec mozna znalesc tu https://ubuntuforums.org/archive/index.php/t-2269093.html
Sprawdzilem najprostrze rozwiazanie
pkexec env DISPLAY=$DISPLAY XAUTHORITY=$XAUTHORITY lxterminal
i dziala.
W przypadku problemow z tlumaczeniem co tam na stronie pisze, polecam translatory.

Edytowane
I jeszcze cos.
- Komenda "su" dziala normalnie.
- Komendy "gksu" apt-cache u mnie nie znajduje w repozytorium.
- Komende pkexec znalazlem w wyszukiwarce, gdy chcialem rozszyfrowac nazwe pkexec ktora jest w komendzie "synaptic-pkexec",
a ktora wzielem z menu. Kiedys bylo poprostu "gksu synaptic".
Teraz jest na okolo. Komenda "synaptic-pkexec" uruchamia skrypt, a on synaptic.
# cat /usr/bin/synaptic-pkexec
#!/bin/sh

USING_WAYLAND=0
if [ ! "x${WAYLAND_DISPLAY}" = "x" ]; then
    USING_WAYLAND=1
fi
if [ "x${XDG_SESSION_TYPE}" = "xwayland" ]; then
    USING_WAYLAND=1
fi

if [ "x${USING_WAYLAND}" = "x1" ]; then
    # Running wayland; start synaptic without pkexec
    zenity --warning --width=500 --text \
        "You are using Wayland environment, Synaptic will continue without administrative privileges.\\n\
To make Synaptic fully functional, please restart your session without Wayland."
    exec "/usr/sbin/synaptic" "$@"
else
    pkexec "/usr/sbin/synaptic" "$@"
fi
Tytuł: Odp: Po aktualizacji zniknęły niektóre funkcje
Wiadomość wysłana przez: beaker w 2019-08-05, 17:29:03
W Busterze su trzeba wpisywać "po nowemu" czyli "su -", inaczej nie podepnie zmiennych środowiskowych. Można oczywiście sobie przywrócić stary styl logowania przez su (choćby przez wspomniany alias).
gksu i gksudo, zastąpił m.in. pkexec.
sudo jest domyślnie nieskonfigurowane, chyba że w trakcie instalacji nie podamy hasła root, wtedy się skonfiguruje na podanego użytkownika.

Generalnie krótko po premierze Bustera, dużo problemów zgłaszanych przez użytkowników była związane z nieprawidłowym przejściem na roota przez su.
Tytuł: Odp: Po aktualizacji zniknęły niektóre funkcje
Wiadomość wysłana przez: Koder w 2019-08-05, 17:48:10
Dziękuję za rady.
Jak juz pisałem wcześniej, Terminal roota sobie odpuściłem, korzystam z polecenia "su".
Nie do końca rozumiem dlaczego "sudo" ma być lepsze od "su"... ale - choć korzystam z Debiana już od wielu lat - jestem laikiem jeśli chodzi o sprawy stricte systemowe.
Ja jestem po prostu użytkownikiem tego systemu i tyle. Najwygodniej pracuje mi się w środowisku graficznym, dlatego czasem, kiedy zachodzi potrzeba jakiegoś działania, do którego nie ma uprawnień normalny użytkownik, korzystam z konsoli.
Żeby nie było wątpliwości, aktualizację systemu przeprowadzałem w trybie tekstowym.
Wracając do nieszczęsnego Firefoxa. Wydawało mi się, że niby "aktualizacja" pomogła... niestety.
Jest to raczej (moim zdaniem) błąd w programie Firefox, bo nadal niestety komunikuje że "chce się zaktualizować".
Problem w tym, że wersja do pobrania, jest dokładnie taka sama jak zainstalowana.
Tytuł: Odp: Po aktualizacji zniknęły niektóre funkcje
Wiadomość wysłana przez: marcin'82 w 2019-08-05, 18:06:39
Informacja o zmianach:
https://wiki.debian.org/NewInBuster/#Changes .
Tytuł: Odp: Po aktualizacji zniknęły niektóre funkcje
Wiadomość wysłana przez: 1709 w 2019-08-05, 19:50:28
Koder podajesz skąpe informacje. Ten domyślny w Debianie 10 to Firefox ESR, może masz dwie wersje lub inne wydanie.
Nie wiemy jaka nowa wersja jest i jaka wersje Firefoxa posiadasz.
Masz to w "Pomoc/O programie Firefox" o którym wspominałeś.

