Forum Linux.pl

Sprzęt => Płyty główne, chipsety => Wątek zaczęty przez: canis_lupus w 2005-05-22, 09:35:20

Tytuł: Płyta do Athlona 64, s.939
Wiadomość wysłana przez: canis_lupus w 2005-05-22, 09:35:20
No właśnie, zainstalowałem najnowsze sterowniki nvidia, włączyłem TV-OUT. Wszystko niby działa, ale jak nacisne CTRL+ALT+F1...6 to mam czarny ekran zamiast konsolki. Co źle zrobiłem? Co musze zminić?
Tytuł: Płyta do Athlona 64, s.939
Wiadomość wysłana przez: khaz w 2005-05-22, 01:50:33
Poszukuję informacji nt wydajnej i stabilnej płyty głównej pod Athlona 64. Od dłuższego czasu poszukuję informacji z tym tematem związanych ale pewne szczegóły pozostają bez komentarza (przynajmniej nie natrafiłem na taki). W związku z Linuxem jestem newbie i stąd moje wątpliwości. Jeżeli dysponujesz konkretnym info związanym z poniższymi zagadnieniami, to, pls, podziel się. Myślę, że temat jest niebanalny, więc, tym bardziej, warto coś skrobnąć.
1) Jaka płyta pod Athlona 64 z s. 939 godna jest polecenia pod względem wydajności i stabilności? Chipsety którego producenta są najbardziej stabline i wydajne + najczęściej aktualizowane?
2) Czy do p. głównej pod linuxa potrzebne są stery? Mam Mandrake'a 10.1 i zainstalowałem go (w zasadzie sam się zainstalował) bez zająknięcia. Za to z Debianem Woody r5 miałem/mam problemy. Nie wykrył dźwięku (mobo ECS K7VTA3), ani modemu SAGEM f@st 800-840. A jak jest w przypadku nowych konstrukcji? Czy stery są wymagane? Czy przydają się?
3) SLI - temat chyba pomijany; do tej pory nie natrafiłem na precyzyjne info. Czy Linux wykorzysta drugą kartę graficzną? Ewentualnie która dystrybucja? Czy może lepiej kopsnąć jałowy bieg jeżeli chodzi o SLI a dodatkowe 2,3 setki zainwestować w jedną ale lepszą kartę g.?
4) Jak jest z przyrostem wydajności związanym z dystrybucjami wykorzystującymi procek 64-bitowy? W szczególności chodzi mi o Javę. Czy Sun ma wersję w JVM na platformę 64?
Tytuł: Płyta do Athlona 64, s.939
Wiadomość wysłana przez: maciasz w 2005-05-22, 15:35:17
hej, odpowiem tylko na czesc pytan
ja mam asusa a8v deluxe na chipsecie via jest to stabilna platforma mam juz ja od poczatku roku i zadnych problemow nie zauwazylem (ma jeden maly minus pamieci musza byc koniecznie kingstony na innych nie chce ruszyc) jesli chodzi o linuxa to dziala swietnie system bez problemu wykrywa wszystkie urzadzenia testowalem na niej wersje 32 bitowa i 64 bitowa lina wzrost wydajnosci jest poprostu piorunujacy jak sie ma system 64 bitowy. jesli chodzi o chipset to osobisie polecam via chociaz nforce jest troche wydajniejszy w testach ale naprawde to jest niewielka roznica (spowodowane jest to tym, ze nvidia sama pisze stery dla swoje chipsetu a via jest tworzona tylko przez spolecznosc open source) juz wieksza jest w cenie :)
a co do javy to sun juz dawno wypuscil wersje dla amd 64
mam nadzieje, ze troche pomoglem jak jeszcze jakies pytania to pisz :)

pozdrawiam Maciasz