Edytowane
Ta wersja którą posiadam na Debianie 10 to Firefox 60.8.0 ESR (na Virtualboxie)
Ja posiadam 68.0.1 ESR
Obydwie wersje są dostępne jednocześnie  https://www.mozilla.org/en-US/firefox/organizations/all/
Trochę przepraszam za własną głupotę, ponieważ generalnie Firefox z systemu raczej nie powinien sprawdzać aktualności,
nawet jeśli jest nieaktualny, a gdzie to można wyłączyć to nie wiem.
(Informacja o aktualizacjach sie przydaje tylko gdy ktos instalowal recznie.)

Edytowane
https://www.technipages.com/enable-disable-automatic-updates-in-firefox
Tytuł: Odp: Po aktualizacji zniknęły niektóre funkcje
Wiadomość wysłana przez: Koder w 2019-08-06, 18:01:55
Koder podajesz skąpe informacje. Ten domyślny w Debianie 10 to Firefox ESR, może masz dwie wersje lub inne wydanie.[...]
Domyślny i niemożliwy do zmiany (przynajmniej mnie się nie udało) był ESR w poprzedniej wersji Debiana (Mozilla Firefox w ogóle nie dał się uruchomić), po aktualizacji do wersji 10 okazało się, że mogę bez problemu "przełączyć" się na Mozillę. Tak też zrobiłem.
[...]Nie wiemy jaka nowa wersja jest i jaka wersje Firefoxa posiadasz.[...]
Mam wersję 68.0.1 (32 bity)
[...]Masz to w "Pomoc/O programie Firefox" o którym wspominałeś.[...]
Dokładnie z tej zakładki menu mam tę informację. I dokładnie ta sama wersja programu jest do pobrania jako NAJNOWSZA.
[...]generalnie Firefox z systemu raczej nie powinien sprawdzać aktualności,
nawet jeśli jest nieaktualny, a gdzie to można wyłączyć to nie wiem.[...]
Sprawdza, i nie da się tego wyłączyć. W menu są dostępne tylko opcje dotyczące sposobu instalacji aktualizacji (auto, lub pyta).
Tytuł: Odp: Po aktualizacji zniknęły niektóre funkcje
Wiadomość wysłana przez: 1709 w 2019-08-06, 18:25:40
A w about:config  --> w opcje update patrzyles?

I skad masz  68.0.1?
Korzystasz z jakiegoś testing repo? Instalacja Debiana była z wersji testowej? Ręcznie instalowałeś?
Czy po prostu do mnie jeszcze aktualizacja nie dotarła?
Tytuł: Odp: Po aktualizacji zniknęły niektóre funkcje
Wiadomość wysłana przez: Koder w 2019-08-06, 19:24:01
[...]I skad masz  68.0.1?[...]
A stąd: https://www.mozilla.org/pl/firefox/download/thanks/ (https://www.mozilla.org/pl/firefox/download/thanks/)
[...]Korzystasz z jakiegoś testing repo? Instalacja Debiana była z wersji testowej? Ręcznie instalowałeś?[...]
O tym jakie mam repo w sources.list jest w poście #3. Sprawdź.
[...]Czy po prostu do mnie jeszcze aktualizacja nie dotarła?[...]
Pewnie wciąż mówisz o ESR, a ja o produkcie Mozilli, a ten się raczej nie aktualizuje z repo.
Tytuł: Odp: Po aktualizacji zniknęły niektóre funkcje
Wiadomość wysłana przez: 1709 w 2019-08-06, 21:54:19
A może skorzystałbyś z wersji/wydania ESR ?
Także jest Mozilli. Także możesz ręcznie pobrać i przetestować.
W jaki sposób korzysztasz z Firefoxa?
Korzystasz z piaskownicy do programów?
Przenosiłeś program do katalogu /opt , czy innego? Czy jednak korzystasz od razu po rozpakowaniu w katalogu domowym?
Tytuł: Odp: Po aktualizacji zniknęły niektóre funkcje
Wiadomość wysłana przez: pavbaranov w 2019-08-06, 22:45:36
Spróbuj uruchomić FF na nowym profilu ewentualnie jako safe-mode - również domaga się aktualizacji?
Tytuł: Odp: Po aktualizacji zniknęły niektóre funkcje
Wiadomość wysłana przez: Koder w 2019-08-09, 20:06:13
[...]W jaki sposób korzysztasz z Firefoxa?[...]
Nie rozumiem pytania. Czy możesz sprecyzować o co Ci konkretnie chodzi?
[...]Przenosiłeś program do katalogu /opt[...]
FF jest w folderze /opt od początku, i każda kolejna aktualizacja jest tam właśnie rozpakowywana.
Przed chwilą uruchomiłem ESR. Cuda się tu porobiły. Menu mam po angielsku. Piszę ten tekst i każde słowo podkreślone zostaje na czerwono.
Czyzby aż tak d-py dali w tej dystrybucji Debiana?
Poważnie rozważam powrót do poprzedniej wersji.
Tytuł: Odp: Po aktualizacji zniknęły niektóre funkcje
Wiadomość wysłana przez: parana w 2019-08-09, 20:32:23
dodanie języka pl - sudo apt install firefox-esr-l10n-pl

No i może wreszcie podaj na jakim sprzęcie ten Twój Debian 10 chodzi 32 bitowy? Może jakieś parametry CPU, GPU itd.? A może to wirtualka czy główny system?
Ja osobiście korzystam z Bustera jak był jeszcze w fazie testing i chwalę sobie jego. Nie mam zastrzeżeń tym bardziej, że cały zespół Debiana pracował w pocie czoła nad 10.

Tytuł: Odp: Po aktualizacji zniknęły niektóre funkcje
Wiadomość wysłana przez: Koder w 2019-08-09, 20:40:46
Oto odpowiedź na próbę instalacji:
firefox-esr-l10n-pl is already the newest version (60.8.0esr-1~deb10u1).
0 aktualizowanych, 0 nowo instalowanych, 0 usuwanych i 0 nieaktualizowanych.
Tytuł: Odp: Po aktualizacji zniknęły niektóre funkcje
Wiadomość wysłana przez: pavbaranov w 2019-08-09, 22:05:20
FF jest w folderze /opt od początku,
Jeśli tak, to... masz zainstalowane FF spoza repozytorium, masz 2 wersje FF w systemie i/lub cokolwiek jeszcze innego. FF "dystrybucyjne" nie jest instalowane w /opt: https://packages.debian.org/buster/amd64/firefox-esr/filelist (https://packages.debian.org/buster/amd64/firefox-esr/filelist)
Tytuł: Odp: Po aktualizacji zniknęły niektóre funkcje
Wiadomość wysłana przez: 1709 w 2019-08-09, 23:24:15
Cytat: parana
dodanie języka pl - sudo apt install firefox-esr-l10n-pl
Raczej może nie pomoc, ponieważ Debian ma ESR w innej wersji  (60)
niż to co Koder zgaduje ze zainstalował  (68)

Po drugie jeśli ktoś instaluje pakiety z poza repozytorium, to się tak nie robi.
Jeśli ktoś pobrał Firefoxa po angielsku to będzie on po angielsku.
Jeśli ktoś pobrał po Polsku, to Firefox tez będzie po Polsku.
Nigdy nie zdarzyło mi się inaczej.

Czyli wystarczy pobrać poprawna wersje.
Jeśli nadal jest po angielsku to sprawdź czy system masz po Polsku
env | grep LANG
Choć jak wspomniałem system nie powinien mieć tu znaczenia.

Innym rozwiązaniem w niektórych dystrybucjach linuxa jest zainstalowanie wtyczki  "język polski"
której w tej wersji nie widzę, wiec chyba nie ma takiej możliwości.

Jeśli zobaczysz jakieś drobne problemy z oknami, itp.
No niestety, Firefox gdy się zmienia nie jest najstabilniejsza przeglądarka, nie zależnie od systemu operacyjnego.
Ale nie polecę lepszej, bo na razie nie znam.

Wersje 60 i 68 raczej nie są kompatybilne, bo z ustawień musiałem wczytać stary plik z zakładkami, ale
pavbaranov Jednak może mieć racje,
 ze jeśli ktoś ma lub miał w systemie dwie wersje przeglądarek to ustawienia mogą się gryźć.
Można sprawdzić czy przeglądarka będzie działać prawidłowo na nowym koncie użytkownika.
Jeśli będzie działać inaczej, czyli prawidłowo, to znaczy ze jest to kwestia ustawień przeglądarki które są w katalogu domowym.

Cytat: Koder
Nie rozumiem pytania. Czy możesz sprecyzować o co Ci konkretnie chodzi?
Na razie nie mam więcej pytań.
Bałem się ze zabrałeś jakieś uprawnienia plikom od Firefoxa lub przydzielałeś do jakiś grup i dlatego mógł nie wiedzieć ze jest już aktualny.
A to dlatego ze nie mam czasu szukać kodu (o umiejętnościach nie wspominając) w Firefoxie żeby wiedzieć / być pewnym jak działa taka aktualizacja.
Ale jak coś to chodzi mi o pliki w katalogu domowym. (Wiec zakładam ze tego nie robiłeś.)
Tytuł: Odp: Po aktualizacji zniknęły niektóre funkcje
Wiadomość wysłana przez: robson75 w 2019-08-09, 23:41:07
Ja bym sprawdził czy w systemie są zainstalowane te paczki
aspell-pl
hunspell-pl
Tytuł: Odp: Po aktualizacji zniknęły niektóre funkcje
Wiadomość wysłana przez: Koder w 2019-08-10, 11:30:24
[...]ponieważ Debian ma ESR w innej wersji  (60)
niż to co Koder zgaduje ze zainstalował  (68)
Jeśli to co załączyłem na dole nazywasz zgadywaniem...
Po drugie jeśli ktoś instaluje pakiety z poza repozytorium, to się tak nie robi.
Jeśli ktoś pobrał Firefoxa po angielsku to będzie on po angielsku. Jeśli ktoś pobrał po Polsku, to Firefox tez będzie po Polsku. Nigdy nie zdarzyło mi się inaczej.
Kilka postów wyżej zamieściłem link do instalki ff, którą pobierałem - jest Polska. Poza tym, chyba nie do końca zrozumiałeś co pisałem, to wersja ESR zainstalowana wraz z aktualizacją systemu jest po angielsku. Firefox jak i pozostała część systemu są po Polsku.
Tytuł: Odp: Po aktualizacji zniknęły niektóre funkcje
Wiadomość wysłana przez: parana w 2019-08-10, 11:34:40
32bit?
Kiedy podasz parametry komputera i czy to jest Debian 10 jako bazowy system czy na wirtualizacji?
Tytuł: Odp: Po aktualizacji zniknęły niektóre funkcje
Wiadomość wysłana przez: marcin'82 w 2019-08-10, 11:38:04
To które dokładnie problemy są aktualne, bo wątek zaczyna przypominać teleturniej z ułamkiem z nazwie? :D
Tytuł: Odp: Po aktualizacji zniknęły niektóre funkcje
Wiadomość wysłana przez: parana w 2019-08-10, 11:53:46
odp początku ten wątek nie ma sensu bo autor pisze zagadkami i weź tutaj coś pojmij.
Nie wiemy co za sprzęt, nie wiemy nic. Temat postu mówi o jakiś funkcjach , które miały zniknąć a nic nie zniknęło tylko Debian 10 oferuje nowsze wersje środowiska i trzeba to pojąc. Co za trudność przejść na sudo i zrozumieć, że jest wygodniejsze od su. Po drugie temat nie sugeruje, że będziemy pisać o Firefox. Temat nic nie sugeruje bo nawet nie wiemy nadal na jakim zabytkowym sprzęcie 32 bitowy działa nasz rozmówca. I po jaki grzyb gadać o Firefox na forum Linux w kategorii System?
Tytuł: Odp: Po aktualizacji zniknęły niektóre funkcje
Wiadomość wysłana przez: 1709 w 2019-08-10, 13:29:19
parana No to na  przyszlosc jak ktos napisze to pod tematem zwrocimy uwage:
 1 problem = 1 temat ;-)
 
Cytat: Koder
Kilka postów wyżej zamieściłem link do instalki ff, którą pobierałem - jest Polska. Poza tym, chyba nie do końca zrozumiałeś co pisałem, to wersja ESR zainstalowana wraz z aktualizacją systemu jest po angielsku. Firefox jak i pozostała część systemu są po Polsku.
Ale ja pisalem zebys sciagnal ESR po polsku ze strony mozylli i sie cieszyl.
Kij z reszta Firefoxow, no chyba, ze nie chcesz.

A jezeli natomiast nie chcesz takze korzystac z domyslnego Firefoxa ESR w Debianie, to kij z nim w jakim jezyku jest.
On moze byc w jez. angielskim, bo system masz po angielsku lub cos ...
 ( podalem wczesniej  komende "  env | grep LANG ")
Ten Debian ktory mam na Virtualboxie mam po angielsku wszystko,
ale nie pamietam czy zaznaczalem jezyk polski.

No w kazdym razie zeby upewnic sie czy problem z ta aktualizacja w Firefoxie 68 ( czyli 68 Quantum )
dotyczy Firefoxa, a nie jego ustawien,
jak wspomnialem czesniej, musialbys sprawdzic jak dziala na nowym / swiezym koncie uzytkownika.
Edytowane
Nawet pavbaranov o tym wspominal
Cytat: pavbaranov
Spróbuj uruchomić FF na nowym profilu ewentualnie jako safe-mode - również domaga się aktualizacji?

Edytowane
Wracajac ( pewnie niepotrzebnie ) do komendy "env | grep LANG"
to nawet sa lepsze komendy , ktorych wczensiej nie moglem znalesc
https://www.cyberciti.biz/faq/how-to-set-locales-i18n-on-a-linux-unix/
Tytuł: Odp: Po aktualizacji zniknęły niektóre funkcje
Wiadomość wysłana przez: Koder w 2019-08-10, 13:41:02
To które dokładnie problemy są aktualne, bo wątek zaczyna przypominać teleturniej z ułamkiem z nazwie? :D
Racja, przepraszam, troszkę się faktycznie rozkręciło w inny kierunku ;)
Nadal nie startuje konsola roota (Menu "Start"/Narzędzia systemowe/Terminal użytkownika root), no i Firefox ESR jest po angielsku.
Próþbowałem zmienić język w opcjach. Co dziwne, w tabeli domyślnych języków nie było polskiego, tylko 2 wersje angielskiego. Grzebnąłem w opcji wybierania innego języka i znalazłam polski, dodałem, na wszelki wypadek usunąłem z tabeli języków domyślnych obie wersje angielskiego, i co... Firefox ESR nadal mówi do mnie po angielsku.
Kolego parana, możliwe, że mój sprzęt może być dla Ciebie zabytkowy, nie gram (GRY), nie obrabiam wideo, nie mam parcia na szkło ani też moje ego nie naciska mnie w kierunku bycia na topie. Po prostu czytam, piszę, rysuję słucham muzyki, drukuję... i wiele innych normalnych rzeczy robię, więc to co mam w zupełności mi wystarcza.
Pentium Dual 3GHz 32 bit.
Pamięć 4 GB
Monitor NEC 21'
HDD 2 x 160 GB (na jednym Linux, na drugim Windows uruchamiane z Gruba Linuxa - nie ma więc mowy o wirtualu).

Przed chwilą zrobiłem zalecaną próbę; dodałem użytkownika, przelogowałem się i uruchomiłem ESR - gadał po polsku.
Co zrobić żeby na moim profilu było jak przed tą nieszczęsną aktualizacją?
Tytuł: Odp: Po aktualizacji zniknęły niektóre funkcje
Wiadomość wysłana przez: parana w 2019-08-10, 14:02:48
Dzięki za info o sprzęcie. Dzięki temu wykluczyłem problem z SSE2 bo Twój procek to ma a Firefox tego wymaga, myślałem, ze tutaj tkwi problem.
Tytuł: Odp: Po aktualizacji zniknęły niektóre funkcje
Wiadomość wysłana przez: pavbaranov w 2019-08-10, 14:40:11
1. FF - Ile ich masz zainstalowanych w systemie i skąd, bo misz masz z tym totalny?
2. FF - Czy - jeśli masz więcej niż jeden FF zinstalowany to korzystają one z innych profili, czy z tego samego?
3. "Konsola root" - już Ci podpowiadałem - sprawdź przez co i jak to jest wywoływane, innymi słowy podglądnij komendę w menu, która wywołuje dokładnie tę pozycję i dostosuj do obecnego Debiana.
Tytuł: Odp: Po aktualizacji zniknęły niektóre funkcje
Wiadomość wysłana przez: Koder w 2019-08-10, 16:04:28
1. FF - Ile ich masz zainstalowanych w systemie i skąd, bo misz masz z tym totalny?
2. FF - Czy - jeśli masz więcej niż jeden FF zinstalowany to korzystają one z innych profili, czy z tego samego?
3. "Konsola root" - już Ci podpowiadałem - sprawdź przez co i jak to jest wywoływane, innymi słowy podglądnij komendę w menu, która wywołuje dokładnie tę pozycję i dostosuj do obecnego Debiana.
Ad1. Zawsze przed instalacją kolejnej wersji FF usuwam poprzednią, więc zawsze jest tylko jeden (pomijając "systemowy" ESR).
Ad2. 1 FF, 1 profil.
Ad3. Kliknięcie tej pozycji menu (o czym już pisałem) wywołuje okienko do wpisania hasła użytkownika root - do tej chwili jest OK. Po wpisaniu hasła okienko znika, ale terminal się nie pojawia. Poza tym system pracuje normalnie.
Tytuł: Odp: Po aktualizacji zniknęły niektóre funkcje
Wiadomość wysłana przez: pavbaranov w 2019-08-10, 16:12:15
1. Pytałem, bo raz piszesz o 68 - binarce od Mozilli, raz pokazujesz ESRa Debiana.
2. Wcześniej prosiłem - wystartuj na "zerowym" profilu lub na safe-mode.
3. Nie chodzi o "kliknięcie", bowiem to co to daje, to już wiemy. Chodzi o sprawdzenie jakie polecenie jest wywoływane przez menu. Masz zrobioną aktualizację z poprzedniej wersji, gdzie zmieniło się gtksu (czy jak to się tam nazywa) na pkexec. Stąd istotne jakie jest polecenie w menu, które wywołuje program.
4. I jeszcze jedno pytanie - mając 9 - cokolwiek zmieniałeś w menu?
Tytuł: Odp: Po aktualizacji zniknęły niektóre funkcje
Wiadomość wysłana przez: 1709 w 2019-08-10, 16:45:02
Cytat: Koder
Nadal nie startuje konsola roota (Menu "Start"/Narzędzia systemowe/Terminal użytkownika root), no i Firefox ESR jest po angielsku.
Próþbowałem zmienić język w opcjach. Co dziwne, w tabeli domyślnych języków nie było polskiego, tylko 2 wersje angielskiego. Grzebnąłem w opcji wybierania innego języka i znalazłam polski, dodałem, na wszelki wypadek usunąłem z tabeli języków domyślnych obie wersje angielskiego, i co... Firefox ESR nadal mówi do mnie po angielsku.

1. lxterminal
Postaram się bardziej prosto.
Wcześniejszej podałem dwa rozwiązania. Co byś nie zrobił to aktualizacja w systemie może nadpisać twoje zmiany.
Dlatego prawidłowa procedura to dotrzec do wsparcia technicznego Debiana, dokladniej dzialu zajmujacego sie twoim LXDE
i zglosic im ze chcesz miec ikonke lxterminal-root i ze domyslna juz nie dziala po aktualizacji.
Powodzenia :D

# apt-cache show lxterminal
i tam jest adres
Cytuj
Maintainer: Debian LXDE Maintainers <pkg-lxde-maintainers@lists.alioth.debian.org>
Jezeli jest to nie wlasciwa droga zglaszania uwag w Debianie, to przepraszam,
ale nie uzywam Debiana za czesto, wiec sie nie znam, nie wiem, nie umiem, zarobiony jestem :D


Jak wspomniałem wczesniej, jednym ze sposobow jest uruchamianie z terminala w ten sposob
pkexec env DISPLAY=$DISPLAY XAUTHORITY=$XAUTHORITY lxterminal
Jako takie " tymczasowe rozwiazanie problemu ".
Ja w menu start nie mam wcale zadnej ikonki lxterminal-root.
Wiec musialem sobie stworzyc
# ls /usr/share/applications/ | grep lxterminal
lxterminal.desktop

# cp /usr/share/applications/lxterminal.desktop  /usr/share/applications/lxterminal-root.desktop

 ls -l /usr/share/applications/ | grep lxterminal
-rw-r--r-- 1 root root  7288 wrz 22  2018 lxterminal.desktop
-rw-r--r-- 1 root root  7288 sie 10 02:18 lxterminal-root.desktop
Co kazda z komend robi mozna sparwdzic w internecie.

I teraz jak juz mam kopie ikonki w menu start --> "Narzedzia systemowe"
to musze zmienic sobie nazwe
Nie pamietam jak twoja sie dokladnie nazywala, wiec ja dopisze do nazwy "-root"
Otwieram plik w edytorze nano
nano  /usr/share/applications/lxterminal-root.desktop
i zmieniam linie dopisujac "-root"
Name=LXTerminal-root
Name[pl]=LXTerminal-root
i teraz szukam tam linii zaczynajacej sie na
Exec=
Otwieram z boku drugi terminal i sprawdzam zmienne
$ echo $DISPLAY ; echo $XAUTHORITY
:0.0
/home/test/.Xauthority
Czyli dla zmiennej $DISPLAY u mnie to :0.0  (zera)
dla zmiennej $XAUTHORITY u mnie to /home/test/.Xauthority.
U Ciebie te wartosci moga byc inne.
I teraz wracam do nano i podmieniam linie Exec i zmienne komendy wyzej, czyli bedzie wygladac tak
Exec=pkexec env DISPLAY=:0.0 XAUTHORITY=/home/test/.Xauthority lxterminal
i wychodze. Ctrl + X  , potem klikam t (TAK), potem Enter.
Ikonka w menu start powinna dzialac.
Podejrzewam ze zagladales w czesniej
menu start --> "Narzedzi a systemowe" --> ~ Lxterminal-root , klikales prawym mysza -->
--> "Wlasciwosci" --> "Elementu pulpitu" --> "Polecenie : ..."
No i oczywiscie tam tez mozesz zmienic komende, ale pamietaj ze zmienne takze musisz zmienic na swoje.
Probowalem oczywiscie dac polecenie bez podmiany zmiennych, ale widac z poziomu menu start to nie dziala i nie powinno dzialac.

O drugim sposobie nie bede wspominal, bo nie testowalem.

========================================

2. Firefox
Nie wiem czy wspominalem, ale ja po instalacji Debiana mialem caly po angielsku.
A teraz mam mniej wiecej spolszczony ( bynajmniej menu i Firefoxa )
# env | grep LANG
LANG=pl_PL.UTF-8
Zeby to zrobic przeczytalem to https://wiki.debian.org/ChangeLanguage
Zrobilem cos takiego
# export LANG=pl_PL.UTF-8
( Oczywiscie # to nie wpisywalem, chcialem zaznaczyc ze jestem na roocie, a gdy $ to na uzytkownika koncie )
Potem  trzeba wykonac komende
# dpkg-reconfigure locales
No i tu trzeba bylo pamietac zeby sie zalogowac wczesniej
su -
poniewaz domyslnie konto uzytkownika i takze konto roota w zmiennej $PATH nie posiada sciezki sbin
( Jak podano w linku do tej zmiennej $PATH mozna sobie to dodac,
 sposobow jest kilka i bedzie naprawione,  ale nie wazne z tym narazie )
a tam sie znajduje ten program
# dpkg-query -L debconf | grep bin
/usr/bin
/usr/bin/debconf
/usr/bin/debconf-apt-progress
/usr/bin/debconf-communicate
/usr/bin/debconf-copydb
/usr/bin/debconf-escape
/usr/bin/debconf-set-selections
/usr/bin/debconf-show
/usr/sbin
/usr/sbin/dpkg-preconfigure
/usr/sbin/dpkg-reconfigure

Podajac pelna sciezke tez nie pomoze, bo program sie wysypal, wiec pewnie takze korzysta ze zmiennych.
Wiec dla roota mozna te "su -" albo sprobowac naprawic sobie te zmienne. ( no nie wazne )

Jak juz wykonalem dpkg-reconfigure locales to
pojawil sie programik,
( Spacja zaznaczasz , Tab przechodzisz do innej opcji, Enter akceptujesz opcje )
wybralem pl_PL.UTF-8
Potem z posrod opcji
None
C.UTF-8
en_US.UTF-8
pl_PL.UTF-8
wybralem oczywiscie pl_PL.UTF-8  , ( chyba strzalkami gora i dol ) i potem  Tab  i OK , Enter

Po skonczeniu w terminalu wyglada tak.
# dpkg-reconfigure locales
Generating locales (this might take a while)...
  en_US.UTF-8... done
  pl_PL.UTF-8... done
Generation complete.

Dla Firefoxa to pomoglo, ale dopiero gdy uruchomilem ponownie system.
A wczeniej musialem oczywiscie zainstalowac firefox-esr-l10n-pl
Ale zanim to zrobisz to najpierw sobie sprawdz ustawienia jezykowe, bo moze nie trzeba ;P
https://www.cyberciti.biz/faq/how-to-set-locales-i18n-on-a-linux-unix/
Juz nie wspominajac o sprawdzeniu na nowym koncie uzytkownika.

I jeszcze cos zauwazylem.
( nie wiem, kto co, ale ja uzywam paska narzedzi i zakladek )
w Firefoxie --> pasek narzedzi --> "Narzedzia" --> "Dodatki" -->
pokazala sie nowa opcja "Jezyki" i jest tam "Polski language Pack"
Ale ta opcja nawet wlaczona mi nie dzialala, gdy system byl po angielsku.

Jesli masz jakis problem, nie mozesz znalesc w internecie
- jak stworzyc konto nowego uzytkownika
- jak uruchmoic przegladarke w trybie safe-mode (firefox -safe-mode)
- potrzebujesz wiecej czasu
- czegos nie rozumiesz , nie umiesz
to pisz.
Tytuł: Odp: Po aktualizacji zniknęły niektóre funkcje
Wiadomość wysłana przez: parana w 2019-08-10, 16:54:50
1. cat .config/user-dirs.locale ?
2. locale ?
3. firefox --version ?
4. cat .mozilla/firefox/profiles.ini ?
Tytuł: Odp: Po aktualizacji zniknęły niektóre funkcje
Wiadomość wysłana przez: Koder w 2019-08-12, 15:21:54
koder@debian:~$ cat .config/user-dirs.locale
pl_PLkoder@debian:~$
koder@debian:~$ locale
LANG=pl_PL.utf8
LANGUAGE=
LC_CTYPE="pl_PL.utf8"
LC_NUMERIC="pl_PL.utf8"
LC_TIME="pl_PL.utf8"
LC_COLLATE="pl_PL.utf8"
LC_MONETARY="pl_PL.utf8"
LC_MESSAGES="pl_PL.utf8"
LC_PAPER="pl_PL.utf8"
LC_NAME="pl_PL.utf8"
LC_ADDRESS="pl_PL.utf8"
LC_TELEPHONE="pl_PL.utf8"
LC_MEASUREMENT="pl_PL.utf8"
LC_IDENTIFICATION="pl_PL.utf8"
LC_ALL=
koder@debian:~$ firefox --version
Mozilla Firefox 60.8.0
koder@debian:~$ cat .mozilla/firefox/profiles.ini
[Profile0]
Name=default
IsRelative=1
Path=s2ncvqv1.default
Default=1

[General]
StartWithLastProfile=1
Version=2

[Install6AFDA46A1A8AD48]
Default=s2ncvqv1.default
Locked=1
Tytuł: Odp: Po aktualizacji zniknęły niektóre funkcje
Wiadomość wysłana przez: Koder w 2019-08-12, 18:17:33
Kolego 1709 dziękuję za bardzo obszerną odpowiedź, ale to zbyt wiele na raz jak na mnie ;)
Mówiłem, że nie jestem jakimś zaawansowanym użytkownikiem Linuxa, jestem po prostu użytkownikiem... :)

[...]I jeszcze cos zauwazylem.
( nie wiem, kto co, ale ja uzywam paska narzedzi i zakladek )
w Firefoxie --> pasek narzedzi --> "Narzedzia" --> "Dodatki" -->
pokazala sie nowa opcja "Jezyki" i jest tam "Polski language Pack"
Faktycznie, poprzednio tam nie zaglądałem, zmieniłem (jak mi się wydawało) język w ustawieniach i teoretycznie powinno działać, ale nie zadziałało.
We wspomnianym przez Ciebie menu miałem Polski (inne jak pisałem wcześniej usunąłem w ustawieniach), ale zaznaczony przez system "Disable", użyłem przycisku odblokowującego i menu oraz komunikaty w ESR są już po polsku (ale dopiero po restarcie systemu).
=====
Przepraszam za post pod postem. Zorientowałem się już po wysłaniu, a opcji usunięcia własnego postu chyba niema (nawet świeżego).
Tytuł: Odp: Po aktualizacji zniknęły niektóre funkcje
Wiadomość wysłana przez: mackeire w 2019-08-12, 22:48:45
Skoro nie jesteś zaawansowanym użytkownikiem linuxa to omijaj Debiana z daleka. Są bardziej przyjazne dystrybucje.
 U debianowców to trzeba mieć doktoraty żeby znaleźć właściwe iso do pobrania w tym ich burdelu a później jest już tylko coraz trudniej  ...
Tytuł: Odp: Po aktualizacji zniknęły niektóre funkcje
Wiadomość wysłana przez: beaker w 2019-08-13, 06:42:03
Skoro nie jesteś zaawansowanym użytkownikiem linuxa to omijaj Debiana z daleka. Są bardziej przyjazne dystrybucje.
 U debianowców to trzeba mieć doktoraty żeby znaleźć właściwe iso do pobrania w tym ich burdelu a później jest już tylko coraz trudniej  ...
Frustracje trzeba leczyć u specjalistów.
Oczywiście nie ma sensu dawać kontrargumentów na obalenie tez wynikających z niewiedzy.
Tytuł: Odp: Po aktualizacji zniknęły niektóre funkcje
Wiadomość wysłana przez: Koder w 2019-08-13, 16:26:02
Skoro nie jesteś zaawansowanym użytkownikiem linuxa to omijaj Debiana z daleka.[...]
A to dlaczego? Korzystam z tej dystrybucji Linuxa już ładnych "parę" lat i nie zamieniłbym jej na inną.
[...]Są bardziej przyjazne dystrybucje.[...]
Wiem, dawno dawno temu zaczynałem od Red-Hat, przetestowałem kilka innych i w końcu zdecydowałem się na Debiana.
[...]U debianowców to trzeba mieć doktoraty żeby znaleźć właściwe iso do pobrania w tym ich burdelu a później jest już tylko coraz trudniej  ...
Mylisz się kolego. Opowiadasz jakieś bzdurne historie zasłyszane od cioci Kloci. Domyślam się, że z tego strachu o doktoraty i inne bzdury nawet nie tknąłeś Debiana, Ja doktoratów nie mam, a jakoś sobie przez te lata radzę z Debianem, a kiedy są sytuacje w których sobie nie daję rady, korzystam z uprzejmej pomocy kolegów.
Za którą to pomoc oczywiście serdecznie dziękuję :)
Tytuł: Odp: Po aktualizacji zniknęły niektóre funkcje
Wiadomość wysłana przez: mackeire w 2019-08-13, 20:55:01
No to 'korzystaj' dalej.  Powodzenia ;)
Tytuł: Odp: Po aktualizacji zniknęły niektóre funkcje
Wiadomość wysłana przez: beaker w 2019-08-14, 06:39:01
No to 'korzystaj' dalej.  Powodzenia ;)
Wzajemnie. Powodzenia ;)